Skocz do zawartości

Błąd w dekretacji 75% KUP przy braku odliczenia VAT

Polecane posty

Mamy firmę, która jest zwolniona z VAT i wczoraj okazało się, że jeśli wpisujemy dokumentu mimo wszystko od ewidencji VAT, zaznaczamy że nie odliczamy VAT oraz wybierzemy przypadek szczególny PIT, to podczas dekretacji takiego dokumentu podstawiają się złe kwoty. Czy to jest błąd Rewizora czy może jednak schemat dekretacji powinien wyglądać inaczej.

r1.thumb.JPG.82a4ca83c1c6b19c3584db606863c3f3.JPG

r2.thumb.JPG.1b563c714fc82279be6fe756f62450a8.JPG

r3.thumb.JPG.8bfdf5353cef91ca7f6dff8eac1488a7.JPG

Nie ma żadnego znaczenia czy wybierzemy przypadek szczególny VAT czy nie. Zawsze podstawia się tak samo. Dobre kwoty podstawiają się dopiero jak wpiszemy kwoty w stawce ZW.

Moim zdaniem to jest błąd Rewizora, bo gdybyśmy zwyczajnie nie mieli/nie mogli odliczyć VAT od takiej faktury, to podstawią nam się błędne kwoty.

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Nie ma znaczenia czy firma jest zwolniona z VAT czy nie. Rewizor ma ewidentny błąd w wyliczaniu kwot jeśli wybierzemy "bez odliczenia" VAT z jakiegoś powodu albo ja mam źle zrobiony schemat dekretacji.

Nie dalej jak w sobotę księgowałem faktury za paliwo, które były wystawione we wrześniu, więc mimo że normalnie VAT odliczam w tej firmie, to musiałem wybrać "bez odliczenia", bo już się nie należy. Oczywiście w dekrecie pojawiły się kwoty wzięte nie wiadomo skąd, ale pamiętałem o problemie i przeliczyłem sobie ręcznie 75% które ma iść w koszta i 25% które idzie w NKUP.

Link to postu

No i Twój schemat działa prawidłowo?

No chce żeby zaksięgowała się tak jak księguje się FV za paliwo.

123 zł - warość brutto faktury
100 zł - wartośc netto
23 zł - wartość VAT

Pryzpadek bez odliczenia VAT:
w koszta 92.25 zł (wn)
w NKUP 30,75 zł (wn)
kontrahent 123 zł (ma)

Przypadek z oliczeniem VAT:
kontrahent 123 zł (ma)
vat naliczony 11.50 zł (wn) - 50% z 23 zł
w koszta 75% z 11.50+100 -> 83.63 zł (wn)
w NKUP cała reszta 111,50-83,63 -> 27,87 zł (wm)

Link to postu

Czyli nie działa. Gdybyś przeczytał mojego posta dokładnie, to byś wiedział, że z moim schematem jeśli się wpisze w stawce zw(lub npo), to mój schemat również zrobi to prawidłowo. Nadal uważam, że jest to błąd, bo pobrane kwoty są nie wiadomo skąd i skoro dekretuję od ewidencji VAT, to uważam że powinienem wpisać fakturę z takimi stawkami jakie na niej są, a to gdzie się poprzenoszą w dekrecie czy też w deklaracji powinien załatwić parametr "całkowite", "bez odliczenia".

Co ciekawe w Rachmistrzu postępowanie dokładnie w taki sam sposób daje oczekiwane efekty i wszystko do książki podstawia się prawidłowo.

Link to postu

Zdecydowanie się nie zgadzam. Rozumiem, że 75% masz w głowie dla każdej kwoty i nie musisz używać kalkulatora. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, że jak nie jest aż tak wielkim problemem klient, który nie jest na VAT, bo rzeczywiście można od biedy wpisywać wszystko jak leci w stawce zw, to już klient z VAT gdzie raz odliczamy od faktury, a raz nie odliczamy jest już zdecydowanie większym i poważniejszym problemem.

Link to postu

Według mnie program nie działa prawidłowo, ale musi to poczekać na potwierdzenie przez producenta...

Schemat importu Pana Tomasza Bartodzieja nie jest poprawny/nie jest uniwersalny dla różnych przypadków szczególnych VAT i PIT...

Pan Jan Bartodziej chyba nie doczytał, że problem dotyczy Rewizora, a nie Rachmistrza, gdzie nie określamy jednej kwoty, a wiele kont, w prawdzie jest wparcie dla wydatków na pojazd, ale też jestem zwolennikiem procedur - jak wprowadzamy dokumenty od VAT to wszystkie - często wprowadzanie danych jest rozdzielane - jedna osoba wprowadza dane do VAT, a inna na konta...

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...