Skocz do zawartości

Nowa baza dla Sello

Polecane posty

Stało się. Serwer ledwo zipie i restartuje się z przeciążenia, trzeba coś zrobić z bazą Sello. Na forum można znaleźć większe bazy niż moja, ale serwerek mój to zwykły komputer biurkowy DELL i baza prawie 10GB go wykańcza. RAM w Serwerze to tylko 3-4GB

Mam pomysł aby z począkiem nowego miesiąca założyć poprostu nową, czystą bazkę Sello.

Robiliśmy tak kiedyś z potężnym systemem ERP w korporacji z każdym nowym rokiem, powiedzmy tutaj dla ułatwienia rokiem kalendarzowym.

Na forum wszyscy raczej kasują rekordy w bieżącej bazie. Wydaje mi się moja opisana na wstępie metoda dość ciekawa i ciężko coś uszkodzić + zostają zawsze stare bazy i ich rekordy w archiwum i jak będą potrzebne, mozna sobie podpiąć w serwerze starą bazkę do pracy tymczasowo i synchronizować wybiórczo potrzebne dane, a jak już nie będzie potrzebna to ją odpinamy i zostawiamy tylko nowiutką i czyściutką bazkę przed chwilką stworzoną ...

Czy ktoś ma w tej metodzie jakieś doświadczenia?

Link to postu
4 godziny temu, Bartosz Rosa napisał:

W 1.31 będzie rozbudowany mechanizm czyszczenia bazy w programie serwisowym. Rozważamy też dodać funkcję przenoszenie danych z jednej bazy do drugiej, tak aby można było co rok np. zacząć od nowa, przenosząc ze starej bazy do nowej wybrane dane.

Na taki rozbudowany mechanizm czeka wiele osób - widać po powtarzających się pytaniach. Sam czekam z niecierpliwością.

Link to postu
8 godzin temu, Bartosz Rosa napisał:

W 1.31 będzie rozbudowany mechanizm czyszczenia bazy w programie serwisowym. Rozważamy też dodać funkcję przenoszenie danych z jednej bazy do drugiej, tak aby można było co rok np. zacząć od nowa, przenosząc ze starej bazy do nowej wybrane dane.

Nie ukrywam, że nieśmiało sugerowałem ruch Sello Teamu w tym kierunku :)

Link to postu

Chyba jasne jest ze jak masz RAM 3-4 GB to polowa zajmuje Windows, wiec baza danych notorycznie jedzie po dysku i swappuje. Nawet w swiecie Linuxa zalecane jest by pamiec byla odpowiednio duza, oraz uzywac dysków SSD, a juz najlepiej jezeli baza jest cała w RAMIE lub do pewnych rzeczy używa sie Redisa.

Pamiec ram 16-32 GB to drobna kasa w dzisiejszych czasach wiec nie rozumiem jak mozna sie za te 300-500zł tak mordować. lepiej zrobić upgrade hardware niz stracic rekordy klientow, no chyba ze Cie nie interesuje trzymanie historii danych

  • Dziękuję 1
Link to postu

U nas baza danych ma około 16GB i przy starym kompie też mieliśmy słabą wydajność. Zainwestowaliśmy w komputer serwer leasingowy z firmy sck za 3500zł, procesor 6 rdzeni 12 wątków i 32 GB RAM i bazy danych SQL odżyły na nowo. Wydajność pracy na serwerze przy połączonych do niego 13 użytkowników wzrosła o jakieś 200%. Teraz mamy serwer na dysku SSD, ale być może w przyszłości zainwestujemy w dysk M.2 aby odczyt i zapis z dysku był o 10x szybszy.

Myślę, że nie ma sensu bawić się w tworzenie nowych baz danych i konfigurowanie ich od początku (formy płatności, cenniki, użytkownicy itp.). Lepiej zainwestować w lepszy sprzęt i mieć spokój na kilka lat.

Co do tych restartów, to może być u Ciebie winowajcą mała ilość RAM-u, więc założenie nowej bazy danych rozwiąże problem tylko na "chwilę".

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.05.2019 o 07:51, Fentick napisał:

U nas baza danych ma około 16GB

Wielkość bazy sugeruje, że nie korzystasz z darmowej bazy SQL? A może jest na to jakieś rozwiązanie jeszcze mi nie znane?

 

 

Zbliżam się wielkimi krokami do 10GB, aktualnie 8,38 GB i Sello już "krzyczy". Zaczynam powoli planować, co dalej, w międzyczasie czekam z niecierpliwością na zapowiedzi Bartka. Chciałbym uniknąć kolejnej bazy, ale też dużych wydatków na większą bazę.

  • Dziękuję 1
Link to postu
Dnia 16.05.2019 o 09:13, Bartosz Rosa napisał:

W 1.31 będzie rozbudowany mechanizm czyszczenia bazy w programie serwisowym. Rozważamy też dodać funkcję przenoszenie danych z jednej bazy do drugiej, tak aby można było co rok np. zacząć od nowa, przenosząc ze starej bazy do nowej wybrane dane.

A kiedy można się spodziewać wersji 1.31? Przy przesiadaniu się z GT na Nexo będzie bardzo pomocne przenoszenie danych. 

Link to postu
10 minut temu, Radi napisał:

Różnic jest wiele, myślę że tabelka poniżej pomoże Ci:

https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/sprzedaz/subiekt_nexo/porownanie.html

Widzę, że Nexo ma o wiele więcej dodatkowych funkcji niż GT. Ciekaw jestem, które opcje dla Ciebie są najbardziej istotne, że decydujesz się na zmianę.

Po szybkiej analizie funkcji stwierdzam, że u nas przejście z GT na Nexo było by raczej niemożliwe ze względu na brak rozszerzenia Sfera, które wykorzystujemy obecnie w wielu dodatkowych aplikacjach.

Link to postu
1 godzinę temu, Radi napisał:

Przejście na Nexo jest uwarunkowane "potrzebami" szefowej. Jeżeli chodzi o aplikacje to jakich funkcjonalności nie ma pod Nexo (oczywiście chodzi mi o app firm zewnętrznych)?

Moim zdaniem, jeśli korzystasz z Sello to poczekaj z Nexo aż powstanie i zostanie przetestowany nowy synchronizator. GT obecnie radzi sobie o niebo lepiej w tym względzie (choć to prawda, że Nexo jest nowocześniejsze).

Link to postu
7 godzin temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Moim zdaniem, jeśli korzystasz z Sello to poczekaj z Nexo aż powstanie i zostanie przetestowany nowy synchronizator. GT obecnie radzi sobie o niebo lepiej w tym względzie (choć to prawda, że Nexo jest nowocześniejsze).

Tak zapoznałem się z forum ale liczę że Team Sello się spisze i nie będzie problemów w pierwszych wersjach. Ale przejście determinuje też wielkość bazy na ten moment jest 9,1GB. Jak to się mawia... dwie pieczenie....

Link to postu
Dnia 30.05.2019 o 22:45, Dominik kidl napisał:

Wielkość bazy sugeruje, że nie korzystasz z darmowej bazy SQL? A może jest na to jakieś rozwiązanie jeszcze mi nie znane?

 

 

Zbliżam się wielkimi krokami do 10GB, aktualnie 8,38 GB i Sello już "krzyczy". Zaczynam powoli planować, co dalej, w międzyczasie czekam z niecierpliwością na zapowiedzi Bartka. Chciałbym uniknąć kolejnej bazy, ale też dużych wydatków na większą bazę.

Dokładnie, nie korzystam z darmowego SQL. Przy naszych bazach i ilości połączeń z serwerem przez komputery klienckie nie dało rady. Niestety darmowy SQL ma ograniczoną ilość zużycia RAMu i to sprawiło, że przenieśliśmy się na płatny.

Link to postu
9 godzin temu, Fentick napisał:

Dokładnie, nie korzystam z darmowego SQL. Przy naszych bazach i ilości połączeń z serwerem przez komputery klienckie nie dało rady. Niestety darmowy SQL ma ograniczoną ilość zużycia RAMu i to sprawiło, że przenieśliśmy się na płatny.

Znajdziesz chwilę, żeby opisać tu lub na priv, jak masz skonstruowany serwer i wszystko co musiałeś wraz z tym zrobić. Oczywiście koszty itd.

Już konsultowałem z moim magikiem od sieci i powiedział "przy tylu połączeniach z serwerem, dziwie się, że jeszcze to działa". Po uruchomieniu wszystkich stanowisk, programów/synchronizatorów itd, podobno mieliśmy zainicjowanych 800 połączeń z serwerem a wg niego nasz serwer spokojnie pracuje przy max 20 :)

Fakt, SGT już zwalnia, połączenie z serwerem przez pulpit zdalny coraz częściej się zrywa "bez powodu" itd.

Mam od niego już propozycję rozbudowy oraz zmiany serwera, ale jak do tych kosztów dorzucam płatny SQL przez wzgląd na bazę Sello, to robi się już spora suma.

Jestem ciekaw czy da się zrobić w rozsądnych pieniądzach serwer + SQL, ale też tak, żeby w kolejnych latach ewentualny rozwój już nie wiązał się z kompleksową wymianą sprzętu.

Link to postu
4 godziny temu, Kaczor . napisał:

Też chętnie spojrzałbym na takie wyliczenia, bo jak przymierzałem się do tego u Siebie to mi wyszło 20tyś (Serwer, system serwerowy, pełny SQL)

mam dwie propozycje do serwera, obie ponad 10 tys zł. netto. Do tego płatny SQL, który podobno kosztuje kilkanaście tys zł. I tak będę musiał to zrobić, ale chciałbym znać wszystkie alternatywne opcje.

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 7.06.2019 o 23:16, Dominik kidl napisał:

Mam od niego już propozycję rozbudowy oraz zmiany serwera, ale jak do tych kosztów dorzucam płatny SQL przez wzgląd na bazę Sello, to robi się już spora suma.

No właśnie zmiana serwera to przede wszystkim zmiana oprogramownia.

Wychodzi niebawem nowy WINDOWS SERWER 2019

kupowanie starego WINDOWSA 2016 czy jeszcze starszego to krótsze wsparcie m.in. ze strony Insertu, jakiś czas temu Sello wstrzymało wsparcie dla bodajże WIN SREVER 2003, czas leci szybko, więc warto mieć najnowszą wersję.

WIN SERVER nawet w wwersji ESSENTIALS (KONTROLER DOMENY + SQL) to kupa kasy.

Zaś pełna wersja WIN SERWER + SQL SERWER to masakryczne pieniądze.

Zmiana Hardware to najmniejszy problem 5000 zł i po temacie, czy liczyliście licencje na soft do takiego serwera ?

Mamy więc alernatywę dla podzielenia bazy - zmiana serwera (czyli zmiana też softu).

Dodam, że taka podzeilona baza może przecież sobie leżeć na dysku np latami do podzielić:

 

plik baza 1: lata 2010-2018.mdb

plik baza 2: lata 2019-2020.mdb

plik baza 3: lata 2021-2022.mdb

plik baza 4: lata 2023-2024.mdb

 

i nie trzeba tego kasować niech leży na dysku a jak będzie potrzebne, to się podepnie do Sello i wrzuc do RAMu.

Chociaż widzę teraz słaby punkt, nowe Sello może nie działać ze starymi bazami, czy tak ?

Czyli co przy próbie podpięcia takiej archaicznej bazki np z 2010 roku, nowe Sello ją skonwertuje i uruchomi?

Edytowane przez HotKey .
Link to postu
Dnia 1.06.2019 o 12:33, maniootek • napisał:

Czym różni się ten NEXO od GT? Tak w skrócie?

NEXO jest nowsze i kiedyś w przyszłości może zastąpić GT. Obecnie mnóstwo sklepów na Allegro używa jednak GT i jak mają problem to dają nura na forum i natychmiast znajdują poprawki. Z NEXO tak łatwo już nie jest. Jedna funkcja fajna dla mnie z NEXO to dostęp do włansego serwera z Anroida (Smartfon, Tablet), kiedyś mnie to interesowało, ale nie widziałem nigdy jak to działa.

Edytowane przez HotKey .
Link to postu

Teoria jest taka, że aktualizacja może być wykonana przez dowolną liczbę wersji, bo mechanizm jest tak skonstruowany, że aktualizuje bazę kolejno z wersji do wersji - co z resztą widać podczas aktualizacji. Czasami jednak zdarzają się pewne zmiany w bazie, wykonywane również innymi sposobami, które mogą się wzajemnie wykluczać - wtedy może pojawić się konieczność zainstalowania jednej z wcześniejszych wersji i aktualizowania w kilku krokach.

U nas testujemy aktualizację z kilku wersji wstecz.

Link to postu
  • 1 rok później...

@Bartosz RosaJakie właściwie są konsekwencje założenia nowej bazy danych? Rozumiem usunięcie całej "historii" pracy, zdjęć itd. Czy dobrze rozumuje, że po założeniu nowej bazy danych, aukcje które są aktywne na Allegro zostaną pobrane na nowo do Sello? Czyli na dobrą sprawę po założeniu nowej bazy i zscynchronizowaniu sello z Allegro będę miał tylko i wyłącznie aktywne aukcje które są mi potrzebne.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...