Skocz do zawartości

Problemy z nadgodzinami w sobotę

Polecane posty

Nasz wdrożeniowiec nie może jakoś rozwiązać tego problemu, dlatego pozwolę wrzucić nasze "case" tutaj:

 

1. Pracownik pracował w sobotę 8 godzin. Jako, że naliczamy w takim przypadku nadgodziny, a nie nie dzień wolny, zostało to odpowiednio ustawione w systemie:

k1.PNG.6bb47e8959cd98253ba6c9bde47b327b.PNG

k2.PNG.a8d6277eb37f4f92d7d3d377bcfa1d32.PNG

 

O ile w systemie, ustawienia wyglądają prawidłowo, to w Miesięcznej ewidencji czasu pracy, w/w nadgodziny z 5go dnia miesiąca, pokazują się w kolumnie Dodatkowy dzień wolny od pracy i są jakby liczone podwójnie:

k3.PNG.c50dfb964a126578940e513ba7b3533b.PNG

 

2. Pracownik przepracował w sobotę 10h. Zdaniem naszej kadrowej, powinien mieć w takim przypadku naliczone nadgodziny w wymiarze 100% do 8h pracy, a kolejne 2h powinny być naliczone w wymiarze 50%. Gratyfikant liczy wszystkie godziny w wymiarze 100%.

 

Link to postu
1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

1. Pracownik pracował w sobotę 8 godzin. Jako, że naliczamy w takim przypadku nadgodziny, a nie nie dzień wolny, zostało to odpowiednio ustawione w systemie:

 

O ile w systemie, ustawienia wyglądają prawidłowo, to w Miesięcznej ewidencji czasu pracy, w/w nadgodziny z 5go dnia miesiąca, pokazują się w kolumnie Dodatkowy dzień wolny od pracy i są jakby liczone podwójnie:

 

Rozumiem, że chodzi o 4. dzień miesiąca. Proszę popatrzyć o jeden wiersz wyżej - na 3. dzień - tam też "jakby" podwójnie liczone są godziny nadliczbowe. W poziomie godzin się nie sumuje więc chyba wszystko jest ok.

 

1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

2. Pracownik przepracował w sobotę 10h. Zdaniem naszej kadrowej, powinien mieć w takim przypadku naliczone nadgodziny w wymiarze 100% do 8h pracy, a kolejne 2h powinny być naliczone w wymiarze 50%. Gratyfikant liczy wszystkie godziny w wymiarze 100%.

Pierwszy raz słyszę, żeby za "kolejne" godziny dodatek miał być mniejszy niż za "pierwsze" godziny nadliczbowe. Poproszę jakąś podstawę prawną.

Link to postu
1 godzinę temu, Jacek F. napisał:
2 godziny temu, Radomił Ząbik napisał:

2. Pracownik przepracował w sobotę 10h. Zdaniem naszej kadrowej, powinien mieć w takim przypadku naliczone nadgodziny w wymiarze 100% do 8h pracy, a kolejne 2h powinny być naliczone w wymiarze 50%. Gratyfikant liczy wszystkie godziny w wymiarze 100%.

Pierwszy raz słyszę, żeby za "kolejne" godziny dodatek miał być mniejszy niż za "pierwsze" godziny nadliczbowe. Poproszę jakąś podstawę prawną.

To nie tak.

 

Godziny powyżej 8 to są zwykłe godziny nadliczbowe i powinny być zrekompensowane dodatkiem 50% (chyba, że są nadgodzinami w porze nocnej)

Godziny od 1 do 8 są to nadgodziny z przekroczenia normy średniotygodniowej i powinny być zrekompensowane dodatkiem 100%

 

Tak bez wielkiego szukania:

http://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,2,96,106535,za-prace-w-dniu-wolnym-nalezy-sie-rekompensata.html

Można zacząć od przykładu.

Link to postu

OK. Zmyliło mnie sformułowanie.

Bo rzeczywiście najpierw należą się nadgodziny dobowe. A reszta wejdzie do bilansu średniotygodniowego i albo wyjdą, albo nie wyjdą średniotygodniowe.

 

Będziemy naprawiać.

Na dzień dzisiejszy bez problemu można sobie to skorygować ręcznie w sumarycznej ECP dla danego pracownika.

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Ok, nie wiem, jak tam ten temat, czy coś zmieniliście, Kadrowa mi się upomniała o niego, widać znowu robiła ten raport i napisała mi taką treść:

 

Cytat

Zgodnie z wydrukiem z ewidencji pracy pracownik 4 dnia miesiąca ( sobota) pracował 8 godzin ( była to praca w godzinach nadliczbowych). 8 nadgodzin wprowadzono przez ewidencję czasu pracy i zaznaczono, że są to nadliczbowe płatne ( można wybrać opcje albo nadliczbowe płatne albo nadliczbowe do rozliczenia) i nalicza się dodatek z tytułu tych godzin nadliczbowych, to po wydrukowaniu ewidencji czasu pracy w tabeli "GODZINY PRZEPRACOWANE W:" 8 godzin pojawia się dwa razy. Pierwszy raz w tabeli "godziny nadliczbowe", a drugi raz w tabeli" dodatkowy dzień wolny od pracy". Nie mogą się dwa razy te same nadgodziny pojawiać w ewidencji. Jeżeli wybrano nadliczbowe płatne to nie mogą się one podwójnie pojawiać jako" do rozliczenia" bo nie roliczamy ich czasem wolnym w późniejszym terminie, tylko wypłacamy za nie dodatek.

 

Przepraszam, że tak na zasadzie cytatu, ale wolę już nie mieszać przekazywaniem złych sformułowań.

Link to postu

Najpierw ostatnie zdanie

Cytat

Jeżeli wybrano nadliczbowe płatne to nie mogą się one podwójnie pojawiać jako" do rozliczenia" bo nie roliczamy ich czasem wolnym w późniejszym terminie, tylko wypłacamy za nie dodatek.

Nie wiem czemu ono się tu znalazło - nigdzie nie widzę, żeby 8 godzin pojawiło się w kontekście słowa "do rozliczenia".

 

Natomiast co do argumentu podwójnego pojawiania się 8 godzin to powtórzę tylko to co napisałem w pierwszej odpowiedzi - w poziomie nic się nie sumuje, a te 8 godzin przepracowane w sobotę pasują i do kolumny "Godziny przepracowane w godzinach nadliczbowych", ale także do kolumny "Godziny przepracowane w dodatkowy dzień wolny od pracy".

Tak samo zresztą jest to zobrazowane w innych dniach (na przykład 3. dzień miesiąca) gdy liczba 2 pojawia się także w dwóch kolumnach jednocześnie - w tym przypadku to nie przeszkadza?

Link to postu

Dzień Dobry, z tej strony pracownik działu Kadr Julia Wróblewska. Odwołując się do Pana ostatniej wypowiedzi, chodzi mi o to, że w dniu 4 miesiąca na ewidencji czasu pracy 8 nadgodzin występuje w tabeli "godziny nadliczbowe 8 godzin" i "dodatkowy dzień wolny od pracy 8 godzin" podczas gdy do ewidencji czasu pracy 8 godzin zostało zaznaczone przeze mnie jako "nadliczbowe płatne", a nie  " nadliczbowe do rozliczenia". Pracodawca za nadgodziny wynikające z przekroczenia normy średniotygodniowej powinien zrekompensować to czasem wolnym do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli to niemożliwe to powinien z tego tytułu wypłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Jeżeli wypłacam dodatek to jestem rozliczona z pracownikiem i w podsumowaniu oraz treści ewidencji czasu pracy  nie może mi wyskakiwać, że jest jakiś należny pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy. Ja tą ewidencję w razie kontrolo PIP muszę wydrukować do wglądu i w takiej postaci nie może mi się ona drukować.

 

Pisze Pan:

"Tak samo zresztą jest to zobrazowane w innych dniach (na przykład 3. dzień miesiąca) gdy liczba 2 pojawia się także w dwóch kolumnach jednocześnie - w tym przypadku to nie przeszkadza? "

 

W tym przypadku to nic nie przeszkadza i jest poprawne, ponieważ jeżeli nadgodziny wynikające z przekroczenia normy dobowej występują w godzinach nocnych to są płatne dodatkiem 100 %, zobaczy Pan na dzień 14 ewidencji, mamy 4 godziny nadliczbowe w tym 2 w porze nocnej - czyli wypłacamy dodatek za 4 godziny nadgodzin ale dla 2 godzin w wysokości 50% i dla 2 w wysokości 100%. Takie zobrazowanie graficzne jest jak najbardziej poprawne i nie jest z to identyczna sytuacja jak w przypadku problemu, który próbujemy rozwiązać. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

 

 

Link to postu

Najpierw witam na forum i zapraszam do częstszych wizyt :)

 

Teraz rozumiem problem.

Tylko skąd wynika założenie, że jeżeli coś jest na wydruku MECP w kolumnie "godziny przepracowane w dzień wolny" to MUSI implikować, że powinienem zwrócić dzień wolny?

Gdzie to mogę przeczytać? Jakieś rozporządzenie, komentarz...?

Od wielu lat żaden użytkownik nie zwrócił nam uwagi, że to jest źle - a tak samo mieliśmy to rozwiązane w naszych starszych systemach kadrowo-płacowych.

Link to postu

Witam :)

 

czyli myśli Pan, że to niczemu nie przeszkadza? Ja wcześniej pracowałam na Optima i Enova i przy wydrukach nigdy się coś takiego nie pokazywało. Po prostu jak patrzyłam na ewidencję  to cały czas to interpretowałam jako informację, że to dodatkowy dzień wolny nadpracowany, który trzeba rozliczyć dodatkowym dniem wolnym. Ale teraz jak Pan o tym piszę, to widzę, że to jest po prostu informacja, że w tym dniu według grafiku był czas wolny, a pracownik w tym czasie pracował. Czyli jest to po prostu tylko komunikat o charakterze informacyjnym. Tak mam to rozumieć?

Link to postu

Ja tak to zawsze interpretowałem - dla mnie 8 godzin w obu kolumnach "to jest prawda" - bo są to nadgodziny i jest to praca w dzień wolny.

Ale wiem także, że w kadrach i płacach bardzo dużo zagadnień nie jest jasno zdefiniowanych i rządzi "praktyka". I w dodatku często ta praktyka jest u każdego inna :).

 

Ja nie jestem praktykiem kadrowym i wiele z mojej wiedzy pochodzi z kontaktów z klientami lub partnerami ich obsługującymi - dlatego argument, że przez wiele lat nasi użytkownicy nie zgłaszali nam takiego problemu jest dla mnie bardzo istotny.

W związku z tym także i Panią zapraszam do zgłaszania uwag, sugestii i oczywiście pytań.

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

W zacytowanym przez Panią artykule jest mowa o dodatku za przekroczenie normy tygodniowe, a nie o dodatku za nadgodziny w dzień wolny.

Takie przypadki Gratyfikant nexo obsłuży jeśli kalendarz pracownika jest oparty na systemie rozliczania czasu pracy, w którym zaznaczono znacznik "naliczaj nadgodziny średniotygodniowe" oraz wybrano "po przekroczeniu normy dobowej" w pozycji "naliczaj nadgodziny dobowe.

Link to postu
  • 4 miesiące temu...
Cytat
Dnia ‎2017‎-‎04‎-‎06 o 16:15, Sławomir Czyżak napisał:

To nie tak.

 

Godziny powyżej 8 to są zwykłe godziny nadliczbowe i powinny być zrekompensowane dodatkiem 50% (chyba, że są nadgodzinami w porze nocnej)

Godziny od 1 do 8 są to nadgodziny z przekroczenia normy średniotygodniowej i powinny być zrekompensowane dodatkiem 100%

 

Tak bez wielkiego szukania:

http://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,2,96,106535,za-prace-w-dniu-wolnym-nalezy-sie-rekompensata.html

Można zacząć od przykładu.

 

Dnia ‎2017‎-‎04‎-‎07 o 08:45, Jacek F. napisał:

OK. Zmyliło mnie sformułowanie.

Bo rzeczywiście najpierw należą się nadgodziny dobowe. A reszta wejdzie do bilansu średniotygodniowego i albo wyjdą, albo nie wyjdą średniotygodniowe.

 

Będziemy naprawiać.

Na dzień dzisiejszy bez problemu można sobie to skorygować ręcznie w sumarycznej ECP dla danego pracownika.

 

Odnosząc się do cytatów powyżej

Czy jest już możliwość aby program sam liczył, że od 1 do 8 h jest 100% a kolejne 50%?

Jeżeli tak jak to ustawić?

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...