Skocz do zawartości

Polecane posty

Szanowni Państwo,

czy tylko u mnie nie jest możliwe wygenerowanie deklaracji DSF-1 za 2019 r.? Deklarację mogę wygenerować w roku obrotowym 2020 r. A pierwszą składa się za 2019 r.

Wiem, że nie ma jeszcze udostępnionej wersji elektronicznej, ale czy nie powinna być udostępniona możliwość wygenerowania deklaracji w tym roku, którego dotyczy?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Link to postu

Według naszej interpretacji w polu "3.Rok" należy podać ten rok, w którym składane są deklaracje PIT, z których dochody są uwzględniane w DSF-1.
Jeżeli wpisujemy dochody np. z PIT-36 za rok 2019, który składany jest w roku 2020, to w deklaracji DSF-1 wpisujemy rok 2020. Dlatego w programie pierwszą deklarację generujemy w roku 2020.

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Rzeczywiście data ma być 2020, tak jak otrzymałem w informacji z Inserta :

Wynika to z opisu na deklaracji:

„Termin składania: Do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego” (a nie roku następującego po roku kalendarzowym)

oraz z przypisu nr 2 do pozycji 18:

"W sumie dochodów uwzględnia się dochody podlegające wykazaniu w zeznaniach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-CFC oraz w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A, których termin złożenia upływa w okresie od dnia 1 maja roku poprzedzającego rok wskazany w poz. 3 do dnia 30 kwietnia roku wskazanego w poz. 3. (...)".

Ja wpisałem dane ręcznie.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

W związku z pojawieniem się różnych interpretacji odnośnie roku, jaki należy wykazać w poz. nr 3 deklaracji DSF-1, wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

 

Otrzymaliśmy odpowiedź, która podziela nasze stanowisko, że w deklaracji składanej do 30.04.2020 r. w poz. 3 należy podawać rok 2020:

„Odpowiadając na pytanie informujemy, że w deklaracji DSF-1(1) składanej do 30.04.2020 r. w poz. 3 należy wpisać 2020 r.; w deklaracji składanej do 30.04.2021 r. w poz. 3 należy wpisać 2021 r. Podstawa prawna: art. 30h ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)”.

 

Jak już wyjaśnialiśmy takie podejście wynika również z opisu na deklaracji:

„Termin składania: Do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego” (a nie roku następującego po roku kalendarzowym)

 

oraz z przypisu nr 2 do pozycji 18:

"W sumie dochodów uwzględnia się dochody podlegające wykazaniu w zeznaniach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-CFC oraz w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A, których termin złożenia upływa w okresie od dnia 1 maja roku poprzedzającego rok wskazany w poz. 3 do dnia 30 kwietnia roku wskazanego w poz. 3. (...)".

 

Ponieważ dotarły do nas również odmienne stanowiska w tej sprawie, w wersji 1.62 HF1 programu dodaliśmy możliwość generowania deklaracji w roku 2019, gdyby jednak urzędy skarbowe wymagały wpisania w poz. 3 roku 2019.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...