Radosław Bierzgalski 6 Napisano 25 Maja Udostępnij Napisano 25 Maja w Kilka bardzo istotnych problemów ergonomii i funkcjonalności Sello NX względem starego Sello + prośba o analizę Dzień dobry, pracuję obecnie intensywnie kilka miesięcy na Sello NX w konfiguracji Sello NX + Subiekt GT + Allegro i po wielu latach pracy na starym Sello chciałbym zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych problemów oraz braków funkcjonalnych, które w codziennej pracy mocno utrudniają korzystanie z NX. Nie jest to wpis „hejterski”. Wręcz przeciwnie — zależy mi na rozwoju NX, ponieważ termin wygaszania starego Sello zbliża się bardzo szybko, a ogromną ilość czasu poświęciłem już na migrację oraz łączenie ofert Allegro z towarami GT przez NX. Niestety obecnie mam wrażenie, że pod względem praktycznej ergonomii pracy stare Sello w wielu aspektach działało po prostu lepiej i wygodniej. Najbardziej problematyczne kwestie: Problem z dodawaniem zdjęć po funkcji „Powiel” Przy powielaniu ofert (np. różnych wersji kolorystycznych tego samego produktu) bardzo często nie pojawia się możliwość dodania nowych zdjęć. W starym Sello działało to poprawnie i bardzo wygodnie. Brak wygodnego kopiowania tekstu W wielu miejscach nie można normalnie kopiować błędów, EAN-ów, nazw parametrów itp. Przy dużej liczbie ofert bardzo utrudnia to pracę. Niepoprawne zaznaczanie tekstu dwuklikiem myszy Dwuklik często zaznacza całe zdania zamiast pojedynczego słowa. Przy pracy z parametrami i opisami jest to bardzo uciążliwe. Brak możliwości zgłaszania błędów produktów/kategorii Allegro W starym Sello można było zgłaszać błędy podczas łączenia z katalogiem Allegro. Obecnie bardzo brakuje tej funkcji, szczególnie gdy Allegro błędnie przypisuje produkty do kategorii „Pozostałe”, co realnie zwiększa prowizję sprzedaży. Brak kolumny różnicy cen względem GT W starym Sello była bardzo przydatna możliwość szybkiego porównania ceny z Allegro do ceny z GT. Przy korzystaniu z monitoringu cen była to świetna funkcja kontrolna. Problemy z seryjnym wystawianiem dokumentów końcowych Podczas seryjnego wystawiania dokumentów końcowych NX automatycznie wysyła dokumenty na fizyczną drukarkę. Sprawdzane były: drukarki systemowe Windows, wzorce wydruku, PDF24, aktywne/domyslne wzorce, ustawienia parametrów zamówień. Problem nadal występuje. Problemy z obsługą dokumentów pobraniowych Przy dokumentach pobraniowych bardzo trudno poprawnie ustawić formy płatności tak, aby dokumenty końcowe zachowywały się logicznie i poprawnie (np. opis płatności „przelew”, „kredyt”, itp.). Mapowania są obecnie mało intuicyjne i bardzo łatwo powodują błędne zachowanie dokumentów. Bardzo proszę o analizę powyższych problemów oraz informację, czy planowane są poprawki lub przywrócenie części funkcjonalności znanych ze starego Sello. Uważam również, że patrząc na obecny stopień niedopracowania NX względem starego Sello, uczciwe wobec użytkowników byłoby rozważenie wydłużenia wsparcia dla starego Sello do czasu pełniejszego dopracowania NX. Pozdrawiam Radek Cytuj Link to postu
Bartosz Rosa 2 605 Napisano 26 Maja Udostępnij Napisano 26 Maja w Kilka bardzo istotnych problemów ergonomii i funkcjonalności Sello NX względem starego Sello + prośba o analizę 11 godzin temu, Radosław Bierzgalski napisał: Problem z dodawaniem zdjęć po funkcji „Powiel” Przy powielaniu ofert (np. różnych wersji kolorystycznych tego samego produktu) bardzo często nie pojawia się możliwość dodania nowych zdjęć. W starym Sello działało to poprawnie i bardzo wygodnie. Proszę coś więcej napisać, jakie kroki należy wykonać aby doprowadzić do takiej sytuacji (istotne może być nawet przełączanie zakładek). 11 godzin temu, Radosław Bierzgalski napisał: Brak wygodnego kopiowania tekstu W wielu miejscach nie można normalnie kopiować błędów, EAN-ów, nazw parametrów itp. Przy dużej liczbie ofert bardzo utrudnia to pracę. W nexo jest zaszyty mechanizm, do kopiowania dowolnego tekstu z okna, należy przytrzymać 1s LPM. 11 godzin temu, Radosław Bierzgalski napisał: Niepoprawne zaznaczanie tekstu dwuklikiem myszy Dwuklik często zaznacza całe zdania zamiast pojedynczego słowa. Przy pracy z parametrami i opisami jest to bardzo uciążliwe. W jakich polach tak się dzieje? Czy chodzi o pole z opisem (HTML) czy o zwykłe pola na oknach programu? 11 godzin temu, Radosław Bierzgalski napisał: Brak kolumny różnicy cen względem GT W starym Sello była bardzo przydatna możliwość szybkiego porównania ceny z Allegro do ceny z GT. Przy korzystaniu z monitoringu cen była to świetna funkcja kontrolna. Sello NX obsługuje wiele cen dla różnych serwisów jak i wiele cenników. Zrobienie takiej kolumny wbudowanej było by dość skomplikowane aby wszystkie przypadki obsłużyła. Zalecamy w takim przypadku skorzystać z możliwości jakie daje moduł Raportowanie PRO+ , który umożliwia między innymi dodawanie własnych kolumn wedle potrzeb. 11 godzin temu, Radosław Bierzgalski napisał: Problemy z seryjnym wystawianiem dokumentów końcowych Podczas seryjnego wystawiania dokumentów końcowych NX automatycznie wysyła dokumenty na fizyczną drukarkę. Sprawdzane były: drukarki systemowe Windows, wzorce wydruku, PDF24, aktywne/domyslne wzorce, ustawienia parametrów zamówień. Problem nadal występuje. Wydruk dokumentów wynika z ustawień w Subiekcie GT dla tego typu dokumentów. Trzeba tam wyłączyć funkcję Drukuj dokument po zapisie. 11 godzin temu, Radosław Bierzgalski napisał: Problemy z obsługą dokumentów pobraniowych Przy dokumentach pobraniowych bardzo trudno poprawnie ustawić formy płatności tak, aby dokumenty końcowe zachowywały się logicznie i poprawnie (np. opis płatności „przelew”, „kredyt”, itp.). Mapowania są obecnie mało intuicyjne i bardzo łatwo powodują błędne zachowanie dokumentów. Bardzo proszę o analizę powyższych problemów oraz informację, czy planowane są poprawki lub przywrócenie części funkcjonalności znanych ze starego Sello. Uważam również, że patrząc na obecny stopień niedopracowania NX względem starego Sello, uczciwe wobec użytkowników byłoby rozważenie wydłużenia wsparcia dla starego Sello do czasu pełniejszego dopracowania NX. Przede wszystkim w Sello NX należy używać płatności nexo typu Płatność cesyjna / za pobraniem / kredyt. Na te płatności należy mapować płatności z serwisu, np korzystając z modułu Mapowanie płatności pobraniowych. W przypadku korzystania z Subiekta GT dodatkowo, te nexowe płatności muszą być zmapowane na płatności w Subiekcie GT i tego należy dokonać w ustawieniach konta integracji Subiekt GT. Warto też wziąć pod uwagę, że płatności pobraniowe mapowane są w EZ z uwzględnieniem wybranego sposobu dostawy a nie sposobu płatności w serwisie - tak jak dla płatności z góry. Wsparcia na Sello 1 niestety nie przedłużymy, bo ma to wiele konsekwencji. Natomiast zgłoszone problemy są zapisane do poprawy. Cytuj Link to postu
Radosław Bierzgalski 6 Napisano 26 Maja Autor Udostępnij Napisano 26 Maja w Kilka bardzo istotnych problemów ergonomii i funkcjonalności Sello NX względem starego Sello + prośba o analizę Dziękuję za odpowiedź. Kopiowanie tekstu Mechanizm przytrzymania LPM faktycznie działa, jednak problem polega na tym, że kopiowana jest cała informacja/całe zdanie zamiast konkretnego fragmentu tekstu. Przykład ze zrzutu: „Błąd: Produkt już istnieje w Katalogu. Aby wystawić ofertę, zmień kategorię Lalki z bajek (307621) na Pozostałe (307849).” W praktyce potrzebuję szybko skopiować wyłącznie numer kategorii, np.: 307849 Obecnie jest to bardzo niewygodne przy większej liczbie ofert i błędów. Problem z dodawaniem zdjęć po funkcji „Powiel” Chodzi o sytuację, gdy powielana jest już istniejąca oferta, np.: ta sama seria Hot Wheels, inny model samochodu, parametry i opis praktycznie identyczne, zmienia się głównie nazwa i zdjęcia. Scenariusz: wykonuję „Powiel”, usuwam stare zdjęcia, poprawiam nazwę, próbuję dodać nowe zdjęcia. W tym momencie nie pojawia się już okno/miejsce umożliwiające dodanie nowych zdjęć. Próby typu: przełączanie zakładek, przesuwanie pól/opisu, kliknięcia w obszar zdjęć nie pomagają. W praktyce kończy się to koniecznością: usunięcia wszystkiego, ponownego ręcznego dodawania zdjęć, ponownego wklejania opisów. Przy pracy hurtowej jest to bardzo uciążliwe. W starym Sello problem nie występował. Niepoprawne zaznaczanie tekstu dwuklikiem myszy Chodzi o zwykłe pola tekstowe. Przykład: „Problem z dodawaniem zdjęć po funkcji Powiel” Przy dwukliku chciałbym zaznaczyć wyłącznie jedno słowo, np.: „zdjęć” natomiast zaznacza się całe zdanie lub większy fragment tekstu. Przy częstej pracy z nazwami, parametrami, EAN-ami i opisami jest to dość uciążliwe. Dziękuję również za informacje dotyczące płatności pobraniowych, drukowania dokumentów oraz Raportowania PRO+. Cytuj Link to postu
Remigiusz Pawlak 33 Napisano 1 Czerwca Udostępnij Napisano 1 Czerwca w Kilka bardzo istotnych problemów ergonomii i funkcjonalności Sello NX względem starego Sello + prośba o analizę W dniu 26.05.2026 o 23:03, Radosław Bierzgalski napisał: Problem z dodawaniem zdjęć po funkcji „Powiel” Chodzi o sytuację, gdy powielana jest już istniejąca oferta, np.: ta sama seria Hot Wheels, inny model samochodu, parametry i opis praktycznie identyczne, zmienia się głównie nazwa i zdjęcia. Scenariusz: wykonuję „Powiel”, usuwam stare zdjęcia, poprawiam nazwę, próbuję dodać nowe zdjęcia. W tym momencie nie pojawia się już okno/miejsce umożliwiające dodanie nowych zdjęć. Próby typu: przełączanie zakładek, przesuwanie pól/opisu, kliknięcia w obszar zdjęć nie pomagają. W praktyce kończy się to koniecznością: usunięcia wszystkiego, ponownego ręcznego dodawania zdjęć, ponownego wklejania opisów. Przy pracy hurtowej jest to bardzo uciążliwe. W starym Sello problem nie występował. Cześć, spróbuj w takiej sytuacji w oknie opisu kliknąć "źródło HTML" i ok. U mnie pomaga i miejsce na zdjęcia się pojawia. Cytuj Link to postu
Bartosz Rosa 2 605 Napisano wczoraj o 08:13 Udostępnij Napisano wczoraj o 08:13 w Kilka bardzo istotnych problemów ergonomii i funkcjonalności Sello NX względem starego Sello + prośba o analizę W dniu 26.05.2026 o 23:03, Radosław Bierzgalski napisał: Kopiowanie tekstu Mechanizm przytrzymania LPM faktycznie działa, jednak problem polega na tym, że kopiowana jest cała informacja/całe zdanie zamiast konkretnego fragmentu tekstu. Przykład ze zrzutu: „Błąd: Produkt już istnieje w Katalogu. Aby wystawić ofertę, zmień kategorię Lalki z bajek (307621) na Pozostałe (307849).” W praktyce potrzebuję szybko skopiować wyłącznie numer kategorii, np.: 307849 Obecnie jest to bardzo niewygodne przy większej liczbie ofert i błędów. Niestety w Sello 1 działało to "przy okazji", bo było wyświetlane za pomocą kontrolki HTML, w której takie działanie jest domyślne. Tutaj są to zwykłe napisy na oknie i takiej funkcji jak zaznaczanie dowolnego tekstu nie ma. Zobaczymy czy da się to jakoś generycznie zmienić aby dało się kopiować fragmenty błędów. Cytuj Link to postu
Radosław Bierzgalski 6 Napisano 17 godzin temu Autor Udostępnij Napisano 17 godzin temu w Kilka bardzo istotnych problemów ergonomii i funkcjonalności Sello NX względem starego Sello + prośba o analizę Dzień dobry, chciałbym jeszcze doprecyzować jedną bardzo ważną rzecz, bo im dłużej pracuję na Sello NX, tym bardziej widzę, że problem nie dotyczy tylko pojedynczej funkcji, ale ogólnej ergonomii i kontroli nad dużą liczbą ofert. Nie będę tutaj poruszał tematu powielania ofert między różnymi serwisami, bo to jest osobny temat. Chodzi mi wyłącznie o codzienną pracę w ramach istniejącej obsługi ofert, asortymentu, zdjęć, filtrów, cen i dokumentów. Najświeższy przykład to problem ze zdjęciami po funkcji „Powiel”. Jeżeli powielam ofertę z asortymentu, na tym samym portalu, a oferta trafia do przygotowanych, to moim zdaniem możliwość dodania zdjęć powinna działać normalnie od razu. To jest podstawowa operacja przy tworzeniu podobnych ofert. Tymczasem w praktyce trzeba wejść w opis, kliknąć HTML, zatwierdzić i dopiero wtedy pojawia się możliwość dodawania zdjęć. Dziękuję użytkownikowi za tę podpowiedź, bo faktycznie pomaga, ale z punktu widzenia ergonomii programu jest to obejście błędu, a nie prawidłowe działanie. Użytkownik nie powinien musieć klikać w HTML tylko po to, żeby po powieleniu oferty pojawiła się możliwość dodania zdjęć. Szczególnie że mówimy o zwykłej pracy na ofertach przygotowanych, nie o żadnym zaawansowanym scenariuszu. Drugi problem to samo działanie edytora opisu i zdjęć. Jest ono, delikatnie mówiąc, bardzo toporne. Suwak przy opisie działa bardzo niewygodnie. Wystarczy lekko wyjechać kursorem w prawo i przewijanie przestaje działać. Dla kogoś, kto pracuje tylko na dużym monitorze i myszce, może to być mniej widoczne, ale ja bardzo dużo pracy wykonuję na laptopie i często korzystam z gładzika. Tak wygląda dzisiaj normalna praca — komputer trzeba mieć przy sobie, a stacjonarnego przecież nikt nie będzie nosił. Przesuwanie zdjęć w konkretnej kolejności również jest bardzo niewygodne. Zdjęcia potrafią przeskakiwać w sposób trudny do opanowania. Przy jednej ofercie da się to jakoś przeżyć, ale przy większej liczbie ofert robi się z tego bardzo męcząca i niepotrzebna strata czasu. Kolejna sprawa to filtry i zakładki ofert. W starym Sello filtry typu „rozpoczęło się” i „zakończyło się” były bardzo praktyczne. Można było szybko sprawdzić oferty z bieżącego dnia, 7 dni, 30 dni itd. To dawało realną kontrolę nad tym, co się dzieje z ofertami. W NX mam wrażenie, że zakładek jest dużo, ale ich praktyczna wartość jest dużo mniejsza. Są przygotowane, trwające, zakończone, nieaktywne i inne podziały, ale w praktyce brakuje mi jasnej, szybkiej i pewnej kontroli. Moim zdaniem do podstawowej obsługi wystarczyłyby nawet trzy dobrze działające obszary: przygotowane, trwające i zakończone. Problem w tym, że obecnie nawet istniejące filtry i zakładki nie dają takiego poczucia kontroli jak stare Sello. A filtry to jest podstawa pracy dla wielu użytkowników. Jeżeli ktoś ma dużą liczbę ofert, to nie może ręcznie szukać, co się rozpoczęło, co się zakończyło, co zostało przygotowane, co jest nieaktywne i co wymaga reakcji. Program powinien to bardzo czytelnie pokazywać. Bardzo ważna jest też brakująca kolumna różnicy ceny względem GT. Rozumiem argument, że NX obsługuje wiele serwisów i wiele cenników, ale dla użytkownika pracującego z Subiektem GT taka kolumna była bardzo przydatna. W starym Sello dawała szybką kontrolę nad cenami. Przy monitoringu cen względem konkurencji to jest wręcz jedna z podstawowych informacji kontrolnych. Nie każdy użytkownik chce budować osobne raporty tylko po to, żeby odzyskać funkcjonalność, która w starym Sello była po prostu dostępna i praktyczna. Dla mnie to nie jest zaawansowana analiza, tylko podstawowa kontrola ceny oferty względem ceny z GT. Podobnie wygląda sprawa dokumentów końcowych i pobrań. Da się znaleźć ustawienia, da się mapować płatności, da się dochodzić do poprawnego działania, ale całość jest mało intuicyjna. Przy konfiguracji Sello NX + Subiekt GT użytkownik oczekuje prostego i logicznego działania: przedpłata ma zachowywać się jak przedpłata, pobranie jak pobranie, dokument końcowy ma mieć właściwą formę płatności, a program nie powinien wymagać długiego dochodzenia, dlaczego zachowuje się inaczej, niż użytkownik oczekuje. Mam też ogólne wrażenie, że w konfiguracji z Subiektem GT NX nadal nie jest w pełni dopracowany pod użytkowników GT. W wielu miejscach nazewnictwo i logika programu sprawiają wrażenie przeniesionych z nexo albo bardziej dostosowanych do nexo niż do GT. Dla użytkowników starego Sello + Subiekt GT jest to odczuwalne, bo stare Sello było prostsze, bardziej bezpośrednie i bardziej praktyczne w codziennej pracy. I to jest chyba najważniejszy punkt: stare Sello było praktyczniejsze. Nie twierdzę, że było nowocześniejsze albo bardziej rozbudowane. Ale w codziennej obsłudze dużej liczby ofert dawało lepszą kontrolę i szybciej pozwalało wykonywać podstawowe czynności. W NX wiele rzeczy wygląda na bardziej rozbudowane, ale jednocześnie podstawowe operacje są mniej wygodne: dodanie zdjęć po powieleniu wymaga obejścia przez HTML, edytor opisu i suwak działają niewygodnie, przesuwanie zdjęć jest toporne, filtry i zakładki nie dają takiej kontroli jak w starym Sello, a właściwie nie działają wcale brakuje kolumny różnicy ceny względem GT, dokumenty końcowe i pobrania są mało intuicyjne, użytkownik GT ma miejscami wrażenie, że program nie jest wystarczająco dopasowany do jego środowiska pracy. Dlatego uważam, że tak szybkie i definitywne zakończenie starego Sello, przy obecnym stanie podstawowych funkcji NX, jest bardzo dużym błędem. Nie chodzi mi o dodatkowe funkcje, dodatki czy zaawansowane moduły. Chodzi o podstawową ergonomię i kontrolę pracy, które powinny być dopracowane przed wygaszeniem starego programu. Pozdrawiam Radek Cytuj Link to postu
Polecane posty
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.