Skocz do zawartości

Blokowanie FV bez NIP przy wystawianiu FV poprzez SELLO

Polecane posty

Jak w temacie. Nie działa. Raz od święta wyskoczy komunikat, 99.9% faktur przechodzi mimo włączonej blokady ...

Podobnie jest z ostrzeżeniem przy wystawianiu paragonów które weszły od najnowszej wersji 1.61 raz się dzisiaj włączyło, a takto cisza ...

DW: @Bartosz Rosa @MARCIN e-kupowanie.pl

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Blokowanie FV bez NIP przy wystawianiu FV poprzez SELLO

U mnie mam wrażenie, że komunikat z Subiekta wyskakuje za każdym razem jak jest faktura lub paragon bez NIP dla (chyba) osoby prywatnej (czasem są to dane adresowe do wysyłki jako firma). Ale poobserwuję dokładniej. Mnie brakuje tego, że na liście transakcji nie ma oznaczeń N lub P (nip/pesel) - od razu było by wszystko jasne. Od 1.33 nie zdarzyło mi się, żeby była fv na firmę i nie było NIP-u. Chyba ?

 

Ustawiałeś w paragonie/fakturze w GT?

PAi

image.png.061535387c5ca88e58cc42e431b78c28.png

FS

image.png.cb56675c04e6a0911e38705fdb8bc914.png

Link to postu

Chodzi mi o przypadek, gdy Klient nie poda NIP a chce fakturę. Regulacje podatkowe każą taką fakturę fiskalizować.

Subiekt kiedyś wyświetlał ostrzeżenie i działało to na początku, obecnie już nie.

 

 

Czy oprócz poniższego ustawienia mam jeszcze coś sprawdzić?

 

image.png.28afb4c7b7d2604a58de901ceea91118.png

Edytowane przez HotKey .
Link to postu
30 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

U mnie mam wrażenie, że komunikat z Subiekta wyskakuje za każdym razem jak jest faktura lub paragon bez NIP dla (chyba) osoby prywatnej (czasem są to dane adresowe do wysyłki jako firma). Ale poobserwuję dokładniej. Mnie brakuje tego, że na liście transakcji nie ma oznaczeń N lub P (nip/pesel) - od razu było by wszystko jasne. Od 1.33 nie zdarzyło mi się, żeby była fv na firmę i nie było NIP-u. Chyba ?

 

Ustawiałeś w paragonie/fakturze w GT?

PAi

image.png.061535387c5ca88e58cc42e431b78c28.png

FS

image.png.cb56675c04e6a0911e38705fdb8bc914.png

Aha problem dotyczy raczej tylko transkacji pobranych z  Allegro.

Przestaw sobie jakiś paragon na fakturkę i sprawdź, sello przepuści taki zapis.

@MARCIN e-kupowanie.pl

 

image.png.ac738b63671a73eb4cff6657f166ae88.png

Edytowane przez HotKey .
Link to postu
27 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

jak jest faktura lub paragon bez NIP dla (chyba)

Nam normalnie przechodzą wszytkie bez NIP faktury.

Blokada zapisu to fikcja obecnie, kiedyś działało teraz nie. Typ Klienta sprawdziłem OSOBA.

Edytowane przez HotKey .
Link to postu
41 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

U mnie mam wrażenie, że komunikat z Subiekta wyskakuje za każdym razem jak jest faktura lub paragon bez NIP dla (chyba) osoby prywatnej (czasem są to dane adresowe do wysyłki jako firma). Ale poobserwuję dokładniej. Mnie brakuje tego, że na liście transakcji nie ma oznaczeń N lub P (nip/pesel) - od razu było by wszystko jasne. Od 1.33 nie zdarzyło mi się, żeby była fv na firmę i nie było NIP-u. Chyba ?

 

Ustawiałeś w paragonie/fakturze w GT?

PAi

image.png.061535387c5ca88e58cc42e431b78c28.png

FS

image.png.cb56675c04e6a0911e38705fdb8bc914.png

Masz niezły instynkt. Blokada przepuszcza, gdy typ Klienta to

OSOBA

gdy typ klienta to

FIRMA
blokada działa.

 

Co możemy z tym zrobić, aby OSOBA też blokowało ?

@MARCIN e-kupowanie.pl @Bartosz Rosa

 

 

Typ kleinta FIRMA Subiekt wywołany przez Sello blokuje.

Co możemy zrobić, aby blokowało też OSOBA ?

Edytowane przez HotKey .
  • Lubię to 1
Link to postu

Dodam, że dzisiaj mam tak, i chyba zawsze tak jest:

1

w Sello faktura, bez danych firmowych, bez NIP:

image.png.1cf5e246b02a35361c50e91d7187b340.png

 

2

w GT "Osoba":

image.png.2b779ba1dc7cba7df9798e7f2dbe5fb7.png

 

3

ostrzeżenie, przy wystawianiu faktury pojedynczo, w Sello jest takie, przez chwilę (może łatwo przeoczyć):

image.png.5f4d8c966b6b7ab78caf574f1fd7d4e4.png

 

?

Edytowane przez MARCIN e-kupowanie.pl
Link to postu

Drogi Insercie

Brak odpowiwdzi jest też odpowiedzią.

 

Na dzisiaj blokowanie faktur bez NIP w Waszym programie działa tak jak do niedawna polskie państwo:

"teoretycznie".

 

Proszę o zaproponowanie rozwiązania wszystkim użytkownikom Sello którzy nie mogą korzystać z funkcjonalności blokowania zapisu faktur bez NIP bo u mnie praktycznie ta Wasza "blokada" przepuszcza obecnie zapis 100% takich dokumentów.

 

Bartosz to chociaż coś by się odezwał na forum Sello a tu cisza.

Dziękuję za uwagę.

Link to postu

Hmmmm...... A dzisiaj miałem takie okienko przy paragonie:

image.png.f188c71104fdc22074185b608d23ce4c.png

Tylko użytkownik jest w GT jako firma (chociaż nie było danych firmowych)...

 

@Kamil Goleń może rozwiązało by ustawienie w Subiekcie takiej opcji (jeśli u kogoś wchodzi to w firmie w grę):

image.png.0294d11ce07108b7c29630402e5c601a.png

 

@HotKey .?

  • Lubię to 1
Link to postu
2 godziny temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

 

@Kamil Goleń może rozwiązało by ustawienie w Subiekcie takiej opcji (jeśli u kogoś wchodzi to w firmie w grę):

image.png.0294d11ce07108b7c29630402e5c601a.png

 

@HotKey .?

@Bartosz Rosa

Ja tak mam i nie daje to nic. 100% faktur przechodzi bez NIP. Czyli jest blokada, ale nie działa i nie będzie działać w najbliższym czasie się to nie zmieni.

Edytowane przez HotKey .
Link to postu

Ten parametr w Subiekcie dotyczy dodawania kontrahenta w Subiekcie. Sello dodając kontrahenta ustawia go po swojemu jako firma, jeśli ma uzupełnioną nazwę firmy i tak już zostaje. Jeśli nie ma firmy to tworzona jest osoba. Do czego jest potrzebna ta blokada dla osoby? W samym Allegro klient też nie może wprowadzić NIPu jeśli bierze fakturę na osobę.

Link to postu
2 godziny temu, Bartosz Rosa napisał:

Ten parametr w Subiekcie dotyczy dodawania kontrahenta w Subiekcie. Sello dodając kontrahenta ustawia go po swojemu jako firma, jeśli ma uzupełnioną nazwę firmy i tak już zostaje. Jeśli nie ma firmy to tworzona jest osoba. Do czego jest potrzebna ta blokada dla osoby? W samym Allegro klient też nie może wprowadzić NIPu jeśli bierze fakturę na osobę.

Tak, można nie wpisując NIP-u wybrać fakturę. Wtedy musimy ją fiskalizować, więc jest potrzebna oddzielna procedura przy wystawianiu dokumentu. Ostrzeżenie jest bardzo potrzebne.

Skala jest dość duża. Przykładowo w tym roku takie faktury u mnie to ok. 20% wszystkich faktur...

Edytowane przez MARCIN e-kupowanie.pl
Link to postu
Dnia 29.01.2020 o 13:14, Kamil Goleń napisał:

Blokada dotyczy tylko i wyłącznie FS wystawionych dla kontrahentów o typie Firma. Dla Osób pojawia się informacja, o której wspominał Pan Marcin i nie zmieni się to w najbliższych wersjach programu.

Uważam, że to złe rozwiązanie, ponieważ system pozwala na podanie NIPu dla osoby. Skoro potencjalnie można podać NIP, to może się on też znaleźć na paragonie, a później na fakturze detalicznej - nie ma więc sensu rozróżnianie w tej sytuacji osoby od firmy. (Zwłaszcza, że ustawa nie uzależnia traktowania NIPu od tego kim jest nabywca. Stwierdza jedynie, że na paragonie i fakturze ma on być taki sam.) Należy więc albo zabronić dodawania NIPu dla osób, albo ujednolicić traktowanie NIPu dla osób i firm. (Obstawiam to drugie.)

Proszę to przekazać projektantom do przemyślenia. :-)

Link to postu
Dnia 30.01.2020 o 10:50, Bartosz Rosa napisał:

Ten parametr w Subiekcie dotyczy dodawania kontrahenta w Subiekcie. Sello dodając kontrahenta ustawia go po swojemu jako firma, jeśli ma uzupełnioną nazwę firmy i tak już zostaje. Jeśli nie ma firmy to tworzona jest osoba. Do czego jest potrzebna ta blokada dla osoby? W samym Allegro klient też nie może wprowadzić NIPu jeśli bierze fakturę na osobę.

Faktury bez NIP należy fiskalizować. Ja postawię inaczej sprawę, po co INSERT wprowadził taką blokadę, skoro ona nie działa?

INSERT wprowadził taką blokadę, bo to poważna sprawa jak się wystawi fakturę bez NIP i nie zafiskalizuje się jej.

Ja mam mnóstwo takich faktur mimo, że Operator stara się nie przeoczyć fiskalizacji, jednak mnóstwo jest takich przypadków !

Po prostu Sello mogłoby ustawiać może typ FIRMA do wszystkich którzy chcą fakturę a z jakiegoś powodu nie podali NIP ?

 

Chodzi o to, że blokada INSERTu w praktyce nie działa dla użytkowników Sello, bo z jakiegoś powodu faktury na firmę nawet jak się poda nazwę firmy, a hmmm zapomni podać NIP to jest klient typu OSOBA i faktury bez NIP przechodzą. Z drugiej strony drogi INSERTcie jaki sens ma przepuszanie faktur dla klientów typu OSOBA bez NIP?

Ja nie widzę żadnego uzasadnienia.

Nie chcę, aby wyglądało, że to problem Sello, ja po prostu nie rozumiem, czemu FIRMA bez NIP trzeba faktury fiskalizować, a OSOBA bez NIP nie. Nie rozumiem sposobu myślenia programistów od SUBIEKTa. Po prostu wygląda to jak jakiś błąd w programie, a nie feature. Proszę o uzasadnienie na gruncie prawa podatkowego dlaczego Subiekt przepuszcza blokadę zapisu faktury bez NIP gdy typ Klienta to OSOBA ? @Kamil Goleń

Chciałbym zwyczajnie wiedzieć, co napisać Użytkownikom Sello, dla których takie zachowanie SUBIEKTa to po prostu jakaś bzdura i przeoczenie programistów. Dziękuję.

Edytowane przez HotKey .
Link to postu
Dnia 30.01.2020 o 13:30, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Skala jest dość duża. Przykładowo w tym roku takie faktury u mnie to ok. 20% wszystkich faktur...

To jest bardzo duży problem i duża skala dla Użytkowników Sello obecnie u mnie to ... 100% przepuszczanych faktur na firmę bez podania NIP, dodam, że wielu użytkowników systemu o to pytało już.

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Ciekawe, że Sello (Subiekt?) podpowiada:

image.png.92baf471edf046be4866305946588154.png

nawet jeśli kontrahent nie ma NIP-u a nazwa firmy jest taka:

image.png.aa27d3d323447016d136dc659c5963cc.png

 

Czyli podpowiedź wynika z tego, że w GT Sello zapisało klienta jako firmę? Nie jest to sprawdzane po obecności NIP tylko po wpisie (jak wyżej). Czasem klienci tam mają wpisane "nie ma" lub "brak"... (bo to pole FIRMA w Allegro zapewne)

image.png.cdc71fa532d70b70cd5847884bdf0bee.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...