Skocz do zawartości

Bilans otwarcia

Polecane posty

Czy jest to pierwszy rok obrachunkowy w programie? Jeśli tak, to:

1. Konto musi być "rozrachunkowe" - ustawia się to w edycji konta, w Planie kont:

konto rozrachunkowe.jpg

 

Rozrachunki klientów łatwiej prowadzić, jeżeli pod konto rozrachunkowe podpięta będzie analityka kartotekowa klientów zamiast zwykłej, wówczas dane kontrahenta będą pobierane automatycznie do tworzonego rozrachunku:

konta kartotekowe.jpg

 

Wówczas w Dokumentach księgowych, dodając polecenie księgowania bilansu otwarcia, wskazujemy konto konkretnego klienta. Po podaniu kwoty otwarcia, pojawi się okienko z istniejącymi rozrachunkami na danego klienta. Wskazujemy właściwy rozrachunek, bądź dodajemy nowy. Takich zapisów powinno być tyle, ile nierozliczonych transakcji posiadamy z danym klientem:

zapis na konto rozrachunkowe.jpg

 

 

konto rozrachunkowe.jpg

konto rozrachunkowe.jpg

Link to postu

Pomniejszyłam wszystkie zapisane faktury o kwoty spłat i pousuwałam wszystkie zapłaty i zmniejszyła mi liczba błędów do 8. Czyli wynika z tego że w BO tutaj nie należy wprowadzać spłat tylko od razu pomniejszyć rozrachunek o spłatę (piszę o częściowych spłatach) lub coś pomieszałam. Liczba błędów 8 i 2 komunikaty:

kwota rozrachunków powinna być większa od 0 (4). Niestety nie podkreśla tych błędów. Wchodziłam na każdy zapis rozrachunkowy w BO przez CTR+U i zapis jest zgodny z rozrachunkiem do rozliczenia. Jak to jeszcze można sprawdzić, aby wreszcie zamknąć to BO.

Link to postu
40 minut temu, Małgorzata Machalica napisał:

Pomniejszyłam wszystkie zapisane faktury o kwoty spłat i pousuwałam wszystkie zapłaty i zmniejszyła mi liczba błędów do 8. Czyli wynika z tego że w BO tutaj nie należy wprowadzać spłat tylko od razu pomniejszyć rozrachunek o spłatę (piszę o częściowych spłatach) lub coś pomieszałam. (...)

 

Nie, nic takiego nie wynika z tego.

Załóżmy, że posiada Pani należność z 01.12.2016 oraz spłatę należności z 02.12.2016. Jeżeli nie powiąże Pani tej należności z tą spłatą, czyli nie rozliczy Pani tej należności, to do BO powinien iść zapis na tego kontrahenta na całą kwotę tej należności.

 

Jeżeli natomiast rozliczy Pani tą należność z tą spłatą, to ważna jest data rozliczenia, jeżeli data rozliczenia jest sprzed 01.01.2017, to należy na kontrahenta wprowadzać wartość nierozliczoną z należności - program tego pilnuje. Stąd u Pani komunikaty o wartości zerowej rozrachunku, gdyż jego rozliczenie nastąpiło przed datą BO, czyli na dzień BO, zwana przez nas wartość księgowa rozrachunku wynosi 0.

 

52 minuty temu, Małgorzata Machalica napisał:

(...) Liczba błędów 8 i 2 komunikaty:

kwota rozrachunków powinna być większa od 0 (4). Niestety nie podkreśla tych błędów. (...).

 

Obok komunikatu błędu powinno się pojawić określenie "Wykaz pozycji..". Wciśnięcie tego powinno rozwinąć listę linków, których naciśnięcie powinno skierować do błędnej pozycji.

Link to postu
4 godziny temu, Małgorzata Machalica napisał:

Usunęłam Bo i jeszcze raz wprowadziłam uwzględniając Pana uwagi i jak się okazało to był bardzo dobry pomysł. Dziękuję za pomoc :)

Pomoc udzielona wydaje się być połowiczną, Powinna być możliwość dostosowania BO do aktualnego stanu rozrachunków w systemie. Stąd moje pytania o dokonanie rozliczeń rozrachunków. Na przyszłość proszę o pomoc w dogłębnej analizie problemów by zapobiec sytuacji, że musi Pani coś usuwać by program zadziałał :).

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Pani Małgorzato,

 

Niestety jest to błąd natury technicznej, mówiący o tym, że obiekt kontrolujący zmianę danych nie jest już dostępny. Niestety, nie potrafimy powtórzyć takiej sytuacji. Niestety również, obawiam się, że takie dane nie zostaną zapisane :(. Przykro mi niezmiernie, że praca dwóch dni poszła na marne, stąd też proszę na przyszłość stosować CTRL+S - pozwoli to na zapisanie dokumentu bez jego zamykania.

 

Na przyszłość wprowadzimy jakiś mechanizm, który będzie przypominał o zapisaniu dokumentu po dłuższym czasie pracy z nim - wszak awaria tego typu może się zdarzyć z bardziej prozaicznych przyczyn: zerwanie połączenia z bazą danych, zanik prądu itp.

 

Oczywiście nadal czekam na obiecane dane do analizy.

Link to postu
  • 1 rok później...
Dnia 10.04.2017 o 12:10, Małgorzata Machalica napisał:

Jakby ktoś nie umiał odczytać tego komunikatu, to go podaję:

"nie można zapisać zmian w danych ponieważ wykryto w nich encję nieprzyłączoną do obiektu kontrolującego modyfikację danych"

Witam,

niestety taki sam komunikat otrzymałem przy próbie modyfikacji treści szablonu wiadomości, który był standardowym w programie nexo. Nie mogę go teraz usunąć, ani zmodyfikować.

Link to postu
  • 5 lat później...

Dzień dobry.

 

Odkopuję temat dzięki @Piotr Zieliński, który go odnalazł gdy otrzymaliśmy taki komunikat:

Cytat

Błąd podczas tworzenia ZK. Nie można zapisać zmian w danych, ponieważ wykryto w nich relację (AdresHistoria, Dokument) nieprzyłączoną do obiektu kontrolującego modyfikację danych

przy edycji i realizacji ZK, do której mieliśmy FLC i KFL. Rozumiemy, że to problem nie do przeskoczenia. Sytuację rozwiązaliśmy inaczej. I liczymy, że komunikat nas już nie dopadnie ;)

Zostawiam info, że to w różnych sytuacjach (funkcjach) się pojawia.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...