Skocz do zawartości

Błąd połączenia z serwerem SQL - wyjątki nie pomagają

Polecane posty

EDIT: rozwiązane - dodanie wyjątków z pozycji zaawansowanych ustawień nie pomogło ale pomogło z pozycji "zezwalaj aplikacji lub funkcji na dostęp przez zaporę windows defender"

Witam,

Zainstalowałem drugie stanowisko Nexo Pro w firmie (instalacja jako zdalne) i mam problem z blokowaniem połączenia klienta z serwerem prze windows defender.

Zgodnie z instrukcją na serwerze ustaliłem wyjątki dla TCP 1433 i UDP 1434 oraz dla sqlservr.exe i nadal kiedy windows defender jest włączony to połączenie nie działa.

Wyłączenie defendera pomaga.

Czy ktoś ma pomysł co jeszcze sprawdzić?

Profil sieci ustawiony jako prywatny.

Z góry dziękuję

 

Edytowane przez Piotr Tuszewicki
Link to postu
  • 4 lata później...

SQL dzisiaj nie korzysta już z "dawnych" portów 1433 tylko ustala te porty dynamicznie.

Żeby podłączyć się do komputera "serwera" SQL należy NA NIM wprowadzić dwie reguły dla zapory, obydwie dla programu (nie portu):

Proszę:

- uruchomić Zaporę Windows Defender

- ustawienia zaawansowane > reguły przychodzące > Nowa reguła

- wszystko w kolejnych oknach zostawić domyślnie poza ścieżką do pliku w drugim kroku.

W pierwszej regule wpisać ścieżkę: %ProgramFiles% (x86)\Microsoft SQL Server\90\Shared\sqlbrowser.exe

W drugiej regule wpisać ścieżkę do pliku sqlservr.exe który znajduje się w zależności od wersji SQL np tu (dla SQL 2019): %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server\MSSQL15.INSERTGT\MSSQL\Binn\sqlservr.exe

Aby odszukać właściwe miejsce można włączyć manager zadań i sprawdzić właściwości procesu serwera SQL:

 

image.thumb.png.0ac01566e996380d72c1b9e0cfe0ea08.png

W ostatnim kroku podajemy dowolną nazwę dla reguły i to wszystko.

InsERT na komputerze klienta powinien się podłączyć.

 

Ważne: powyższe działa na standardowej instalacji SQL jaką wykonuje instalator pakietu InsERT, jeśli SQL instalowany był ręcznie to potrzeba jeszcze aktywować obsługę protokołów przez SQL - zwłaszcza TCP/IP

 

image.png.2b959b5904009de8312220d7c13c36d7.png

 

Edytowane przez Jarosław Stelingowski
Link to postu
9 minut temu, Jarosław Stelingowski napisał:

SQL dzisiaj nie korzysta już z "dawnych" portów 1433 tylko ustala te porty dynamicznie.

Nie do końca, instancja domyślna, ponieważ jest jedna, domyślna standardowo instaluje się ze stałym portem, instancje nazwane, ponieważ może być ich wiele, standardowo instalują się z portami dynamicznymi, ale zawsze port dynamiczny możemy przekonfigurować na stały.

 

13 minut temu, Jarosław Stelingowski napisał:

Żeby podłączyć się do komputera "serwera" SQL należy NA NIM wprowadzić dwie reguły dla zapory, obydwie dla programu (nie portu):

Ja preferuję wyjątek na port dla Browsera (UDP 1434) i na aplikację dla serwera SQL.

 

59 minut temu, Daniel M napisał:

Czy kiedykolwiek rozwiązałeś ten problem, czy insert tobie pomógł?

Proszę rozważyć skorzystanie z pomocy wybranego dostawcy programu, dla takiej osoby to kilka minut lub krócej.

 

59 minut temu, Daniel M napisał:

Mam to samo, ustawienie wg. wskazówek nie pomaga tylko całkowite wyłączenie

Gdyby pokazał Pan co faktycznie ustawił, to byłaby szans, aby wskazać gdzie został popełniony błąd.

Link to postu

Nie liczyłem na odpowiedź i pewne odkrycia zrobiłem sam. Cały czas blokowany byłem przez brak portu dynamicznego w regule TCP

nie podałeś jak odczytać dynamiczny port, a każdy server ma inny, a dla "nie informatyków" to może być pomocne

Należy odczytać SQL server Configuration Manager, SQL Server Network Configuration, Protocols for INSERTNEXO, TCP/IP w zakładce właściwości, IP Addresses,na samym dole IP All, TCP Dynamic Ports

Potem należy w regule rozszerzyć zakres, teoretycznie różne źródła podają że TCP port 1433 nadal funkcjonuje do wywołania, po przecinku dopisałem port dynamiczny i działa, zrzut niżej, u mnie to był port 51572, przez port dynamiczny kierowana jest komunikacja,

Tradycyjnie dodałem UDP przychodzące wywołanie i regułę wychodzącą TCP port 1433

Wszystko działa ładnie i stabilnie

 

Jak ktoś się poświęcił i zrobił osobny wątek i ładnie graficzne to ułożył było by prościej dla innych.

Program kupiłem bezpośrednio z Insert, płace abonament, i nie mam zaufania do nowo narodzonych dostawców w kwestiach informatycznych.

 

signal-2024-02-20-174105_006.jpeg.90765f0403988cdfb4f1c8791c171fef.jpeg

signal-2024-02-20-174105_004.jpeg.506216e3c8095f181fd7bb9c3dbd1be9.jpeg

Link to postu
Godzinę temu, Daniel M napisał:

Cały czas blokowany byłem przez brak portu dynamicznego w regule TCP

Jak już wytłumaczyłem zupełnie nie potrzebnie, taki wyjątek NIE jest wymagany.

 

Godzinę temu, Daniel M napisał:

nie podałeś jak odczytać dynamiczny port, a każdy server ma inny, a dla "nie informatyków" to może być pomocne

Jak wyżej, nie podałem takiej informacji, gdyż jest całkowicie zbędna.

 

Godzinę temu, Daniel M napisał:

teoretycznie różne źródła podają że TCP port 1433 nadal funkcjonuje do wywołania,

Jak już wytłumaczyłem port 1433 będzie funkcjonował jeśli zostanie skonfigurowany, podobnie jak każdy inny port.

 

Godzinę temu, Daniel M napisał:

i regułę wychodzącą TCP port 1433

Skąd ten pomysł, to całkowicie zbędne, domyślnie zapory NIE blokują ruchu wychodzącego.

 

Godzinę temu, Daniel M napisał:

Wszystko działa ładnie i stabilnie

Nie prawda, nie będzie działać stabilnie, może przestać działać - przecież jak sama nazwa wskazuje port dynamiczny oznacza, że może ulec zmianie.

 

Godzinę temu, Daniel M napisał:

Jak ktoś się poświęcił i zrobił osobny wątek i ładnie graficzne to ułożył było by prościej dla innych.

Zostało to już zrobione wiele razy, zrobił to również InsERT: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/2521%2Cinsert-gt-dlaczego-program-nie-laczy-sie-z-serwerem-na-koncowce-polaczenie-stanowiska-bez-serwera-sql-do-stanowiska-ktore-pelni-role-serwera.html

 

Godzinę temu, Daniel M napisał:

Program kupiłem bezpośrednio z Insert,

Delikatnie mówiąc nie rozumiem tego wyboru.

 

1 godzinę temu, Daniel M napisał:

płace abonament,

I co otrzymuje Pan w zamian ?

 

1 godzinę temu, Daniel M napisał:

i nie mam zaufania do nowo narodzonych dostawców w kwestiach informatycznych.

Proszę rozwinąć wypowiedź, gdyż nie zrozumiałem.

Link to postu

image.thumb.png.0d5b32cbfd60aa1934fa206f2ae90474.png

W moim przypadku to był podstawowy problem, tak że dla mnie jest ta reguła najważniejsza, cała reszta typu 1433 co jest na różnych forach się nie przydała

 

 

Wiele razy ten wątek https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/2521%2Cinsert-gt-dlaczego-program-nie-laczy-sie-z-serwerem-na-koncowce-polaczenie-stanowiska-bez-serwera-sql-do-stanowiska-ktore-pelni-role-serwera.html 

jest przytaczany i moim zdaniem jest niekompletny, w windows 10, to nie działało, brakowało portu dynamicznego w regule.

Ja jestem praktykiem, a ktoś jest teoretykiem.

Ale skoro wiesz lepiej to co ja będę dyskutował, opisałem swój przypadek i on działa.

Z inserta korzystam 20lat, przechodziłem wszystkie wersje, i zawsze będę się cieszył jak coś będzie dopracowane.

 

Link to postu
6 minut temu, Daniel M napisał:

W moim przypadku to był podstawowy problem,  tak że dla mnie jest ta reguła najważniejsza,

Jak próbowałem wytłumaczyć był to zbędny wyjątek.

 

7 minut temu, Daniel M napisał:

cała reszta typu 1433 co jest na różnych forach się nie przydała

Powinno być oczywistym, że nie wszystko co jest opisane w internecie jest prawdą.

 

9 minut temu, Daniel M napisał:

Wiele razy ten wątek https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/2521%2Cinsert-gt-dlaczego-program-nie-laczy-sie-z-serwerem-na-koncowce-polaczenie-stanowiska-bez-serwera-sql-do-stanowiska-ktore-pelni-role-serwera.html 

jest przytaczany i moim zdaniem jest niekompletny, w windows 10, to nie działało, brakowało portu dynamicznego w regule.

Kolejny raz się Pan myli, jest kompletny, wręcz nadmiarowy, ale ta nadmiarowość nie powoduje problemów, jak już więcej niż raz próbowałem wytłumaczyć, że portu dynamicznego NIE należy podawać w wyjątkach, gdyż jest dynamiczny, może ulec zmianie.

 

11 minut temu, Daniel M napisał:

Ja jestem praktykiem, a ktoś jest teoretykiem.

Ja jestem jednym i drugim - znam teorię, wiem jak działa serwer SQL Microsoftu i wiedzę tę z powodzeniem stosuję z praktyce.

 

13 minut temu, Daniel M napisał:

Ale skoro wiesz lepiej to co ja będę dyskutował,

Tak, dyskusja bez argumentów jest bez sensu, kto i w jaki sposób może Pana przekonać, że się Pan myli ?

 

20 minut temu, Daniel M napisał:

opisałem swój przypadek i on działa.

Już to próbowałem wytłumaczyć - będzie działać do czasu zmiany portu dynamicznego, więc ostrzegam wszystkich czytający ten wątek, aby NIE stosowali tego rozwiązania.

 

22 minuty temu, Daniel M napisał:

Z inserta korzystam 20lat, przechodziłem wszystkie wersje, i zawsze będę się cieszył jak coś będzie dopracowane.

Jest zasadnicza teoretyczna i praktyczna różnica między korzystaniem z programu, a jego wdrażaniem i serwisowaniem, jeśli po tylu latach Pan jej nie dostrzega, to najwyraźniej błędnie wybierał Pan dostawców programów i nawet nie wie co przez tyle lat tracił... W GT instrukcja konfiguracji zapór, krok po kroku, ze zrzutami ekranu znajduje się w pomocy do programu, konfiguracja jest taka sama dla GT, nexo i każdego innego programu łączącego się z serwerem SQL.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...