Skocz do zawartości

Księgowanie kosztów na przełomie roku

Polecane posty

Dzień dobry,

pytanie jak w tytule. W ewidencji VAT zakupu mam wprowadzoną fakturę z datą wystawienia 03.01.2020, datą wykonania usługi 31.12.2019r. Bez wątpienia to koszt ubiegłego roku.

I co dalej?  Operacja "księguj pozycję" kończy się niczym; dokumentu brak w KPiR 2019r. jak i 2020r. Co robię źle?

Link to postu

Jeżeli chce Pan żeby dokument był ujęty w KPiR w roku 2019, a daty po stronie zapisu VAT były w roku 2020 (z wyjątkiem daty zakończenia dostawy) to jedyną możliwością będzie dodanie z ręki zapisu w KPiR i wybranie opcji Dodaj dane VAT i uzupełnienie tych dat. Opcja księgowania nie zadziała w tym przypadku.

Link to postu

Chyba jednak zadziała. Wchodzisz w 2019 w ewidencje vat zakup. Wbijasz fakturę z datą otrzymania 31.12, datą wystawienia 31.12. Ksiągujesz. Wchodzisz w fakturę i zmieniasz datę otrzymania i wystawienia, okres odliczenia w vat na 01.2020.W kpir 2019 masz zaksięgowane, a w 2020 r. masz w ewidencji zakupu.

Link to postu

Taaaaaak, działa ;)

Trochę to dziwne, że w ciągu roku można księgować dokumenty w różnych miesiącach (tak, mam takiego upartego klienta, który chce kosztowo ujmować faktury w miesiącu wcześniejszym, niż data jej wystawienia), a na przełomie roku już tak prosto to nie działa. I o ile wskazana metoda daje oczekiwany skutek, o tyle propozycja P. Kamila jest odrobinę bardziej "elegancka"; wymaga mniej kombinowania.

Raz jeszcze dziękuję.

PS.

Zastanawiało mnie, że tak mało informacji i pytań na ten temat na forum, bo zagadnienie dotyczy raczej wszystkich...

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...