Skocz do zawartości

NOTATKI czyli sprawniejsza praca z Sello

Polecane posty

Kto z użytkowników Sello korzysta z notatek do transakcji/paczki i uważa, że jest to funkcja bardzo użyteczna? - Chyba każdy.

 

Niestety wg mnie korzystanie z tej funkcji jest dosyć uciążliwa. Żeby dodać notatkę do transakcji to muszę w nią wejść, wybrać odpowiednią zakładkę, wybrać przycisk "Dodaj" (bo nie ma żadnego skrótu), wpisać notatkę i kliknąć przycisk "OK" (bo klawisz Enter tego nie zatwierdza). I jeszcze zatwierdzając transakcję klikając kolejny przycisk "OK". To samo muszę robić gdy chcę notatkę edytować. Dużo klikania jak na dłuższą metę.

 

Myślałem już, żeby wprowadzić jakiś skrót klawiszowy po którym wyskoczy okienko z aktywnym kursorem do wpisania treści nowej notatki (np. ctrl+n który jest już zajęty ale można by dodać do słownika liste skrótów klawiszowych do Sello które można by zmieniać)

 

Dzisiaj znowu wpadłem na jeszcze lepszy pomysł a mianowicie zrobić tak jak robi teraz większość serwisów internetowych w których można zostawić komentarz/post lub komunikatorów czyli coś w rodzaju już otwartego pola tekstowego do którego tylko się wpisuje treść i naciska ENTER żeby zatwierdzić (Shift+Enter wstawia znak nowego wiersza), coś w tym rodzaju:

nowa_notatka.png.98958494946c5c31c9774c8526611da2.png

Dodatkowo po kliknięciu na już dodaną notatkę staje się ona edytowalna. Oczywiście opcje notatki takie jak "Wydruk" czy "Dokument" można by umieścić po lewej stronie notatki jako szare ikonki które można aktywować kliknięciem. Tak samo flagi "ważna" i "zrobiona" po prawej stronie notatki. Wg mnie chyba niedużym kosztem (lekka zmiana dashboardu) można by znacznie usprawnić pracę z Sello i notatkami.

 

PS. Dodatkowo zgłaszam błąd przy dodawaniu nowej notatki z szablonu. W słowniku mam dodane około 20 szablonów a podczas dodawania są widoczne tylko 10 pierwszych.

Link to postu

Ciekawa propozycja, ale jest kilka problemów, które trzeba by w takim scenariuszu rozwiązać, związanych głównie z tym, że po wpisaniu notatki ktoś można przejść kursorem na inną transakcję. Trzeba by to wtedy jakoś zablokować na poziomie obsługi listy (grida). Inna sprawa, że takie podejście całkowicie omija wszelkie przyjęte w naszym oporogramowaniu zasady blokowania obiektów do edycji. Obrazowo mówiąc, jest to sytuacja podobna do tego, jakby z ostatniego wagonu pociągu chcieć sterować lokomotywą będącą z przodu (pomijam sytuację, że są dwie lokomotywy ;) ).

Podgląd na dole jest w łańcuchu "pokarmowym" na samym końcu odbiorcą danych więc jest wiele skomplikowanych problemów, które trzeba by rozwiązać aby takie rozwiązanie zaimplementować.

Dużo łatwiejsze byłoby dodanie nowego okna z notatkami, które jest oderwane od okna głównego i wyskakuje np po wciśnięciu jakiejś kombinacji klawiszy.

 

Jeśli chodzi o liczbę szablonów, to nie jest błąd, tylko celowe ograniczenie. Na wypadek gdyby ktoś chciał więcej niż 10 szablonów, to w rejestrze można tą liczbę rozszerzyć:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=4144.msg26516#msg26516

 

Link to postu
Dużo łatwiejsze byłoby dodanie nowego okna z notatkami, które jest oderwane od okna głównego i wyskakuje np po wciśnięciu jakiejś kombinacji klawiszy.

 

Jak najbardziej mi wystarczy. Skrót najlepiej żeby był prosty np. CTRL+Q (wystarczy lewa ręka) albo samo naciśnięcie "n" (chociaż wtedy do przerobienia byłby motyw z wpisywaniem frazy do szukania w ustawionej do sortowania kolumnie).

 

Skrót klawiszowy to jedna sprawa ale też w zupełności wystarczy jak sam napis "Notatki" w gridzie były hiperłączem do wywołania takiego okienka z notatkami.

notatki.png.bcb6d4a0bf7895b4d1451b72670676d9.png

 

To okienko mogło by być takie samo jak już jest teraz tylko z tą różnicą, żeby właśnie dało się szybko dodać nową notatkę właśnie wpisując w takie już przygotowane pole tekstowe. Tak samo, żeby te istniejące już notatki dało się też szybko edytować.

dodajnowanotatka.png.e3fdc2f8a7f1c7222021a60ac39068c9.png

 

Link to postu
  • 3 miesiące temu...

Jak już tam Tobie pasuje, bo widzę ze moje pomysły i tak są nierealne. Zrób tak żebyśmy mieli sprawniejszą pracę z notatkami. Szybkie dodawania nowej i szybka edycja istniejących (minimalizując ilość kliknięć czy też klawiszy klawiatury)

 

W wersji 1.20.0 dodano kilka usprawnień o które prosiłem więc plus dla Sello. Czy planujecie w jakiś sposób usprawnić pracę z notatkami w Sello?

Drugie pytanie to czy dodanie notatki do transakcji w Sello z poziomu bazy będzie czymś ryzykownym?

Link to postu

Fajnie było by gdyby po najechaniu na ikonę notatki otwierała się ona w dymku, wszystkie notatki w całości. Znikanie dymku po zjechaniu z niej myszką na przykład :)

 

Ale w którym momencie? Bo notatki ogólnie są obecne przy przeglądaniu transakcji/paczek (na dole). Mi głównie chodzi o łatwość w dodawaniu nowych i edycji istniejących. Obecnie trwa to za długo wg mnie. Ja cały czas coś dopisuje do transakcji/paczek i musze się nieźle naklikać

Link to postu

Fajnie było by gdyby po najechaniu na ikonę notatki otwierała się ona w dymku, wszystkie notatki w całości. Znikanie dymku po zjechaniu z niej myszką na przykład :)

 

Ale w którym momencie? Bo notatki ogólnie są obecne przy przeglądaniu transakcji/paczek (na dole). Mi głównie chodzi o łatwość w dodawaniu nowych i edycji istniejących. Obecnie trwa to za długo wg mnie. Ja cały czas coś dopisuje do transakcji/paczek i musze się nieźle naklikać

 

Notatka (ikona) wyświetla mi się na listach, tak mam ustawione. I zamiast przewijać (bo to jest uciążliwe) wystarczyło by tylko najechać myszką na transakcję lub paczkę.

Link to postu

No akurat Sello wymaga dużej rozdzielczości ekranu, żeby to wszystko się tam pomieściło. Ja pracuje na 190x1200 i wszystko mam elegancko widoczne.

Jeśli chodzi o Twój dymek to jak najbardziej mógłby się pojawiać z treścią notatek, bo teraz się wyświetla "Notatki: Tak" co jest absolutnie niepotrzebne.

Link to postu

No akurat Sello wymaga dużej rozdzielczości ekranu, żeby to wszystko się tam pomieściło. Ja pracuje na 190x1200 i wszystko mam elegancko widoczne.

Jeśli chodzi o Twój dymek to jak najbardziej mógłby się pojawiać z treścią notatek, bo teraz się wyświetla "Notatki: Tak" co jest absolutnie niepotrzebne.

 

No ale jak w dymku wyświetlić 100 notatek ?

 

A sello nie ma ograniczenia na ilość notatek.

 

No, chyba, żeby w dymku pojawiała się np. tylko pierwsza notatka, albo aby była możliwość konfiguracji ilości znaków wyświetlanych w takim dymku np. do 1000, a potem pojawia się (...).

Link to postu

Samo wyświetlanie to nie jest jakiś duży problem bo jednak widać te notatki na dole Sello, oczywiście nie zaszkodzi jak w dymku też się pojawią.

 

Większym problemem jest ich samo dodawanie, ja byłbym szczęśliwy gdyby można było kliknąć na gridzie w miejscu gdzie jest notatka, wyskakuje okienko, wpisuję notatkę i zatwierdzam enterem. Do wywołania tego okienka przypisany jeszcze skrót klawiszowy i już w ogóle bajka :D

Link to postu

No właśnie skróty i Sello to podstawowy problem.

 

Nie znam środowiska GUI w którym projektowane są okna Sello, a jedynie znam środowisko Powerbuilder, gdzie zrobienie skrótu klawiaturowego dla każdego elementu w aktywnym oknie to żadna filozofia.

 

I tak np. aby zrobić skrót (ALT+A) na przycisku Zamknij, wystarczy umieścić tekst Z&amknij, tym sposobem napis na przycisku będzie wyglądał tak Zamknij

 

Dlaczego o tym piszę ? Bartek do automatyzacji poleca program Autohotkey  ;D , a dzięki takim skrótom pisanie skryptów byłoby o wiele prostsze.

 

 

Edit:

Widzę, że takie skróty są również w Sello, więc nie są problematyczne do zrobienia, ale jest ich stanowczo za mało

Link to postu

W wolnej chwili pobawiłem się programem AutoHotkey i tymczasowe "szybsze" dodawanie notatki można uzyskać tworząc sobie skrót CTRL+Q m.in. takim skryptem (w przypadku dużych Grup Transakcji np. kilkadziesiąt pozycji konieczne może być wydłużenie przerw "sleep")

 

#IfWinActive ahk_exe Sello.exe
^Q::
IfWinNotActive, Transakcja
{
Send, {Enter}
Sleep 500
Send, ^q
}
else
SendMessage, 0x1330, 0,, SysTabControl322, Transakcja
Sleep 1000
SendMessage, 0x1330, 3,, SysTabControl322, Transakcja
Send, {Tab}
Send, {Space}
if ErrorLevel
{
SendMessage, 0x1330, 0,, SysTabControl321, Transakcja
Sleep 1000
SendMessage, 0x1330, 2,, SysTabControl321, Transakcja
Send, {Tab}
Send, {Space}
}

Link to postu

Dokładnie Alwin, GUI w Sello jest ciężkie do automatyzacji takiej "wewnętrznej". Są na to jakieś sposoby ale już bardziej skomplikowane, których nie udało mi się jeszcze rozgryźć (tam gdzie pisze skrypty to się to nazywa UIAutomation). W chwili obecnej jedynie można robić tak jak napisałeś czyli automatyka wg skrótów klawiszowych i dodawanie funkcji "Sleep" czy też "Wait" między poleceniami. Skrótów powinno być więcej, już o tym też pisałem ale główny problem rozwiązałbym zrobieniem czegoś w rodzaju API lub Sfery do Sello.

Link to postu
Czy planujecie w jakiś sposób usprawnić pracę z notatkami w Sello?

Drugie pytanie to czy dodanie notatki do transakcji w Sello z poziomu bazy będzie czymś ryzykownym?

W najbliższej przyszłości nie damy rady, ze względu na obłożenie innymi ważnymi zagadnieniami.

 

Dodawanie z poziomu bazy zawsze jest czynnością o podwyższonym ryzyku :), zwłaszcza jeśli robi się to niezgodnie z zaleceniami. A zalecenia są takie, aby przy nadawaniu identyfikatorów korzystać z spIdentyfikator.

https://forum.sello.pl/index.php?topic=8559.msg55598#msg55598

No i oczywiście dane wpisywane muszą być poprawne (zwłaszcza klucze obce).

 

I tak np. aby zrobić skrót (ALT+A) na przycisku Zamknij, wystarczy umieścić tekst Z&amknij, tym sposobem napis na przycisku będzie wyglądał tak Zamknij

Tutaj jest tak samo, ale dotyczy to tylko kontrolek w oknie dialogowym. W serwisach (gridach itp) skróty są tworzone inaczej, bo tam nie ma jako takiej kontrolki, do której można przypisać skrót. Zazwyczaj staramy się dodawać te skróty do wszystkich kontrolek we wszystkich oknach. Jak wciśniesz ALT to powinny się pojawić. Jeśli gdzieś brakuje a jest potrzebny to dajcie znać.

 

(w przypadku dużych Grup Transakcji np. kilkadziesiąt pozycji konieczne może być wydłużenie przerw "sleep")

Zamiast sleepów jest tam chyba funkcja WaitForWindow lub coś podobnego, dzięki czemu skrypt nie będzie bez potrzeby czekał założonego czasu - może się przydać.

 

Skrótów powinno być więcej, już o tym też pisałem ale główny problem rozwiązałbym zrobieniem czegoś w rodzaju API lub Sfery do Sello.

To jest niestety bardzo duże przedsięwzięcie, na które obecnie nie możemy sobie pozwolić. Ale jeśli będziemy planować coś takiego, to zapytam na forum o Wasze potrzeby, bo z pewnością API nie będzie odzwierciedlać możliwości programu w pełni, raczej jakiś wycinek najbardziej potrzebny.

Link to postu

To jest niestety bardzo duże przedsięwzięcie, na które obecnie nie możemy sobie pozwolić. Ale jeśli będziemy planować coś takiego, to zapytam na forum o Wasze potrzeby, bo z pewnością API nie będzie odzwierciedlać możliwości programu w pełni, raczej jakiś wycinek najbardziej potrzebny.

To już podpowiem ;)

 

Przede wszystkim import danych dla paczek/transakcji tak żeby można było zrobić to czego się obecnie nie da prosto zrobić czyli zaimportować numery nadawcze z zewnętrznych serwisów do Sello oraz wpłaty za pobrania i przelewy tradycyjne dla transakcji. Brak możliwości importu tych danych do Sello jest chyba najważniejszy.

 

Link to postu

API to jedno ale kto napisze program importujący np. z EN do API Sello ?  ;D

Pytanie czy jest nam taki program potrzebny bo przecież programy już są więc jak ktoś chce to już może je sobie kupić i używać ;)

 

Wysyłamy dane do EN'a na podstawie eksportu i importu plików co działa bardzo szybko. Jedynie dla przesyłek na które nie mamy podpisanej umowy nie ma jak przenieść numerów nadania z EN'a do Sello. Jeśli więc byłaby możliwość importu do Sello, to wyeksportowanie pliku z EN'a i zaimportowanie go w Sello nie stanowiłoby żadnego problemu i również trwałoby szybko. I również dałoby się "wyklikać" ten eksport/import (w obie strony) w autohotkey itp. gdyby komuś było szkoda tych paru sekund ;)

 

A tak serio to jest tyle innych spraw, że API czy import będą musiały poczekać jeszcze kilka wersji więc nie ma co się łudzić ;)

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...