Skocz do zawartości

Serwer na NAS QNAP

Polecane posty

Własnie wdrażam serwer bazy danych na sprzęcie QNAP (MS wypuścił MSSQL na Linuxa)

Postąpiłem zgodnie z tymi wskazówkami:

https://www.exabytes.pl/ms-sql-na-serwerze-nas-qnap-subiekt-gt-nexo/

https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-209-i-subiekt-gt.707/

Serwer testowo śmiga aż miło ale pojawiają się pytania.

 

Co z archiwizacją i dearchiwizacją z poziomu Sello/Subiekta lub ich programów serwisowych?

Jeśli "niedasie", to co z archiwizacją w trakcie upgrade do wyższej wersji?

Czy backup w poziomu  MS SSMS jest "widziany" przez Sello i Subiekta?

Z jakimi problemami będzie trzeba się zmierzyć?

Ktoś już wdrażał cos takiego ?

Przy dedykowanej maszynie z windowsem automatycznie uruchamiały się oba programy z kontem "szefa" i pobierały co zadany interwał potrzebne dane.

W przypadku QNAPa można uruchomić jedną stację wirtualną w VirtualizationStation z Sello i Subiektem aby na bieżąco odbierało wszystkie dane.

Coś przeoczyłem? 

Przekombinowane czy nie ?

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Nie mam takiego rozwiązania natomiast: 

Cytat

Co z archiwizacją i dearchiwizacją z poziomu Sello/Subiekta lub ich programów serwisowych?

- tutaj nie powinno być żadnych problemów

Cytat

Czy backup w poziomu  MS SSMS jest "widziany" przez Sello i Subiekta?

- taki backup nie jest widziany. Jeżeli zrobisz kopię poprzez MS SSMS to przywrócić również będziesz musiał przez MS SSMS

 

Pytanie jakie się nasuwa to sens i opłacalność takiego rozwiązania. Za 400 - 500zł można kupić poleasingowego kompa z i5, 8gb ram i SSD, który może pracować jako serwer.

Edytowane przez Next One
Link to postu
Dnia 30.09.2019 o 10:14, Next One napisał:

Pytanie jakie się nasuwa to sens i opłacalność takiego rozwiązania. Za 400 - 500zł można kupić poleasingowego kompa z i5, 8gb ram i SSD, który może pracować jako serwer.

 

Każda firma ma inne uwarunkowania, do tego kwestia obsługi, wsparcia, bezawaryjności. Po drugiej stronie szkolenia na Liunksa (zrobienie tego dobrze i bezpiecznie przed wirusami, hackerami, złośliwymi pracowikami - patrz przypadek morele.net) będzie niebawem mega drogie, stąd poszukiwanie dobrych (sprawdzonych, bezpiecznych) rozwiązań (racjonalizacja) zrozumiałe.

Pensja miminalna ma być niedługo 4000 pln, stąd koszty sprzętu będą coraz mniej ważne, a firmy będą cięły bardziej koszty na ludziach, mniej na sprzęcie, a entuzjaści (np ja) będą mieli zabawę z QNAP, przy ogólnej konieczności modernizacji naszych "kiosków", no bo jak zarobić teraz na pracownika w wymiarze pensji minimalnej na Allegro ... :)

Edytowane przez HotKey .
Link to postu
Dnia 30.09.2019 o 10:14, Next One napisał:

Nie mam takiego rozwiązania natomiast: 

- tutaj nie powinno być żadnych problemów

- taki backup nie jest widziany. Jeżeli zrobisz kopię poprzez MS SSMS to przywrócić również będziesz musiał przez MS SSMS

 

Pytanie jakie się nasuwa to sens i opłacalność takiego rozwiązania. Za 400 - 500zł można kupić poleasingowego kompa z i5, 8gb ram i SSD, który może pracować jako serwer.

 

Przyznam, że nie miałem czasu na dalsze działania prócz uruchomienia kopii produkcyjnych baz Sello i Subiekta bez pełnego obciążenia pracą (20 końcówek).

Nie widzisz problemów? 

Przecież backup z poziomu Sello czy Subiekta można zrobić tylko na komputerze na którym jest uruchomiony serwer SQL...

Powód jest prozaiczny... jesteśmy podpięci światłem do serwerowni 10Gbe w której stoi nasz QNAP TS-879U-RP w którym mamy 8 x 2 TB SATA + 2 x  512 SSD i 32 GB ram, po firmie też mamy szkielet 10Gbe i szkoda tego nie wykorzystać. QNAP jest wykorzystywany np do wirtualizacji hostów (virtualization station) potrzebnych czasami oddziałom do pracy na bazie centrali. Taki QNAP jest pełnoprawnym serwerem - redundancja zasilaczy i dysków jest bardzo istotna - nie wyobrażam sobie kilkugodzinnego przestoju w listopadzie/grudniu z powodu padu dysku czy zasilacza!

Pokusiłem się umieścić na tym QNAPie pliki PST z mojego Outlooka poprzez ISCSI i Outlook chodzi jakby były lokalnie na kompie :) 

ISCSI po 10Gbe chodzi niewiele wolniej niż lokalny dysk NVME.

 

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Archiwizacja na tą chwilę niestety nie działa z poziomu programu czy archiwizera. 

Pozostaje tylko skrypt w Qnapie  lub backup za pomocą  MSSMS - Nie zmienia to jednak faktu, że Qnap to najlepsze z najtańszych rozwiązań. 

 

Aktualizacja programu czy bazy w wielu przypadkach wymaga wyciągnięcia bazy na PC i powrót na serwer. 

Nie zawsze i wszędzie - ale tak też się dzieje. 

 

 

Link to postu
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...
W dniu 4.12.2021 o 23:38, Paweł Socha napisał:

Mnie ostatnio padły 2 qnapy po upadacie firmwaru, to już się tak tym nie jaram. Mam harmonogram kopii na dysk zewn i na freenasa. 

Jakie modele Qnapów, po którym firmware  - mi jeszcze nic nigdy nie padło. 

Mam pod sobą kilkanaście serwerów w różnych firmach i niema z nimi problemów - trzeba je tylko pilnować odpowiednio. 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...