Skocz do zawartości

Składka na FP wspólnika w zaliczce na podatek dochodowy i PIT36 za 2019r.

Polecane posty

Dzień dobry,

Składka na FP i FGŚP naliczana jest dla jednego z dwóch wspólników spółki cywilnej. Wobec tego nie była księgowana w kosztach KPiR a jedynie w miesięcznych zaliczkach na podatek dochodowy w pozycji 22: pozostałe odliczenia. Po wyliczeniu PIT36 za 2019 rok nie jest ona uwzględniona w rozliczeniu rocznym. Czy powinienem zrobić coś inaczej, czy powiększyć swoje koszty uzyskania przychodu w załączniku PIT-B?

Link to postu

Jedyne rozwiązanie, to powiększenie kosztów uzyskania przychodu przypadających na podatnika. Nieuprawnione jest zaksięgowania jego składek do PKPiR, ponieważ powiększą one koszty uzyskania przychodów SPÓŁKI, a to nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

Dziękuję za odpowiedź.

PS.

Czy opisane przeze mnie zagadnienie jest jedynie moim problemem, czy inni rozwiązują to inaczej? Chętnie poznam stanowisko innych osób.

Link to postu

Ja dodaję nową działalność gospodarczą tytułem Fundusz pracy z NIP wspólnika na 100% udziału i tam wprowadzam ręcznie kwotę zapłaconej składki na FP. W kolejnym miesiącu program pobiera dane automatycznie z poprzedniego miesiąca, więc doliczam kolejną składkę. Do PIT rocznego wykazuje jak należy - powiększa koszty uzyskania przychodu. 

W nowym roku już zostały zapamiętane dane z poprzedniego roku do wyliczeń zaliczki i pokazały mi się wszystkie dane identyfikacyjne.

 

Dnia 18.02.2020 o 13:12, Wojtek Rerych napisał:

Jedyne rozwiązanie, to powiększenie kosztów uzyskania przychodu przypadających na podatnika. Nieuprawnione jest zaksięgowania jego składek do PKPiR, ponieważ powiększą one koszty uzyskania przychodów SPÓŁKI, a to nie jest zgodne ze stanem faktycznym.

Dziękuję za odpowiedź.

PS.

Czy opisane przeze mnie zagadnienie jest jedynie moim problemem, czy inni rozwiązują to inaczej? Chętnie poznam stanowisko innych osób.

To jest niewłaściwe, bo nie zgadza się z proporcją kup przypadających na wspólnika.

Rozwiązaniem jest to co napisałam wyżej. 

Link to postu

Dziękuję, jest to ciekawy pomysł.

Jednak:

"To jest niewłaściwe, bo nie zgadza się z proporcją kup przypadających na wspólnika."

Tak, proporcja kup w załączniku PIT-B zostaje naruszona, jednak nie jest to niewłaściwe. Konsultowałem z KIS i US - uznają zasadność takiego rozwiązania.

Link to postu
9 godzin temu, Agata Ptaszyńska napisał:

Ja dodaję nową działalność gospodarczą tytułem Fundusz pracy z NIP wspólnika na 100% udziału i tam wprowadzam ręcznie kwotę zapłaconej składki na FP...

Doprecyzujmy, czy prawidłowo rozumiem:

Zakłada Pani nowy/kolejny podmiot z NIP-em wspólnika (100% udziałów), tak?

Przy wyliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy (z poziomu SPÓŁKI) system uwzględnia ten FP (po NIP-ie wspólnika)? I potem w PIT-36?

Link to postu
6 godzin temu, Wojtek Rerych napisał:

Zakłada Pani nowy/kolejny podmiot z NIP-em wspólnika (100% udziałów), tak?

Przy wyliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy (z poziomu SPÓŁKI) system uwzględnia ten FP (po NIP-ie wspólnika)? I potem w PIT-36?

Przepraszam, nie napisałam wcześniej jasno co robię.

Z poziomu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy wspólnika w formularzu dopisuję ręcznie kolejną działalność gospodarczą, którą jest Fundusz pracy z NIP osobistym wspólnika. Zaznaczam 100% udziału i wprowadzam ręcznie kwotę zapłaconej składki w kup. Wtedy program uwzględnia to w kosztach wspólnych i przerzuca potem do kolejnego miesiąca i do PIT-36.

Tak samo postępuję, gdy mam wspólnika spółki jawnej, który prowadzi też własną JDG. Uzupełniam w jego wyliczeniu zaliczki na PIT dane spółki i jej przychody i koszty. Wszystko jest ładnie podsumowane i wyliczony podatek.

6 godzin temu, Wojtek Rerych napisał:

Tak, proporcja kup w załączniku PIT-B zostaje naruszona, jednak nie jest to niewłaściwe. Konsultowałem z KIS i US - uznają zasadność takiego rozwiązania.

No właśnie, co kraj to obyczaj. Mój US tego nie akceptował i kazał mi korygować zeznanie. Natomiast nie mają problemu z wykazaniem jako oddzielnej pozycji w PIT-B.

Link to postu
  • 1 rok później...

Odswiezam temat:) czy ktos moglby powiedziec zrobic zrzut jak "z poziomu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy wspólnika w formularzu dopisuję ręcznie kolejną działalność gospodarczą, którą jest Fundusz pracy z NIP osobistym wspólnika".

bede wdzieczny za pomoc.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...