Skocz do zawartości

Faktury tylko do paragonów z NIPem

Polecane posty

Chcesz zwrot kasy to potwierdzasz bez gadania ;) Również tak robimy.

 

No nie bardzo. Na zwrot kasy masz 14 dni od otrzymania zwrotu towaru.

 

A ze strony klienta obowiązkiem jest te pieniądze przyjąć.

I to by było na tyle obowiązków.

 

[update]

Błąd.

https://forum.sello.pl/index.php?topic=10360.msg72362#msg72362

Link to postu

 

 

Coś mi się takiego obiło o uszy. Nawet kiedyś jeden Sklep prosił mnie jedynie właśnie o potwierdzenie mailem odbioru. Masz jakiś artykuł w prasie fachowej? Daj linka :D

 

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/729117,Czy-podpis-kontrahenta-na-fakturze-korygujacej-jest-obowiazkowy.html

 

Od jakiegoś czasu nie trzeba otrzymać oryginału paragonu aby wystawić do niego fakturę vat. Faktycznie w przypadku wystawiania faktur imiennych powstaje obowiązek wystawiania korekt i to jest minus tego rozwiązania. W przypadku wysyłania faktur mailem występuje też problem wpadania maili z załącznikiem do spamu. Zdarzają się też pacjenci którzy podnoszą larum z powodu otrzymania faktury  elektronicznej mimo, że nie wyrazili na to zgody na co gdzieś kiedyś znalazłem interpretację, że skoro transakcja miała miejsce przez internet to taka zgoda jest domyślna.

 

I kolejny problem występuje po stronie księgowości która musi odsiać faktury dla detalistów i wrzucić je do jednego wora w księgach. Generalnie wystarczy odsiać faktury bez nip ale tematu od strony praktycznej z poziomu Rewizora jeszcze nie podejmowaliśmy bo księgowa jakoś niespecjalnie naciska.

Link to postu

 

No nie bardzo. Na zwrot kasy masz 14 dni od otrzymania zwrotu towaru.

 

 

 

poprawka, masz 14 dni na zwrot kasy od momentu otrzymania oświadczenia odstąpienia od umowy. Wiec może dojsć do sytuacji, ze bedziesz musiał oddac kasę. a towar będzie w drodze. Wówczas możesz poprosić klienta o potwierdzenie nadania... a w środku może być parę ziarenek piasku ;-) jak będziesz miec pecha.

 

ot szczegół.

Link to postu

 

 

Coś mi się takiego obiło o uszy. Nawet kiedyś jeden Sklep prosił mnie jedynie właśnie o potwierdzenie mailem odbioru. Masz jakiś artykuł w prasie fachowej? Daj linka :D

 

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/729117,Czy-podpis-kontrahenta-na-fakturze-korygujacej-jest-obowiazkowy.html

 

Od jakiegoś czasu nie trzeba otrzymać oryginału paragonu aby wystawić do niego fakturę vat. Faktycznie w przypadku wystawiania faktur imiennych powstaje obowiązek wystawiania korekt i to jest minus tego rozwiązania. W przypadku wysyłania faktur mailem występuje też problem wpadania maili z załącznikiem do spamu. Zdarzają się też pacjenci którzy podnoszą larum z powodu otrzymania faktury  elektronicznej mimo, że nie wyrazili na to zgody na co gdzieś kiedyś znalazłem interpretację, że skoro transakcja miała miejsce przez internet to taka zgoda jest domyślna.

 

I kolejny problem występuje po stronie księgowości która musi odsiać faktury dla detalistów i wrzucić je do jednego wora w księgach. Generalnie wystarczy odsiać faktury bez nip ale tematu od strony praktycznej z poziomu Rewizora jeszcze nie podejmowaliśmy bo księgowa jakoś niespecjalnie naciska.

 

 

 

 

Faktycznie pozmieniało się.

 

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-potwierdzenie-odbioru-faktury-korygujacej-a-prawo-do-obnizenia-podstawy-opodatkowania

Link to postu

to nie jest właściwy temat, ale skoro już zeszliśmy z tego właściwego to przepisy konsumenckie mówią 14 dni na zwrot od momentu otrzymania oswiadczenia odstapienia od umowy, a nie od otrzymania towaru. więc w praktyce może Cie ktoś wyruch....ć

 

Nie tak nie jest. Możesz wstrzymać wypłatę do momentu otrzymania zwrotu, a konsument ma dodatkowo 14 dni na jego dostarczenie czy jakoś tak.

Link to postu

to nie jest właściwy temat, ale skoro już zeszliśmy z tego właściwego to przepisy konsumenckie mówią 14 dni na zwrot od momentu otrzymania oswiadczenia odstapienia od umowy, a nie od otrzymania towaru. więc w praktyce może Cie ktoś wyruch....ć

 

 

No więc nikt nie ma racji ;D

 

Dokładnie jest tak, że jest 14 dni na zwrot kasy od oświadczenia o odstąpieniu, ale sprzedawca może się wstrzymać do czasu otrzymania towaru.

 

Tak więc jeżeli minęło już 14 dni od oświadczenia, a klient przesyła towar np. 20 dnia, to tego 20 dnia, w momencie otrzymania towaru sprzedawca ma obowiązek zapłacić.

 

Mówi o tym art 32.

Link to postu

Klient też ma 14 dni na odesłanie. Tylko ciekawe jaka sankcja jeśli nie dostarczy w tym terminie.

 

Ciekawe jakie w ogóle są sankcje za naruszenie tych przepisów...

Każdy fakt "przeciągnięcia" terminu można zrzucić na karb zewnętrznych przyczyn a UOKiK może nałożyć karę za "praktyki". Po pierwsze kilku konsumentów musiałoby naskarżyć do UOKiK a po drugie musieliby udowodnić działanie z premedytacją.

 

Link to postu

Dajcie mi przykład, że chociaż raz urząd zajmował się takimi pierdołami bo sprzedający spóźnił się z wypłatą środków. Jakbym miał się tak tym wszystkim przejmować, to zamiast prowadzić interes pilnowałbym tylko aspektów prawnych..

 

Póki jesteś mały, to raczej nic Ci nie grozi, bo UOKiK się czymś takim nie zajmie.

 

Co innego to możliwość naliczania odsetek ustawowych.

Za okres opóźnienia klient ma prawo naliczyć odsetki, co przy dużej kwocie zwrotu mogłoby być niekorzystne.

Link to postu

U mnie działa to tak, tworze dokumenty do paczek , tworze ja ale ich nie drukuje. Następnie na koniec dnia fiskalizuje wszystkie paragony jak leci na jedna rolkę która następnie magazynuje, a program wystawa mi do PAi fakturę imienną którą automat wysyła na email.

Skończyły mi się problemy " w przesyłce nie było paragonu " itd . Według mojego księgowego wszystkie jest ok

 

W sumie to mi się spodobało. Powiedz mi jak to dokładnie robisz. W transakcjach do paczek tworzysz PAi. Fiskalizacja na koniec dnia w subiekcie ? Jak ustawić żeby dokumenty leciały na email ?

Link to postu
  • 8 miesięcy temu...
39 minut temu, Ks. Robak napisał:

Kochani ten przepis mówiący o możliwości wystawiania faktury do paragonu tylko gdy paragon posiada NIP wszedł w życie, czy nie ?

Bo w Internecie znajduję sprzeczne informacje::)

Mnie księgowa powiedziała że dotyczy to tylko stacji paliw. I wystawiając od razu paragon i do tego fakturę nie muszę tam podawać danych klienta i nipu.

Link to postu
20 godzin temu, Ks. Robak napisał:

Kochani ten przepis mówiący o możliwości wystawiania faktury do paragonu tylko gdy paragon posiada NIP wszedł w życie, czy nie ?

Bo w Internecie znajduję sprzeczne informacje::)

 Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający przedmiotowe zmiany nadal jest w fazie konsultacji/uzgodnień/opiniowania. Z doniesień medialnych wynika, że termin wejścia w życie zmian zostanie najprawdopodobniej przesunięty na początek 2019 r., łącznie w przepisami dot. wprowadzenia kas on-line.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 1 rok później...

Odświeżam temat. Janusze bussinessu jak zwykle będą chcieli od stycznia 2020 roku wystawić fakturę z NIP firmy do paragonu bez NIP.

W świetle prawa będzie za to grozić sankcja podatkowa w wysokości 100% VATu dla sprzedawcy wystawiającego fakturę z NIP do paragonu bez NIP, oraz solidarnie podobna kara dla Klienta księgującego taką fakturę.

 

1) Pytanie techniczne: Czy są już jakieś słuchy że Sello będzie umożliwiało wystawienie paragonu z NIP ?

2) Pytanie prawno - podatkowe: Czy Klient kupujący na paragon z podaniem numeru NIP przedsiębiortswa jest Konsumentem, czy Przedsiębiorcą, co za tym idzie nie będzie miał możliwości odstąpienia od umowy i zwrotu towaru przy zakupie na paragon do którego poda numer NIP przedsiębiorstwa ?

 

 

@Ks. Robak wracaj bo potrzebna jest Twoja ekspertyza.

 

Dorzucę do pieca ciekawy artykuł:

https://www.pit.pl/aktualnosci/zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow-od-1-stycznia-2020-r-964123

 

a szczególnie akapit:

"...przypominamy, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami VAT, paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą. W przypadku takich paragonów (z NIP nabywcy), aby potwierdzić zakup, nabywca nie musi dodatkowo występować o zwykłą fakturę ..."

Edytowane przez HotKey .
  • Dziękuję 1
Link to postu

Osoba fizyczna nie może posługiwać się NIP. Nawet grozi za to kara.

Tak więc każdy kto wskaże NIP jest przedsiębiorstwem i kupuje jako nie konsument.

Faktura jest tylko dokumentem księgowym służącym do rozliczenia VAT i nie jest niezbędna do uznania, że zakup miał miejsce na rzecz podmiotu gospodarczego.

 

Swoją drogą jak to fajnie, że jednak dobry rząd zrobił te zmiany od stycznia. I to jeszcze przyszłego roku. A mógł od tego. ?

  • Dziękuję 1
Link to postu
16 godzin temu, HotKey . napisał:

1) Pytanie techniczne: Czy są już jakieś słuchy że Sello będzie umożliwiało wystawienie paragonu z NIP ?
 

Hmmmm.Tak możliwość jest programie. Chyba ,że to jest jakiś skrót myślowy i go nie rozumiem. Wystawiając PI imienny  jeśli kontrahent ma NIP, to pojawia się on na dokumencie. Podczas wystawiania paragonu detalicznego (oczywiście opcją "Dokument końcowy lub opcja "Utwórz" w zakładce "Dokumenty") można wpisać NIP.

  • Dziękuję 1
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...