Skocz do zawartości

Coś nie tak z obsługą wydań

Polecane posty

Użytkownik foru

Witam Wszystkich. Trafił mi się błąd w fakturze zakupu. Oczywiście nastąpiła mierząca sprzedaż aż do chwili kiedy błąd nie dał znać o sobie. Zmuszony byłem wycofać sutki magazynowe aby poprawić błąd na fakturze. Zrobiłem to poprzez ustawienie statusu Blokada wydania magazynowego w chronologii odwrotnej do sprzedaży. Z racji tego, że wystawione były faktury zbiorcze na odłóż zrobiły się również wz dużo wcześniejsze niż pechowa faktura. Chcąc wywołać wydania posortowałem je od najstarszego i chciałem zmienić im status na wydane ale są blokowane przez dokumenty handlowe. Co w takiej sytuacji?

Link to postu
Użytkownik foru

Jeżeli wykonam taką fakturę, a powiązana jest np. z 30 wydaniami wystawianymi kilka razy dziennie i co kilka dni między innymi na ten sam towar to zostaną ściągnięte stany wg FIFO i braknie mi towaru dla np. paragonu. wystawionego w kolejnym dniu po pierwszej wz składowej dla danej faktury. Nie rozwiązuje to problemu.

Dla mnie czysta sytuacja to taka kiedy wykonujemy chronologicznie wydania a zmieniając status dokumentu handlowego odbywa się kontrola czy wszystkie dokumenty magazynowe, które składają się na ten dokument mają również pożądany status czyli np. wykonany. Jeśli tak to również taka faktura ma status wykonany. Jeśli nie to osiąga status np. częściowej rezerwacji dostaw ponieważ jedna z wz też ma na przykład status częściowej rezerwacji.

Prawie dam głowę, że w pierwszym kwartale wykonywałem podobną operację i było to możliwe. W tej chwili nie mogę sobie z tym poradzić. Korzystając z GT również można było tak zrobić i było w porządku. Tutaj ewidentnie jest jakiś błąd.

Link to postu

Po wystawieniu zbiorczej FS do dokumentów WZ to ona steruje statusami tych dokumentów magazynowych i to z jej poziomu należy go zmienić. Zmiana ilości towaru na FZ na większą, nie wymaga zmiany statusu na rozchodach - po zmianie FZ wystarczy zmienić status na FS na W. Jedyna zasada to zmiana statusów właśnie chronologicznie, czyli wg daty - od najpóźniejszego.
Jeśli z jakiegoś powodu dokumenty przychodowe nie są wprowadzane prawidłowo, to problemy ze statusami przy niechronologicznych datach mogą się pojawić. W takim przypadku mogę zaproponować zmianę sposobu wydawania towaru na (FIFO -> LIFO).

Link to postu
Użytkownik foru

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Niestety zmiana na fakturze zakupu nie tyczyła się tylko ilości, ale jeszcze ceny zakupu - a tutaj już tak prosto nie będzie. Zaproponowane rozwiązanie zamiany na LIFO będzie powodowało nie prawidłowe naliczanie kosztów.

Dochodzimy do sytuacji, że błąd użytkownika jest w stanie zablokować pracę programu. Taki błąd może przytrafić się każdemu i w każdego rodzaju firmie. Scenariusz który spotkał mnie był do wyprostowania w Subiekcie GT bez problemu - co najwyżej trzeba było usunąć dokument korekty lub zwrotu. Tutaj sytuacja dochodzi do ściany.

Proszę przeanalizować następujący scenariusz

Wprowadzić FZ z towarem i zrobić błąd w cenie i ilości

Sprzedać wybraną pozycję wystawiając paragon, fakturę,

Wydać przez WZ

Wprowadzić zakup zasilając stan wspomnianej pozycji

Znowu sprzedać i wydać towar kilkukrotnie tak żeby ze stanu z pierwszej faktury również zszedł towar

Wystawić fakturę zbiorczą na wz

znowu sprzedać przez PA lub FS

i spróbować naprawić błąd na fakturze zakupu w cenie i ilości

Nie mam zamiaru marnować Państwa czasu ponieważ sam sprawdziłem już chyba wszystkie warianty i dochodzę do stwierdzenia, że w programie jest błąd i to poważny.

U mnie wkradł się również, ale powinno się go dać naprawić  bynajmniej wcześniejsza linia programów to umożliwiała.

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Coś nie tak z obsługą wydań
×
×
  • Dodaj nową pozycję...