Skocz do zawartości

Vat marża

Polecane posty

  • 3 tygodnie później...

Informacja, którą wcześniej Pani udzieliłem, pochodzi z pomocy dostępnej z poziomu programu, są to informacje ogólne. Z racji tego, że nie jestem księgowym, zaproponuję kontakt z Krajową Informacją Podatkową, bądź poczekanie na odpowiedź od osoby, która jest biegła w wiedzy księgowej. Poniżej przesyłam informację z naszej pomocy dotyczącą podstawowych informacji dotyczących marży.

Cytat

Procedura marży jest szczególnym sposobem rozliczania podatku VAT – podatnik płaci podatek wyłącznie od marży, czyli swego zarobku, nie mając jednocześnie prawa do odliczania podatku naliczonego od sprzedawanego asortymentu. Stosowana jest m.in. w:

  • turystyce i agroturystyce,
  • handlu towarami używanymi,
  • handlu dziełami sztuki,
  • obiektami kolekcjonerskimi i antykami,
  • handlu komisowym.

 

Sposób dokumentowania i rozliczania tego typu transakcji regulują artykuły 119 i 120 Ustawy o VAT.

 

Obrót w systemie marży charakteryzuje się następującymi zasadami:

  • Podstawą opodatkowania jest marża pomniejszona o kwotę podatku należnego. Przykładowo: jeśli sprzedana za 1000 zł usługa wymagała poniesienia kosztu 600 zł, to kwota marży wynosi 400 zł i w jest w niej zawarty należny podatek VAT (liczony od wartości brutto). Przy założeniu opodatkowania stawką 23% kwota VAT wyniesie 74,80 zł, zaś kwota netto 325,20 zł.
  • Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT dla przedmiotów sprzedawanych na fakturze VAT marża.
  • W przypadku, gdy wśród świadczonych usług znajdują się także takie, które podatnik wykonuje we własnym zakresie (nazwanych usługami własnymi), ustala się dla nich odrębnie podstawę opodatkowania na zasadach ogólnych (art. 29).
  • Usługi turystyczne świadczone poza terytorium UE są opodatkowane stawką 0%, jeśli zostały nabyte poza terytorium wspólnoty (np. usługi hotelowe w Egipcie).
  • Warunkiem zastosowania stawki 0% jest posiadanie dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza UE.
  • Na fakturach marża nie wykazuje się kwot podatku.
  • W przypadku nabyć podlegających ocleniu, do kwoty nabycia dolicza się cło podczas obliczania marży.
  • W przypadku eksportu marża podlega opodatkowaniu stawką 0%.
  • Przepisów FM nie można stosować do nowych środków transportu.
  • Jeśli zastosowano stawkę 0%, to na fakturze oprócz kwoty należności ogółem, należy wykazać odrębnie należność, do której ma zastosowanie stawka 0%.
  • Rejestracja fiskalna faktur marża odbywa się w specjalnej dodatkowo zaprogramowanej w urządzeniu stawce „technicznego zera”.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...