Skocz do zawartości

Zmniejszenie bazy danych nexo

Polecane posty

WITAM

CHCIAŁEM ZMNIEJSZYĆ BAZĘ DANYCH NEXO

JEST UŻYWANY SUBIEKT I GESTOR PRO.

BAZA MA OKOŁO 8GB

USUNĄŁEM WSZYSTKIE NIEPOTRZEBNE E-MAILA (PONAD 30000) I BAZA SIĘ NIE ZMNIEJSZYŁA ANI O 1 BAJT.

 

CZY JEST COŚ TAKIEGO JAK KOMPAKTOWANIE BAZY DANYCH JAK BYŁO W GT?? LUB INNA CZYNNOŚĆ POZWALAJĄCA ZMNIEJSZYĆ BAZĘ

 

 

 

Link to postu

Niestety, aktualna wersja nexo nie oferuje żadnych ułatwień, jeśli chodzi o kompaktowanie baz. W wersji jesiennej pojawi się opcja kompaktowania w programie serwisowym nexo. Tymczasem można skompaktować bazę samemu, korzystając z aplikacji SQL Server Management Studio lub z innego programu umożliwiającego wykonywanie zapytań SQL. Jeśli zdecyduje się Pan na taką operację, to po jej zakończeniu zalecam wykonanie konserwacji bazy w programie serwisowym - pomoże to zredukować negatywne skutki kompaktowania bazy. 

 

Link to postu
1 godzinę temu, Katarzyna Rozmarynowska napisał:

Niestety, aktualna wersja nexo nie oferuje żadnych ułatwień, jeśli chodzi o kompaktowanie baz. W wersji jesiennej pojawi się opcja kompaktowania w programie serwisowym nexo. Tymczasem można skompaktować bazę samemu, korzystając z aplikacji SQL Server Management Studio lub z innego programu umożliwiającego wykonywanie zapytań SQL. Jeśli zdecyduje się Pan na taką operację, to po jej zakończeniu zalecam wykonanie konserwacji bazy w programie serwisowym - pomoże to zredukować negatywne skutki kompaktowania bazy. 

 

WITAM

A CZY JEST SZANSA OPISANIA KROK PO KROKU JAK TO ZROBIĆ ?

 

Link to postu

Ale po co?

Zabawy Management Studio, kiedy się nie ma o tym pojęcia nie są najlepszym pomysłem, a ta operacja w zasadzie nic nie daje z punktu widzenia użytkownika, poza ew. spowolnieniem pracy, jeśli po niej nie wykonamy odbudowy indeksów.

Mówiąc obrazowo te bajty, które można "odzyskać" są po prostu nieużywane i zostaną wykorzystane w razie potrzeby.

PS Klawisz CAPS_LOCK się popsuł? ?

Edytowane przez Andrzej Kubik
Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Zmniejszenie bazy danych nexo
4 godziny temu, Krzysztof Buczyński napisał:

A CZY JEST SZANSA OPISANIA KROK PO KROKU JAK TO ZROBIĆ ?

Mogę to opisać, ale chcę zastrzec, że zdecydowanie nie polecam kompaktowania bazy. Tak jak pisze pan Andrzej, ta operacja na ogół nie ma sensu, bo miejsce, które się zwolni przy kompaktowaniu, wkrótce zostanie i tak znowu zajęte, w miarę jak w bazie będzie przybywać danych. Istnieje natomiast pewne ryzyko, że kompaktowanie spowolni pracę bazy. W sumie więc nie warto tego robić dla chwilowego odzyskania kilku gigabajtów. 

Jeśli jednak chce Pan podjąć to ryzyko, oto instrukcja: w SQL Server Management Studio proszę wybrać bazę, kliknąć na niej prawym przyciskiem myszy i wybrać Tasks -> Shrink -> Database. Pokaże się okienko, w którym napisane będzie, ile wolnego miejsca jest w bazie. Żeby ją skompaktować, wystarczy kliknąć OK. Szczegóły w dokumentacji.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...