Skocz do zawartości

[ROZWIĄZANO] IMAP a pobieranie załączników [sugestia]

Polecane posty

Używamy NEXO od początku 2017 a baza waży już ok 7 GB (strach pomyśleć co będzie dalej :)
Baza tak puchnie ponieważ mamy dużo załączników na poczcie (głównie foto produktów .jpg - odebranych ale i wysłanych do kontrahentów)
Oczywiście tak duża wielkość bazy ma swoje negatywne implikacje, m.in. przy archiwizowaniu, czy też wysyłaniu na e-archiwizację itd.

Pocztę mamy na home - serwer, który mamy wykupiony umożliwia przechowywanie ok. 200GB danych.

Nie wie czy to możliwe ale... optymalnym rozwiązaniem "na przyszłość" byłoby aby Gestor pobierał (dla wysłanych i odebranych) tylko nazwę załącznika i rozszerzenie a dopiero po kliknięciu w załącznik następowało każdorazowo dociągniecie załącznika i otworzenie go skojarzonym programem. Czyli próba otworzenia go wymuszałaby ściągnięcie go z serwera.
Z tym, że aby miało to sens (w kontekście oszczędności miejsca) to np. przy każdorazowym restarcie GESTORA dociągnięte w danej sesji załączniki byłyby usuwane (albo np. po każdym restarcie komputera). W samym interfejsie nieściągnięte załączniki najlepiej aby były widoczne jak dotychczas, czyli w tym samym miejscu nazwa, tylko wielkość 0kB, przykładowo:
Załączniki: foto1.jpg (0kB)

Dobrze aby nadal była możliwość zostosowania wyszukiwania CTR+F8 po nazwie załącznika.
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że w/w modelu pracy z pocztą załączniki byłyby poza bazą i nie byłyby archiwizowane po stronie NEXO... na home jednak mamy archiwizacje do 3 dni wstecz + dużą przestrzeń więc wydaje się, że implementacja w/w rozwiązania byłaby idealna dla wszystkich tych, którzy maja duże ilości załączników i szybkie łącze do płynnego dociągania załączników...

Jak to widzicie Państwo?

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
  • Lubię to 1
Link to postu

Witam,

Możemy się przyjrzeć temu tematowi po wiośnie 2018. Myślimy o tym aby w poczcie  były ściągane wyłącznie nagłówki wiadomości i dopiero wejście w taką wiadomość dociąga całą resztę (treść, załączniki). Niemniej jednak to nie rozwiązałoby Pana problemu. Czy zaproponowany przez Pana model sprawdziłby się i miał szansę na realizację ? - musimy to dokładnie przeanalizować. 

Link to postu
Dnia ‎2017‎-‎11‎-‎15 o 10:52, Igor Bernakiewicz napisał:

Myślimy o tym aby w poczcie  były ściągane wyłącznie nagłówki wiadomości i dopiero wejście w taką wiadomość dociąga całą resztę (treść, załączniki). Niemniej jednak to nie rozwiązałoby Pana problemu.

My mamy tylko kilka skrzynek e-mail, przy większych podmiotach (ilościach skrzynek i pracą z załącznikami) wydaje mi się, że wyżej zdiagnozowany problem (puchnięcia bazy) wcześniej czy później ale wróci do nas klientów a w konsekwencji do Was - więc temu tematowi trzeba się naprawdę przyjrzeć ASAP.

Rozwiązanie o którym Pan wspomina znam z smartfona, z tym, że zdaje się, że to rozwiązanie to była to odpowiedź na ograniczone pakiety danych, zmierzam do tego, że to rozwiązanie rozwiązuje zupełnie inny problem (który pomijając operatorów telefonii komórkowej raczej nie występuje, więc tak naprawdę pytanie nad sensem jego implementacji pozostaje otwarte).

Co do oszczędności z brakiem dociągania treści to też jest ona bardzo pozorna.
Ktoś dla nas to sprawdził fizycznie, no i dla naszej bazy, która ma ok. 7GB, mamy:
- 5 GB załączników
- i tylko 50 MB treści.

Zmierzam, do tego, że jeśli udałoby się Państwu zaimplementować rozwiązanie według przedstawionego pomysłu, to w ustawieniach rozsądnym byłoby rozdzielenie kwestii dociągania załączników i/lub treści.

Dzięki takiemu rozgraniczeniu ustawilibyśmy to tak, że treść zawsze była dociągana i przechowywana w bazie danych chociażby ze względu:
- na bardzo ważną funkcję szukania w treści wiadomości, 
- relatywnie mały uzysk zmniejszenia wielkości bazy danych
- komfort pracy.....

a załączniki zasadniczo mogłyby być zawsze na zewnątrz, np. na home. Byłoby to optymalne rozwiązanie.

PS. Dziękuje Panie Igorze za odpowiedz na priv dot. przesłanego błędu.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

To co Pan proponuje jest mocno niestandardowe. Czy miałoby rację bytu ? - to musimy dokładnie sprawdzić i przeanalizować. Nie mówimy nie ale na to potrzebujemy trochę czasu.

Na pewno musiałoby to być opcjonalne. Nie każdy może sobie życzyć takiego rozwiązania.

Natomiast jeśli chodzi o rozwiązanie o którym pisałem to nie chodzi tu głównie na ograniczenie pakietów danych a raczej o szybkość synchronizacji. Np: Dodajemy do Gestora nexo skrzynkę, która na serwerze ma kilkadziesiąt tysięcy wiadomości. Synchronizacja nagłówków zdecydowanie szybciej przebiegnie niż całej skrzynki jak to ma miejsce obecnie. po synchronizacji nagłówków w tle.. mogą się dociągać pozostałe elementy wiadomości. 

 

 

Link to postu

Oczywiście rozumiem, że potrzebujecie Państwo czasu i cierpliwie zaczekam na Wasze stanowisko/propozycję.

Ja tak naprawdę nie do końca koniecznie chce przeforsować rozwiązanie które zaproponowałem (chociaż wydaje się koncepcyjnie wstępnie dobre)...
Generalnie szukam rozwiązania na bolączkę, którą zdefiniowałem i która to z każdym miesiącem/rokiem będzie się nasilać (w końcu żaden rarytas pchać np. 15 GB danych na e-archiwzację dzień w dzień).

Rozwiązanie, które zaproponowałem może i jest niestandardowe... ale skala zdefiniowanego problemu z każdym rokiem (używania klienta poczty w NEXO) będzie większa więc problem będzie dotykał co raz to większej liczby użytkowników. 

Mając na uwadze ilość zmian prawnych i ich obszerność zdaje sobie też sprawę, że przy dobrych wiatrach implementacja rozwiązania może zająć pewnie kilka wersji co znaczy, że rozwiązanie może pojawić się za rok czy nawet 2 (o ile w ogóle) - stąd mój monit już teraz.

Link to postu
  • 2 lata później...
  • 1 rok później...

Witaj

Proszę o podpowiedź

1) gdzie znajdę tą funkcjonalność (wysyłki załączników poczty na zewnętrzny serwer, dysk) ?

2) gdzie mogę sprawdzić co dokładnie zajmuje i ile miejsca w bazie Nexo, tak jak to ma miejsce w bibliotece załączników gdzie mogę tya swobodnie zarządzać i usuwać z biblioteki pliki dużych rozmiarów.

 

Edytowane przez Michał S
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...