Skocz do zawartości

Faktura odwrócone obciążenie

Polecane posty

Ponieważ jest to temat księgowy, nie chciałbym wprowadzić w błąd, bo to jest zależne od tylu czynników, a Urząd skarbowy nie wybacza. Ale może chociaż nakieruję, ewentualnie może Insert mnie poprawi i dowiemy się czegoś nowego. My pracujemy w branży metalowej i Odwrotne obciążenie stosujemy dla Złomu tak:

 

1. Pierw w Asortymencie należy ustawić obsługę odwrotnego obciążenia. Dzięki temu, jak wybierzemy w WZ ten asortyment, to zaczyta nam on się jako nieopodatkowany.

 

odwrt1.PNG

 

2. Następnie wystawiając WZ z odpowiednio ustawionym asortymentem, powinna nam się aktywować Transakcja handlowa OOS:

 

odwr2.PNG

 

3. Powyższa transakcja powinna się przenieść na FS, ale warto jeszcze sprawdzić podczas wystawiania :)

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

jestem nowym użytkownikiem nexo  i proszę o pomoc w kwestii faktur odwróconego obciążenia - proszę o pomoc w ustaleniu schematu działania łącznie z dekretacją.

Podpinając się pod powyższy wątek dalej procedura wygląda podobnie jak w GT? tzn.

 

Otrzymuję fakturę odwrotne obciążenie na np. blachy i :

  1. W subiekcie wystawiam PZ i do niej wystawiam dokument wewnętrzny (czyli powstaje f-ra wewnętrzna podatku należnego i f-ra wewnętrzna podatku naliczonego)
  2. Do PZ tworzę f-rę zakupu odwrotne obciążenie
  3. W rewizorze w dokumentach do dekretacji pojawiają mi się dokumenty: f-ra wewnętrzna podatku należnego ,  f-ra wewnętrzna podatku naliczonego, PZ i f-ra zakupu odwrotne obciążenie
  4. Dekretuję powyższe dokumenty  : f-ra wewnętrzna podatku należnego (WN rozliczenie zakupu, MA rozrachunki z US z tyt. VAT należnego w stawce 23%) ,  f-ra wewnętrzna podatku naliczonego (WN rozrachunki z US z tyt. VAT naliczonego w stawce 23% MA rozliczenie zakupu), PZ i f-ra zakupu (MA rozrachunki z dostawcami; WN rozliczenie zakupu).

Czy tak wygląda schemat zakupu? Czy może macie inne rozwiązania?

 

A jak ze sprzedażą tego asortymentu?

 

Proszę o wszelkie sugestie i ewentualnie zrzuty ekranów.

Link to postu

Faktura wewnętrzna jest na cele VAT - nie wiem czy warto wówczas mieszać konto rozliczeń zakupu w dekretacji tych faktur. Można to zrobić tak: powołać konto pomocnicze "VAT do rozliczenia", f-k wewnętrzna podatku należnego (WN VAT do rozliczenia, MA rozrachunki z US z tyt. VAT należnego), f-k wew. podatku naliczonego (WN rozrachunki z US z tyt. VAT naliczonego, MA VAT do rozliczenia).

 

Albo: można wystawić tylko fakturę wewnętrzną podatku naliczonego, wówczas jej dekretacja mogłaby wyglądać następująco:WN rozrachunki z US z tyt VAT naliczonego, MA rozrachunki z tyt. VAT należnego. mankamentem tego rozwiązania jest, że w Subiekcie podatek należny będzie wykazywany w niepełnej kwocie.

 

Jeżeli księgowanie transakcji OO do VAT będzie się odbywało tylko na podstawie faktury/faktur wew. to należy zwrócić uwagę na dekretację do VAT.

 

Jeżeli będzie tylko faktura wew. podatku naliczonego, to można wykorzystać mechanizm tworzenia zapisów powiązanych. W Konfiguracji, Transakcje VAT, np dla transakcji Odwrotne obciążenie – dostawa towarów (art.17 ust. 1 pkt 7) domyślnie jest ustawione:

58eb8eece1903_zapisskojarzony.jpg.ccb5a2a06645fe2cf790b1fc6f5a85ef.jpg

Oznacza to, iż dokonując zapisu do ewidencji VAT zakupu z wykorzystaniem tej transakcji (również podczas dekretacji automatycznej), w rejestrze sprzedaży powstanie równoległy, skojarzony zapis. Tym samym dokonując zapisu tylko do ewidencji VAT zakupu (naliczamy podatek naliczony), podatek należny wylicza się z automaty.

 

Jeżeli chcemy dekretować zarówno f-k wew. podatku należnego jak i naliczonego, to dla tej transakcji na leży wyłączyć tworzenie zapisów VAT skojarzonych.

Link to postu

Przepraszam, że jeszcze raz zajmuję, ale żeby wszystko grało....proszę tak łapatologicznie, bo już się zupełnie gubię

Jeżeli decyduję się na schemat domyślny - tzn.

1. Zachowuję ustawienia transakcji Vat - odwrotne obciążenie - dostawa towarów  - zaznaczam zapis skojarzony (tak jak powyżej).

2. Wystawiam pz (zaznaczając że jest to transakcja oo) i do pz fakturę zakupu oo.

3. Do fry zakupu wystawiam fakturę wewn. (na pasku transakcja handlowa zaznaczone jest (automatycznie) wtedy ooz i vat naliczony  i vat należny)

4. w rewizorze pojawia się pz, fra zakupu i f-ra wewnętrzna podatku należnego i naliczonego.

5. dekretuję f-re zakupu (WN rozliczenie zakupu, MA rozrachunki z dostawcami)

6.a dalej ....

 

Proszę o podpowiedź, bo napadła mnie "pomrocznośc jasna" ....:(

Link to postu

Przy układaniu sobie pracy z fakturami OO, proszę sobie odpowiedzieć na pytanie: czy będą one wprowadzane do Subiekta i czy zajdzie również konieczność wprowadzania ich bezpośrednio do ewidencji VAT z pominięciem Subiekta.

 

To wszystko o czym piszę ma na celu zautomatyzowanie czynności przy obsłudze faktur OO.

 

Możliwe są 3 warianty pracy:

 

Wariant 1: faktura OO w Subiekcie, faktura wew. podatku należnego, faktura wew. podatku naliczonego - wymaga wyłączenia tworzenia zapisów powiązanych VAT w Rewizorze dla transakcji VAT nabycia w procedurze odwrotnego obciążenia.

Faktura zakupu rozlicza klienta i obciąża konto magazynu. PZ-tka uznaje konto magazynu i obciąża konto towarów handlowych. Faktura wew. VAT podatku naliczonego - obciąża konto podatku naliczonego i jest podstawą wpisu do ew. VAT zakupu. Faktura wew. VAT podatku należnego uznaje konto podatku VAT należnego i jest podstawą wpisu VAT do ewidencji VAT sprzedaży.

 

Wariant 2: Faktura OO w Subiekcie, faktura wew. podatku naliczonego - wymaga włączenia tworzenia zapisów powiązanych VAT w Rewizorze dla transakcji VAT nabycia w procedurze odwrotnego obciążenia.

Faktura zakupu rozlicza klienta i obciąża konto magazynu. PZ-tka uznaje konto magazynu i obciąża konto towarów handlowych. Faktura wew. VAT podatku naliczonego - obciąża konto podatku naliczonego, uznaje konto podatku VAT należnego i jest podstawą wpisu do ew. VAT zakupu - w wyniku włączenia tworzenia się zapisów powiązanych, automatycznie tworzy się zapis powiązany w ewidencji VAT sprzedaży.

 

Wariant 3: Faktura OO w Subiekcie ale wystawiona od razu z VAT - czyli nie odzwierciedlamy faktury w postaci rzeczywistej tylko od razu opisujemy ją pod kątem VAT. Nie tworzymy faktur wewnętrznych. Tworzenie zapisów powiązanych jest włączone:

Wartość netto faktury uznaje konto klienta i obciąża konto magazynu; wartość VAT obciąża konto podatku naliczonego VAT i uznaje konto podatku należnego. Wartość VAT jest podstawą wpisu do ewidencji VAT zakupu, włączenie tworzenia zapisów powiązanych automatycznie generuje wpis w ewidencji VAT sprzedaży. PZ-tka uznaje konto magazynu i obciąża konto towarów handlowych.

Zobrazuję na razie wariant 1.

 

Wariant 1: faktury OO tylko w Subiekcie.

  1. Faktura wystawiona w Subiekcie, PZ wystawione w Subiekcie

  2. wystawiamy fakturę wewnętrzną  z opcją generowania wyliczenia VAT odliczonego i naliczonego

  3. w Rewizorze wchodzimy do Konfiguracji - Transakcje VAT. Odszukujemy transakcję Odwrotne obciążenie - dostawa towarów (art. 17 ust. 1 pkt 7) - OO-DT

Wchodzimy w edycję definicji transakcji i zdejmujemy znacznik

 

58f09d612ac62_transakcjaOO.jpg.2991ee54d274ed761beb5cc3e3b37913.jpg

  1. W planie kont powołujemy konto pomocnicze 222 - Rozliczenie VAT OO (coś a'la środki pieniężne w drodze). Konto nie wpływa na aktywa firmy (nie jest bilansowe). Wpływa na wynik jeżeli terminy rozliczenia VAT należnego i odliczonego będą w różnych okresach sprawozdawczych.

  2. Dodajemy schemat dekretacji faktury zakupu OO - jest to wariant uproszczony, który nie będzie wystarczający w przypadku nabycia usług w procedurze OO. Nie będzie również dekretacji do VAT - podstawą do naliczenia VAT będą faktury wewnętrzne.

58f09e0146e43_rozliczeniemagzfakzakupu.thumb.jpg.8a58d09503385854d5eb5dd9e39423cd.jpg

 

  1. Efektem dekretacji wg tego schematu będzie zapis tupu: 201-XXX:MA: Rozliczenie z dostawcą; 303: WN: rozliczenie zakupu.

  2. Brakuje uznania konta magazynu magazynu - definiujemy schemat dla PZ

58f09e3d8c0b2_przyjeciezew.thumb.jpg.029e6e1053228d83c2110fe87306708d.jpg

 

czyli uznajemy magazyn wcześniej obciążony i obciążamy konto towarów handlowych: WN: 330: towary handlowe; MA: 303 rozliczenie zakupu towarów

  1. Definiujemy schemat dekretacji faktury wew. podatku naliczonego do ksiąg i do VAT

    1. Do księgi:

58f09eb07d2c5_schematfaktwewnaliczony.thumb.jpg.1ba3e60fec44a77ae67053927048cc44.jpg
  1.  

    Do VAT:

58f09f0e02953_schematfaktwewnaliczonydoVAT.thumb.jpg.f1915b5575ef2bfa3b713684f1500e26.jpg

 

 

  1. Definiujemy schemat faktury wew. podatku należnego do księgi i od razu do VAT:

    1. Do księgi:

58f09f41a6ac1_podateknalenyksiega.thumb.jpg.82a00fff656cad69d58da308cac8ba05.jpg

 

  1. I do VAT:

58f09f48c5b18_podateknalenyVAT.thumb.jpg.3250d9e135b10d00df69d875a08ac2c4.jpg
Link to postu
  • 1 rok później...

Panie Romanie - czy mógłbym prosić o rozpisanie/schemat wariantu 2 ?
Wydaje się być najlepsza dla Subiekta i Rewizora na wspólnej bazie.

 

Cytat

Wariant 2: Faktura OO w Subiekcie, faktura wew. podatku naliczonego - wymaga włączenia tworzenia zapisów powiązanych VAT w Rewizorze dla transakcji VAT nabycia w procedurze odwrotnego obciążenia.

 

Faktura zakupu rozlicza klienta i obciąża konto magazynu. PZ-tka uznaje konto magazynu i obciąża konto towarów handlowych. Faktura wew. VAT podatku naliczonego - obciąża konto podatku naliczonego, uznaje konto podatku VAT należnego i jest podstawą wpisu do ew. VAT zakupu - w wyniku włączenia tworzenia się zapisów powiązanych, automatycznie tworzy się zapis powiązany w ewidencji VAT sprzedaży.

 

Piotr Engelbrecht

Edytowane przez Piotr Engelbrecht
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...