Skocz do zawartości

Początek i koniec czasu pracy

Polecane posty

Od razu zaznaczę, że nie znam dobrze części kadrowej systemu, został poproszony o pomoc Kadrowej.

Kadrowa zgłosiła się do mnie, że podobno w związku z zmianami w prawie pracy, od stycznia konieczne jest wprowadzanie początku i końca, czasu pracy pracownika, celem późniejszego wyliczenia wynagrodzenia. Stąd miałbym kilka pytań:

- gdzie wprowadzamy takowy początek i koniec w Gratyfikancie? Widzę opcję Zmiana w godzinach przepracowanych, w ECP i tam w szczegółowych można wprowadzić taki.

- czy istnieje możliwość uzupełnienia takich czasów masowo, jakimś kreatorem?

- planuję przekazywać te dane, z zewnętrznego systemu RCP, za pomocą Sfery. Czy Sfera obsługuje możliwość dopisywania tych danych?

- kadrowa pyta o jakiś zbiorczy wydruk, gdzie będą zaznaczone godziny początku i końca pracy

Link to postu

Od początku Gratyfikant nexo obsługuje "dokładne" godziny pracy.

Należy używać kalendarza ze znacznikiem "Rozliczanie obecności" ustawionym na "szczegółowo" - wtedy i w  planie pracy, i zmianach w godzinach przepracowanych można operować okresami określonymi godziną początkową i końcową.

Do kalendarzy szczegółowych nie ma kreatorów.

Sferą jak najbardziej powinno się dać wypełniać te dane.

Trzeba pamiętać, że zmiany kalendarza można w umowie o pracę (od niedawna jest funkcja zbiorczej zmiany kalendarza w umowach) jest możliwą do czasu gdy w nie wprowadzono jeszcze żadnych absencji lub zmian w godzinach przepracowanych w okresie od którego chce się dokonać zmiany kalendarza.

Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy uwzględniający godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy jest przewidywany do wersji wiosennej Gratyfikanta nexo.

Link to postu
8 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Należy używać kalendarza ze znacznikiem "Rozliczanie obecności" ustawionym na "szczegółowo" - wtedy i w  planie pracy, i zmianach w godzinach przepracowanych można operować okresami określonymi godziną początkową i końcową.

Czyli jeśli dobrze rozumiem, muszę dodać nowy kalendarz, który wyglądać będzie tak:

image.png.010b2d13f8d01d2932c4663acd08c682.png

Zastanawia mnie jedno. Bo mam 2 zmiany w firmie dla produkcji i jedną zmianę dla pracowników biurowych. Domyślam się, że teoretycznie, w tym kalendarzu mógłby poustawiać ich zmianę, wraz z godzinami, ale obawiam się, że pracownikom będą one się zmieniać, no chyba, że łatwo można to potem określać per pracownik? No chyba, że się tym nie przejmować i tylko wrzucać już realne czasy pracy z RCP.

12 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Trzeba pamiętać, że zmiany kalendarza można w umowie o pracę (od niedawna jest funkcja zbiorczej zmiany kalendarza w umowach) jest możliwą do czasu gdy w nie wprowadzono jeszcze żadnych absencji lub zmian w godzinach przepracowanych w okresie od którego chce się dokonać zmiany kalendarza.

Czyli jeśli chcemy tak rozliczyć styczeń 2019, to trzeba te ewentualne absencje najpierw wyrzucić?

12 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Wydruk miesięcznej ewidencji czasu pracy uwzględniający godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy jest przewidywany do wersji wiosennej Gratyfikanta nexo.

Wiosenna to ta z lutego, czy kwietnia?

Link to postu
1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Czyli jeśli dobrze rozumiem, muszę dodać nowy kalendarz, który wyglądać będzie tak:

Ustawił Pan "Rozliczanie obecności" na "szczegółowo" wiec odpowiedź brzmi - tak.

1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Zastanawia mnie jedno. Bo mam 2 zmiany w firmie dla produkcji i jedną zmianę dla pracowników biurowych. Domyślam się, że teoretycznie, w tym kalendarzu mógłby poustawiać ich zmianę, wraz z godzinami, ale obawiam się, że pracownikom będą one się zmieniać.

Jeżeli coś się różni pomiędzy pracownikami to trzeba mieć osobne kalendarze - chyba, że wystarczy nam różnicowanie wyłącznie na poziomie WYKONANIA.

1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

no chyba, że łatwo można to potem określać per pracownik?

Przy kalendarzach szczegółowych nic nie jest łatwe - trzeba te okresiki pracy żmudnie wypełniać - jak już napisałem kreatory nie obsługują okresików.

Za to jeśli w firmie jest RCP to oczywiście powinno być łatwiej.

1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Czyli jeśli chcemy tak rozliczyć styczeń 2019, to trzeba te ewentualne absencje najpierw wyrzucić?

No tak. Ale z naszych interpretacji przepisów przejściowych wynika, że dla starych pracowników (zatrudnionych przed 2019) trzeba rozpocząć rejestrację godzin rozpoczęcia i zakończenia od drugiego okresu rozliczeniowego 2019 roku.

1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Wiosenna to ta z lutego, czy kwietnia?

W lutym w Polsce jest jeszcze zima.

A co będzie po lutym to zobaczymy ;)

Link to postu
21 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:
1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Czyli jeśli chcemy tak rozliczyć styczeń 2019, to trzeba te ewentualne absencje najpierw wyrzucić?

No tak. Ale z naszych interpretacji przepisów przejściowych wynika, że dla starych pracowników (zatrudnionych przed 2019) trzeba rozpocząć rejestrację godzin rozpoczęcia i zakończenia od drugiego okresu rozliczeniowego 2019 roku.

Ok, trochę ulga, Kadrowa jeszcze szuka potwierdzenia tej dobrej wiadomości :) Czy jeśli urlopy będą w statusie planowany, to będą utrudniać zmianę kalendarza? Jeśli nie, to możemy ewentualnie te urlopy zmienić na planowany na czas zmiany kalendarza.

22 minuty temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

W lutym w Polsce jest jeszcze zima.

A co będzie po lutym to zobaczymy ;)

No dobra, to trzeba będzie machnąć póki co wydruki stare, a w kwietniu wydrukować na nowo. Ważne, że będzie w systemie.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 14.01.2019 o 09:32, Jacek Filipkiewicz napisał:

Należy używać kalendarza ze znacznikiem "Rozliczanie obecności" ustawionym na "szczegółowo" - wtedy i w  planie pracy, i zmianach w godzinach przepracowanych można operować okresami określonymi godziną początkową i końcową.

Dobra, mam ten kalendarz, mam też przypisanego testowo pracownika od 23 stycznia. Jak prawidłowo, od strony GUI wprowadzić godzinę początku i końca za jakiś konkretny dzień?

Chcę to wyśledzić z poziomu GUI zanim zaatakuje Sferę ;)

Link to postu
2 minuty temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

W Ewidencji czasu pracy należy dodać "zmianę w godzinach przepracowanych" i użyć linku "Szczegółowo".

Ok, czyli dobrze próbowałem, bo zrobiłem to tak:

image.png.0c8106e73acd40547ae5984f23adf43d.png

Szkoda tylko, że poniżej nie wyświetla się ta informacja i trzeba się do niej dokopywać:

image.png.b49b91079aef74225f3c7e3cef3a040e.png

 

3 minuty temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Wspomnę tylko, że chcemy w wersji 25 udostępnić proste rejestrowanie godziny przyjścia i wyjścia także dla kalendarzy zbiorczych.

Koniecznie! Teraz, z mojego punktu widzenia, to jakaś masakra jest, nie wiem co na to kadrowa. Lepiej trzymajcie kciuki za rozwiązanie tego Sferycznie :D

Ok, to pozwolę Sobie zasugerować:

- jak już wyżej "zasugerowałem", na dole w podsumowaniu mogło by pokazywać godziny realne :)

- dodanie wyświetlenia godziny początku i końca, w jakiejkolwiek formie na kalendarzy, to już by było naprawdę super! Zadanie na 6-kę :D

 

Link to postu

Ale ja was nie obwiniam, ja nie z tych :D Rozumiem, wiem jaki mamy cudowny rząd i naprawdę wy jesteście ze wszystkim na bieżąco, nie mam powodów do narzekań.

Ale będę też rozumiał moją Kadrową, która dostała by białej gorączki to wklepująca, ale na szczęście ma mnie ...

image.png.8a1f586a0906e2484f243f440185d217.png

... i pyk, dopisana zmiana z poziomu Sfery. Fajnie, że macie przykład w dokumentacji! :D Poszło ekspresem, w 30 minut.

Mam tylko jedno pytanie z tym związane, bo w przykładzie jest TypOkresu. Sam zmieniłem go na PierwszyDzien. Domyślam się, że chodzi tutaj o wrzucenie np. pracy przez noc, jak w waszym przykładzie, wtedy ma sens DwaDni. Pytanie, czy jeśli domyślnie miałbym DwaDni zawsze, to Sfera sobie poradzi z normalnymi datami? U nas głównie jest praca za dnia, ale z raz na rok, zdarzy się kilka nocek :)

dzienSzczegoly.TypOkresu = (byte)TypOkresuGodzinSzczegolowych.PierwszyDzien;

 

Link to postu

By zadziałało prawidłowo należy dla okresu 8.00-16.00:
1. wpisać godzinę początkową   (dzienSzczegoly.Poczatek = new TimeSpan(8,0,0).Ticks)
2. wpisać godzinę końcową         (dzienSzczegoly.Koniec     = new TimeSpan(16,0,0).Ticks)

Domyślnie TypOkresu ustawiony jest na TypOkresu.PierwszyDzien i w sumie nie trzeba tego ustawiać

Aby określić jednak, że ta 16.00 to jest w drugim dniu należy ustawić dzienSzczegoly.TypOkresu = TypOkresu.DwaDni;
"Pod spodem' dzienSzczegoly.Koniec przeliczy się na TimeSpan(1, 16, 0 ,0).Ticks
Dzięki temu dzienSzczegoly.Koniec - dzienSzczegoly.Poczatek  da nam 32 godziny:)
 

 


 

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Pytanie możliwe, że w temacie.

 

W wersji 24.0.0 przy zapisaniu kalendarza godzinowego takiego jak ten powyżej.

 

Przy zapisie wystąpił błąd.

System.Reflection.TargetInvocationException: Obiekt docelowy wywołania zgłosił wyjątek.
   w System.RuntimeMethodHandle.InvokeMethod(Object target, Object[] arguments, Signature sig, Boolean constructor)
   w System.Reflection.RuntimeMethodInfo.UnsafeInvokeInternal(Object obj, Object[] parameters, Object[] arguments)
   w System.Delegate.DynamicInvokeImpl(Object[] args)
   w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.InternalRealCall(Delegate callback, Object args, Int32 numArgs)
   w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.TryCatchWhen(Object source, Delegate callback, Object args, Int32 numArgs, Delegate catchHandler)
-System.InvalidOperationException: Obiekt zakończył pracę i nie może już wykonać żądanej operacji.
-   w InsERT.Mox.BusinessObjects.BusinessObject`3.EnsureNotDone()
   w InsERT.Mox.BusinessObjects.BusinessObject`3.InsERT.Mox.BusinessObjects.IBusinessObject.get_Data()
   w InsERT.Mox.UIFramework.ObjectServicePartBase.get_Data()
   w InsERT.Moria.Kadry.Duze.UI.KalendarzDictionaryPodstawowePart.WalidatorWartosci(Object obj)
   w InsERT.Mox.WpfControls.WrappedItemsControl.IsItemValid(Object item)
   w InsERT.Mox.WpfControls.WrappedItemsControl.ExecuteNewItemCommand(IWrappedCollectionGhostItem ghost, String newItemCommand, Boolean autoSetFocus)
   w InsERT.Mox.WpfControls.WrappedItemsControl.<>c__DisplayClass27_0.<OnKeyboardFocusWithinNewElementChanged>b__0(IWrappedCollectionGhostItem item, String command)

 

Kalendarz widnieje jako zapisany niby wszystko się z nim zgadza.

 

Pytanie błąd odnosi się do kalendarza czy jest to błąd który nieszczęśliwie zbiegł się w czasie z zapisywaniem kalendarza.

 

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Powrócę do rdzenia tematu, bo mamy jeszcze jedną zagwozdkę i nie wiem, czy to błąd wprowadzenia kalendarza.

Otóż mamy kilku pracowników "specjalnej troski", czyli takich co mają część etatu. Jeden z przykładowych pracowników, ustawiony jak poniżej:

image.thumb.png.023b09875bb6c9cb4eefe133ad7922b1.png

I o ile przy poprzednim ustawieniu kalendarz pokazywał prawidłowo planowane godziny, to teraz już nie bardzo:

image.png.b79ebe5cd435b54009fa0f9410336d72.png

Po szybkiej analizie, domyślamy się, że wynika to z jednej opcji w kalendarzu: Uwzględniaj wymiar zatrudnia określony w umowie. Myślałem, że to nasz błąd w konfiguracji, ale okazuje się, że tej opcji nie da się włączyć! Co robić, jak żyć?

 

Link to postu

No czy pracownik który ma pół etatu w umowie, może mieć ustawiony ogólny kalendarz godzinowy, my mu wprowadzimy rzeczywiste godziny wejścia i wyjścia i czy to będzie miało wpływ i jaki na wyliczanie jego wypłaty - zapewne dowiemy się w piątek, ale próbuje się przygotować i wiedzieć co powiedzieć kadrowej.

Link to postu

Czyli trzeba porobić tyle kalendarzy godzinowych, ile mamy wersji etatów i wtedy takie prawidłowe kalendarze przypisać tym pracownikom?

Przykład, poniżej, intryguje mnie ilość godzin dla normy dobowej, bo te pokazują i wyliczają się dalej od 8h dziennie.

image.png.0f3f794a34dc08b03cd123ac58eebd5a.png

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu

Jeśli chcemy prowadzić kalendarze szczegółowe musimy dla każdego wymiaru etatu mieć co najmniej jeden taki kalendarz.

Norma dobowa ZAWSZE wynosi 8 godzin - niezależnie od wymiaru etatu. Chyba, że służba zdrowia lub pracownik niepełnosprawny...

Na załączonym przed chwilą obrazku jest błędnie wypełnione pole "Dobowy wymiar pracy dla pełnego etatu".

 

Można także skorzystać z mojej informacji w tej wiadomości:

i poczekać na możliwość podawania godzin rozpoczęcia i zakończenia także w kalendarzach z rozliczaniem zbiorczym

 

 

Link to postu
5 minut temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

i poczekać na możliwość podawania godzin rozpoczęcia i zakończenia także w kalendarzach z rozliczaniem zbiorczym

Wypłaty trzeba jakoś naliczyć w piątek, a w razie kontroli to nie wiadomo jak nasi kochani urzędnicy zachowają się, jak nie będzie tych godzin rozpoczęcia i zakończenia :(

Ok, czyli robię wiele kalendarzy, na szczęście tylko 3, i muszą mieć normę dobową 8h.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...