Skocz do zawartości

Kolumna rozchód w module Inwentaryzacje

Polecane posty

Dokument Inwentaryzacji może generować RW (na braki) i PW (na nadwyżkę).
W przypadku PW używamy ostatnia cena zakupu i rabat aby wycenić nadwyżki.
W przypadku RW  towary można również wycenić poprzez ostatnia cena zakupu i rabat ale to przecież nie ma znaczenia, bo i tak finalnie liczy się cena magazynowa (koszt magazynowy).
(Jesteśmy na pełnej księgowości więc wartość magazynu ma dla nas znaczenie)

Wybranie Ostatnia cena zakupu i rabat nie powoduje wygenerowania ceny dla towarów które zostały przyjęte na stan poprzez kompletację lub pochodzą z poprzedniej Inwentaryzacji (która była utworzona w wyniku migracji z GT na NEXO). To wszystko powoduje, że dla części asortymentu nie podstawia się ostatnia cena zakupu i rabat bo nie ma skąd, zatem brakuje niektórych cen na RW i na PW. Nawet gdyby te ceny z ręki wklepać to z racji, że część towarów ma różne ceny zakupu w ciągu roku to i tak finalnie koszt magazynowy dla RW będzie się różnił od Wartości netto RW.

W module Inwentaryzacje, na gridzie zaprezentowana jest kolumna Przychód oraz Rozchód.
Kolumna Rozchód prezentuje wartość netto a nie koszt magazynowy.

1. Czy moglibyście dodać kolumnę koszt magazynowy na gridzie IN?
Wyprowadźcie mnie Państwo z błędu ale przecież to koszt magazynowy dla RW ma większe znaczenie niż wartość netto (z punktu widzenia ksiegowości to koszt magazynowy jest brany pod uwagę).  

2. Czy wycena nadwyżek w PW na bazie: ceny z ostatniej ceny zakup i rabatu to szczęśliwy pomysł?
(Ewentualne nadwyżki to nie żaden prezent od losu, one powstają w wyniku błędów pracowniczych, gdzie ktoś w wyniku pomyłki wyda fizycznie inny produkt (tak naprawdę inny kolor bo to nadal ta sama grupa produktowa) niż zafakturowano.

 


 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Równie dobrze może to być cena z ostatniej dostawy, cena ewidencyjna, jak i inna, ale to już zależy od polityki rachunkowości w firmie.
Ustawa o PDOP mówi jedynie, aby wycenić je w cenach rynkowych:
Cytat

Jeśli na skutek przeprowadzonej inwentaryzacji okaże się, że na stanie magazynu jest więcej towarów, niż to wynika z ewidencji księgowej, wówczas powstała nadwyżka traktowana jest jak przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PDOF. W praktyce przyjmuje się bowiem, że towary stanowiące tę nadwyżkę zostały przez podatnika otrzymane nieodpłatnie. Tak uznają zarówno organy podatkowe (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2016 r., nr IBPB-1-3/4510-608/16-1/SK), jak i sądy administracyjne (np. NSA w wyroku z 16 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 2113/11).

Przypomnijmy, że dla celów podatkowych wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (por. art. 12 ust. 5 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 11 ust. 2 ustawy o PDOF).

Źródło: http://www.vademecumpodatnika.pl/artykul_narzedziowa,982,0,16133,niedobory-i-nadwyzki-towarow-a-koszty-i-przychody-podatkowe.html

 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...