Skocz do zawartości

InsERT nexo a Podzielona płatność - plany wersji 21

Polecane posty

Szanowni Państwo 

Od 1 lipca 2018 znowelizowana ustawa o podatku VAT wprowadzi mechanizm podzielonej płatności. Mechanizm dzielenia płatności będzie miał dobrowolny charakter, a o jego stosowaniu będzie decydował nabywca, czyli płatnik. Mechanizm będzie polegał na tym, że z płaconej wartości brutto faktury VAT, która wpłynie na konto sprzedawcy, bank automatycznie pobierze kwotę podatku od towarów i usług na osobny rachunek VAT, powiązany z rachunkiem (rachunkami) rozliczeniowym. Mechanizm będzie dotyczył płatności pomiędzy firmami (B2B) w walucie PLN. Jeden przelew będzie mógł rozliczyć dokładnie jedną fakturę VAT.

W związku z tym, w czerwcu ukaże się wersja zawierająca pakiet zmian przygotowujących nasze programy do obsługi mechanizmu podzielonej płatności. Opracowywane nowości, będą dostępne w programach Subiekt, Rachmistrz oraz Rewizor.

9293feeb0183c67ea1ea8c52f0dbaf8c.gif Rachunki i operacje bankowe 

Rachunki bankowe 
Do słownika rachunków bankowych dodamy nowy typ rachunku bankowego – VAT. Rachunek VAT będzie powiązany z rachunkiem rozliczeniowym i w obrębie jednego banku będzie mógł być powiązany z wieloma rachunkami rozliczeniowymi. Operacje na rachunku VAT będą ograniczone i w większości przypadków będą tworzone automatycznie za pomocą nowego rodzaju operacji bankowych.
1.jpg.d52741bda739c523e11fb1e7586286b8.jpg


Operacje bankowe i Dyspozycje 
Dodamy nowy typ rodzaju operacji i dyspozycji bankowych - Podzielona płatność. Operacje takie będą musiały mieć podaną kwotę VAT. Nowy rodzaj będzie tworzył 3 operacje. Operację główną oraz transfery z i na rachunek VAT (dostępny będzie parametr włączający tworzenie automatycznych transferów). Jeżeli w Parametrach bankowości włączony będzie ten parametr to po zapisaniu operacji bankowej o rodzaju Podzielona płatność (na przykładzie operacji bankowej BP na wartość 1230,00 i VAT 230,00) stworzone zostaną:
- na rachunku rozliczeniowym powstanie uznanie na kwotę 1230,00
- z rachunku rozliczeniowego na rachunek VAT zostanie wykonany transfer na kwotę -230,00
- na rachunku VAT powstanie uznanie na kwotę 230,00.
2.jpg.831211f58720a338a7d559844d013f3a.jpg


Pojawią się również nowe operacje możliwe do wykonania na rachunku VAT:
Przekazanie własne - transfer pomiędzy rachunkami VAT w obrębie jednego banku oraz Transfer VAT-> RR. Za zgodą Naczelnika Urzędu Skarbowego możliwe będzie przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy.

Bankowość on-line i off-line 
Zarówno bankowość on-line jak i off-line będzie dostosowana do podzielonej płatności. Oznacza to, że będzie można wysłać dyspozycję bankową w podzielonej płatności za pomocą formatu elixir lub on-line, pobrać wyciąg z mt-940 lub online. Dodatkowo bankowość on-line i off-line będą miały wsparcie do łączenia transferów na rachunki VAT z operacją główną.

9293feeb0183c67ea1ea8c52f0dbaf8c.gif Rozrachunki i rozliczenia 

Podział rozrachunku na brutto i VAT 
Rozrachunek o rodzaju należność lub zobowiązanie będzie posiadał dodatkowe pole Kwota VAT.

3.jpg.d4cbf5ddf54fad4b5a3c579612777a5b.jpg

Przypisanie VATu do rozrachunku będzie miało na celu podział wartości rozrachunku i VATu potrzebny w trakcie późniejszych rozliczeń. W konfiguracji widoków rozrachunkowych pojawią się nowe kolumny: Możliwa wpłata VAT (PP) oraz Możliwa wypłata VAT (PP) i wskazywać będą nierozliczoną wartość VAT rozrachunku, która w przypadku rozliczenia podzieloną płatnością znajdzie się na rachunku VAT. Rozrachunki powstałe z faktur VAT oraz zapisów księgowych VAT od wersji 21 automatycznie będą miały przypisaną wartość VAT.

4.jpg.5aaa7e56f057724f3a85e90db00919b1.jpg

Dla istniejących rozrachunków nierozliczonych będzie istniała możliwość przepisania wartości VAT z dokumentów źródłowych dzięki Kreatorowi dostępnemu z poziomu modułu Rozrachunki.
5.thumb.jpg.6bd22aff03f8f903793b8e6022031401.jpg


Rozliczanie rozrachunków 
Rozrachunek mający przypisaną wartość VAT będzie mógł być rozliczony w różny sposób. Rozliczyć go będzie mogła operacja kasowa, operacja bankowa lub też operacja bankowa o rodzaju podzielona płatność. Jeżeli rozliczenie będzie odbywało się poprzez operację podzielona płatność, podział kwot VAT i brutto będzie jasno określony. Gdy rozliczenie będzie inne niż podzielona płatność, nieznana będzie kwota VAT. Stąd też przy rozliczeniach częściowych rozliczenie będzie odbywać się w pierwszej kolejności do wartości netto. Możliwy VAT na rozrachunku będzie rozliczany po przekroczeniu kwoty netto lub gdy wartość VAT będzie w spłacie określona (operacja bankowa o rodzaju podzielona płatność).

Raporty 
Pojawią się nowe Raporty, „Rozrachunki rozliczone podzieloną płatnością” oraz „Podzielona płatność – niepoprawne rozliczenia rozrachunków”. Pierwszy z nich pokaże rozrachunki rozliczone operacjami bankowymi lub dyspozycjami o rodzaju Podzielona płatność . Będzie przedstawiał rozliczone i pozostałe do rozliczenia wartości samych rozrachunków, jak też wartości VAT.
Drugi raport wskaże niepoprawne rozliczenia. Do niepoprawnych rozliczeń zaliczymy:
- rozliczenie płatnością podzieloną wielu rozrachunków,
- rozliczenie rozrachunku bez przypisanej wartości VAT,
- wartość VAT spłaty jest wyższa od kwoty rozrachunku.
Program nie będzie blokował takich rozliczeń, w każdym z tych przypadków pojawi się ostrzeżenie i można będzie je zapisać.

9293feeb0183c67ea1ea8c52f0dbaf8c.gif Księgowość 
Dodamy księgową obsługę podzielonej płatności: oznaczenie, że operacja bankowa dotyczy podzielonej płatności, wykazanie kwoty VAT w obrazie księgowym operacji bankowej oraz możliwość przesyłania rachunków VAT w komunikacji on-line oraz off-line XML. Dodamy też możliwość zdefiniowania filtrowanej kartoteki księgowej rachunków VAT. Pojawią się również nowe wersje deklaracji VAT-7/7K, VAT-8, VAT-9M.

Edytowane przez Rafał Płaszewski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...