Skocz do zawartości
Forum użytkowników
Krzysztof Curyło Curyło

Wynagrodzenie małżonka a koszty uzyskania przychodu 2019

Polecane posty

Proszę o pomoc w jaki sposób ustawić wszystko w Gratyfikancie (a szczególnie składki ZUS) dla Żony będącej osobą współpracującą, tak aby można było wciągnąć ją na listę płac, w celu uwzględnienia jej wynagrodzenia jako koszty uzyskania przychodów.  Wiem, że muszę utworzyć umowę jak z każdym pracownikiem, ale co z Zusem ponieważ czytałem, że Żona podlega nadal składkom takim jak osoba współpracująca bez względu na osiągnięte dochody ( nie tak jak w przypadku pracownika ). Jest to temat świeży od I 2019 i jeszcze mało opisywany.  Jeżeli wciągnę Żonę na listę z innymi pracownikami to składki są obliczane tak jak pozostałych pracowników. Proszę o pomoc bardziej zorientowanych w tym temacie. Dziękuję bardzo. 

Udostępnij ten post


Link to postu

Ponieważ taka funkcjonalność nie została w tych programach zawarta. Nie planujemy także rozszerzenia Gratyfikanta GT i mikroGratyfikanta GT o nią w najbliższych wersjach.

Udostępnij ten post


Link to postu

Problem można obejść, ja bym to rozwiązał następująco (w mikroGratyfikancie GT najpewniej w Gratyfikacie GT jest analogicznie):

Dla małżonka trzeba odpowiednio ustawiać wzorzec składnika płacowego (dostępny w słownikach programu mikroGratyfikant GT) tak aby nie naliczały się składki ZUS, a jedynie sama zaliczka na podatek.

Natomiast składki ZUS osoby współpracującej można doliczyć do składek przedsiębiorcy.

Trochę poniewczasie trafiłem na to forum bo bym odpowiedział wcześniej.

Edytowano przez Krzysztof Pikula
Korekta

Udostępnij ten post


Link to postu

×