Skocz do zawartości

Słowniki własne - dezaktywacja wartości

Polecane posty

Przydatną opcją byłaby możliwość dezaktywowania niektórych wartości w słowniku własnym. Używamy pola własnego dla określenia kto zajmuje się danym zamówieniem od klienta, pracownik jest wpisany w polu własnym poprzez słownik własny, lecz gdy dany pracownik kończy pracę (zwalnia się) jego dane nadal w tym słowniku pozostają (wiadomo, że nie można skasować wartości, która jest użyta na dokumencie). Przez pewien okres czasu trochę nazbierało się tych pracowników sezonowych i lista jest teraz dosyć długa.

Edytowane przez Łukasz W.
Link to postu
  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Taka opcja jest w polach własnych v2:

1467545108_Aktywacjaidezaktywacjapolaslownikowego.thumb.png.9084e1353088faf88c4ab6b32946ad70.png

Po wyłączeniu opcji "Aktywna" przy danej wartości słownika, ta wartość nie pojawi się już na liście wartości do wyboru.

Komunikat, który Pan otrzymuje przy próbie zapisania słownika po wyłączeniu opcji "Aktywna" dla pewnych wartości:

Cytat

Nie można zapisać słownika włsnego z nieaktywnymi pozycjami, które zostały użyte jako wartości w polach własnych obiektu "Zamówienie od klienta"

wynika stąd, że wartość, którą próbuje pan dezaktywować została użyta - w Pana przypadku została użyta w obiekcie "Zamówienie od klienta"

W tej chwili nie dopuszczamy do dezaktywacji wartości, która została użyta.

Jeśli dopuszczalibyśmy możliwość dezaktywacji wartości, która została użyta, to co miało by się wyświetlić w obiekcie "Zamówienie od klienta", gdy wybranej wartości już nie ma do wyboru? "brak" - a czy nie byłoby to mylące? bo "brak" oznacza, że nie ustawiono żadnej wartości w słowniku.

Z powyższego względu zdecydowaliśmy się narazie na taką blokadę - być może ta blokada jest jednak zbyt dużym ograniczeniem i powinna zostać zniesiona z wyświetlaniem "brak" zamiast nieaktywnej wartości?

Na teraz, jeśli ustawi Pan w obiekcie "Zamówienie od klienta" wartość słownika na "brak", wtedy będzie Pan mógł dezaktywować daną wartość.

Edytowane przez Łukasz Kubacki
dodatkowa sugestia
Link to postu
22 godziny temu, Łukasz Kubacki napisał:

Jeśli dopuszczalibyśmy możliwość dezaktywacji wartości, która została użyta, to co miało by się wyświetlić w obiekcie "Zamówienie od klienta", gdy wybranej wartości już nie ma do wyboru? "brak" - a czy nie byłoby to mylące? bo "brak" oznacza, że nie ustawiono żadnej wartości w słowniku.

Wyświetlać dalej na listach i podglądzie dezaktywowaną opcję, a jak się wejdzie w poprawianie, to po prostu jej na liście nie pokazać. Wiem, trochę hardcore, ale dla archiwalnych dokumentów, czasem te dezaktywowane wartości są potrzebne.

Link to postu
1 minutę temu, Radomił Ząbik napisał:

Wyświetlać dalej na listach i podglądzie dezaktywowaną opcję, a jak się wejdzie w poprawianie, to po prostu jej na liście nie pokazać. Wiem, trochę hardcore, ale dla archiwalnych dokumentów, czasem te dezaktywowane wartości są potrzebne.

Dokładnie o czymś takim myślałem, albo nawet marzyłem :P

Link to postu

Jak jest Pokazywanie obiektu, to ma wyświetlić obecną wartość.

Jak przechodzimy w Popraw, to najlepiej puste - jeśli pole takie dopuszcza. Ewentualnie, wyświetliłbym tą opcję wtedy, ale nie pozwolił zapisać dezaktywowanej - to mogło by być jeszcze lepsze. To tak naprawdę jest kluczowe z punktu widzenia archiwalnych rekordów - jak ktoś to będzie chciał poprawić, to musi być świadomy konsekwencji.

Link to postu
1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Jak jest Pokazywanie obiektu, to ma wyświetlić obecną wartość.

Jak przechodzimy w Popraw, to najlepiej puste - jeśli pole takie dopuszcza. Ewentualnie, wyświetliłbym tą opcję wtedy, ale nie pozwolił zapisać dezaktywowanej - to mogło by być jeszcze lepsze. To tak naprawdę jest kluczowe z punktu widzenia archiwalnych rekordów - jak ktoś to będzie chciał poprawić, to musi być świadomy konsekwencji.

W takim razie zdejmiemy blokadę na dezaktywację wykorzystanych pozycji słownika. Co do wyświetlania w Popraw, to musimy się jeszcze zastanowić czy wybrać puste, czy nadal wyświetlać wartość, czy jakoś inaczej jeszcze to pokazywać.

Będę dążył, aby weszło to do wersji wiosennej, ale 100% gwarancji w tej chwili dać nie mogę

  • Dziękuję 1
Link to postu
4 godziny temu, Łukasz Kubacki napisał:

Co do wyświetlania w Popraw, to musimy się jeszcze zastanowić czy wybrać puste, czy nadal wyświetlać wartość, czy jakoś inaczej jeszcze to pokazywać.

Najlepiej zrobić tak, jak jest to zrobione z nieaktywnymi transakcjami VAT w Ewidencji VAT:

2020-10-23_18h12_15.thumb.png.69abf45a28f4ed63a1b7c536de499311.png

2020-10-23_18h12_49.thumb.png.67a67d61334238dc399557d86c1ca0f2.png

2020-10-23_18h10_59.thumb.png.9522d771e6c94804d392c64381c6d75f.png

Gdyby jeszcze było uprawnienie do pokazywania nieaktywnych... :)

Link to postu
Cytat

Najlepiej zrobić tak, jak jest to zrobione z nieaktywnymi transakcjami VAT w Ewidencji VAT:

Nie wiem dlaczego nieaktywne transakcje VAT w Ewidencji VAT są widoczne po rozwinięciu listy (pewnie jest na to powód biznesowy), ale w przypadku pól własnych będzie podobnie jak zasugerował Pan Ząbik, czyli:

Jeśli w danym obiekcie, w danym polu jest wybrana wartość nieaktywna to:

  • przy pokazywaniu tego obiektu będzie wyświetlana ta wartość nieaktywny tak jak do tej pory (bez specjalnego oznaczenia, że jest nieaktywna)
  • przy edycji tego obiektu w popraw także będzie wyświetlana ta wartość nieaktywna tak jak do tej pory (bez specjalnego oznaczenia, że jest nieaktywna), przy czym po rozwinięciu listy, wyświetlą się tylko aktywne pozycje oraz ta jedna wybrana nieaktywna; będzie można zatem zmienić pozycję tylko na inną aktywną lub pozostawić nadal nieaktywną - w obu przypadkach obiekt zapisze się bez błedów/ostrzeżeń
  • Lubię to 1
Link to postu
8 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Czyli tak jak przy transakcjach VAT, ale bez możliwości wymuszenia pokazywania nieaktywnych. W sumie OK.

W sumie tak ;) - jakoś umknęły mi te dwa pierwsze obrazki i skupiłem się tylko na trzecim (poniedziałek ;)

Edytowane przez Łukasz Kubacki
poniedziałek
Link to postu
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...