Skocz do zawartości

Fundusz Pracy

Polecane posty

Mam dużo zleceniobiorców ze stałymi umowami, płatnymi co miesiąc wg wyrobionych akordów. Czasami zleceniobiorcy przekroczą 2000 zł, czasami nie. Czasami z głównej umowy nie przekroczą, ale mają dodatkowe umowy i łącznie przekroczą. Albo czegoś nie umiem robić, albo mam wrażenie, że Gratyfikant kompletnie nie wspiera mnie w kontroli składki na fundusz pracy.

Za każdym razem mam tę samą ręczną robotę: Wyszło komuś z akordu ponad 2000 zł? Wróć teraz do umowy, zaznacz w umowie "składkę na FP", przelicz rachunek. Tylko nie zapomnij w przyszłym miesiącu z kolei odznaczyć w tej umowie składki na FP, bo się niepotrzebnie naliczy jak nie będzie 2000 zł. A najlepiej jak ktoś ma kilka rachunków - wtedy ręczne zliczanie danej osobie wszystkich rachunków. Przekroczył 2000 zł? Ups, poprawiajmy teraz we wszystkich umowach, żeby składka na FP była zaznaczona.
Czy nie po to człowiek ma komputer i program, żeby one robiły to za niego?
Czy Gratyfikant nie umiałby sam sobie policzyć, czy dany pracownik w tym miesiącu nie przekroczył przypadkiem 2000 zł i naliczyć te składki automatycznie?

Link to postu

Skoro jakieś plany są, to podpowiem, że nawet i w tej dalszej perspektywie, ale może jednak należałoby przemyśleć w ogóle sposób zaznaczania, które składki powinny być naliczane - nie tylko te na FP, ale też na inne rodzaje ubezpieczeń. Obecnie robi się to na poziomie umowy. Tymczasem w zależności od miesiąca, ta sama osoba od tej samej umowy może mieć albo nie mieć naliczanych składek społecznych (wystarczy że u innego zleceniodawcy, albo nawet i u mnie ale z innych umów, przekroczy 2000 zł). Konieczność każdorazowego cofania się do umowy i zmieniania tam składek nie jest optymalna. Dużo wygodniejsza byłaby możliwość zaznaczania albo odznaczania tego na poziomie rachunku. Obecnie nie da się nawet w wystawionym rachunku ręcznie zmieniać podstawy (żeby np. dodać FP pierwotnie niezaznaczone na umowie).

U nas ten problem nasilił się w 2016 roku, bo nie jest tak łatwo jak kiedyś uzyskać zbieg ubezpieczeń. Kiedyś wystarczyła nawet jedna umowa na małą kwotę i wszystkie kolejne leciały już tylko składką zdrowotną, obecnie tak nie jest i składki, jak już napisałem, bardzo się zmieniają z miesiąca na miesiąc.

Edytowane przez Krzysztof Wychowałek
Link to postu

Dodam tylko, że dzisiaj istnieje dość prosta możliwość wyzerowania składek ZUS na wyliczonym już rachunku.

W każdym składniku na rachunku należy wejść w szczegóły (prawy klawisz myszy i menu, albo shift+F3) i wyzerować odpowiednie pochodne składnika.

Na rachunkach najczęściej jest jeden składnik więc nie powinno to być zbyt uciążliwe.

Link to postu

Wyzerować prawda, wyzerować to nawet można jeszcze prościej - po prostu w edycji rachunku w miejscu gdzie się wyliczają "składki ZUS pracownika", wpisać ręcznie kwotę składki jako 0. Natomiast niestety nie działa to w druga stronę - jak składka (np. FP) jest niezaznaczona w umowie, to z poziomu rachunku nie ma już jej jak "włączyć". To znaczy można oczywiście ręcznie wpisać wartość składki, tylko najpierw trzeba by ją ręcznie wyliczyć - metoda dla osób lubiących siedzieć przy komputerze, patrzeć na ekran, a w ręku trzymać stary dobry kalkulator :-)

Link to postu
  • 2 lata później...
18 godzin temu, IZABELA PIOTROWSKA napisał:

Witam.

Mamy już 23 październik 2019 roku, a problem, jak nie był rozwiązany wówczas, tak nie jest i teraz...

 

Szkoda, że nie śledzi Pani list zmian w kolejnych nowych wersjach.

Obie zmiany opisane w tym wątku zostały zrealizowane w wersji 16 Gratyfikanta nexo czyli trzy miesiące po powstaniu wątku (czerwiec 2017).

Piszę tu o automatycznym naliczeniu FP po przekroczeniu w danym miesiącu pensji minimalnej oraz o możliwości włączania i wyłączania poszczególnych funduszy ZUS na wyliczonym już rachunku lub wypłacie.

No chyba, że Pani widziała te zmiany, ale uważa, że działają źle i nie podzieliła się Pani z nami tą wiedzą.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Może się nie zrozumieliśmy, u mnie sytuacja wyglądała następująco: pracownik od 01 04 2016 do 31 12 2017 miał pół etatu i płacę poniżej minimalnego wynagrodzenia, przy umowie było "z automatu" zaznaczone "naliczaj składki ZUS" i w takiej sytuacji spodziewałabym się automatycznego rozwiązania przez program, że jeżeli pracownik zatrudniony na część etatu osiąga wynagrodzenie niższe niż minimalne, to system nie powinien liczyć mu składki na Fundusz Pracy, jeżeli jest to jego jedyna umowa z pracodawcą?! Niestety przez cały okres umowy było tak, że system naliczał i nawet nie ostrzegał, ja się nie spostrzegłam i dopiero teraz po kontroli z ZUS wszystko "wyszło". Mało tego, w życiu nie przyszło mi do głowy,  że jak sugerował mi we wczorajszej odpowiedzi pracownik firmy Insert, żebym zaznaczyła opcję "AUTOMATYCZNIE NALICZAJ FP i FS", to program nie będzie liczył?! Przecież to brzmi absurdalnie. 

 
Link to postu

Nie wiem co Pani "powiedział pracownik firmy Insert".

Ja mówię o tym co zrobiliśmy w programie w czerwcu 2017:
image.png.81743396bc846078356d47c9c5de1730.png

A moja wiadomość była odpowiedzią na Pani wpis - cytuję:

"Mamy już 23 październik 2019 roku, a problem, jak nie był rozwiązany wówczas, tak nie jest i teraz... "

Jeżeli go Pani podtrzymuje to proszę o szczegóły.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...