Skocz do zawartości

Płatność kartą za FV zakupowe

Polecane posty

Witam, mam pytanie natury praktycznej

Chronologia wygląda tak:

  1. do firmy wpływa FV zakupowa - płatnością kart

Fv wprowadzamy do Subiekta - zaznaczam płatność kartą i automatycznie pojawia mi się wypływ z kasy dwa dni później (tak mam ustawione i tak ma być, bo tak pojawia się na Wyciągu bankowym wypływ).

Wypłata z konta automatycznie tworzy mi spłatę zobowiązania (którą nie można rozkojarzyć bo jest powiązana z dokumentem źródłowym - czyli FV)

Pierwsze pytanie:

I pierwsza wątpliwość to to że w rozrachunkach widnieje mi spłata z 2 dniowym opóźnieniem (nie ma to dla mnie większego znaczenia - ale świeci mi się na niebieski trochę mnie drażni – można to jakoś wyeliminować?)

 

2) po dwóch dniach przychodzi mi wyciąg bankowy - gdzie widnieje ta operacja - jako transakcja kartą. Nie wprowadzam drugi raz tej transakcji – jako płatność kartą – tylko do wyciągu zaciągam już istniejącą transakcję (spłatę zobowiązania konkretnego klienta.)

Drugie pytanie:

I tak na naprawdę waham się nad prawidłowym ujęciem operacji robię to obecnie w dwojaki sposób (dla tego samego rodzaju operacji - a chciałabym i chyba powinnam stosować jednej sposób!)

  1. FV zakupowa: dzień x

Wn - vat

WN - odpowiednie konto na 4

Ma - 210 (rozrachunki z dostawcami)

 

2) wyciąg bankowy - dzień x + 2

Wn - 210 - rozrachunki z dostawcami)

Ma - 130 (konto bankowe)

 

I ten zapis wydaje mi się odpowiedni ale niestety nie obrazuje prawdy (bo z jednej strony rozrachunek z klientem powinien zamknąć się w dniu x, a nie w dniu x+2)

 

dlatego zastanawiam się nad wprowadzeniem zapisu: (dodaniem konta 139).

 

  1. FV zakupowa: dzień x

Wn - vat

WN - odpowiednie konto na 4

Ma - 210 (rozrachunki z dostawcami)

Wn- 210

Ma - 139 (środki pieniężne w drodze)

 

2) wyciąg bankowy - dzień x + 2

Wn - 139

Ma - 130 (konto bankowe)

 

tylko czy faktycznie muszę tak komplikować sobie życie? i wprowadzać takie zasady dla płatności bezgotówkowych?

 

Teoretycznie wiem że powinnam ale .... te rozliczone rozrachunki (automat przy tworzeniu FV) i wypływ z kasy pod konkretnego klienta mnie zastanawia nad koniecznością używania konta 139 ;)

Ilość dodatkowych czynności (usuwanie rozrachunków, tworzenie nowych rozrachunków – czy wy to robicie zgodnie ze sztuką). Jest po pierwsze czasochłonna, a dodatkowo trzeba pilnować konta 139 ;/

 

A może jest gdzieś opcja (nie znalazłam) – nie twórz automatycznie wypłaty z konta przy zaznaczeniu opcji płatność kartą ;D

 

Ps. Mam też czasem transakcje dla których nie mam FV (albo FV dostaję w następnym miesiącu i wtedy robię analogiczne operacje nieco inaczej ) - wprowadzam wypływ z banku bez danych klienta i wisi mi to na 139, a FV wprowadzam do subiekta jako kredyt kupiecki (mimo że płatność jest kartą).

 

Osobą które doczytały do końca - serdecznie dziękuję i będę wdzięczna za waszą metodologię przy analogicznej sytuacji. A na pewno macie takie sytuacje ? – no chyba że to kwestia moich złych ustawień programu.

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Płatność kartą za FV zakupowe
×
×
  • Dodaj nową pozycję...