Skocz do zawartości

Amazon FBA a stany magazynowe z doładnością do kodu dostawy

Polecane posty

Witam,

 

Od niedawna zaczęliśmy sprzedawać na rynkach europejskich w wykorzystaniem Amazon FBA (towar przechowywany i sprzedawany bezpośrednio z magazynów Amazon). Prowadzimy magazyn w Subiekcie Nexo Pro, ponieważ wykorzystujemy kody dostaw do przechowywania numerów urządzeń, dzięki czemu jesteśmy w stanie śledzić każdą sztukę towaru. Na polskim rynku to działało, ponieważ to my zajmowaliśmy się całą obsługą magazynu. W przypadku Amazona mamy dostępne tylko ilości sztuk, bez możliwości śledzenia konkretnej sztuki. Na koniec miesiąca wiem ile sztuk się sprzedało, ale nie wiem które to były. Jest to dla mnie istotnie, bo chciałbym mieć możliwość wyliczenia chociażby marży ze sprzedaży. Poszczególe urządzenia są często kupowane przez nas w różnych cenach i w różnych cenach też się sprzedają. W jaki sposób wpisać sprzedaż na Amazon do subiekta? Np. wypisywać wz dla sprzedanych sztuk losowo dobierając kody dostaw? Czy macie pomysł jak sobie z tym poradzić?

 

Pozdrawiam,

Piotr

Link to postu

Żeby prowadzić analizy jakiekolwiek, potrzebne są dane, a jeżeli dobrze rozumiem tych danych nie ma, więc nie rozumiem jak w ogóle działacie.

 

Z tego co wnioskuje (podobnie jak my robimy), używacie kodów dostaw jako S/N (serial) produktu i każda jednostka danego produktu musi mieć inny S/N (kod dostawy).

Tak jak Pan mówi - Subiekt PRO to wspiera i z poziomu wydań/przyjęć i z poziomu dokumentów handlowych więc to nie jest problem z InsERTem.

 

Rozumiem, że Amazon FBA nie wspiera serializacji produktów i w momencie przyjęcia na/wydania z magazynu wydają produkt randomowo nie patrząc na jego S/N i raportują tylko ilość wydanych sztuk? Czyli i Pan i klient nie wie jaki S/N dostaje przed zakupem? Zatem jak ma znać cenę (a Pan koszt)?

Jeżeli tak jest to nawracam do pierwszego zdania - nie ma danych i nie ma co liczyć na sensowne rozwiązania. Najlepiej pozbyć się kodów dostaw i traktować wszystkie tak samo, lub wystawiać produkt z danym S/N na Amazonie jako osobny z osobną ceną. Czy FBA przynajmniej ma jakieś FIFO?

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Tak jak Pan zauważył, Amazon nie wspiera serializacji. Towar jest wydawany randomowo, a ja dostaję tylko informację o ilości sprzedanych sztuk. Z perspektywy klienta nie ma problemu z ceną, bo klient kupuje za określoną cenę i dostaje produkt. Natomiast ja mam problem z określeniem kosztu, bo nie jestem w stanie sprawdzić ze 100% pewnością czy dana sztuka została zakupiona przeze mnie za taką lub inną kwotę np. sztuki pochodzące z dwóch różnych dostaw.

Wystawianie na Amazon każdej sztuki produktu osobno nie wchodzi w grę i byłoby też trudne do rozwiązania ze strony technicznej, ponieważ na Amazonie "wpinamy się" z naszą ofertą pod już istniejący produkt.

Amazon ma własny algorytm zarządzania stanami magazynowymi, przewidywania zapotrzebowania i kompletacji zamówień, więc to nie jest FIFO.

Link to postu

Jeśli Amazon nigdy Panu nie zwróci informacji, na temat wydanej partii, to nieważne czy będzie Pan używał FIFO czy losował partię, to do pojedynczych sprzedanych produktów, nigdy nie uzyska Pan realnego zysku, bo jest to matematycznie niemożliwe. Ewentualnie, wchodzi w grę wprowadzanie produktu jakimiś określonymi pakietami, czyli powiedzmy 100 sztuk i jak się wszystkie sprzeda, to można podsumować zbiorczo koszt zakupu i zbiorczo ceny sprzedaży (bo pewnie też się zmieniają) i będzie miał Pan zysk. Potem wprowadza Pan ten sam produkt jako nowy indeks i nowy pakiet. Ale to wszystko strasznie kombinowane rozwiązanie. Pozostaje FIFO i obliczenie dla Siebie jakiegoś pseudo kosztu "magazynowego", aby nie pójść z torbami.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...