Skocz do zawartości

Naliczanie ulgi podatkowej w przypadku rozliczenia z małżonkiem

Polecane posty

Dostałem taką informację od kadrowej:

Cytat

Przy zaznaczeniu wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem i przekroczeniu drugiego progu przez pracownika nalicza nieprawidłowo koszty uzyskania przychodu (wg starej skali) i nie uwzględnia ulgi podatkowej.

 

Link to postu

W pomocy mamy napisane:

 

PRACOWNIK ROZLICZA SIĘ WSPÓLNIE Z MAŁŻONKIEM - zaznaczenie tego pola spowoduje uzupełnienie odpowiednich pól w deklaracjach skarbowych. Dodatkowo można określić typ identyfikatora małżonka NIP lub PESEL.

 

Do naliczania podatku według skali dla pierwszego progu podatkowego niezależnie od jego przekroczenia służy "Indywidualna skala podatkowa" na zakładce Inne w Umowie.

 

Link to postu

Ok, odpowiedź Kadrowej.

Cytat

Ale podatek nalicza się wg prawidłowej skali.  Wskakują złe koszty uzyskania przychodu.  Zamiast 250 czy 300 wskakują odpowiednie stare wartości kosztów,  111,25 lub 139,06. Na innych umowach niczego nie zmieniałam i wskoczyła prawidłowa wartość kosztów, wg. nowelizacji.

image.thumb.png.3553b4e748c6a46f9a75077bf9bb2e6c.png

Link to postu

Zdaniem księgowej, zaznaczenie opcji Odliczać powiększone, powinno ustawić kwotę Koszty uzyskania przychodu, na 300zł, a tak się nie dzieje. Jej zdaniem, wcześniej wszystko działało prawidłowo. Próbowałem nawet wykonać to na dodawaniu nowej umowy i mimo ustawienia tej opcji, system zaproponował 250zł, a nie 300zł.

image.thumb.png.5d9c36ab06ba0072bd6ef7c422171f54.png

image.thumb.png.248e1235d74fb4b21c566c53fa766f25.png

Link to postu

Nic tu nie zmienialiśmy. Od zawsze momencie włączania indywidualnej skali podatkowej po prostu przepisywały się podstawowe wartości z parametrów.

Rzeczywiście przy włączaniu (i tylko w tym momencie) mogłaby się wstawiać kwota podwyższona jeśli po lewej jest tak zaznaczone. Zapisuję taką sugestię.

 

Natomiast jak już jest 250 czy jakakolwiek inna kwota to taka będzie zastosowana w obliczeniach.

 

Z innej beczki - czy ten obrazek jest tylko poglądowy czy z tego pracownika rozliczającego się razem ze współmałżonkiem? Pytam bo wartości w indywidualnej skali są identyczne jak ogólne i nic nie zmienią.

Link to postu
1 minutę temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Z innej beczki - czy ten obrazek jest tylko poglądowy czy z tego pracownika rozliczającego się razem ze współmałżonkiem? Pytam bo wartości w indywidualnej skali są identyczne jak ogólne i nic nie zmienią.

Tak, to jest pracownik, który rozlicza się z współmałżonkiem. Rozlicza się od wspólnie z współmałżonkiem aby nie płacić drugiego progu podatkowego. Mieszka na stałe, poza miejscem wykonywania pracy.

Link to postu
Cytat

Zaliczka na podatek dochodowy jest nieprawidłowo naliczona. Pracownik rozliczając się ze współmałżonkiem odprowadza zaliczkę w kwocie 17% zamiast 32% jeśli wpadnie w drugi próg podatkowy. Ponieważ ten pracownik mieszka w innym mieście niż prowadzimy działalność,  ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu które powinny wskoczyć na kwotę 300 i to w zakładce na umowie  i tak powinna być pomniejszona zaliczka. Dodatkowo przysługuje mu również ulga  w kwocie 43,76,  która na screenie jest w kwocie 0,00.

74407600_2344163742501939_4520917708602081280_n.thumb.png.3c8ec722b884d5abb728f85032303764.png

Link to postu

Widzę, że się nie dogadamy.

Wszystko to wynika z indywidualnej skali podatkowej ustawionej dokładnie tak samo jak ogólne parametry - jest ustawione 32% i 250 zł i tak właśnie liczy, a zerowa ulga wynika z zastosowania drugiego progu.

Od początku tłumaczę, że program pobiera konkretne kwoty z indywidualnej skali podatkowej i nie patrzy na inne znaczniki (rozliczenie z małżonkiem czy podwyższone koszty).

Link to postu

Jeszcze kawałek tej konwersacji i sam zostanę Kadrowym :)

Generalnie, przeprowadziłem teraz dosyć burzliwą rozmową z Kadrową i okazuje się, że większość z tego nieporozumienia wynika z zabiegów poprzedniej kadrowej oraz zrozumienia zaznaczenia opcji Pracownik rozlicza się wspólnie z małżonkiem, który jest zdecydowanie inny, niż w systemach, na których do tej pory pracowała. Otóż, z założenia kadrowej, zaznaczenie w/w opcji, powinno przestać pracownikowi naliczać drugiego progu podatkowego - bo tak było w ENOVA, gdzie po rozmowie, okazało się, że był jeszcze drugi znacznik, określający że pracownik chce mieć naliczany drugi próg podatkowy. Dodatkowo, poprzednia kadrowa, w jakiś nieokreślony sposób, poustawiała tego pracownika i pewnie wszystko było by dobrze, gdyby nie zmiany w podatkach, które tamte ustawienia popsuły.

Więc teraz pytanie. Jak powinno się ustawić pracownika i umowę, w przypadku, gdy złoży oświadczenie o rozliczaniu z współmałżonkiem z zapisem o nie stosowaniu względem niego, drugiego progu podatkowego (zgodnie z cytatem poniżej)?

Cytat

Gdy pracownik złoży pracodawcy oświadczenie (w zwykłej pisemnej formie), że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź z samotnie wychowywanym dzieckiem, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu (art. 32 ust. 1a ustawy o PIT): 2) dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższym przedziale skali, zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu

 

Link to postu
4 minuty temu, Jacek Filipkiewicz napisał:

Wystarczy wpisać podwójną wartość progu.

Może warto by pomyśleć na przyszłość o jakimś znaczniku aby ten proces zautomatyzować. Zarobki będą rosnąć, progu żaden rząd nie ruszy, będzie się zdarzać coraz częściej ;)

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...