Skocz do zawartości

Problem - uruchamiający się subiekt - samoczynnie

Polecane posty

Witam

od 2 dni bez przyczyny nagle subiekt się uruchamia sam..

 

na stacji roboczej gdzie jest "główne sello wraz z bazą" uruchamiane na użytkowniku który służy do synchronizacja z allegro oraz subiektem.

 

na 6 innych gdzie sello jest uruchamiane tylko do obsługi transakcji/ tworzenia aukcji itp. nie ma tego problemu.

 

- subiekt uruchamia się na użytkowniku z którego korzysta sello - wiec chyba problem sello..

 

Największym kłopotem jest to że ten użytkownik od synchronizacji ma inne uprawnienia niż osoby korzystające z tej stacji roboczej.. i nagle mają do dyspozycji zamówienia w subiekcie.... np. edycja itp.. której nie powinni mieć...

 

Windows 10 , Sello, Subiekt GT - wszystko w najnowszych wersjach....

 

 

 

Link to postu

1. Czy po restarcie kompa też się sam uruchamia?

2. Czy ostatnio instalowałeś/aktualizowałeś jakikolwiek inny program lub czy chodzi na tym kompie cały czas jakiś inny program, który się łączy z internetem?

3. Sprawdź czy SGT uruchamia się na użytkowniku powiązanym z Sello, tym którego masz w Sello ustawionego do synchronizacji z SGT, albo opiekuna transakcji - bo to by była jakaś wskazówka.

 

 

Generalnie odkąd pamiętam ;) coś jest nie tak z Subiektem i/lub Sello. U mnie też się dzieją dziwne rzeczy na kompie serwerze jak i na moim kompie lokalnym. Np. Subiekt zamyka bądź uruchamia się sam, Sello przestaje odbierać wiadomości aż do restartu serwera, czy Sello nie pokazuje listy wiadomości w dolnym oknie szczegółów transakcji. A najlepszy hicior to Subiekt uruchamia się na koncie szefa, po naciśnięciu klawisza F12 z innego użytkownika :) Na początku myślałem, że pracownicy znają moje hasło ale jak kiedyś zobaczyłem na własne oczy - klik w F12 i SGT uruchomione w nowej instancji na koncie szefa to oczy wyszły mi na wierzch niczym żabie ;)

 

Niestety nie udało mi się powtórzyć żadnego z tych błędów więc nie zgłaszam tego. Chociaż ten z uruchomieniem na szefie bardzo chciałem zgłosić Subiektowcom ;) Jedynie wiem, że takie coś się sporadycznie dzieje i nie znam przyczyny ani rozwiązania.

 

Moje kompletnie luźne podejrzenia odnośnie samoczynnego włączania się SGT na innym użytkowniku:

1. Sello łączy się z SGT co jakiś czas wg ustawień synchronizacji i jakaś transakcja/kontrahent musi powodować wyjątek w postaci zamknięcia programu i jego ponownego uruchomienia. Normalnie w sytuacji błędu z poziomu SGT, to SGT zgłasza błąd plus pokazuje okno "wyślij sugestię do Insertu" i pyta czy uruchomić SGT ponownie. A ponieważ tutaj synchronizacja z SGT jest wywoływana od zaplecza to okno z tym błędem i pytaniem się nie pokazuje i po prostu SGT się restartuje/uruchamia ponownie. U mnie użytkownik synchronizujący jest inny niż szef w SGT więc nie wiem czemu akurat u mnie się uruchamia na szefie.

 

2. Albo:

-kodeki do wideo - przy włączonym odtwarzaczu filmów/muzyki częściej mi się głupoty dzieją w SGT,

-jakiś inny program korzysta z zasobów SQL lub innych z których korzysta Sello/SGT i powoduje konflikt,

-jakiś inny program - u mnie podejrzewam pocztowy, który łączy się z internetem i sprawdza pocztę co 5 minut.

 

Jakbyśmy wiedzieli chociaż ogólnie co może powodować samoczynne włączenie Subiekta, zwłaszcza na innym użytkowniku, to byśmy mogli łatwiej przetestować i może nawet wyłapać kiedy to się dzieje. Ale obecnie nie wiem nawet jak szukać bo jest to strasznie losowe i generalnie występuje u mnie sporadycznie - do kilku razy na miesiąc. A serwer mam restartowany codziennie.

 

Link to postu

A najlepszy hicior to Subiekt uruchamia się na koncie szefa, po naciśnięciu klawisza F12 z innego użytkownika :) Na początku myślałem, że pracownicy znają moje hasło ale jak kiedyś zobaczyłem na własne oczy - klik w F12 i SGT uruchomione w nowej instancji na koncie szefa to oczy wyszły mi na wierzch niczym żabie ;)

 

BarteK klika F13 i ma wszystkie nasze kompy na talerzu. Taki botnet :P

Link to postu

@vexon2009 - u nas ten problem występuje od zawsze. Przyczyna na pewno jest program sello, gdyż jak jego nie było to i błędów nie było. Sello stoi na serwerze, który działa 24h/7dni. Niestety sello nie jest przystosowane do działania non stop. Ograniczyliśmy trochę pojawianie się tego błędu poprzez wyłączanie samego sello raz na dobę. Oczywiście to nie rozwiązało problemu tylko go ograniczyło.

Problem robi się, jak sello uruchomi ci kilka sesji subiekta i wyczerpie dostępne licencje. Wówczas inni użytkownicy nie mogą zalogować się do systemu.

Do dzisiaj problem nie został rozwiązany, ale niestety takie czasy nastały. Dawniej jak wypuszczano programy na rynek to był tak wytestowany, wychuchany, że nie było się do czego doczepić. Obecnie, gdzie presja czasu jest olbrzymi, ilość nowych rozwiązań również, to nas użytkowników końcowych traktuje się jak testerów. No ale cóż, takie czasy nastały...

Link to postu

Kurde nie mam F13 na klawiaturze ;).

 

Kilka uruchomionych Subiektów na jednym komputerze zabiera tylko jedną licencję. Sello uruchamia Subiekta aby wykonać na nim operacje. Jeśli program Subiekt z jakiegoś powodu przy takich operacjach przestaje działać to nie można za to bezpośrednio winić Sello.

 

Przykładamy dosyć dużą uwagę do testowania naszego oprogramowania, zarówno Subiekta jaki Sello ale trzeba mieć świadomość, że programy są w bardzo dużej mierze zależne od środowiska w którym są uruchamiane - wystarczy spojrzeć na foldery C:\Windows\WinSxS oraz C:\Windows\System. Są tam gigabajty plików DLL, które są używane przez uruchamiane programy. Czasami nadpisanie lub doinstalowanie jakiegoś pliku "systemowego" przez poprawki systemu lub też inne aplikacje może powodować problem z pozostałymi aplikacjami.

 

Kwestia poprawek - jeśli istnieją sytuacje w których program przestaje działać, eliminujemy je z dużym priorytetem. Są tu jednak pewne warunki- aby cokolwiek poprawić trzeba najpierw doprowadzić do pojawienia się problemu, zdiagnozować go, poprawić i sprawdzić czy poprawka faktycznie pomaga na zaistniały problem. Jak się pewno nie trudno domyślić, głównym problemem jest odtworzenie środowiska użytkownika, aby ten problem dało się zaobserwować. Czasami pomocne w diagnozie są logi z jakiegoś procesu, czasami pliki ze zrzutami pamięci o które prosimy. Niestety nieraz i to nie wystarcza do diagnozy problemu, zwłaszcza jeśli problem pojawia się właśnie w systemowych plikach DLL - a od kilkunastu wersji to w zasadzie jest główny problem. W samym kodzie Sello zostały "załatane" wszystkie znane nam problemy jakie powodowały zamykanie się programu. Podkreślę jeszcze raz, w kodzie Sello. Do kodu plików systemowych nie ma dostępu, więc jeśli to one powodują problem to naprawa tego jest bardzo utrudniona.

 

Jeśli zatem nagle program zaczyna się zamykać (lub otwierać jak w tym przypadku po nieoczekiwanym zamknięciu zapewne), proszę zwrócić uwagę, czy w tym czasie nie został zainstalowany w systemie jakiś nowy program, bądź jakaś poprawka Windows. Jeśli taką korelację zauważycie, prosiłbym o podsyłanie nam takich informacji, łącznie ze zrzutami pamięci dmp.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Obecnie robiłem aktualizacje nno nowszej wersji sello

 

i podczas instalacji instalator wyświetlił okienko że subiekt działa 5 pozycji czy zamknąć automatycznie dałem tak.

 

(subiekt normalnie nie działał żaden tylko te w tle od selo - mimo iż sello było wyłączone..)

 

 

po poprawnej instalacji oraz aktualizacji bazy sello się włączyło a wraz z nim 5 razy subiekt otwarty w pełnej wersji

 

tym samym jest winowajca instalowana nowa wersja sello.

 

Link to postu

też tak mam z selo/subiekt. U mnie jednak sam subiekt nie otwiera się jako osobne okno, tylko wygląda jakby pracował w tle. Co dziwne nie zabiera mi stanowiska z licencji.

 

Skąd wiem, że sello włącza subiekta? Powiadomienia. Mam w subiekcie ustawione powiadomienia na róże okoliczności. Pamięć słaba więc jest ich sporo. Wyłączam subiekta, uruchamiam sello. Wystawiam pierwszy dokument z sello (ZK np) i wyskakują mi powiadomienia z subiekta. Powiadomienia odkładam na później, ZK zapisuję i za 10 min ponownie mam okno z powiadomieniami. Sam subiekt nie otworzył się.

 

 

Gdy zostawiłem na serwerze uruchomiony program sello, po jakimś czasi, gdy ponownie tam zajrzałem miałem kilka okien z przypomnieniem o powiadomieniach z subiekta.

 

Podkreślam, sam subiekt nie był uruchomiony.

 

 

Nie wiem, czy dobrze to rozwiązałem bo jestem świeży w sello, ale utworzyłem konto sello o nazwie "automat" i ustawiłem, że synchronizacja sello ma być robiona z tego konta. Na tą chwilę powiadomienia nie wyskakują, ale nie sądzę, żeby to było idealne rozwiązanie.

 

Link to postu

Uruchomiony w tle jeden Subiekt jest normalnym zjawiskiem. Jest on uruchamiany jeśli z Sello wykonane zostanie jakieś polecenie, które wymaga uruchomienia Subiekta - np utwórz dokument, pokaż towar/fakturę itp.

 

Sello również uruchamia Subiekta jeśli wykonywana jest jakaś operacja w tle, np. zbiorcze tworzenie dokumentów końcowych, tworzenie automatycznie ZK,  synchronizacja towarów itp. Taki Subiekt powinie się zamknąć po skończonej synchronizacji.

 

To czy Subiekt jest uruchomiony z Sello czy nie powinno dać się sprawdzić np za pomocą programu Process Explorer (https://technet.microsoft.com/pl-pl/sysinternals/bb896653), który pokazuje w drzewku uruchomione procesy potomne.

 

Jeśli Subiekt nie znajduje się pod procesem Sello (nie jest jego dzieckiem) tzn. że to nie Sello go uruchomiło. Być może proces Subiekta zamyka się z powodu wystąpienia jakiegoś błędu i uruchamiany jest ponownie.

Link to postu

Moje rozwiązanie nic nie dało. Subiekt nadal uruchamia się w tle. Dziś brakło mi stanowisk w licencji. Zajrzałem na serwer, niby subiekt nie było widać, ale w Menadżerze zadań, w procesach były uruchomione dwa. Zamknąłem sello na wszelki wypadek i wyłączyłem procesy subiekta, stanowiska się zwolniły.

 

 

Tu jednak będzie potrzebna pomoc. Co mogę zrobić, żeby nie zabierało stanowisk (poza rozszerzeniem ich liczby w licencji)?

Link to postu

Uruchomiony Subiekt GT na danym komputerze zawsze zabierze licencję. Będzie natomiast możliwość pracy na tym komputerze na kilku Subiektach na jednej licencji. Zatem jeśli ktoś posiada powiedzmy 3 stanowiska na Subiekta i uruchamia Sello na 4 stanowisku to tutaj niestety są wykorzystane 4 Subiekty a nie 3, stąd informacja o braku licencji. Natomiast na tych 3 komputerach można uruchomić Subiekty oraz Sello, które uruchomi swoje Subiekty.

System licencjonowania został zmieniony w Subiekcie nexo i tam Sello nie zabiera licencji, bo i nie uruchamia fizycznie nowego Subiekta. To jednak wynika również z innej architektury nexo.

Link to postu
  • 10 miesięcy temu...

Sello również uruchamia Subiekta jeśli wykonywana jest jakaś operacja w tle, np. zbiorcze tworzenie dokumentów końcowych, tworzenie automatycznie ZK,  synchronizacja towarów itp. Taki Subiekt powinie się zamknąć po skończonej synchronizacji.

 

To czy Subiekt jest uruchomiony z Sello czy nie powinno dać się sprawdzić np za pomocą programu Process Explorer (https://technet.microsoft.com/pl-pl/sysinternals/bb896653), który pokazuje w drzewku uruchomione procesy potomne.

 

Jeśli Subiekt nie znajduje się pod procesem Sello (nie jest jego dzieckiem) tzn. że to nie Sello go uruchomiło. Być może proces Subiekta zamyka się z powodu wystąpienia jakiegoś błędu i uruchamiany jest ponownie.

 

Wracam do tematu, ponieważ w ostatnim czasie wysypuje mi się kilka rzeczy powiązanych z SGT. Dziś rano zmuszony zostałem do poszukiwań przyczyny "zawiasu" kilku aplikacji współpracujących z SGT. Natrafiłem w menadżerze zadań na uruchomionego SGT aż 254 razy. Przez brak czasu, poszedłem na skróty i uruchomiłem serwer ponownie.

 

Juz po około 2 h miałem 8 SGT uruchomionych w tle. Wygląda na to, że Sello uruchamia SGT i nie zamyka. Albo nie kończy zadania, albo nie jest w stanie zamknąć Subiekta.

 

Kilka danych:

- SGT na serwerze jako serwer, bez stałego użytkownika, siedzącego przy kompie.

- Sello również na serwerze, uruchomiony na stałe i jak nam się przypomni to robimy archiwizację i ponowne włączenie programu. Zazwyczaj kilka razy w tyg. Wersja Sello 1.24.2

- mam wrażenie, że SGT nie wyłącza się od czasu aktualizacji do wersji 1.50 HF1 (robiona 04.01.2018). Kilka błędów w historii mają zbieg dat, właśnie na ten termin

- w pracy Sello nie zauważyliśmy błędów, które mogłyby byc tym spowodowane, np jakiegoś zadania uruchomionego i nieskończonego (choć tu mam kilka towarów w Sello, które straciły powiązanie z SGT i są powielone teraz, nie znalazłem przyczyny ale to już zauważyłem w grudniu).

 

screen sello-sgt.jpg

 

 

Serwer ma kilka kont dla użytkowników, gdyby coś trzeba było tam zrobić. Np w piątek pracownik na jednym z kont uruchomił sello i cos tam robił, nie zamknął programu. Dziś rano brakło mi licencji, bo na dwóch kontach na serwerze były uruchomione 2 Sello, które miały w tle uruchomione SGT (trochę zagmatwane :) ).

 

 

 

Bartek, jakieś pomysły? Nie bardzo wiem nawet, w którą stronę zmierzać.

 

 

Link to postu

po kilku godzinach, program serwisowy SGT wyświetla mi 23 pozycje uruchomionego Sello

serwisowy.jpg

 

Stacja INSERT, to serwer.

 

W serwisowym również widoczny mam uruchomiony SGT z konta "Szef", choć nic nie robiłem i brak otwartego Subiekta, są tylko procesy widoczne w Menadżerze zadań w ilości 23 szt.

Link to postu

Zerkniemy czy jest jakiś problem z zamykaniem SGT w tej wersji.

 

Możesz sprawdzić, która operacja powoduje, że Subiekt nie może się zamknąć - czy jest to operacja wykonywana przez Wyślij/odbierz czy z dolnej zakładki DOKUMENTY?

 

A czy możesz zweryfikować to np na osobnych niezależnych bazach? Utworzyć testowe bazy dla Sello i Subiekta, połączyć je i sprawdzić czy prostym jednym towarze zaimportowanym z SGT do Sello czy po wystawieniu dokumentu również Subiekt się nie zamyka?

 

 

Link to postu

Zerkniemy czy jest jakiś problem z zamykaniem SGT w tej wersji.

 

Możesz sprawdzić, która operacja powoduje, że Subiekt nie może się zamknąć - czy jest to operacja wykonywana przez Wyślij/odbierz czy z dolnej zakładki DOKUMENTY?

 

A czy możesz zweryfikować to np na osobnych niezależnych bazach? Utworzyć testowe bazy dla Sello i Subiekta, połączyć je i sprawdzić czy prostym jednym towarze zaimportowanym z SGT do Sello czy po wystawieniu dokumentu również Subiekt się nie zamyka?

 

 

 

Co do operacji, to któraś z automatycznych. W śród nich na pewno nie ma tworzenia dokumentów. Sello wykorzystujemy tylko do zaciągnięcia sprzedaży z Allegro i przerzucenia ich do SGT w formie ZK. W śród operacji ustawionych do automatu są:

  • Transakcje i formularze pozakupowe co 15 min wraz z Pobierz pełne dane co 1 pobranie
  • Automatycznie aktualizuj dane w transakcjach po pobraniu formularza
  • Aktualizuj dane w transakcentacji przy grupowaniu transakcji (wszystkie opcje)
  • Synchronizuj towary co 10 min
  • Synchronizacja kategorii i parametrów z serwisu aukcyjnego (aktualizuj także przy pierwszym połączeniu danego dnia)

 

Nic więcej nie ustawiałem. Pracownik wywołujący grupowanie oraz tworzenie ZK w SGT, siedzi przy swoim kompie i nie ma danych do logowania na serwer, więc myślę że można założyć, że "subiekty" nie sa uruchamiane przy ręcznych działaniach.

 

Dziś, dopiero teraz zajrzałem na serwer i było 29 szt. SGT uruchomionych w Menadżerze zadań (sprawdzałem dla wszystkich użytkowników/kont) i całość tylko dla konta, na którym został włączony Sello. W Sello stworzone mamy konto "Sello automat", na którym jest włączany na serwerze właśnie do automatycznej pracy.

 

 

W firmie mam też ustawionych kilka harmonogramów, które o dziwo od kilku dni tez mi się zawieszają i nie kończą się. Musiałem je kończyć ręcznie. Teraz ustawiłem, żeby przed rozpoczęciem ponownie zadania wymuszało zamknięcie nieskończonego, choć to żadne rozwiązanie. Harmonogram ten dotyczy innego programu, który również współpracuje z subiektem. Dodam tylko, że z producentem tego programu również pracujemy na rozwiązaniem problemu.

Link to postu

Mamy pewne podejrzenie. W drzewie procesów widać, że Sello nie jest uruchamiane normalnie na koncie użytkownika tylko przez proces logonsession.exe (procesy Subiekta i Sello nie mają też ikon a mieć powinny). Myślę, że to może powodować problem.

 

Być może rozchodzi się tutaj o uprawnienia i o konto na którym uruchamiane jest Sello i Subiekt.

Link to postu

Mamy pewne podejrzenie. W drzewie procesów widać, że Sello nie jest uruchamiane normalnie na koncie użytkownika tylko przez proces logonsession.exe (procesy Subiekta i Sello nie mają też ikon a mieć powinny). Myślę, że to może powodować problem.

 

Być może rozchodzi się tutaj o uprawnienia i o konto na którym uruchamiane jest Sello i Subiekt.

 

 

W Sello zmieniłem w ustawieniach konto do automatycznej synchronizacji na moje (tzn, szefa). Konto to jest powiązane z również z moim kontem w SGT (również szefa). Od mojego ostatniego wpisu mam już 18 procesów SGT uruchomionych przez Sello. Niestety nie zamykają się. Konta ww są z najwyższymi uprawnieniami. Wygląda na to, że problem nie leży w uprawnieniach konta.

 

 

Jakieś pomysły? Ja już swoje wyczerpałem :(

Link to postu

Tak, korzysta ze Sfery i w przypadku GT zabiera to licencję na Subiekta.

 

Pisząc o koncie miałem na myśli konto Windows, które może być systemowe bądź też użytkownika. Na systemowym były opisywane kiedyś na forum problemy związane z uprawnieniami na poziomie procesów Windows.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...