Skocz do zawartości

Problem z serwerem, czy wymieniać?

Polecane posty

Witajcie,

Mamy w firmie wewnętrzną sieć do 15 użytkowników w domenie, pracujemy na bazie SQL na programach Subiekt -baza 2,6 GB, Sello - 2GB,  darmowy SQL serwer,  do tego wymiana plików na dysku serwera w folderze udostępnionym w domenie. Backup robiony do chmury i na dysk USB wpięty do serwera.

Mamy ok 10 letni Serwer Dell PowerEdge 2900, 6GB RAM, Xeon E5320 4x 1,86 GHz 8Mb Cache L2, 1066 MHz FSB, Windows serwer 2008 R2. Do niego jest zamontowanych 4 dyski SATA ok 7 letnich w RAID 10. Aktualnie padł nam jeden dysk.
Moja propozycja była taka, żeby wymienić wszystkie 4 dyski na nowe po kolei odbudowując RAID za każdym wymienianym dyskiem.
Jednak po oględzinach informatyków z firmy zewnętrznej, dostałem info, że serwer jest bardzo stary i należy go wymienić. Powiedzieli, że jest duże prawdopodobieństwo, że po włożeniu nowego dysku 1TB kontroler z racji na swój wiek, może go nie widzieć, a jeżeli nawet będzie go widział to zamiast odbudować RAID może go całego rozsypać i stracimy wszystkie dane z tego RAID.
Ja jestem zwolennikiem wkładania tylko nowych dysków, ale już sam nie wiem, może kupić jakiś starszy używany? Czy rzeczywiście serwer już jest za stary do naszych potrzeb?
Jeśli chodzi o opóźnienia to są bardzo małe 1-2 sek. Czasami zdarza się, że przy instynkcie zwiesi się na np 15 sek, ale to raz na kilka dni, tak to działa płynnie.
Pytanie czy tak jest rzeczywiście jak mówią informatycy, czy po prostu chcą mi sprzedać nowy serwer?

Edytowane przez Piotr B
Link to postu

Sprawdziłbym jaki konkretnie model kontrolera siedzi w serwerze - i jakie dyski są do niego zalecane - zwykłe HDD 3,5 cala w standardzie SATA300 czy też może dyski SAS. Jeżeli dotychczas w serwerze siedziały dyski SAS - radziłbym wkładać dyski SAS. Musisz też pamiętać, że w przypadku RAID 10 duże znaczenie ma wydajność pojedynczego dysku - macierz " działa" tak szybko jak szybko działa jego najwolniejszy dysk. Sam procesor, ilość i prędkość pamięci RAM na potrzeby baz SQL przy silniku w wersji express są aż nadmiarowe.  Jeżeli masz możliwość - zamiast 4 dysków w raid 10 - proponuje 2 dyski SSD w RAID 1 - na bazy danych - i dwa dyski HDD również w RAID 1 ( dwie macierze) - na pliku userów.  Przed grzebaniem w układzie dysków zabezpiecz koniecznie wszystkie istotne pliki.

 

Ja obecnie wykorzystuje serwer oparty o XEONA E3-1220v5 - samodzielnie składałem go w obudowie tower - serwer dostał kopa po zastąpieniu najpierw macierzy RAID 1 z dwóch HDD 2TB na pojedynczy dysk SSD - a następnie na EVO 970 pro w nvme. 

O dziwo wydajnościowo(a w niektórych sytuacjach znacznie przewyższa) dla SQLa dorównuje mu synology DS918+ z celeronem J3455, 12 GB ram DDR3, SHRem z 4 dysków po 6 TB i dwoma SSD NVME jako cache. Synology w firmie służy do innych celów - ale w dockerze jest na nim uruchomiony MSSQL for linux - służy głównie do przeglądania kopii zapasowych ( w podstawowych bazach trzymamy maile tylko z ostatnich 3 miesięcy - ze względu na limit 10 GB na bazę). Przez 3 dni służył jako główny silnik bazodanowy ( w czasie modyfikacji na serwerze głównym)  - userzy byli bardziej zadowoleni z wydajności baz niż na xeonie. 

 

Reasumując : serwer posłuży dla sello i subiekta jeszcze długie lata - ale musisz zadbać o wydajne dyski twarde i brak lagów w sieci lokalnej ( u mnie zamiana zwykłego, starego switcha 1GB na zarządzalnego netgeara poprawiła komfort pracy ). 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...