Skocz do zawartości

Praca na kilku bazach Sello

Polecane posty

Podzielę się z wami moją historią dotyczącą korzystania z Sello na kilku bazach. Jakie były założenia, jak przebiegał ten proces i jak finalnie się to zakończyło

Po pewnym czasie użytkowania Sello moja baza danych urosła do takich rozmiarów, że praca stała się bardzo niekomfortowa (wszystko wykonywało się wolno). Próbowałem różnych zabiegów (usuwanie treści wysłanych powiadomień e-mail, treści aukcji zakończonych czy niepowiązanych zdjęć) lecz niestety takie zabiegi pomagały na chwilę. Jeżeli chodzi o sprzęt to już raczej wszystko było dopracowane (szybki dysk SSD, duża i szybka pamięć RAM, wydajny procesor).

Dodatkowo, w tym czasie Allegro zrobiło rewolucję w sposobie tworzenia aukcji (m.in. wycofanie kodu html) co powodowało u mnie przebudowę wszystkich pól własnych w towarach, które wykorzystywałem do tworzenia aukcji.

Duży rozmiar bazy utrudniał też przeprowadzenie jej aktualizacji w przypadku nowej wersji Sello.

To wszystko spowodowało, że postanowiłem utworzyć nową bazę danych. Chodziło o to, aby na starej bazie realizować transakcje tylko do ustalonej daty a na nowej bazie tylko po tej dacie. Wtedy w Sello była opcja pozwalająca na pobieranie transakcji od pewnej ustalonej daty lecz okazało się, że nie działała ona tak jak powinna. Po wpisaniu tej daty na nowej czystej bazie za każdym razem (nawet w trybie pobierania szybkiego) pobierało wszystkie transakcje od samego początku i po swojej stronie (po stronie aplikacji) ignorowało transakcje z przed daty, którą się wpisało. Nie miało to najmniejszego sensu bo trwało to po prostu za długo.

Byłem zmuszony na nowej bazie wyłączyć opcję pobierania od danej daty i pobrałem wszystkie transakcje do Sello i dopiero wtedy "pobieranie szybkie" zaczęło działać. W rezultacie miałem dwie bazy z taką samą ilością transakcji co nie robiło dla mnie dużej zmiany. Wymyśliłem jednak, że dla tych starych transakcji w nowej bazie ustawie stan transakcji na "Anulowano" dzięki czemu zablokuję możliwość pobierania niepotrzebnych formularzy (zawsze coś zaoszczędzi miejsce w nowej bazie).

W nowej bazie pracowałem na filtrze daty utworzenia transakcji wpisując tą datę podziału. Ogólnie na nowej bazie pracowało się nieznacznie szybciej. Zmniejszyła swój rozmiar ale nie znacząco.

W wersji 1.30 pobieranie od ustalonej daty już działa tak jak powinno, dlatego chciałem naprawić nową bazę usuwając z niej transakcje przed datą podziału bazy oraz klientów, którzy nie mają żadnego powiązania. Niestety w Sello nie ma opcji usuwania transakcji czy klientów zbiorowo (może dało by się dorobić?). Musiałem to zrobić skryptem, który prze-klikał to wszystko bo taka operacja przeprowadzona bezpośrednio na bazie wydała mi się zbyt skomplikowana i ryzykowna ze względu na wiele powiązań i mechanizmów w Sello. Trwało to bardzo długo ale baza dużo się zmniejszyła. Na nowej bazie wykonałem odbudowanie indeksów i wszystkie operacje wykonują się teraz znacznie szybciej. Do tego wszystkiego w 1.30 doszło to nowe szybkie pobieranie, które dodatkowo sprawiło, że z Sello korzysta się teraz znacznie przyjemniej.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Link to postu
11 godzin temu, • maniootek • napisał:

Niestety w Sello nie ma opcji usuwania transakcji czy klientów zbiorowo (może dało by się dorobić?

Niedługo, mam nadzieję, pojawi się możliwość czyszczenia danych w bazie, w tym usuwanie transakcji, klientów, aukcji według daty. Pozycja ta jest to dosyć wysoko na naszej liście do zrobienia.

  • Lubię to 2
Link to postu
  • 3 miesiące temu...

Super wpis. Tego szukałem. Nie rozumiem tylko, czemu Allegro udostępniało informację z aż tak długiego czasu wstecz. Jak długi czas wstecz Allegro odostępnia transkacje? Czy jest to powiedzmy - 6 tygodni? Czy może 6 miesięcy, czy 1.5 roku? No i wisienka na torcie - czy po naprawie mechanizmu zapisywania transakcji od pewnej daty wreszcie można zacząć pracę od konkretnej daty np 01.01.2020.

 

Bardzo dobry wpis, dzięki @• maniootek • jestem bardzo chętny spróbować. Przygotouję się pod koniec miesiąca, zacznę od porządnego zbackupowania serwera i będę się posuwał w testach.

Link to postu
4 godziny temu, HotKey . napisał:

Jak długi czas wstecz Allegro odostępnia transkacje? Czy jest to powiedzmy - 6 tygodni? Czy może 6 miesięcy, czy 1.5 roku?

Nigdy tego dokładnie nie sprawdzałem ale wydaje się, że trzyma wszystko od początku.

4 godziny temu, HotKey . napisał:

No i wisienka na torcie - czy po naprawie mechanizmu zapisywania transakcji od pewnej daty wreszcie można zacząć pracę od konkretnej daty np 01.01.2020.

TAK! Wygląda na to, że to działa tak jak powinno teraz.

 

Co do całej sytuacji warto dodać pewien minus tego rozwiązania. Jeżeli podłączymy nową bazę to zaczynamy bez klientów i jeżeli robili wcześniej u nas zakupu to zostaną znowu utworzeni. Taki nowy (stary) klient zostanie utworzony w Subiekcie też od nowa co niepotrzebnie zapycha bazę Subiekt na którą nie mam w ogóle pomysłu jeżeli chodzi o odchudzenie. Robię tylko systematycznie odbudowę indeksów i to tyle.

  • Dziękuję 1
Link to postu
1 godzinę temu, • maniootek • napisał:

Nigdy tego dokładnie nie sprawdzałem ale wydaje się, że trzyma wszystko od początku.

Tak, trzyma długo, ale nie są dla nas dostępne.

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/dane-i-ustawienia-konta/dlaczego-z-mojego-konta-allegro-zniknely-informacje-dotyczace-przedmiotow-GDeq5W4B9c5

 

 

  • Dziękuję 1
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...