Skocz do zawartości

Dokumenty sprzedaży a limit kupiecki oraz kasa

Polecane posty

W sytuacji gdy chcę kontrolować limit kupiecki dla klientów, standardowo handlowcy mają zablokowaną możliwość wystawiania dokumentów handlowych dla klientów, którzy mają przekroczony limit kupiecki lub po prostu go nie mają.  Ostrzeżenia niestety są słabo widocznie i dopóki nie będzie możliwości wyświetlania ich jako osobny monit w momencie wybrania kontrahenta, to jedynie blokada działa skutecznie.

 

Problem pojawia się w sytuacji, gdy wypisywany jest dokument magazynowy lub handlowy, do opłacenia przy dostawie towaru. Teoretycznie można wystawić "zaocznie" KP, aby móc zapisać dokument, ale wtedy powstanie problem w momencie rozliczenia kasy poprzez zamknięcie sesji kasowej, jeżeli dostawa realizowana jest później.

 

Czy ktoś miał podobny dylemat i wie jak go rozwiązać?

 

 

 

 

Link to postu
15 godzin temu, Marcin Gryska napisał:

Ostrzeżenia niestety są słabo widocznie

Moim zdaniem ostrzeżenie o wyczerpaniu limitu kredytowego jest wystarczająco widoczne podczas próby zapisu dokumentu, czyli pojawia się w tym samym momencie, gdy następuje blokada zapisu dokumentu przy przekroczeniu limitu kredytu kupieckiego przez klienta.

image.png.f6237d90a87e2a36e6957a3c07f389fa.png

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 28.03.2019 o 08:30, Jacek Magiera napisał:

Moim zdaniem ostrzeżenie o wyczerpaniu limitu kredytowego jest wystarczająco widoczne podczas próby zapisu dokumentu, czyli pojawia się w tym samym momencie, gdy następuje blokada zapisu dokumentu przy przekroczeniu limitu kredytu kupieckiego przez klienta.

image.png.f6237d90a87e2a36e6957a3c07f389fa.png

 

Niby tak, ale nie do końca.

 

Po swojej stronie stwierdzam, że takie rozwiązanie kończy się tym, bo takie ostrzeżenia giną wraz z innymi, pracownik klika "Zapisz mimo to" bo pozostałe ostrzeżenia są nieistotne i nie wczytuje się szczegółowo.

 

Generalnie brakuje mi pomysłu jak rozwiązać przyszłe dostawy do klienta, płatne gotówką na miejscu. Tym bardziej, ze np. nie można wstawić odroczonej płatności do paragonu, a z kolei kasy gotówkowe rozliczamy codziennie, więc generowanie KP "do przodu" odpada.

 

Link to postu
6 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

A do paragonu imiennego próbowaliście?

Ale wtedy dla każdego klienta trzeba by uruchamiać płatność odroczoną, a tego właśnie chcę uniknąć.

 

Próbowałem również uruchomić nową formę płatności "Płatność przy odbiorze towaru" z ustawieniem "Operacja kasowa" na "odłożona", ale taka operacja kasowa nie może wejść do sesji kasowej (co oczywiste)

Link to postu
23 minuty temu, Marcin Gryska napisał:

Po swojej stronie stwierdzam, że takie rozwiązanie kończy się tym, bo takie ostrzeżenia giną wraz z innymi, pracownik klika "Zapisz mimo to" bo pozostałe ostrzeżenia są nieistotne i nie wczytuje się szczegółowo.

Skoro pracownik ignoruje takie ostrzeżenia to można jeszcze odebrać mu uprawnienie do zapisu dokumentu przy przekroczeniu limitu kredytu kupieckiego przez klienta.

image.thumb.png.85110861f1b4953d989c2075c33caaba.png

Link to postu
14 minut temu, Jacek Magiera napisał:

Skoro pracownik ignoruje takie ostrzeżenia to można jeszcze odebrać mu uprawnienie do zapisu dokumentu przy przekroczeniu limitu kredytu kupieckiego przez klienta.

image.thumb.png.85110861f1b4953d989c2075c33caaba.png

Tak, oczywiście, tylko wtedy jak mamy wystawić dokument WZ dla klienta, który limitu nie posiada, ale zapłaci na przy dostawie dzień później, a w dniu wystawienia WZ rozliczamy sesję kasową? :D

Link to postu
Przed chwilą, Jacek Magiera napisał:

No tak, nie wystawi dokumentu - o takiej sytuacji nie pomyślałem.

 

No i tu jest pies pogrzebany :D

 

Częściowo sytuację ratuje wystawienie ZK, w dniu dostawy WZ z płatnością, ale z kolei ZK podlegają pod uprawnienie dokumentów sprzedaży - choć nie wiem po co, przecież ZK to głównie proces ofertowy.

 

 

Link to postu
4 minuty temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Jeśli mnie pamięć nie myli, to korzystając ze Sfery, można zaimplementować własną funkcję liczenia limitu kredytowego, która np. nie będzie brała pod uwagę obrotu z WZ.

 

Problemem nie jest liczenie obrotu WZ, bo ten obrót akurat powinien być liczony do limitu kredytowego, w przeciwieństwie do np. ZK. Jeżeli to rozwiązanie to potrafi, to wtedy jestem zainteresowany :)

 

Problemy są w zasadzie 2:

- brak możliwości wystawienia dokumentu z formą płatności "Płatność przy odbiorze towaru" z ustawieniem "Operacja kasowa" na "odłożona", ponieważ taka operacja kasowa nie może wejść do sesji kasowej

- brak możliwości wystawienia dokumentu ZK w sytuacji, gdy użytkownik nie posiada uprawnienia do zapisania dokumentu handlowego w przypadku braku limitu kredytowego (kuriozum, tak swoją drogą)

 

 

Czyli nie jesteśmy w stanie obsłużyć dostaw do klienta płatnych przy odbiorze towaru gotówką, i jednocześnie kompletnie zablokować sprzedaż klientom przekraczającym kryteria kredytu kupieckiego.

 

 

 

 

Link to postu
11 godzin temu, Marcin Gryska napisał:

Jeżeli to rozwiązanie to potrafi, to wtedy jestem zainteresowany :)

W realizacji niestety nie jestem w stanie pomóc. Chciałem tylko zasygnalizować możliwości ?

Funkcję tą można dowolnie zmodyfikować, więc prawdopodobne da się uzyskać to, na czym Panu zależy, ale przyznaję, że tylko pobieżnie czytałem ten wątek.

Link to postu

Zdecydowałem o wprowadzeniu nowej formy płatności o nazwie "Płatność przy odbiorze towaru" z typem płatności "płatność za pobraniem / kredyt".

 

Powinno pomóc w scenariuszu, gdy nie możemy wypisać dokumentu płatnego w przyszłości ze względu na blokadę zapisu dokumentu.

 

Natomiast nadal nie wiem jak rozwiązać temat zapisu dokumentów ZK w przypadku braku limitu kupieckiego. Czy planowane jest wprowadzenie nowego uprawnienia?

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...