Skocz do zawartości

Śmierć pracownika

Polecane posty

Witam serdecznie

Szanowni Państwo! mam problem - brak pomysłu na utworzenie listy plac.

Zmarł pracownik, rodzicom z tytułu praw majątkowych muszę wypłacić należne pracownikowi świadczenia (zasiłek chorobowy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop).

Z tego co się orientuję trzeba przygotować listę płac na nazwiska rodziców, którzy otrzymają należne świadczenia po zmarłym synu. Wiem, że tym osobom należy przygotować na koniec roku pit - 11. Zrobić rodzicom umowę o pracę np. na 1 dzień? Jeśli przygotuję listę płac to na pit roczny wynagrodzenie będzie w pozycji należnych świadczeń z tytułu stosunku pracy. A powinno być w wierszu "prawa autorskie i inne". Jak ogarnąć to w prawidłowy sposób w Gratyfikancie?

Będę wdzięczny wszystkim za jakiekolwiek wskazówki jak poprawnie sporządzić listę płac.

Link to postu

image.thumb.png.e18860871d24198683a86af28359ff5a.pngWitam.

W zeszłym roku miałam podobny problem, program nie nalicza ponadto odprawy pośmiertnej, trzeba zrobić to ręcznie.Pomoc techniczna w tej sprawie odpowiedziała tak: 

" Dzień dobry,
w programie Gratyfikant GT nie ma możliwości automatycznego wyliczenia kwoty odprawy pośmiertnej. Zalecam dodanie własnego składnika płacowego i podanie poprawnej wartości" i tak: 

"program Gartyfikant GT nie posiada obsługi takiego przypadku. Można to wykonać tylko poprzez dodanie nowego pracownika, stworzenie umowy dla niego i wypłaty, a później deklaracji PIT-11. Proszę pamiętać w umowie o pracę zaznaczyć nie wchodzi do zatrudnienia dla PFRON, żeby w w przypadku wyliczania deklaracji nie było nieprawidłowości".

Kwotę odprawy wyliczyłam "ręcznie" i dodałam jako składnik dla każdego ze spadkobierców.

Jeśli chodzi o naliczenie pozostałych świadczeń, np. zasiłek chorobowy wypłacany po śmierci pracownika, ekwiwalent za urlop, to zrobiłam tzw. próbną listę płac na nazwisko zmarłego pracownika (tylko celem prawidłowego wyliczenia przysługujących świadczeń), a potem już właściwą listę płac, zatytułowaną przychody z praw majątkowych, na każdego ze spadkobierców i każdemu z nich dodałam przysługującą wartość.

Jeżeli chodzi o PIT-11, to o ile pamiętam, była możliwość ręcznego poprawienia i wstawienia we właściwym miejscu. Ja zrobiłam to w pozycji inne źródła.

Link to postu

Dziękuję Pani Izabelo za odpowiedź.

metodą prób i błędów dokładnie zrobiłem w ten sam sposób co Pani. Lista płac na osoby upoważnione, pododawałem nowe składniki typu odprawa pośmiertna, oraz świadczenia po śmierci pracownika.

Tylko teraz trzeba pamiętać aby na koniec roku poprawić PIT - 11. Z tego co patrzyłem istnieje możliwość ręcznej poprawy pit-11 przed wysyłką.

Mam tylko dylemat czy zakwalifikować je do "innych źródeł". nie wiem czy nie powinny wejść w pozycję "prawa autorskie  inne prawa o których mowa w art. 18 ustawy". 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...