Skocz do zawartości

FAKTURY ZALICZKOWE

Polecane posty

Dzień Dobry,

Mam pytanie i prośbę o rozwiązanie problemu.

Profil prowadzonej działalności powoduje iż rozliczam się z moimi klientami zaliczkami i na koniec podsumowuje wszystko faktura końcową. I program subiekt 123 niestety nie ułatwia mi tego. Wystawiam zaliczkę w subiekcie na całą umowę, przykładowo 5 pozycji po 20 zł, w sumie 100 zł. Pierwsza zaliczka wynosi 20 zł co zaznaczam w programie, widzę że zostało 80 zł. Tydzień później wystawiam kolejną zaliczkę na 20 zł, podświetlam pierwsza zaliczkę i klikam wystaw kolejną (czyli mniemam iż powiązałem dokumenty) program pokazuje, że pozostało do zapłaty 60 zł. I tu zaczynają się moje pytania i prośba o pomoc:

1. Dlaczego pomimo ustawienia w konfiguracji wydruku i dokumentu nie jestem z stanie osiągnąć na wydruku faktury 2 informacji ile pozostało klientowi do zapłaty czyli wpłacił 2 zaliczki po 20 zł, w sumie 40 na drugiej wystawionej zaliczce powinno pokazywać wpłacił 20 dzisiaj wcześniej data, nr dokumentu również 20, pozostało 60 zł do zapłaty. Moje faktury zaliczkowe pokazują zawsze wpłacona kwotę i pozostało do zapłaty 0, pomimo iż na ekranie widzę dobrze wyliczona pozostałą kwotę przez program? Innymi słowy jak osiągnąć na wydruku prostą tabelę, która pokazuje wartość całej usługi, uiszczone wcześniej wpłaty najlepiej z odniesieniem do dat, nr dokumentów oraz wartości oraz co najistotniejsze ile pozostało jeszcze do zapłacenia?

2. Jak wystawić fakturę końcową? Gdzie fizycznie znajdę szablon takiego dokumentu, ponieważ na taki dokumencie musi widnieć faktura końcowa, a nie umiem go znaleźć w subiekcie?

3. Czy jeśli przy wystawianiu powiedzmy 4 z 5 zaliczek popełnię błąd i skasuję fakturę, to czy jestem w stanie odtworzyć numeracje tych fv oraz czy taka operacja niszczy szereg powiązanych dokumentów i nie da się wystawić faktury końcowej?

4. Czy istnieje jakaś infolinia telefoniczna do obsługi klientów programu subiekt123? Ponieważ podręcznik online jest bardzo skromny jeżeli chodzi o wiedzę potrzebną do skutecznego korzystania i powinien zawierać nieco obszerniejsze informacje ponad te znajdujące się tam....

Pozdrawiam

Piotr Michalski

Link to postu
3 godziny temu, Piotr Michalski napisał:

1. Dlaczego pomimo ustawienia w konfiguracji wydruku i dokumentu nie jestem z stanie osiągnąć na wydruku faktury 2 informacji ile pozostało klientowi do zapłaty czyli wpłacił 2 zaliczki po 20 zł, w sumie 40 na drugiej wystawionej zaliczce powinno pokazywać wpłacił 20 dzisiaj wcześniej data, nr dokumentu również 20, pozostało 60 zł do zapłaty. Moje faktury zaliczkowe pokazują zawsze wpłacona kwotę i pozostało do zapłaty 0, pomimo iż na ekranie widzę dobrze wyliczona pozostałą kwotę przez program? Innymi słowy jak osiągnąć na wydruku prostą tabelę, która pokazuje wartość całej usługi, uiszczone wcześniej wpłaty najlepiej z odniesieniem do dat, nr dokumentów oraz wartości oraz co najistotniejsze ile pozostało jeszcze do zapłacenia?

Rzeczywiście nie da się uzyskać na wydruku takich informacji - zastanowimy się co można z tym zrobić na przyszłość. Prawdopodobnie dodamy możliwość drukowania listy wcześniejszych faktur zaliczkowych.

Kwota pozostało do zapłaty jest równa 0, ponieważ kwotą do zapłaty za dokumencie zaliczkowym jest wartość zaliczki. Jeśli została zapłacona to pozostaje na tej zaliczce 0.

3 godziny temu, Piotr Michalski napisał:

2. Jak wystawić fakturę końcową? Gdzie fizycznie znajdę szablon takiego dokumentu, ponieważ na taki dokumencie musi widnieć faktura końcowa, a nie umiem go znaleźć w subiekcie?

Faktura końcowa, to faktura która rozlicza całość dokumentu. Czyli jeśli wystawia Pan dla dokumentu o wartości 100zł zaliczki o wartości 20zł, to końcowym dokumentem będzie 5 zaliczka. Będzie na tym dokumencie informacja, że jest to zaliczka końcowa oraz wymagana przepisami lista wszystkich wcześniejszych zaliczek.

3 godziny temu, Piotr Michalski napisał:

3. Czy jeśli przy wystawianiu powiedzmy 4 z 5 zaliczek popełnię błąd i skasuję fakturę, to czy jestem w stanie odtworzyć numeracje tych fv oraz czy taka operacja niszczy szereg powiązanych dokumentów i nie da się wystawić faktury końcowej?

Usunąć można jedynie ostatnią zaliczkę. Operacja taka nie wpływa na wcześniejsze zaliczki i można do nich normalnie wystawić kolejną fakturę. To czy ona otrzyma taki sam numer tak był poprzednio zależy od tego jak ustawiona jest numeracja dokumentów oraz ile nowych dokumentów zostało wystawionych.

3 godziny temu, Piotr Michalski napisał:

4. Czy istnieje jakaś infolinia telefoniczna do obsługi klientów programu subiekt123? Ponieważ podręcznik online jest bardzo skromny jeżeli chodzi o wiedzę potrzebną do skutecznego korzystania i powinien zawierać nieco obszerniejsze informacje ponad te znajdujące się tam....

Nie ma dedykowanej infolinii dla Subiekta 123. Jest dostępne forum oraz pomoc mailowa pod adresem subiekt123@insert.com.pl

  • Lubię to 1
Link to postu

Panie Aleksandrze,

Dziękuję za szybką odpowiedź, ale niestety nie rozwiązuje mojego problemu co więcej wymaga naprostowania bo trochę mija się Pan z faktami ustawy o rachunkowości'

1. Faktura zaliczkowa musi pokazywać wartość całego zamówienia, daty wpłat poszczególnych zaliczek i kwotę zamówienia, która pozostaje jeszcze do zapłaty. Natomiast Pana wyjaśnienie " Kwota pozostało do zapłaty jest równa 0, ponieważ kwotą do zapłaty za dokumencie zaliczkowym jest wartość zaliczki. Jeśli została zapłacona to pozostaje na tej zaliczce 0 " to niestety bzdura, ponieważ po to mamy zaliczki i wiązanie dokumentu oraz finał w postaci faktury końcowej aby raportując do US co miesiąc pokazywać i rozliczać tylko podatek należny od zapłaconych zaliczek. Z całym szacunkiem, ale zastanowimy się i prawdopodobnie dodamy to nie jest odpowiedź tylko kpina nie po to kupuje licencję na program do fakturowania aby się prosić o to by program był zgodny z ustawą o rachunkowości, to jest Państwa obowiązek. Proszę o konkretną datę rozwiązania problemu.

2. Faktura Końcowa to faktura która fizycznie nazywa się faktura końcowa i rozlicza wszystkie zaliczki sumując je i zerując. Proponowane przez Pana rozwiązanie to kolejny raz mijanie się z prawdą, proszę fizycznie wskazać gdzie jest szablon faktury końcowej.

Jeżeli nie są Państwo w stanie usunąć tych braków proszę również o wiążąca odpowiedź czy i kiedy je uzupełnicie, ponieważ jeżeli nie, będę musiał prosić o zwrot pieniędzy za licencję.

Pozdrawiam

Piotr Michalski

 

  • Zmieszany 1
Link to postu
17 minut temu, Piotr Michalski napisał:

...wymaga naprostowania bo trochę mija się Pan z faktami ustawy o rachunkowości

 

14 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Faktura zaliczkowa musi pokazywać wartość całego zamówienia, daty wpłat poszczególnych zaliczek i kwotę zamówienia, która pozostaje jeszcze do zapłaty.

Czy mógłby Pan wskazać konkretną podstawę prawną takich stwierdzeń? Który artykuł, który paragraf, który punkt, której ustawy? Bo ja również nie chciałbym się mijać z prawdą.

Link to postu
1 godzinę temu, Piotr Michalski napisał:

1. Faktura zaliczkowa musi pokazywać wartość całego zamówienia, (...) i kwotę zamówienia

To wynika z Art. 106f ust. 1 pkt. 4 (ustawy o podatku od towarów i usług) i jest to drukowane na każdej fakturze zaliczkowej w postaci tabelki z towarami/usługami oraz Wartością pod spodem.

1 godzinę temu, Piotr Michalski napisał:

1. Faktura zaliczkowa musi pokazywać (...), daty wpłat poszczególnych zaliczek

Art 106f ust. 4 każe wskazywać to jedynie na ostatniej fakturze. Dosłownie to każe wskazywać jedynie numery poprzednich faktur, ale my wskazujemy również ich daty i wartości zaliczek.

1 godzinę temu, Piotr Michalski napisał:

Pana wyjaśnienie " Kwota pozostało do zapłaty jest równa 0, ponieważ kwotą do zapłaty za dokumencie zaliczkowym jest wartość zaliczki. Jeśli została zapłacona to pozostaje na tej zaliczce 0 " to niestety bzdura

Jeśli do zamówienia na 100zł wystawimy fakturę zaliczkową na 20zł - to kwotą do zapłaty dla klienta na tej fakturze jest 20zł. Jeśli klient zapłaci te 20zł to pozostaje do zapłaty na tej fakturze 0zł. To nie ma nic wspólnego z kwotą pozostałą z zamówienia - ale takiej kwoty ustawa o ptu nie wymaga na fakturze i my jej nie drukujemy obecnie - i dlatego zastanowimy się czy i w jakiej formie dodamy dodatkowe informacje.

1 godzinę temu, Piotr Michalski napisał:

2. Faktura Końcowa to faktura która fizycznie nazywa się faktura końcowa i rozlicza wszystkie zaliczki sumując je i zerując. Proponowane przez Pana rozwiązanie to kolejny raz mijanie się z prawdą, proszę fizycznie wskazać gdzie jest szablon faktury końcowej.

I w Subiekcie 123 ostatnia faktura zaliczkowa - ta na której zapłacona jest cała pozostała część zamówienie - otrzymuje nazwę faktury końcowej (nota bene takie nazewnictwo nie jest wymagane przez ustawę, ale na prośbę użytkowników taki tytuł ma drukowany dokument) i to na tej fakturze drukujemy to, co wymaga Art 106f ust. 4 - czyli listę poprzednich faktur zaliczkowych.
Tak to działa w Subiekcie 123 - nie ma osobnego typu dokumentu "faktura zaliczkowa końcowa" - jest tylko ostatnia faktura na której opłacono cała pozostałą część zamówienia.

Ogólnie zawartość faktur zaliczkowych opisana jest w art. 106f - i w zakresie oferowanej funkcjonalności zgodnie z moją wiedzą spełniamy te wymagania. Oczywiście ja mogę się mylić i jeśli wg Pana tak jest - proszę wskazać konkretną sytuację i konkretny przepis z którym jesteśmy niezgodni, wtedy będziemy mogli się do tego odnieść.

 

Natomiast zdecydowanie zgadzam się z tym, że pewne rzeczy w Subiekcie 123 obsługuje się inaczej niż w niektórych innych aplikacjach - wynika to z chęci zapewnienia maksymalnie prostej obsługi programu w najbardziej podstawowych scenariuszach użycia. Niewątpliwie wielu bardziej zaawansowanych scenariuszy obsłużyć się w ogóle nie da - jest to aplikacja przeznaczona dla małych firm i obsługi podstawowych scenariuszy fakturowania w tych firmach. Z tego też powodu przez miesiąc aplikacja jest dostępna za darmo, by każdy mógł sprawdzić, czy spełnia wymagania jego firmy.

  • Lubię to 1
Link to postu

Panowie,

Jeszcze raz dziękuję za dynamikę reakcji, i nadal nie rozumiem dlaczego nie odpowiadacie na moje pytanie. Kiedy usuniecie braki? Mój US stale zwraca uwagę na postać faktur zaliczkowych, dlatego zrezygnowałem z wcześniejszego programu. Przypominam Panom, że przepisy ustawy to jedno, a interpretacja US to drugie oblicze, z którym spotyka się płatnik.

Nie ma faktur zaliczkowych końcowych, jest faktura końcowa sumująca zaliczki. Czy zastanawialiście się Panowie dlaczego na prośbę użytkowników tak to nazwaliście, bo nie tylko ja mam taki problem. Nie jestem pierwszą osobą, która ma z tym problem. Sprzedaż to zaspokajanie potrzeb klientów, w czym jest problem. Proszę o zero jedynkową odpowiedź tak czy nie, usuniecie te braki?

Link to postu
25 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Jeszcze raz dziękuję za dynamikę reakcji, i nadal nie rozumiem dlaczego nie odpowiadacie na moje pytanie. Kiedy usuniecie braki?

Ja nie dostrzegam tutaj żadnych braków - program działa w 100% zgodnie z przepisami. Jeśli potrzebuję Pan jakiś indywidualnych rozwiązań, to proszę ich nie nazywać brakami - lepiej opcjami.

 

33 minuty temu, Piotr Michalski napisał:

Mój US stale zwraca uwagę na postać faktur zaliczkowych, dlatego zrezygnowałem z wcześniejszego programu. Przypominam Panom, że przepisy ustawy to jedno, a interpretacja US to drugie oblicze, z którym spotyka się płatnik.

To, że w Pana Urzędzie Skarbowym komuś coś się wydaje, nie ma żadnego znaczenia - liczą się przede wszystkim przepisy, a te, w tym zakresie, wydają się być precyzyjne. Proszę poprosić w Urzędzie o podstawę prawną ich roszczeń, a InsERT z pewnością się do tego ustosunkuje.

 

29 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Zamiast prężyć muskuły proszę skupić się na rozwiązaniu mojego problemu

Proszę wybaczyć, ale w tej sytuacji nie jestem już w stanie bardziej pomóc.

Link to postu
9 godzin temu, Piotr Michalski napisał:

Jeszcze raz dziękuję za dynamikę reakcji, i nadal nie rozumiem dlaczego nie odpowiadacie na moje pytanie. Kiedy usuniecie braki? Mój US stale zwraca uwagę na postać faktur zaliczkowych, dlatego zrezygnowałem z wcześniejszego programu. Przypominam Panom, że przepisy ustawy to jedno, a interpretacja US to drugie oblicze, z którym spotyka się płatnik.

Tak jak wskazywał Pan Jacek ciężko w tym przypadku mówić o brakach - program realizuje wymagania stawiane przez przepisy. Jeśli dysponuje Pan inną interpretacja US na ten temat, najlepiej sformułowaną w sposób pisemny - prosimy o przekazanie nam jej, najlepiej bez zbędnego ładunku emocjonalnego.
Rozumiemy, że czasem urzędy mają różne wymagania niekoniecznie wynikające wprost z przepisów i zwykle wychodzimy na przeciw takim oczekiwaniom dodając nowe opcje w programie. Żeby to zrobić musimy poznać te wymagania i musimy się zastanowić, czy ich realizacja jest możliwa i w jaki sposób je zrealizować. 
Wskazał Pan potrzebę, by na każdej fakturze zaliczkowej była drukowana lista poprzednich zaliczek oraz kwota pozostała z zamówienia - zanotowałem ten problem i powiedziałem, że przemyślimy jak tą potrzebę zrealizować najlepiej. Nawet wskazałem, że najprawdopodobniej zrealizujemy to za pomocą dodatkowego parametru w wydruku faktur zaliczkowych.

 

9 godzin temu, Piotr Michalski napisał:

Nie ma faktur zaliczkowych końcowych, jest faktura końcowa sumująca zaliczki. Czy zastanawialiście się Panowie dlaczego na prośbę użytkowników tak to nazwaliście, bo nie tylko ja mam taki problem. Nie jestem pierwszą osobą, która ma z tym problem. Sprzedaż to zaspokajanie potrzeb klientów, w czym jest problem

Nikt nie zarzucał nam wtedy uchybień wobec przepisów oraz nie mówił o takich czy innych wymaganiach US. Prośby się takie pojawiały, bo użytkownicy byli przyzwyczajeni, że ostatnia faktura nazywa się tak, a nie inaczej - my nie widzieliśmy przeciwwskazań by tak było, więc potrzebę taką zrealizowaliśmy.

 

9 godzin temu, Piotr Michalski napisał:

Proszę o zero jedynkową odpowiedź tak czy nie, usuniecie te braki?

Braków nie usuniemy, bo ich nie ma. Opcję taką być może wprowadzimy w jednej z kolejnych wersji - ale tak jak wspominałem musimy się najpierw zastanowić, czy jest to możliwe i jak to zrobić.

  • Lubię to 1
Link to postu

Panie Jacku,

Jeżeli Panu wydaje się że interpretacja procedury, czy przepisów przez urzędnika US nie ma znaczenia to tylko dowód na to jak bardzo nie ma Pan pojęcia o czym pisze. Proszę mi wierzyć praca na ciepłym etacie różni się od prowadzenia przedsiębiorstwa. Jak to się Panu przydarzy to proszę spróbować odpisać urzędnikowi że jego prośba o nie ma znaczenia bo przepisy mówią inaczej. Pan mieszka w Polsce? Bo może stąd ta buta i ignorancja? Ja nie potrzebuje rozwiązań indywidualnych bo nie mam jakiegoś niestandardowego problemu. Pytałem czy są jakieś inne rozwiązania, czy może kupiłem nie właściwy program ale nie Pan musiał skupić się na emocjach.

Jeszcze raz powtarzam program ma braki!!!! Nie jestem pierwszą osobą która zgłasza prośbę o korektę w dziedzinie faktur zaliczkowych, proszę słuchać swoich klientów. Przeglądałem forum i były już prośby dokładnie o to samo o czym ja piszę.

Co Pan chciał osiągnąć włączając się do tej dyskusji, jaki był Pana cel?

Chyba ten z ostatniej odpowiedzi, rzeczywiście od samego początku pomoc nie była celem....

 

  • Zmieszany 1
Link to postu
37 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Jak to się Panu przydarzy to proszę spróbować odpisać urzędnikowi że jego prośba o nie ma znaczenia bo przepisy mówią inaczej.

Znam potwierdzone przypadki takich działań ze strony Podatników. Wszystkie sprawy zostały załatwione pozytywnie.

 

37 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Bo może stąd ta buta i ignorancja?

 

37 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Pan musiał skupić się na emocjach.

Proszę mnie nie obrażać. Ja jestem w stosunku do Pana grzeczny.

 

37 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Jeszcze raz powtarzam program ma braki!!!!

Już dwie osoby w tym wątku próbują wyprowadzić Pana z błędu. 

 

37 minut temu, Piotr Michalski napisał:

Co Pan chciał osiągnąć włączając się do tej dyskusji, jaki był Pana cel?

Moim celem była chęć pomocy i próba wyprowadzenia Pana z błędu. Ze względu na sposób w jaki Pan reaguje, nie będę już więcej próbował - to nie mój poziom.

Edytowane przez Jacek Izydorczyk
Link to postu

(...). Ja piszę jaki man problem, a według Pana jestem w błędzie. Cały czas zachodzę w jaki sposób próbował Pan pomóc. Pana emocjonalne reakcje zaciemniają obraz sprawy. A to tylko pokazuje jak według Pana wygląda obsługa klienta, sprzedać program, a jak masz problem to nie mój poziom.... Proszę wyłączyć się z tej dyskusji bo Pana obecność nic nie wnosi, (...)

Edytowane przez Aleksander Mynarek
naruszenie regulaminu forum (§3 pkt 10d)
  • Zmieszany 1
Link to postu

Panie Aleksandrze,

Ja nikogo nie obrażam, a co do kultury wypowiedzi to działa to w dwie strony, proszę również o usunięcie niestosownych treści. Teraz modna jest postawa "jeśli coś jest nie po naszej myśli skasujmy to i udawajmy, że tego niema" więc proszę usuwać posta.  Co konkretnie miałbym wyedytować? Któreż to treści są takie niestosowne? Metafora uraziła personalnie?

P.S. Proszę jeszcze pamiętać o ustawie o podatku vat, tam również jest mowa o tym jak wygląda FV zaliczkowa.

Link to postu

Usunąłem z Pana wiadomości fragmenty, które uznałem za niestosowne. Zgodnie z regulaminem forum może Pan się odwołać od tej decyzji pisząc na adres pt@insert.com.pl.
Jeśli uważa Pan, że jakieś wypowiedzi moje lub Pana Jacka są obraźliwe wobec Pana - proszę użyć przycisku "Zgłoś naruszenie" dostępnego u góry każdej wiadomości.

 

37 minut temu, Piotr Michalski napisał:

P.S. Proszę jeszcze pamiętać o ustawie o podatku vat, tam również jest mowa o tym jak wygląda FV zaliczkowa.

Ja cały czas właśnie do tej ustawy się odnoszę wskazują konkretne artykuły.

  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...