Skocz do zawartości

Kreator naliczania wynagrodzeń

Polecane posty

Za każdym razem jak chcę naliczać wynagrodzenia, kreator jako domyślny miesiąc za który będzie naliczał proponuje mi "sierpień 2016".

Nawet wiem dlaczego tak robi - otóż w sierpniu 2016 kilka osób, z którymi mam stałe umowy zlecenia rozliczane według przeprowadzonych godzin albo akordami, po prostu nie miało w tym miesiącu żadnego dochodu. Oczywiście mógłbym im naliczyć "puste", zerowe rachunki, ale tego nie zrobiłem, bo to mi tylko tworzy bałagan. No więc za sierpień 2016 roku im nie wygenerowałem rachunków i w związku z tym Gratyfikant we wrześniu na stronie głównej (obecnie zwanej "infoserwis") na czerwono pokazywał, że kilku rachunków za sierpień brakuje. Ale w październiku już przestał pokazywać, bo okienko "system wynagrodzeń - realizacja" jest tylko za miesiąc aktualny i za poprzedni.

 

Nie zdawałem sobie jednak wtedy sprawy, że teraz do końca świata Gratyfikant będzie chciał te rachunki naliczać. Potem nawet się przyzwyczaiłem, że trzeba w kreatorze naliczania zawsze miesiąc zmienić na aktualny. Tyle, że teraz już mamy rok 2017 i już kilka razy omyłkowo przy zmianie miesiąc wybrałem owszem marzec czy kwiecień, ale 2016, a nie 2017.

 

Czy można ten system w kolejnych wersjach uczynić jakoś wygodniejszym? Może jednak domyślnie proponowany miesiąc w kreatorze to powinien być bieżący? Albo jeśli brakuje rachunków w poprzednim, to niech będzie poprzedni - ale nie że jak brakuje rachunków rok temu, to już zawsze będzie tam ten sierpień 2016. Alvaro Soler co prawda śpiewał "eterno, eterno agosto", ale w księgowości to chyba tak nie działa :-)

Link to postu

Pomyślimy jak ten mechanizm udoskonalić.

Jednak nie zgodzę się, że przyczyna problemu u Pana jest ukryta w sierpniu 2016.

Program wyznaczając miesiąc do podpowiedzenia w kreatorze patrzy najpierw na miesiąc programu. Jeśli w tym miesiącu wszystko jest zrealizowane podpowiada następny miesiąc (lub następny i następny).

Jeśli w bieżącym miesiącu nie wszystkie wynagrodzenia są naliczone cofa się o jeden miesiąc i tak dalej co jeden miesiąc - aż znajdzie miesiąc, w którym wszystko jest naliczone i proponuje następny. Jeśli tak to u Pana w każdym miesiącu system wynagrodzeń nie został zrealizowany - pierwszy pełny miesiąc to lipiec 2016 (ale to pewnie miesiąc wdrożenia).

Link to postu

Ma Pan rację, w każdym miesiącu zawsze była jakaś umowa, dla której nie był naliczany rachunek. Może można wprowadzić jakiś mechanizm ręcznego "zaliczania" miesiąca? Ewentualnie jakiś mechanizm zaznaczania umów, które w danym miesiącu nie powinny mieć rachunku. Nie lubię generować "zerowych" rachunków.
 

A może niech kreator jako domyślny proponuje miesiąc bieżący (albo poprzedni), a jeśli widzi, że czegoś brakuje w poprzednich miesiącach, niech to po prostu tylko sygnalizuje jakimś wykrzyknikiem, ale miesiąca domyślnego nie zmienia?

Link to postu

Tak jak pisałem - będziemy się zastanawiać.

 

Proszę jeszcze powiedzieć na jakiej podstawie podejmowana jest decyzja czy w danym miesiącu dla danej umowy rachunek jest wystawiany, a innym miesiącu nie?

Może wystarczyłoby zmienić w takich niecomiesięcznych umowach ustawienie "Wypłacaj wynagrodzenie" na "Bez planu" i tworzyć dla nich wynagrodzenia drugą opcją kreatora "Stwórz wynagrodzenia nie opierając się na systemie wynagrodzeń"?

Link to postu

Mamy pozawierane umowy zlecenia na czas nieokreślony z wieloma osobami, które prowadzą zajęcia. Płatne jest "za sztukę" (za przeprowadzone zajęcia). Więc zawsze się okazuje, że ktoś w danym miesiącu po prostu nie robił zajęć (z różnych powodów - wakacje, święta, choroba, albo po prostu nie było chętnych) i wtedy nie ma za co wystawiać rachunku w danym miesiącu, mimo iż umowa trwa.

Wolę mieć te umowy ustawione w systemie wynagrodzeń comiesięcznym, bo wtedy program po zakończeniu miesiąca je wszystkie pokazuje i nie ma szansy, że któraś umowa zostanie nierozliczona - to akurat bardzo cenna opcja, że program przypomina o tych "pominiętych" umowach. Jedyny kłopot mam dokładnie w tym miejscu, które opisałem, to znaczy w domyślnym miesiącu kreatora. I nawet nie był to wielki kłopot pamiętać o tym, żeby ten miesiąc ręcznie ustawiać na bieżący, dopóki nie upłynął już prawie cały rok i teraz po prostu jest to mylące, kiedy chcę zmienić miesiąc na aktualny, klikam w datę i odruchowo chce się kliknąć w miesiąc (kwiecień, maj), a tu trzeba pamiętać, żeby jeszcze najpierw zmienić rok.

kreator naliczania wynagrodzeń.png

Link to postu

Dodam, że te zajęcia rozliczam akordami, więc program doskonale sam widzi, że w tym miesiącu dana osoba niczego nie zrobiła. Gdybym po prostu przekliknął się przez kreatora, to wygenerowałyby się rachunki na 0 zł. Może to jest ten moment, kiedy można byłoby dodać jakieś ustawienie typu "nie twórz rachunków na 0 zł, ale oznaczaj wynagrodzenie jako zrealizowane"?

Link to postu

Nie da się oznaczyć nieistniejącego wynagrodzenia jako zrealizowane :)

 

To co ja proponuję jest tak samo dobre jak to co Pan używa.

Pan spośród wszystkich umów wyrzuca te, dla których nie chce Pan naliczać wynagrodzeń.

Ja proponuję ze wszystkich umów wybrać te, dla których wynagrodzenia chcę naliczyć:

- wybieram drugą opcję kreatora - otwierają się cztery kolejne opcje

- załóżmy, że wybieram drugą z nich "Dodaj listę rachunków"

- wybieram definicję listy

- zatwierdzam dane listy (miesiąc jest bieżący - jeśli w umowach mamy "bez planu")

- na pustej liście wybranych umów naciskam F2,pojawia się lista aktywnych umów i:

       - albo naciskam Ctrl+A i wybierz - mam w tym momencie to samo co Pan

       - albo wybieram umowy zleceniobiorców, którzy wykonali coś w tym miesiącu - czyli odwrotną do Pańskiej selekcję

 

Zysk jest taki, że w głównej opcji kreatora pojawia się prawidłowy miesiąc - dzięki temu bardzo wygodnie tworzy się listy płac dla umów o pracę.

 

Jeszcze raz powtórzę - będziemy myśleć.

Link to postu

Formalnie rzecz biorąc jest to to samo, ale jednak upierałbym się, że nie jest to tak samo :-) (oczywiście różnica wynika tylko z drobnych przyzwyczajeń)
 

Tak to cały czas mi program przypomina na czerwono, że trzeba się rozliczyć jeszcze np. z 25 ludźmi (sprawdzić ich dzienniki zajęć, dodać delegacje, rozliczyć się z gotówki itp.). I jak kojarzę, że jakiejś pojedynczej osoby w tym miesiącu nie było, to mogę go po prostu wyrzucić z listy, żeby potem nie mieć niepotrzebnych pustych rachunków.
A tak to mam jakichś ludzi bez planu i nikt mi nie przypomina, że czas się z nimi porozliczać.
Zwłaszcza, że mam różne typy umów, tylko część jest rozliczana wg planu co miesiąc, inne mogą mieć inne harmonogramy.

Ale OK, tak czy siak dziękuję za rady, a jeśli w którejś kolejnej wersji uda mi się jakoś wyzwolić z tego zaklętego sierpnia 2016 roku to będzie super.
 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...