Skocz do zawartości

Faktura zaliczkowa zakupu

Polecane posty

W Subiekcie nexo nie ma natywnego mechanizmu do obsługi faktur zaliczkowych zakupu. Istnieją jednak sposoby poradzenia sobie z zaewidencjonowaniem takich dokumentów. 

Można to zrobić na przykład tak:

1) Dokonuje Pan przedpłaty, wobec tego zapewne wykonuje Pan przelew, odzwierciedlony w systemie poprzez operację bankową.

2) W momencie otrzymania faktury zaliczkowej od producenta zapisuje Pan ją jako zwykłą fakturę zakupu, ale: 

  • bez skutku magazynowego (faktura zaliczkowa nie generuje żadnego ruchu magazynowego). Można też taką fakturę wyróżnić inną kategorią na potrzeby np. raportów,
  • w menu Operacje w edycji dokumentu wskazuje Pan "Kwota liczona z płatności" po to, aby wartość do zapłaty dokumentu mogła być inna niż wartość dokumentu wynikająca z pozycji:

FZzal1.png.a5f92ea40abcecfb326eebdff20ffc1c.png

  • w sekcji płatności podłącza Pan przedpłatę (zapisaną wcześniej wypłatę bankową) - tutaj użyłem przedpłaty na 123 zł:

FZzal2.png.677b962aba915c09120d15a0fc740e3f.png

  • na zakładce VAT odznacza Pan znacznik automatycznego przeliczania podatku VAT i przepisuje wartości netto/VAT/brutto z otrzymanej od producenta faktury:

FZzal3.png.4d0fda36b082fe365600640808d83f43.png

 

i dokument jest gotowy do zapisu.

Gdy otrzyma Pan fakturę zaliczkową końcową wprowadza Pan ją podobnie pamiętając jednak, z tym że powinna ona już wykonywać skutek magazynowy.

 

 

 

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
Dnia ‎11‎.‎05‎.‎2017 at 16:26, Marek Pyznarski napisał:

W Subiekcie nexo nie ma natywnego mechanizmu do obsługi faktur zaliczkowych zakupu. Istnieją jednak sposoby poradzenia sobie z zaewidencjonowaniem takich dokumentów. 

Można to zrobić na przykład tak:

1) Dokonuje Pan przedpłaty, wobec tego zapewne wykonuje Pan przelew, odzwierciedlony w systemie poprzez operację bankową.

2) W momencie otrzymania faktury zaliczkowej od producenta zapisuje Pan ją jako zwykłą fakturę zakupu, ale: 

  • bez skutku magazynowego (faktura zaliczkowa nie generuje żadnego ruchu magazynowego). Można też taką fakturę wyróżnić inną kategorią na potrzeby np. raportów,
  • w menu Operacje w edycji dokumentu wskazuje Pan "Kwota liczona z płatności" po to, aby wartość do zapłaty dokumentu mogła być inna niż wartość dokumentu wynikająca z pozycji:

FZzal1.png.a5f92ea40abcecfb326eebdff20ffc1c.png

  • w sekcji płatności podłącza Pan przedpłatę (zapisaną wcześniej wypłatę bankową) - tutaj użyłem przedpłaty na 123 zł:

FZzal2.png.677b962aba915c09120d15a0fc740e3f.png

  • na zakładce VAT odznacza Pan znacznik automatycznego przeliczania podatku VAT i przepisuje wartości netto/VAT/brutto z otrzymanej od producenta faktury:

FZzal3.png.4d0fda36b082fe365600640808d83f43.png

 

i dokument jest gotowy do zapisu.

Gdy otrzyma Pan fakturę zaliczkową końcową wprowadza Pan ją podobnie pamiętając jednak, z tym że powinna ona już wykonywać skutek magazynowy.

 

 

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem...

Kupuję towar X 1 szt  w cenie netto 100. Otrzymuję f-rę zaliczkową na 60 zł netto.

W subiekcie wprowadzam ją jako FZ nr 1 bez efektu magazynowego ("blokada przyjęcia magazynowego"?). (Oczywiście trzeba uważać na dekretację takiej FZ w rewizorze).

Następnie otrzymuję fakturę końcową - 100 zł netto, czyli 123 brutto. Wprowadzam w subiekcie drugą FZ nr 2 na kwotę 40zł netto z efektem magazynowym - przyjęcie towaru. I właśnie co z PZ  - jej wartość netto będzie 40 zł? ...

 

Link to postu
10 godzin temu, Agnieszka Fleszar napisał:

Nie wiem czy dobrze rozumiem...

Kupuję towar X 1 szt  w cenie netto 100. Otrzymuję f-rę zaliczkową na 60 zł netto.

W subiekcie wprowadzam ją jako FZ nr 1 bez efektu magazynowego ("blokada przyjęcia magazynowego"?). (Oczywiście trzeba uważać na dekretację takiej FZ w rewizorze).

Następnie otrzymuję fakturę końcową - 100 zł netto, czyli 123 brutto. Wprowadzam w subiekcie drugą FZ nr 2 na kwotę 40zł netto z efektem magazynowym - przyjęcie towaru. I właśnie co z PZ  - jej wartość netto będzie 40 zł? ...

 

Jeżeli na fakturze zakupu nr 2 wprowadzi Pani pozycję o wartości 100 zł, a jedynie w płatnościach i tabeli VAT wpisze Pani 40 zł, to przyjęcie zewnętrzne zostanie utworzone na wartość 100 zł.

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Dobra zostałem skierowany do tego postu to tu zadam pytanie.

 

Mam już przyjętą fakturę zaliczkową (100% wartości zamówienia) jako FZ bez skutku magazynowego(i tak usługa jednorazowa), podpięta przedpłata odznaczone przeliczanie VAT.

Teraz pytanie bo nie jestem w stanie zrozumieć.

Fakturę końcową przyjmuję jak?

Rozumiem, że jako Faktura Zakupu VAT bez jakichkolwiek powiązań z ZD, bądz PZ.

Ale na jaką wartość 0,00 czy wartość na fakturze?

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Witam,

podłączę się do tematu. Wydaje mi się, że w Subiekcie GT temat faktur zaliczkowych zakupowych był rozwiązany idealnie.

...w nexo...

Przyjąłem fakturę we wskazany sposób, ale po przekształceniu ZD do FZ - ZD oznaczone jest jako zrealizowane, a gdy zmienię status na "Do realizacji" nadal wskazywany jest stan realizacji na poziomie 100%. Tego samego ZD już nie mogę ponownie przekształcić do FZ końcowego. Bardzo to skomplikowane - wg mnie do poprawy.

Pytanie: Czym różni się O - Odłożenie przyjęcia magazynowego i usług, od B - Blokady przyjęcia magazynowego? Jaki status nadać FZ zaliczkowej?

Link to postu
Dnia 1.09.2017 at 14:30, Damian Malkusz napisał:

Przyjąłem fakturę we wskazany sposób, ale po przekształceniu ZD do FZ - ZD oznaczone jest jako zrealizowane, a gdy zmienię status na "Do realizacji" nadal wskazywany jest stan realizacji na poziomie 100%. Tego samego ZD już nie mogę ponownie przekształcić do FZ końcowego. Bardzo to skomplikowane - wg mnie do poprawy.

Jak rozumiem, wyszedł Pan od zamówienia do dostawcy, na jego podstawie wystawić FZ dokumentującą otrzymaną fakturę zaliczkową za wpłaconą zaliczkę a następnie próbuje Pan wystawić do ZD kolejną fakturę zakupu dokumentującą już otrzymanie faktury zaliczkowej końcowej? Jeśli tak, to niestety nie jest udostępniana taka możliwość, ZD w tym scenariuszu można realizować tylko raz (pozycje z ZD zostają zrealizowane na pierwszej FZ).

 

Dnia 1.09.2017 at 14:30, Damian Malkusz napisał:

Wydaje mi się, że w Subiekcie GT temat faktur zaliczkowych zakupowych był rozwiązany idealnie.

W GT wygląda to identycznie.

 

Dnia 1.09.2017 at 14:30, Damian Malkusz napisał:

Pytanie: Czym różni się O - Odłożenie przyjęcia magazynowego i usług, od B - Blokady przyjęcia magazynowego? Jaki status nadać FZ zaliczkowej?

Status odłożony tworzy powiązany dokument przyjęcia magazynowego (autoPZ), lecz bez skutku magazynowego (czyli towary nie są wprowadzane na stan), status blokady nie tworzy ogóle autoPZ. Więcej informacji odnośnie statusów w pomocy - temat "Statusy dokumentu"

Edytowane przez Marek Pyznarski
pomyłka
Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Taką fakturę należy oznaczyć w Subiekcie, że dotyczy zaliczek - np za pomocą kategorii księgowej bądź handlowej. Wówczas można w istniejącym schemacie dekretacji, w warunku wykonania schematu zdefiniować by pomijane były takie faktury:

5a8400b19d655_warunekschematu.thumb.jpg.f8ec694c4197c930fe3852c28bfb3efc.jpg

 

Potrzebny będzie wówczas drugi schemat, który wykonywał się będzie tylko dla faktur zaliczkowych zakupu:

5a84018eb3294_warunekschematu_1.thumb.jpg.d64879a3425f99edb647c45604643ce3.jpg

Ten przypadek można objąć jednym schematem dekretacji, tylko wówczas wymagana jest wersja PRO Rachmistrza. W warunku tworzenia pozycji zapisu KPiR określamy wówczas warunek oparty o kategorię:

5a84103d056ac_warunektworzeniapozycji.jpg.12c02d71bfa8b85b5ca9b55facd06c6a.jpg

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Witam

nie mogę znaleźć  "Kwota liczona z płatności" mam tylko:  (wersja programu 19.1.1 pro)

 5aaf9465b984d_kwotaliczona.jpg.fcf63b11ea96753b2bc3168f4cf1059f.jpg

kategoria zaliczkowa mam dodać w konfiguracja systemu -> kategorie -> dodaj ??

jeszcze jedno pytanie 

co zrobić jak nie dostanę faktury zaliczkowej końcowej??

 

 

 

Edytowane przez Dariusz Gliński
Link to postu
48 minut temu, D G napisał:

nie mogę znaleźć  "Kwota liczona z płatności"

Od czasu publikacji uprościł się trochę wygląd programu. Nie musi Pan nic przełączać, proszę "wpisać wartość do zapłaty", jak pokazano poniżej:

FZzal.png.66efbcc65fcff34ec580f907d5fda225.png

 

51 minut temu, D G napisał:

kategoria zaliczkowa mam dodać w konfiguracja systemu -> kategorie -> dodaj ??

Tak

 

52 minuty temu, D G napisał:

co zrobić jak nie dostanę faktury zaliczkowej końcowej??

W jakim kontekście Pan pyta?

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Zakładka Niezafakturowane pokazuje tylko te dokumenty magazynowe, które nie posiadają powiązania z dokumentami handlowymi. W kolumnie Dokument powiązany ma Pan zapewne pusto. Po powiązaniu dokumentu magazynowego z dokumentem handlowym - wpis zostanie usunięty. Więcej o module Niezafakturowane można przeczytać w temacie e-pomocy technicznej TUTAJ.

Link to postu
  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...

Ze swojej strony dodam, że można też z fakturą zaliczkową poradzić sobie w ten sposób:

  • w dniu złożenia zamówienia w Subiekcie tworzymy Zlecenie do dostawcy z podpiętą płatnością (np. na podstawie otrzymanego potwierdzenia zamówienia)
  • otrzymaną fakturę zaliczkową wprowadzamy w programie księgowym (Rachmistrz lub Rewizor) bezpośrednio do rejestru VAT zakupu jako zapis prosty. Jako rozrachunek wybieramy 'Zobowiązanie' i podpinamy rozrachunek wygenerowany przez zlecenie do dostawcy. (Zlecenia muszą mieć włączoną obsługę płatności)
  • jeśli powstaną kolejne zaliczki, to dopisujemy je do zlecenia i kolejne faktury zaliczkowe wpisujemy analogicznie do tej pierwszej.
  • po otrzymaniu faktury końcowej generujemy fakturę zakupu na podstawie zlecenia, księgując ją w KPiR lub KH oraz pomniejszając zapis w rejestrze VAT o wartość wcześniej wprowadzonych zaliczek (można to zrobić ręcznie po zaksięgowaniu, nie trzeba tworzyć schematu importu).
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...