Skocz do zawartości

Wprowadzenie fv w euro

Polecane posty

Za zapisy na kontach nie będzie ścigał, ale za deklaracje VAT już tak - dopiero teraz zauważyłem, że na dokumencie VAT podatek VAT został wykazany w niewłaściwej stawce, należy go przecież wykazywać (jak na dekrecie) w krajowej stawce VAT.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
59 minut temu, Agnieszka Dąbrowska napisał:

Czyli zdjęcia 3 i 4 są poprawne?

Niestety zauważyłem kolejny potencjalny błąd - dokument jest w EUR, a dodała Pani dekret w PLN, ogólnie można i należy wprowadzać dokumenty zgodnie z oryginałem, bez informacji o walucie nie będzie poprawnych rozrachunków i możliwości naliczenia różnić kursowych.

Link to postu

Wg mnie drugi jest poprawny. Podatek należny i naliczony z deklaracji musi się zgadzać z zapisami na kontach dot. vat. To tak jakbyś np.  dostał fakturę i do niej koretkę do zera. Też byś pominął księgowanie vatu z takich faktur?? Czasem do statystyk potrzebne sąą kwoty vat naliczonego, należnego za cały rok. Przeksięgowując vaty na konto 223 też się przydaje jak jest wszystko wpisane bo wówczas możesz porównać z deklaracją VAT-7.  

Link to postu
19 godzin temu, Jan Bartodziej napisał:

Wg mnie drugi jest poprawny.

Proszę przeczytać moją poprzednią odpowiedź dotyczącą waluty...

 

19 godzin temu, Jan Bartodziej napisał:

Podatek należny i naliczony z deklaracji musi się zgadzać z zapisami na kontach dot. vat.

Nie jestem księgowym, nie będę dyskutował, opisałem swoje doświadczenia jak pracują inne księgowe według których "nie musi".

 

19 godzin temu, Jan Bartodziej napisał:

To tak jakbyś np.  dostał fakturę i do niej koretkę do zera. Też byś pominął księgowanie vatu z takich faktur??

Według mnie to kompletnie nietrafiony przykład - faktura i korekta to dwa dokumenty, dwa oddzielne zdarzenia, oddzielne płatności, rzadko kiedy występują w tej samej dacie - tutaj mamy jeden dokument, jedno zdarzenie jakim jest zakup.

 

19 godzin temu, Jan Bartodziej napisał:

Czasem do statystyk potrzebne sąą kwoty vat naliczonego, należnego za cały rok.

Przecież dokładnie to napisałem - kto co potrzebuje.

Link to postu
6 godzin temu, Daniel Kozłowski napisał:
Dnia 20.01.2020 o 14:41, Jan Bartodziej napisał:

Podatek należny i naliczony z deklaracji musi się zgadzać z zapisami na kontach dot. vat.

Nie jestem księgowym, nie będę dyskutował, opisałem swoje doświadczenia jak pracują inne księgowe według których "nie musi".

Nie podchodziłbym co do zasady, że tutaj coś musi i nie musi. Podejrzewam, że jeśli w polityce rachunkowości opiszemy, że nie wykazujemy w zapisach księgowych podatku należnego i naliczonego w jednym momencie, to może by to przeszło. Osobiście jednak na to bym się nie zdecydował, z uwagi na:

Art. 24 UoR, pkt. 1: Księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. pkt. 2. Księgi rachunkowe uznaje się za rzetelne, jeżeli dokonane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.

oraz Art. 22 UoR pkt. 1: Dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 elementy dowodu księgowego, oraz wolne od błędów rachunkowych. Niedopuszczalne jest dokonywanie w dowodach księgowych wymazywania i przeróbek.

Ostatecznym efektem takie podejścia do księgowań rozliczeń VAT jest zgodność obrotów na kontach VAT z rzeczywistymi ujęciami tych kwot w ewidencji.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...