Skocz do zawartości

Płatność kartą odłożona, a raport kasowy

Polecane posty

Dzień dobry

Mam problem płatnościami kartą przyjętymi od klientów. Przy dodawaniu formy płatności wybrałem typ płatności "odłożona". Tak jak było napisane w instrukcji

Operacja kasowa ma zostać Wykonana (jest to operacja, która powoduje skutek finansowy; może być rejestrowana w ramach sesji kasowej, a także wchodzić do raportu kasowego) lub Odłożona (jest to operacja, która jeszcze nie doszła do skutku, jest jedynie zaplanowana; operacje kasowe odłożone nie mogą być rejestrowane w ramach sesji kasowej i nie mogą wchodzić do raportu kasowego).

Ponieważ taka płatność nie wchodzi fizycznie do kasy gotówkowej logiczne mi się wydawało, że będę to rozliczał transakcjami bankowymi gdy otrzymam przelew od operatora terminala i tak robiłem do tej pory. Teraz potrzebuję wykonać miesięczny raport kasowy i okazuje się, że wszystkie te płatności mimo wszystko weszły na kasę, mają status odłożone i nie mogę wykonać raportu.

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to ugryźć? W google doszedłem do 3 strony i nie znalazłem żadnej odpowiedzi.

Edytowane przez Piotr Pomawski
Link to postu

Do raportu wcielane są zarówno gotówkowe, jak i bezgotówkowe operacje kasowe. Poszczególne operacje składają się na podsumowanie wartości (przychodów, rozchodów oraz salda końcowego) dla każdej z form płatności zarejestrowanej w kasie. Raport kasowy nie może zostać zapisany, jeżeli obejmuje on swoim zakresem czasowym operacje o statusie Odłożona. 

Status Odłożona dla operacji kasowej oznacza to, że jeszcze tych pieniędzy nie otrzymano, ale zostaną dostarczone jako gotówka.

Link to postu
30 minut temu, Przemysław Werner napisał:

Do raportu wcielane są zarówno gotówkowe, jak i bezgotówkowe operacje kasowe. Poszczególne operacje składają się na podsumowanie wartości (przychodów, rozchodów oraz salda końcowego) dla każdej z form płatności zarejestrowanej w kasie. Raport kasowy nie może zostać zapisany, jeżeli obejmuje on swoim zakresem czasowym operacje o statusie Odłożona. 

Status Odłożona dla operacji kasowej oznacza to, że jeszcze tych pieniędzy nie otrzymano, ale zostaną dostarczone jako gotówka.

Czyli powiezieniem je rozliczyć operacją kasową, a nie bankową?

PS trochę to dziwne, bo pieniądze nie zostaną dostarczone jako gotówka, a wchodzą na konto w formie wirtualnej.

Link to postu

Proszę zapoznać się z tematem, jak działają płatności cesyjne w programie. Nierozliczony rozrachunek powstaje na wskazane Centrum autoryzacji kart płatniczych, a kontrahent jest automatycznie rozliczany, więc operacją bankową rozlicza Pan podmiot cesyjny.

Jak dodać formę płatności Karta płatnicza przy sprzedaży w InsERT nexo?

Link to postu
43 minuty temu, Przemysław Werner napisał:

Proszę zapoznać się z tematem, jak działają płatności cesyjne w programie. Nierozliczony rozrachunek powstaje na wskazane Centrum autoryzacji kart płatniczych, a kontrahent jest automatycznie rozliczany, więc operacją bankową rozlicza Pan podmiot cesyjny.

Jak dodać formę płatności Karta płatnicza przy sprzedaży w InsERT nexo?

Przepraszam, ale czegoś nie rozumiem.

1. Przyjąłem płatność kartą

2. Powstał nierozliczony rozrachunek z centrum autoryzacji, oraz odłożona operacja kasowa

3. Otrzymałem wpływ na rachunek od centrum autoryzacji, rozliczam rozrachunek operacją bankową.

4. Na raporcie kasowym dalej się wyświetla odłożona operacja kasowa i nie mogę zapisać raportu.

Link to postu
24 minuty temu, Piotr Pomawski napisał:

4. Na raporcie kasowym dalej się wyświetla odłożona operacja kasowa i nie mogę zapisać raportu.

Tak jak Panu wcześniej pisałem - nie zapisze Pan raportu zawierającego operacje ze statusem Odłożona.

image.png.327b0f8520fb1a177292d4647ae19e6f.png

A pozostałe kroki wykonuje Pan prawidłowo, czyli:

23 minuty temu, Piotr Pomawski napisał:

1. Przyjąłem płatność kartą

2. Powstał nierozliczony rozrachunek z centrum autoryzacji, oraz odłożona operacja kasowa

3. Otrzymałem wpływ na rachunek od centrum autoryzacji, rozliczam rozrachunek operacją bankową.

 

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Ta porada jest zła. Przy ustawieniu Karta płatnicza przy sprzedaży powoduje, że płatność idzie jako płatność gotówkowa i później blokuje wykonanie raportu kasowego.Trzeba zmieniać status i jeszcze wchodzi to do raportu kasowego. 

Kasa ma uwzględniać to co w kasie. Nie rozumiem dlaczego Insert robi taką poradę. 

 

Cytat

Prowadzimy księgi rachunkowe. Czy transakcja zapłaty kartą płatniczą powinna zostać zaewidencjonowana w raporcie kasowym?

NIE. Raport kasowy odzwierciedla stan gotówki w kasie. Jest to zbiorczy dowód księgowy, w którym wpisuje się chronologicznie wszystkie wpłaty środków pieniężnych do kasy oraz ich wypłaty, które zostały dokonane w danym dniu (lub za okres kilku dni, jeśli ilość operacji jest niewielka). Podstawą ujęcia wpłat i wypłat gotówki w raporcie kasowym są dokumenty źródłowe (np. faktury, rachunki, listy płac, rozliczenia delegacji, dowody dokumentujące pobranie gotówki z banku w celu zasilenia kasy itd.) lub dowody zastępcze (dowód KP lub KW). Nie ujmuje się w nim zapłaty dokonanej za pośrednictwem karty płatniczej na rachunek bankowy kontrahenta ani zapłaty dokonanej kartą płatniczą przez kontrahenta na rachunek bankowy jednostki. Operacje te nie wpływają bowiem na stan środków pieniężnych w kasie jednostki, lecz na stan środków pieniężnych na jej rachunku bankowym.

 

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 7 miesięcy temu...
W dniu 8.04.2020 o 11:23, Piotr Pomawski napisał:

Przy dodawaniu formy płatności wybrałem typ płatności "odłożona". Tak jak było napisane w instrukcji

Gdyby Pan wybrał "Wykonana", tak jak to pokazano na obrazku w podlinkowanej instrukcji to całe te pretensje byłyby niepotrzebne.

To ten obrazek, ja tam widzę "Wykonana", Pan  widzi "odłożona":

obraz.png.2dab189e910264fd0176f60233a6669a.png

Link to postu

przyłączam się do dyskusji, właśnie NIE,

bo to nie jest operacja gotówkowa w kasie,

raport KASOWY jest po to żeby WYLICZYĆ stan kasy - PIENIĘDZY które przewinęły się przez kase.

jeśli mam odłożony skutek to nie powinno wchodzić do kasy, przynajmniej

TAKIEJ OPCJI BRAKUJE WŁAŚNIE, nasza księgowość również ma z tym problem,

 

ROZUMIEMY TO CO JEST,

zasadę znamy ale chcielibyśmy ją ZMIENIĆ właśnie - potrzebujemy INNEJ OPCJI  i fajnie byłby połączyć to z typem operacji właśnie,

WYKONANA jeśli ktoś chce to niech wchodzi do raportu kasowego

ODŁOŻONY skutek - nie wchodzi do  raportu kasowego

Link to postu
16 minut temu, Grzegorz Dobrzański napisał:

bo to nie jest operacja gotówkowa w kasie

Tak, nie jest to operacja gotówkowa, ale realizuje się w kasie. Kasjer powinien rozliczyć się nie tylko z gotówki, ale również "z terminala" czy bonów. Dlatego właśnie operacje bezgotówkowe są również ujmowane na raporcie kasowym.

 

18 minut temu, Grzegorz Dobrzański napisał:

raport KASOWY jest po to żeby WYLICZYĆ stan kasy

Stan kasy, to nie tylko pieniądze.

19 minut temu, Grzegorz Dobrzański napisał:

zasadę znamy ale chcielibyśmy ją ZMIENIĆ właśnie

We wzorcu wydruku raportu kasowego można włączyć opcje "Drukuj tylko gotówkowe formy płatności". Natomiast jeśli chodzi o import do Rewizora, to w schemacie importu można odfiltrować pozycje bezgotówkowe.

Link to postu




przyłączam się do dyskusji, właśnie NIE,
bo to nie jest operacja gotówkowa w kasie,
raport KASOWY jest po to żeby WYLICZYĆ stan kasy - PIENIĘDZY które przewinęły się przez kase.

I dokładnie to robi. Liczy i nie dodaje płatności kartą do gotówki.
Skoro u moich klientów tak robi i u Jacka klientów tak robi to jednak podejrzewam że problemem nie jest błędne działanie programu.
No, ale ja taki już jestem i uważam że programy księgowe się wdraża a nie kupuje.
Link to postu
  • 1 rok później...
W dniu 3.05.2021 o 19:29, Jacek Izydorczyk napisał:

Tak, nie jest to operacja gotówkowa, ale realizuje się w kasie. Kasjer powinien rozliczyć się nie tylko z gotówki, ale również "z terminala" czy bonów. Dlatego właśnie operacje bezgotówkowe są również ujmowane na raporcie kasowym.

 

Ten sam sposób jest wykorzystywany do rozliczenia z Allegro, czy Amazonem i nie jest to już operacja kasowa. Też mamy podmiot cesyjny np PayU, PayPro. W GT nie ma z tym problemu.

Link to postu
8 godzin temu, Artur Strauss napisał:

Ten sam sposób jest wykorzystywany do rozliczenia z Allegro, czy Amazonem i nie jest to już operacja kasowa.

Proszę zatem nie wykorzystywać tego sposobu, tylko odpowiedniego dla płatności nie rejestrowanych w kasie, o typie "Płatność za pobraniem / kredyt".

 

8 godzin temu, Artur Strauss napisał:

W GT nie ma z tym problemu.

W nexo również.

Link to postu
1 godzinę temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Proszę zatem nie wykorzystywać tego sposobu, tylko odpowiedniego dla płatności nie rejestrowanych w kasie, o typie "Płatność za pobraniem / kredyt".

Panie Jacku, całym szacunkiem, ale przeoczył Pan chyba istotny fakt, że kupującym na Allegro/Amazon jest osoba fizyczna, natomiast płatnikiem podmiot cesyjny, za pośrednictwem którego następuje płatność konkretnego klienta.

Można oczywiście wykorzystać pole płatnik na dokumencie, ale integratory pracujące z Baselinker nie obsługują opcji wyboru płatnika, a tylko sposoby płatności

problem polega na tym, że jeśli nawet zostanie przypisany sposób płatności w postaci Płatność za pobraniem/kredyt, to zobowiązanie powstaje po stronie klienta, a nie podmiotu przekazującego pieniądze. Jeśli zatem do banku przychodzi paczka od konkretnego płatnika (np. PayPro) z rozliczeniem, to raczej trudno powiązać rozrachunki nabywców z firmą dokonującą zapłaty i tutaj podmiot cesyjny doskonale się sprawdzał w GT, bo nie mącił w operacjach kasowych.

Bawić się z edycją dokumentów można dla kilku przesyłek, ale nie dla kilkuset dziennie.

Nie mam zastrzeżeń do obsługi kart płatniczych przez obsługę sprzedaży detalicznej związanej z konkretną kasą - jest to zrozumiałe, ale nie można tego problemu rozpatrywać per analogia dla sprzedaży niezwiązanej ze sprzedażą przy kasie.

Reasmując ważnym wydaje się wzbogacenie programu o funkcjonalność płatności odroczonej nie powiązanej z kasą, le powiązanej z podmiotem cesyjnym.

Edytowane przez Artur Strauss
Link to postu
12 minut temu, Artur Strauss napisał:

problem polega na tym, że jeśli nawet zostanie przypisany sposób płatności w postaci Płatność za pobraniem/kredyt, to zobowiązanie powstaje po stronie klienta, a nie podmiotu przekazującego pieniądze.

Powstanie należność od klienta, spłata tej należności i należność od podmiotu cesyjnego.

13 minut temu, Artur Strauss napisał:

tutaj podmiot cesyjny doskonale się sprawdzał w GT, bo nie mącił w operacjach kasowych.

W nexo, podmiot cesyjny formy płatności o typie wspomnianym we wcześniejszej odpowiedzi również nie ma nic wspólnego z operacjami kasowymi.

15 minut temu, Artur Strauss napisał:

Reasmując ważnym wydaje się wzbogacenie programu o funkcjonalność płatności odroczonej nie powiązanej z kasą, le powiązanej z podmiotem cesyjnym.

Czym ta funkcja miałaby się różnić od wspomnianej wcześniej formy płatności?

  • Dziękuję 1
Link to postu
17 minut temu, Artur Strauss napisał:

...problem polega na tym, że jeśli nawet zostanie przypisany sposób płatności w postaci Płatność za pobraniem/kredyt, to zobowiązanie powstaje po stronie klienta, a nie podmiotu przekazującego pieniądze.

Proszę pokazać w programie to, o czym Pan napisał (pomijam mylenie zobowiązania z należnością).

 

 

Link to postu
7 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Proszę pokazać w programie to, o czym Pan napisał 

 

 

Panie Jacku, Panie Danielu - w swoim zaślepieniu nie przeanalizowałem dokładnie wypowiedzi p. Jacka i patrzyłem ślepo na formy płatności powstałe z hopa testowego z GT do Nexo. Rzeczywiście Płatność za pobraniem/kredyt rozwiązuje całkowicie problem. 

Co do mylenia należności ze zobowiązaniem nie ma tu pomyłki, bo należność powstała u nas w stosunku do klienta, natomiast ja wyraźnie napisałem "to zobowiązanie powstaje po stronie klienta", a nie po naszej. To tak jakby próbował Pan udowodnić, że jeżeli my kupujemy i powstaje nasze zobowiązanie wobec dostawcy, to dostawca nie ma należności wobec nas.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...