Skocz do zawartości

Pola własne 2.0 - Własne słowniki SQL

Polecane posty

Szukam metody do rozwiązania problemu jednego z klientów, w których chciałby mieć powiązane dwa słowniki własne, z których pierwszy ograniczałby zawartość drugiego z nich. Wstępnie założyłem, że mógłbym w SQL stworzyć dwie tablice, na zasadzie:

Cytat

Tablica A: Id, Nazwa

Tablica B: Id, IdWTablicyA, Nazwa

Tablica A, jest tablicą główną, nadrzędną. Tablica B, jest tablicą podrzędną. Po stronie NEXO, zrobić dwa pola własne, oparte o słownik własny z SQL'a:

Cytat

Pole A - Lista z Tablicy A

Pole B - Lista z Tablicy B, ale ograniczona tylko do pozycji, w których IdWTablicyA, jest równe wybranemu w Polu A

I teraz meritum - czy zależność wzajemną, w nowym modelu pól własnych da się osiągnąć? Jeżeli tak, to czy będzie to się odświeżać i wczytywać dynamicznie, czy trzeba by wybrać Pole A, zapisać i dopiero wtedy, Pole B, było by ograniczone. Jeśli nie, to czy rozważacie takie możliwości?

Link to postu

A więc obecnie nie da się zrobić takiej zależności głownie z powodu tego, że wartości pól zapisują się w bazie dopiero po zapisaniu całego obiektu, czyli jak Pan zmieni wartość w PoleA, to PoleB wykonując SQL z bazy nie odczyta tej wartości.

Obecne typy słownikowe nie są dostosowane do takiego działania. Musielibyśmy prawdopodobnie zrobić nowy typ słownikowy coś w rodzaju: "Słownik zależny". W najbliższej przyszłości raczej nie planujemy tego - jeśli już to w trochę dalszej.

Na dzień dzisiejszy proponuję zdefiniować słownik własny SQL z zapytaniem zwracającym połączone wartości w taki sposób, że jeśli TabelaA ma:

Id | Nazwa

1 Kowalski

2 Nowak

TabelaB ma

Id | IdTabeliA | Nazwa

1 1 Jan

2 1 Michał

3 1 Janusz

4 2 Andrzej

5 2 Jan

6 2 Michał

to niech zapytanie SQL zwraca połączone wartości tak:

Klucz | Wartość

1 | Kowalski - Jan

2 | Kowalski - Michał

3 | Kowalski - Janusz

4 | Nowak - Andrzej

5 | Nowak - Jan

6 | Nowak - Michał

będzie zatem jedno pole ze zbiorem wszystkich wartości połączonych np. myślnikiem "nadrzędna-podrzędna"

  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 18.03.2020 o 09:34, Radomił Ząbik napisał:

Czy takie pole własne, będzie dobrze odczytywane na liście, aby można było je spokojnie filtrować?

To już działa jest ok :)

Ogólnie jedno pytanie, prośba o usprawnienie, o ile się da. Na tą chwilę mam powiedzmy takie wpisy:

FORD - Focus

FORD - Mustang

itp.

Wchodząc na to pole, mogę sobie pomóc znaleźć interesujący mnie wpis, pisząc, ale muszę to robić od początku i dokładnie jak to jest wpisane. Gdybym mógł zaznaczyć to pole i pisząc "Mustang" znaleźć "FORD - Mustang", było by super. Ewentualnie może lista z F2?

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...