Skocz do zawartości

Błąd zapisu do bazy i zdublowane listy InPost

Polecane posty

Witam.

Mam tu do poruszenia dwie związane ze sobą kwestie.

Od dłuższego już czasu borykamy się z pewnym problemem w sello. Przy pracy wielostanowiskowej, gdy ktoś inny robi transakcje i przenosi do paczek i zakończy dane zamówienie to ja wtedy nie mogę nic zrobić w tej paczce (ustawić gabarytu, przypisać numeru przesyłki, wpisać notatek, oznaczyć paczki jako wysłanej) bo pojawia się komunikat "błąd zapisu do bazy". Zaznaczam, że tamta pierwsza osoba już wszystko zakończyła i wyszła z transakcji/paczki. Dopiero po tym jak skończy robić kolejne zamówienie/paczkę to wtedy to wcześniej robione zamówienie jest "zwalniane", ale to nowo robione jest blokowane. Było to upierdliwe, ale radziliśmy sobie tak, że ja podsyłałem koledze numer przesyłki żeby wpisał go do przesyłki i oznaczył ją jako wysłaną.

Ponieważ od niedawna korzystamy z robienia listów InPost przez Sello to dzisiaj wyniknął kolejny problem związany z w/w usterką. Przy wysyłaniu przesyłek do InPostu został zwrócony błąd dot. paczki "zablokowanej" przez błąd zapisu. Log pokazał błąd a sello nie zwróciło numeru przesyłki. Jakiś czas później, gdy "zblokowana" przez błąd paczka została już "zwolniona" znów generowałem listy na inpost. Tym razem z sukcesem, ale okazało się, że za pierwszym razem (wtedy kiedy wystąpił błąd) sello jednak wysłało dane do InPostu pomimo pojawienia się błędu, i wygenerowało przesyłkę i opłaciło etykietę, ale nie zwróciło numeru przesyłki. Nie byłem świadomy tego, że za pierwszym razem przesyłka została wygenerowana i listy zostały zdublowane i tym samym pobrało mi kasę za wygenerowanie listów. Sytuacja pojawiła się dwukrotnie w dniu dzisiejszym.

I teraz dwie kwestie. Poprawienie błędu związanego z zapisem do bazy. I druga - może jakieś zabezpieczenie, np. w formie komunikatu, że "dla danej przesyłki został już wygenerowany list. Czy chcesz wygenerować go ponownie".

Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem. W razie niejasności proszę pytać :)

Pozdrawiam

Błąd.png

Edytowane przez Jakub Kuliński
Link to postu
3 minuty temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Odniosę się do jednej kwestii: jeśli nr został nadany (albo żeby to sprawdzić) można go pobrać z menu WYŚLIJ/ODBIERZ / DOSTAWCY PACZEK / ODBIERZ.

Wiem, robiłem to, ale pomimo tego, że listy były już wygenerowane w systemie InPost to Sello ich nie bobierało. Mówię o tych paczkach w których wystąpił błąd, bo przy pozostałych, gdzie błędu nie było, to wszystko było OK - numery w Sello się pokazały.

Link to postu

Jeśli podczas tworzenia paczek w inPoście nastąpił błąd zapisu do bazy danych informacji o stworzeniu paczki to nie ma podstaw aby stwierdzić, że taka paczka została już utworzona. Zatem nie bardzo jest jak zrobić zabezpieczenie przed taką sytuacją.

Prawdopodobnie chodzi o to, że o ile blokady nakładane na transakcje i paczkę nie pozwalają edytować ich na wielu stanowiskach jednocześnie, o tyle przetwarzanie paczki, czy nawet jej tworzenie na koniec aktualizuje transakcję (ustawia w niej znaczniki). Dochodzi zatem do sytuacji, że na jednym stanowisku zablokowana jest transakcja do edycji, a na drugim tworzona jest np. paczka do niej. W tym momencie nie ma żadnych problemów z blokadami, bo zablokowane są różne obiekty (transakcja i paczka). Natomiast zapis paczki aktualizując transakcję (zablokowaną na drugim stanowisku) doprowadza do błędu zapisu. Jest to jakby proces drugorzędny i stąd standardowy mechanizm blokowania obiektów go nie jest w stanie obsłużyć.

Spróbujemy wymyślić jakieś rozwiązanie takich wzajemnych aktualizacji.

Link to postu

A sam problem blokowania paczki do edycji? Już pomijając problem z tworzeniem listów. Czy spotkaliście się już z tym wcześniej? Jakaś szansa na rozwiązanie tego?
Tak jak już wspomniałem, ktoś skończy tworzyć transakcję i paczkę i wyjdzie z tego, więc Sello przestaje już to blokować, ale blokada wciąż pozostaje w bazie danych do chwili utworzenia kolejnej paczki. Czasem, gdy się zdarza, że jest to ostatnia paczka danego dnia to ja nie jestem w stanie przeprowadzić na niej żadnych operacji, przez np. kilkadziesiąt minut i muszę o to prosić kolegę bo u mnie się pojawia wtedy "błąd zapisu do bazy".
Jest nas w firmie dwóch więc wiemy kiedy ktoś coś edytuje, zresztą każdy z nas ma konkretne, inne zadania w Sello, więc sobie nie przeszkadzamy na wzajem ;)

Link to postu

Opiszę to może krok po kroku:

- Przychodzi zamówienie z allegro. Kolega tworzy na podstawie transakcji dokumenty sprzedaży.

- Po wystawieniu PA/FA transakcja jest zapisywana. Czasem nawet nie jest otwierana tylko Ctrl+S (Dokument końcowy), później jest edytowana w Subiekcie.

- Po wystawieniu dokumentów i zakończeniu przetwarzania, CTRL+Shift+R (Utwórz paczki) i ląduje sobie w zakładce Paczki. Tam już kolega nie wchodzi, bo nie ma takiej potrzeby a rolę przejmuję tutaj ja.

- Mogę wejść w paczkę w Sello, otworzyć okno, ale nie mogę nic edytować (zmiana gabarytu, dodanie numeru przesyłki, wpisanie notatki) bo przy próbie zapisania pojawia się "błąd zapisu do bazy danych". Zaznaczam, że nikt przede mną nie otwierał tej paczki. Jestem pierwszą osobą. Problem trwa do momentu do kiedy kolega nie utworzy kolejnej paczki do nowego zamówienia.

- Kolega przenosi nowe zamówienie do paczek i wtedy ta problemowa paczka jest "odblokowywana" i mogę ją już edytować, ale wtedy w/w problem pojawia się w tej nowo utworzonej.

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

@Bartosz Rosa

Chciałem wrócić do problemu zapisu do bazy danych. Ostatnia transakcja w dniu dzisiejszym, która została utworzona przez kolegę i ja nie mogę wysłać numeru przesyłki do allegro ani oznaczyć przesyłki jako wysłanej. Nie mogę też dodać numeru przesyłki do paczki, ale zewnętrzny program (SmartPaczka) robi to bez problemu. Problem dotyczy zawsze ostatniej transakcji, która była zrobiona.

Nadmienię, że od wcześniejszych postów z powodu innych błędów w działaniu Sello była postawiona nowa, czysta baza danych i problem wciąż występuje. Załączam screeny.

1.png

2.png

Link to postu

Nie potrafimy takiej sytuacji powtórzyć niestety. Jedynie w sytuacji takiej, że na drugim komputerze nie jest zwolniony transakcja bądź paczka (jest w edycji). Być może na drugim stanowisku są wtedy tworzone dokumenty?

Sprawdziłbym jeszcze czy czasami takiego zachowania nie powoduje zewnętrzny program SmartPaczka i wyłączył go na czas sprawdzenia.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...