Skocz do zawartości

Zmiana j.m. przy sprzedaży

Polecane posty

Forumowicze,

W prowadzonej przeze mnie działalności ewidencjonuję codzienne wydania dokumentami WZ, które okresowo przekształcamy na FS. Każdy asortyment na dokumencie WZ posiada dwie jednostki miary. Przykładowo:

- Płyn nr 1 (op. 25l); j.m. (1) szt; j.m. (2) litry; ustawiona zależność że 1op.=25l

- Płyn nr 2 (op. 10l); j.m. (1) szt; j.m. (2) litry; ustawiona zależność że 1op.=10l

- Płyn nr 3 (op. 5l); j.m. (1) szt; j.m. (2) litry; ustawiona zależność że 1op.=5l

 

Operacje magazynowe realizujemy w jednostkach opakowań, zaś na koniec okresu rozliczeniowego chcemy wygenerować FS na podstawie WZ. Subiekt oczywiście generuje FS na którym mam poszczególne pozycje z dokumentów WZ w jednostkach opakowań. Przykładowo:

- Płyn nr 1 (op. 25l)          10     op.

 

I tu rodzi się wątpliwość, gdyż w momencie ręcznej zmiany j.m. z "op." na "litry" na dokumencie FS pozostaje niezmiennie ilość "10" zamiast "250". System przelicza jednak zeny sprzedaży według zależności wagowej więc finalnie kompletnie nie zgadza się wartość dokumentu FS określona pierwotnie w "opakowaniach" z tą przeliczoną na "wagi".

 

Czy jaj robię coś źle czy jest to jakiś masakryczny błąd programu?

Link to postu

Proszę zwrócić uwagę na to, że w kreatorze realizacji kilku WZ w FS są dwie opcje konsolidacji - do jednostki podstawowej, wtedy wszystkie pozycje z tym samym asortymentem będą przeliczone do podstawowej jednostki miary, albo konsoliduj z tą samą jednostką miary wtedy będzie tyle pozycji, ile jest różnych jednostek miar zostało użytych na dokumentcie realizowanym. Po zmianie jednostki miary nigdy nie nie jest przeliczana ilość. Jeśli zostanie zmieniona jednostkę miary na FS do WZ to wtedy traktowane jest to jak zmiana ilości i "pod FS" powstaje ZWZka na różnicę ilości wynikającą ze zmiany jednostki miary.

Link to postu

Panie Jacku,

Dla nas jednostką podstawową w tym przykładzie jest opakowanie, gdyż na dokumentach WZ musimy pracować na opakowaniach, zatem opcja przeliczenia do jednostki podstawowej nie wchodzi tu w rachubę. Konsolidacja z tą samą jednostką miary ... da ten sam efekt. Może inny pomysł.

Po zmianie j.m. na FS Subiekt zmienia cenę jednostkową .... więc jak ... ilości nie zmienia a cenę tak? W efekcie wartość dokumentu FS staje się z księżyca.

Przykład z płynem sprzedawanym w opakowaniach i litrach wymyśliłem na potrzeby tego case study i opisania mechanizmu działania Subiekta. W rzeczywistości w moim przypadku dokumentami WZ ewidencjonuję wykonane usługi prania. Codzienne raportowanie (wykonywane dokumentami WZ) muszę wykonywać w sztukach, zaś miesięczne rozliczenie muszę wykonać w kilogramach. Jak to zrobić poprawnie?

Link to postu

Poszedłem zaproponowanym tropem - utworzyłem dwa identyczne dokumenty wydań które spiąłem jednym dokumentem FS:

FS przed zmianą.bmp

Następnie zmieniłem j.m. ... więc zmieniła się ilość wykonanych usług i ich wartość:

FS po zmianie.bmp

Liczyłem że powstanie tajemne ZWZ ale na liście dokumentów wydań go nie ma.

Lista dokumentów WZ.bmp

Google i pomoc ... też jakoś w tym zakresie milczą ;( Gdzie szukać tego dokumentu?

Link to postu

Skoro już opanowaliśmy case od strony systemowej to jeszcze na moment zatrzymajmy się na idei biznesowej tej funkcjonalności. 

Zaskoczyła mnie Pana wypowiedź dotycząca oczywistości faktu, że system nie dokonuje przeliczenia ilości po zmianie j.m. więc podrzuciłem ten przypadek do oceny zaprzyjaźnionym wdrożeniowcom i key userom pracujących w innych środowiskach ERP. Żaden z nich nie uznał tej funkcjonalności jako pożądanej, a kilku wręcz zaczęło od ręki pokazywać jakie to generuje fuck up'y. Dość prosto - błąd w logice / założeniach biznesowych - wskazano mi w sytuacji procesowego rozdzielenia funkcji magazyniera wydającego towary i fakturzystki wystawiającej faktury na podstawie zrealizowanych WZ .... jej błąd powodowałby "w tle" wydanie towaru z magazynu za który ktoś inny odpowiada :(

Próbowałem stać się adwokatem Pana wyjaśnienia .... koleżankę przekonywałem że użytkownik może "na boku" przeliczyć ilości i jej ręcznie zmienić .... poddałem się jednak gdy opisała mi jak sprzedają te same towary do Polski i na eksport, i przeliczanie na funty, galony i parę innych dziwnych j.m. w sposób ręczny byłoby źródłem błędów i nie zostałoby zaakceptowane już na poziomie wdrożeniowym.

Na chwilę obecną nie znalazłem osoby która chciałaby uznać obecną funkcjonalność za pożądaną, może zatem Pan przekona nas że biznes działa zgodnie z zaimplementowaną zasadą, albo też zastanówmy się jaką łatkę należy przygotować na ten element.

Miłego dnia

Link to postu
Wszystko zależy od miejsca, w którym zaczynamy tworzyć dokument. Bo jeżeli wystawiamy dokument i chcemy np. sprzedać 6 sześciopaków to zaczynamy wprowadzać: 
  1. Dodajemy pozycję z domyślną jednostką szt.
  2. Wpisujemy ilość, czyli w tym przypadku 6 
  3. Zmieniamy jednostkę miary na sześciopak i teraz przy przeliczaniu ilości na pozycji zmieniłaby się ilość na 1, więc musielibyśmy jeszcze raz ją poprawiać.
Dlatego takie założenia z nieprzeliczaniem zostały przyjęte. Oczywiście przyjmujemy sugestię, aby dodać parametr, w jaki sposób ma działać zmiana jednostki miary na pozycji (przeliczać/nie przeliczać ilości) ;)
  • Dziękuję 1
Link to postu

Ale czy wykorzystanie uprawnienia Zmiana ilości asortymentu [...] nie zablokuje jedynej możliwości zamiany jednostek która leży u podstaw tej modyfikacji? 

Mieliśmy jeszcze nadzieję że uda się najpierw zmienić ilość szt. na wagę (bo te info mamy w jednej z kolumn) a dopiero później jednostkę co ograniczyłoby ilość błędów, ale niestety ... sztuki mamy jako liczby całkowite więc nie da się wpisać 19,9 jak długo w j.m. wyświetla się [szt.] a nie [kg].

Pozostaje chyba pozostać w Pana pamięci i poczekać na zmianę.

P.S.: właśnie miałem kolejny telefon "jak to robią inni" i okazuje się że najpierw wybiera się jednostkę a potem wpisuje ilość wydaną w danej jednostce (magazynowania) ale także wykorzystują to jako kalkulator przeliczeniowy jeśli chcą mieć na WZ inną j.m (szczególnie w eksporcie). Wówczas robią tak jak Pan napisał w powyższym poście: wpisują 6 (domyślnie szt.) i zamieniają na "sześciopak" otrzymując w ilości 1 (podobnie mając magazyn w kg a sprzedaż realizując w funtach)

Link to postu
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...