Skocz do zawartości

Polecane posty

7 minut temu, Janusz Wysocki napisał:

Przeinstalowałem SQL 2008 na SQL 2014 (Express ED) na serwerze z Windows 7 64 bit

Skąd taki niemądry pomysł, aby tracić na to czas i zasoby serwera (wersje serwera SQL nowsze niż 2008 R2 zużywają dużo więcej pamięci RAM).

 

8 minut temu, Janusz Wysocki napisał:

wyłączyłem zaporę i antywirusa, lecz nie mogę połączyć się z serwerem z poziomu klienta ( Win10 64 bit)

Proszę o ewentualną podpowiedź

Należy włączyć dostęp sieciowy do serwera SQL, wszystko jest szczegółowo opisane w pomocy do programu (F1->MS SQL Server 2005).

Link to postu
6 godzin temu, Maciej Kasprzak napisał:

Sugeruję zapoznać się z artykułem e-Pomocy dostępnym tutaj.

W tym artykule nie ma słowa o włączaniu dostępu sieciowego - ze względów bezpieczeństwa podczas nienadzorowanej instalacji serwera SQL dostęp sieciowy jest wyłączony, należy go włączyć samodzielnie.

Link to postu
7 minut temu, Maciej Kasprzak napisał:
22 minuty temu, Daniel Kozłowski napisał:

W tym artykule nie ma słowa o włączaniu dostępu sieciowego - ze względów bezpieczeństwa podczas nienadzorowanej instalacji serwera SQL dostęp sieciowy jest wyłączony, należy go włączyć samodzielnie.

Wkradł się mały chochlik, już powinno być ok.

Ciągle nie ma informacji o włączaniu dostępu sieciowego, proszę zajrzeć do wskazanego przeze mnie tematu z pomocy do programu, cytat:

Cytat

Włączenie protokołu TCP/IP

Istotną informacją jest fakt, że domyślna konfiguracja SQL Server 2005 Express nie zezwala na przyjmowanie połączeń z zewnątrz, gdyż nasłuchiwanie poprzez protokół TCP/IP po instalacji jest domyślnie wyłączone.

Aby włączyć możliwość komunikacji serwera z innymi komputerami w sieci, należy w programie SQL Server Configuration Manager w gałęzi Network configuration/Protocols for MSSQLSERVER wybrać właściwości protokołu TCP/IP i ustawić parametr Enabled na Yes.

 

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
  • 3 tygodnie później...
Dnia 27.10.2018 o 22:08, Daniel Kozłowski napisał:

Skąd taki niemądry pomysł, aby tracić na to czas i zasoby serwera (wersje serwera SQL nowsze niż 2008 R2 zużywają dużo więcej pamięci RAM).

 

Chociażby dlatego, że MSSQL serwer 2008 R2 za pół roku przestanie być wspierany przez Microsoft:

https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2008

 

Dlatego warto już się do tego przygotowywać.

Zapewne firma Insert również w tym momencie przestanie wspierać 2008 R2

 

 

Kolejnym argumentem jest fakt, że obecna wersja instalacyjna programów z serii GT posiada wbudowany MS SQL Server 2014 i w przypadku odtwarzania bazy insert z kopii wymagana jest konwersja z 2008 do 2014. Czyli lepiej już mieć zawczasu poprawną wersję serwera a nie zastanawiać się czy konwersja działa poprawnie w przypadku awaryjnego odtwarzania bazy insert z kopii zapasowej,

Link to postu
Dnia 18.11.2018 o 11:23, Daniel Preuss napisał:

Chociażby dlatego, że MSSQL serwer 2008 R2 za pół roku przestanie być wspierany przez Microsoft:

https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2008

Dlatego warto już się do tego przygotowywać.

To przecież żaden argument, zakończenie wsparcia nie ma żadnego negatywnego wpływu na dalsze korzystanie z tej wersji serwera SQL.

 

Dnia 18.11.2018 o 11:23, Daniel Preuss napisał:

Zapewne firma Insert również w tym momencie przestanie wspierać 2008 R2

Na pewno tego nie zrobi, przecież dopiero jest kończone wsparcie dla wersji 2000 - sprawdź i policz sobie po ilu latach od zakończenia wsparcia przez Microsoft.

 

Dnia 18.11.2018 o 11:23, Daniel Preuss napisał:

Kolejnym argumentem jest fakt, że obecna wersja instalacyjna programów z serii GT posiada wbudowany MS SQL Server 2014

Tym razem nieprawdziwy argument, gdyż wynika z nieprawdziwych informacji - zajrzyj chociaż do wersji instalacyjnej offline i zobacz jakie wersje serwerów SQL zawiera - SQL 2008 R2 SP2 dla systemów x86 i 2014 SP2 dla systemów x64. InsERT zastosował w tym momencie rozwiązanie uniwersalne i bezpieczne, ale zdecydowanie nie jest ono optymalne i nikogo nie zmusza do korzystania z niego.

 

Dnia 18.11.2018 o 11:23, Daniel Preuss napisał:

i w przypadku odtwarzania bazy insert z kopii wymagana jest konwersja z 2008 do 2014. Czyli lepiej już mieć zawczasu poprawną wersję serwera a nie zastanawiać się czy konwersja działa poprawnie w przypadku awaryjnego odtwarzania bazy insert z kopii zapasowej,

Pytałem już skąd takie pomysły, ale się nie dowiedziałem - jak już pisałem to użytkownik decyduje z jakiej wersji serwera SQL korzysta, wystarczy tylko przecież po awarii zainstalować taką samą wersję serwera SQL na jakiej pracowały bazy danych przed awarią i nie będzie w ogóle potrzebna żadna konwersja baz danych - wydaje się proste i oczywiste.

Nadmienię też, że powrót do starszej wersji serwera SQL jest możliwy, ale skomplikowany (kosztowny), więc warto wiedzieć co się robi i jakie są tego konsekwencje.

Dodam też, że Twój opis wskazuje na to, że nie rozróżniasz wersji serwerów SQL - "2008" i "2008 R2" to dwie, zupełnie różne wersje programów, ja cały czas piszę o 2008 R2.

Link to postu
11 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

To przecież żaden argument, zakończenie wsparcia nie ma żadnego negatywnego wpływu na dalsze korzystanie z tej wersji serwera SQL.

No tutaj możemy sobie polemizować.

Oczywiście, zakończenie wsparcie nie wpłynie na istniejące oprogramowanie.
Ale jeśli zostaną wykryte nowe luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu to nie zostaną one naprawione przez Microsoft - a to już może być problemem.

 

11 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Na pewno tego nie zrobi, przecież dopiero jest kończone wsparcie dla wersji 2000 - sprawdź i policz sobie po ilu latach od zakończenia wsparcia przez Microsoft.

 

Dlatego dodałem słowo: "zapewne" - Insert nie musi zakończyć wsparcia, ale może. Zawsze jest pytanie ile można poświęcić zasobów na testowanie różnych kombinacji wersji systemów (zarówno OS jak i baza)

 

11 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Tym razem nieprawdziwy argument, gdyż wynika z nieprawdziwych informacji - zajrzyj chociaż do wersji instalacyjnej offline i zobacz jakie wersje serwerów SQL zawiera - SQL 2008 R2 SP2 dla systemów x86 i 2014 SP2 dla systemów x64. InsERT zastosował w tym momencie rozwiązanie uniwersalne i bezpieczne, ale zdecydowanie nie jest ono optymalne i nikogo nie zmusza do korzystania z niego.

 

Wczoraj instalowałem Rewizora GT, najnowsza wersja pobrana z strony insert.

Wersja SQL serwera to MS SQL Server 2014 (12.0.5000.0 (SP2)) - przynajmniej w instalacji standardowej jest to wersja domyślna - nie sprawdzałem instalacji zaawansowanej czy daje możliwość wyboru wersji serwera. 

 

11 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Dodam też, że Twój opis wskazuje na to, że nie rozróżniasz wersji serwerów SQL - "2008" i "2008 R2" to dwie, zupełnie różne wersje programów, ja cały czas piszę o 2008 R2.

 

A tego nie rozumiem.

Wpis:

https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2008

mówi zarówno o wersji 2008 jak i wersji 2008 R2

On July 9, 2019, support for SQL Server 2008 and 2008 R2 will end.

 

Czyli ja również piszę o R2 :)

 

 

 

Link to postu
12 minut temu, Daniel Preuss napisał:
37 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

To przecież żaden argument, zakończenie wsparcia nie ma żadnego negatywnego wpływu na dalsze korzystanie z tej wersji serwera SQL.

No tutaj możemy sobie polemizować.

Oczywiście, zakończenie wsparcie nie wpłynie na istniejące oprogramowanie.
Ale jeśli zostaną wykryte nowe luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu to nie zostaną one naprawione przez Microsoft - a to już może być problemem.

Nie wiem z czym chcesz próbować polemizować... Przecież zostało wykrytych wiele problemów z 2008 R2, wersja ta doczekała się SP3, a w praktyce przez lata był wykorzystywana wersja 2008 R2 SP1... Kto miałby te luki bezpieczeństwa wykorzystywać, w jaki sposób i do czego ? Jak też można mówić o lukach w bezpieczeństwie, gdzie domyślna instalacja programów pozostawia puste hasło na "sa" i tak pracują praktycznie wszyscy, niektórzy nawet wystawiają taki serwer SQL w internecie...

 

31 minut temu, Daniel Preuss napisał:
56 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Na pewno tego nie zrobi, przecież dopiero jest kończone wsparcie dla wersji 2000 - sprawdź i policz sobie po ilu latach od zakończenia wsparcia przez Microsoft.

Dlatego dodałem słowo: "zapewne" - Insert nie musi zakończyć wsparcia, ale może. Zawsze jest pytanie ile można poświęcić zasobów na testowanie różnych kombinacji wersji systemów (zarówno OS jak i baza)

Twoje założenie było kompletnie błędnie, polecam mniej się domyślać, a więcej pytać. Poza tym  "Baza" i "serwer SQL" to dwa zupełnie różne pojęcia - nie testuje się "baz" danych tylko "serwery" SQL.

 

49 minut temu, Daniel Preuss napisał:
1 godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

Tym razem nieprawdziwy argument, gdyż wynika z nieprawdziwych informacji - zajrzyj chociaż do wersji instalacyjnej offline i zobacz jakie wersje serwerów SQL zawiera - SQL 2008 R2 SP2 dla systemów x86 i 2014 SP2 dla systemów x64. InsERT zastosował w tym momencie rozwiązanie uniwersalne i bezpieczne, ale zdecydowanie nie jest ono optymalne i nikogo nie zmusza do korzystania z niego.

 

Wczoraj instalowałem Rewizora GT, najnowsza wersja pobrana z strony insert.

Wersja SQL serwera to MS SQL Server 2014 (12.0.5000.0 (SP2)) - przynajmniej w instalacji standardowej jest to wersja domyślna - nie sprawdzałem instalacji zaawansowanej czy daje możliwość wyboru wersji serwera. 

No i jak zadbałeś o największą lukę bezpieczeństwa - hasło na "sa" instalując serwer SQL poprzez instalator programów InsERT'u ? ;)

 

11 minut temu, Daniel Preuss napisał:
37 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Dodam też, że Twój opis wskazuje na to, że nie rozróżniasz wersji serwerów SQL - "2008" i "2008 R2" to dwie, zupełnie różne wersje programów, ja cały czas piszę o 2008 R2.

A tego nie rozumiem.

Wpis:

https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-2008

mówi zarówno o wersji 2008 jak i wersji 2008 R2

On July 9, 2019, support for SQL Server 2008 and 2008 R2 will end.

Czyli ja również piszę o R2 :)

Wyróżniłem na czerwono co dokładnie napisałeś:

Dnia 18.11.2018 o 11:23, Daniel Preuss napisał:

Kolejnym argumentem jest fakt, że obecna wersja instalacyjna programów z serii GT posiada wbudowany MS SQL Server 2014 i w przypadku odtwarzania bazy insert z kopii wymagana jest konwersja z 2008 do 2014.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...