Skocz do zawartości

Jak wysłać PIT4-R i PIT-11 do US

Polecane posty

Cześć,

pomóżcie bo robię to po raz pierwszy i chyba nie do końca ogarniam wszystko.

Wygenerowałem sobie pit 11 i pit 4r za pracownika. Jestem w zakładce deklaracje skarbowe i dla przykładu klikam w pit 11 i mam opcje wysyłka elektroniczna i 3 opcje podpis kwalifikowany , niekwalifikowany i wyślij do e-deklaracje. I tu się gubię bo nie ogarniam czym się różnią i  co mam zrobić. Kwalifikowany to podpis elektroniczny ten płatny? Niekwalifikowany to już wcale nie wiem co to jest. Przyznam że kliknąłem w e-deklaracje i coś mi się wygenerowało w pit 11 w zakładce wysyłka elektroniczna ale czy to jest ok i czy mam coś dalej z tym zrobić to już nie wiem.

Za każdą pomoc z góry dziękuje.

 

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Jak wysłać PIT4-R i PIT-11 do US

Dzień dobry

Podpis kwalifikowany to ten z certyfikatem - płatny.

Podpis niekwalifikowany - to ten za pomocą danych autoryzujących: numer NIP/PESEL i kwota przychodu z rozliczenia rocznego sprzed dwóch lat.

 

Złóż podpis kwalifikowany i wyślij - podpisuje Pan certyfikatem i wysyła na bramkę. Jak wysyłka powodzi się to pobiera Pan UPO poprzez Pobierz poświadczenie odbioru.

Złóż podpis niekwalifikowany i wyślij - podpisuje Pan danymi autoryzującymi (jeżeli w programie istnieje deklaracja rozliczenia rocznego sprzed dwóch lat to program powinien sam pobrać dane, ew. podpowiadane są dane używane przy poprzedniej wysyłce elektronicznej) i wysyła na bramkę. Jak wysyłka powodzi się to pobiera Pan UPO poprzez Pobierz poświadczenie odbioru.

Złóż podpis kwalifikowany - podpisuje Pan tylko certyfikatem (bez wysyłki na bramkę). Wysyłkę dokonuje Pan poprzez Wyślij do e-Deklaracje.

Złóż podpis niekwalifikowany - podpisuje Pan tylko danymi autoryzującymi (bez wysyłki na bramkę). Wysyłkę dokonuje Pan poprzez Wyślij do e-Deklaracje.

Wyślij do e-Deklaracje - wysyła podpisaną deklarację na bramkę. Jeżeli deklaracja jest niepodpisana, to program proponuje ją podpisać za pomocą podpisu kwalifikowanego.

Program nie podpisze niepoprawnie wypełnionej deklaracji. Do niezależnego sprawdzenia poprawności danych elektronicznych jest opcja Sprawdź poprawność danych w kontekście wysyłki.

  • Dziękuję 1
Link to postu

Dziękuje za odpowiedz.  Wybrałem podpis niekwalifikowany ale mam problem z danymi autoryzującymi. Wyskakuje okienko proszące mnie o podanie danych NIP, PESEL, Imię i Nazwisko, data urodzenia  i kwota przychodu sprzed dwóch lat.

I teraz moje pytanie, jeżeli prowadzę działalność od połowy 2018 roku to z działalności nie mam przychodu za 2017rok (dwa lata wstecz) to rozumiem że podaje przychód z deklaracji PIT 37 za 2017r ? albo wpisuje 0 bo chodzi o działalność gospodarczą?

Drugie pytanie jeżeli faktycznie mam wykazać przychód z Pit 37 to w danych autoryzujących wykazuje tylko PESEL bo wtedy rozliczałem się na podstawie PESELU ? albo wykazuje PESEL i NIP jednocześnie?

Będę wdzięczny za odpowiedz.

Link to postu
17 godzin temu, Przemysław Janiak napisał:

I teraz moje pytanie, jeżeli prowadzę działalność od połowy 2018 roku to z działalności nie mam przychodu za 2017rok (dwa lata wstecz)

Dwa lata wstecz to przychód za 2018 - mamy już 2020 :)

17 godzin temu, Przemysław Janiak napisał:

podaje przychód z deklaracji PIT 37 za 2017r ? albo wpisuje 0 bo chodzi o działalność gospodarczą?

Jest to kwota przychodu ogólna - bez względu na źródło przychodu.

Podaje Pan wartość z pola 62 w przypadku PIT-37 bądź wartość z pola 94 jeżeli jest to PIT-36.

17 godzin temu, Przemysław Janiak napisał:

w danych autoryzujących wykazuje tylko PESEL bo wtedy rozliczałem się na podstawie PESELU ? albo wykazuje PESEL i NIP jednocześnie?

Osoba fizyczna nie prowadząca działalności posługuje się nr PESEL, prowadząca działalność - numerem NIP. Istotne jest (jak zauważyłem) by ten sam numer identyfikacyjny był na składanej deklaracji jak i w podpisie danymi autoryzacyjnymi.

Edytowane przez Roman Budzisz
  • Dziękuję 1
Link to postu

Dzięki, teraz udało mi się wszystko poprawnie wysłać.

Ale muszę przyznać że informacja przy autoryzacji podpisu : " Kwota przychodu z zeznania rocznego za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy" jest bardzo mylące i nie intuicyjne. Bo jak np robiłem pit4r za rok 2019 i proszą mnie o kwotę sprzed 2 lat to dla mnie 2017(nie odejmuje tych 2 lat od roku w którym jestem, tylko od roku deklaracji jaka sporządzam). Wg mnie bardziej intuicyjne jest "Proszę podać kwotę przychodu z zeszłorocznego zeznania rocznego" to wtedy obojętnie co podpisuje czy zeznanie roczne czy jakąś deklaracje od razu wiem że szukam w ostatniej deklaracji rocznej.

Jeszcze raz dzięki za łatwe wytłumaczenie wszystkich zagadnień.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...