Skocz do zawartości

Czyszczenie bazy danych

Polecane posty

Myślałam, że mi się upiecze  ,,czyszczenie bazy danych"  a jednak nie.... Przy odpalaniu Sello pojawia się komunikat ,,Mało miejsca w bazie danych"

Najprościej było usunąć stare wiadomości  -   Ctr A i Delete 

hmmm... a co dalej ?

Pan Bartek podpowiedział co prawda jak można usunać zdjęcia tzn. tu cytuję:

 

,,Teraz w programie serwisowym jest do tego dedykowane narzędzie. Co do zdjęć, to w Sello na poprzedniej wersji najlepiej uruchomić sobie zmiany zbiorcze (Ctrl+B) na aukcjach zakończonych, tych które na pewno nie będą do niczego już potrzebne i na zakładce INNE wybrać opcję Usuń zdjęcia. Spowoduje to odwiązanie zdjęć od aukcji, które następnie będzie można usunąć za pomocą programu serwisowego, korzystając z funkcji Usuń nieużywane zdjęcia.

W samym Sello jest też taki mechanizm usuwający te nieużywane zdjęcia, ale możliwe, że w niektórych przypadkach zbyt rzadko usuwa te zdjęcia. "

 

i teraz tak... z poprzednią wersją boję się szaleć bo żeby to zrobić trzeba ,,zaktualizować bazę danych" do jak przypuszczam jakiejś poprzedniej wersji a jeśli coś pójdzie nie tak ?

Czy można to zrobić na obecnej wersji ? 

Bardzo proszę o wytłumaczenie jak to zrobić....

Link to postu

usuniecie  wiadomości przez  ctr a i delete nic Ci nie da 

użyj 

update em_Source set es_source = '' 
where EXISTS(select em_Id from em__Email where em_Id = es_EmailId and em_Date < '20090101')

 

20090101  - czyli ustawisz 20190101 skrypt usunie treść od 2019 rok pierwszy styczeń 

 

dodatkowo możesz  usunąć opisy starych aukcji 

update au_Allegro set aal_description = '' 
where EXISTS(SELECT au_Id FROM au__Auction 
WHERE au_Id = aal_Auctionid AND au_enddate < '20090101')

 

z data na końcu ta sama zasada 

 

operacje wykonuje sie w SMS albo w programie serwisowym sello ( mówie tutaj o sello w wersji poniżej 1.31 )

Edytowane przez 4S_ MARKET
Link to postu

? Tia... a wydawało się to takie proste. ctrA i delete ??

Szczerze mówiąc ręce mi opadły. Po prostu się nie znam na komputerach a nie zatrudniamy informatyka i sama się borykam z problemami technicznymi.

Wydawało mi się, że wystarczy wejść w tą czy tamtą zakładkę coś tam zaznaczyć i przyciskiem delete usunąć.

Nawet nie wiem gdzie mam szukać miejsc żeby użyć te ,,komendy"

Poddaję się ?

Ale dzięki  4S Market za oświecenie :)

Link to postu

@Bartosz Rosa btw, sprawdzałem wasz tool od czyszczenia bazy,  czy tylko ja mam wrażenie, że Wasz zakres do nie jest brany pod uwagę przy podliczaniu ile sie zmniejszy? :) Zmniejszałem zakresy zmniejszałem i dla każdego wciąż pokazywało mi tyle samo do skasowania.  Dla przykładu,  swoim skryptem wyciąłem wiadomości sprzed 2019-01-01 całkowicie z bazy. Wasz tool pokazuje, że mogę zwolnić wciąż 9GB z bazy, niezależnie od zmiany zakresu :) Sprawdźcie to sobie, by się nie okazało, że ktoś kliknie i poleci all :D 

Link to postu
14 godzin temu, 4S_ MARKET napisał:

usuniecie  wiadomości przez  ctr a i delete nic Ci nie da 

Dlaczego nie da? Usunięcie maili z Sello jak najbardziej zwolni miejsce, tylko trochę trwa. Szybciej można to zrobić z poziomu programu serwisowego, korzystając z nowych funkcji czyszczenia bazy.

2 godziny temu, efiku napisał:

czy tylko ja mam wrażenie, że Wasz zakres do nie jest brany pod uwagę przy podliczaniu ile sie zmniejszy?

Również to zauważyłem już po wypuszczeniu wersji, że przeliczanie coś nie działa właściwie. Jest już zgłoszone do poprawy.

 

 

  • Dziękuję 1
Link to postu

Dzięki za reakcję Panowie :)

Próbuję właśnie odpalić ten program serwisowy ale znowu się zawiesiłam.

Wygląda to tak. Najpierw pierwsze okienko - zaznaczyłam tam tylko OK

A drugie okienko wygląda tak :

1 godzinę temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Masz już nową wersję programu serwisowego?

image.png.96e60f4277fb0b8fd0910e58262ed0d1.png

Oczywiście - w razie złych wyborów w tym narzędziu - należy obowiązkowo przed użyciem wykonać archiwizację bazy danych.

  Czy mam nową wersję ?  Nie wiem... Czy ona sama się wgrywa przy aktualizacji czy co ?

q1.jpg

q2.jpg

Link to postu

Udało mi się ?

Dzięki za podpowiedź naprowadzającą Marcin:)

W sumie nie było to trudne tylko jakoś się nie natknęłam wcześniej na ten,, program serwisowy".

Co prawda zakończyło się u mnie interwencją informatyka ale to z innej przyczyny. Nie wiadomo dlaczego ta moja baza urosła do gigantycznych rozmiarów przez 1 rok - choć nie mam za dużo transakcji dziennie...hmmm.. może przez dużej rozdzielczości zdjęcia. Jutro będę wiedzieć więcej na ten temat.

Będę regularnie tą bazę czyścić bo już wiem jak.

Link to postu

Hmm... Na pewno chodzi o zdjęcia, które zmianami zbiorczymi odepniesz od starych / niepotrzebnych aukcji. Nie słyszałem o tym, żeby Sello usuwało zdjęcia z TOWARÓW, chyba nie... Wtedy Sello usuwało by zdjęcia w nowych towarach szykowanych do wystawienia, gdzie zdjęcia nie zostały nigdzie użyte... Ale to moje zdanie, może Bartek zweryfikuje przy okazji.

image.png.cd3384250f45b34955db2fa8f4ba1bf7.png

  • Lubię to 1
Link to postu
1 godzinę temu, Olga H napisał:

Przycisk ,,Kompaktuj" służy do.... ?

Porządkowania pliku bazy danych. W trakcie normalnej pracy a zwłaszcza usuwania danych, plik w którym znajdują się dane nie zmniejsza swojego rozmiaru, lecz w danych robią się puste strony. Kompaktowanie pozbywa się tych pustych stron zmniejszając rozmiar pliku bazy. Nie wpływa to jednak na ilość wolnego miejsca w bazie. Kompaktowanie robi się podczas każdej aktualizacji bazy do nowej wersji.

 

2 godziny temu, Olga H napisał:

Przycisk ,,Odczytaj hasło" służy do... ? 

Do rozszyfrowania hasła Szefa, w razie gdyby zostało zapomniane.

 

Link to postu

Raczej zostawię koncepcje w swe że rozważań bo nawet nie chce myśleć co jeszcze mogło by się przez to rozsypać. Ponawiam Pytanie do Panów z INSERT

"W jaki sposób wykonać czyszczenie bazy na programie serwisowym - jeżeli archiwizacja za każdym razem na bazie przekracza godzinę ( zajmuje kilka ) i program serwisowy nie dopuszcza do użycia funkcji czyszczenia bo za każdym razem bierze za wyznacznik godzinę rozpoczęcia archiwizacji a nie godzinę jej skończenia."

Link to postu
36 minut temu, Kaczor . napisał:

@Bartek B skorzystaj ze skryptów dostępnych na forum. 

Uruchamiasz bezpośrednio w programie serwisowym jak zapytania SQL lub wykorzystaj SSMS

Ale to nie jest rozwiązanie, program serwisoby powinien być przygotowany na to że ktoś może nie chcieć robić archiwizacji - Ja robię Backup + backup całych dysków i nie chce mi się czekać 2 godzin aż się skończy archiwizacja.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...