Skocz do zawartości

DSF-1 Błąd w roku

Polecane posty

Trochę słabo bo teraz muszę wszystkie korygować, o co chodzi? Korekty za 2020 rok puścić nie mogę bo mi nawet nie chce zapisać formularza z zerem, jak mam to skorygować?

Dobrze że się US odezwał bo byłam PEWNA! że już mam to złożone a się okazuje że złożone mam za rok 2020... co by było gdyby się to okazało dopiero po upływie terminu na złożenie?

 

Zamierzacie to jakoś skorygować?

Proszę o wprowadzenie możliwości korekty formularza za 2020 bez kwot.

dsf-1.jpg

Link to postu

W związku z pojawieniem się różnych interpretacji odnośnie roku, jaki należy wykazać w poz. nr 3 deklaracji DSF-1, wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

Otrzymaliśmy odpowiedź, która podziela nasze stanowisko, że w deklaracji składanej do 30.04.2020 r. w poz. 3 należy podawać rok 2020:

„Odpowiadając na pytanie informujemy, że w deklaracji DSF-1(1) składanej do 30.04.2020 r. w poz. 3 należy wpisać 2020 r.; w deklaracji składanej do 30.04.2021 r. w poz. 3 należy wpisać 2021 r. Podstawa prawna: art. 30h ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)”.

Takie podejście wynika również z opisu na deklaracji:

„Termin składania: Do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego” (a nie roku następującego po roku kalendarzowym)

oraz z przypisu nr 2 do pozycji 18:

„W sumie dochodów uwzględnia się dochody podlegające wykazaniu w zeznaniach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-CFC oraz w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A, których termin złożenia upływa w okresie od dnia 1 maja roku poprzedzającego rok wskazany w poz. 3 do dnia 30 kwietnia roku wskazanego w poz. 3. (...)".

Link to postu
20 minut temu, Przemysław Werner napisał:

W związku z pojawieniem się różnych interpretacji odnośnie roku, jaki należy wykazać w poz. nr 3 deklaracji DSF-1, wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

Otrzymaliśmy odpowiedź, która podziela nasze stanowisko, że w deklaracji składanej do 30.04.2020 r. w poz. 3 należy podawać rok 2020:

„Odpowiadając na pytanie informujemy, że w deklaracji DSF-1(1) składanej do 30.04.2020 r. w poz. 3 należy wpisać 2020 r.; w deklaracji składanej do 30.04.2021 r. w poz. 3 należy wpisać 2021 r. Podstawa prawna: art. 30h ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)”.

Takie podejście wynika również z opisu na deklaracji:

„Termin składania: Do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego” (a nie roku następującego po roku kalendarzowym)

oraz z przypisu nr 2 do pozycji 18:

„W sumie dochodów uwzględnia się dochody podlegające wykazaniu w zeznaniach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-CFC oraz w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A, których termin złożenia upływa w okresie od dnia 1 maja roku poprzedzającego rok wskazany w poz. 3 do dnia 30 kwietnia roku wskazanego w poz. 3. (...)".

Ok, wobec tego zwracam honor :) nakrzyczałam wobec tego na urzędnika że niech się na KIS pyta a nie mi głowę zawraca.

Przepraszam za ton wypowiedzi, w tym okresie wszystko wkurza księgowych ;)

Link to postu
  • 3 tygodnie później...
7 godzin temu, Tadeusz Matyas napisał:

Mój US ma inne zdanie. Właśnie dostałem wezwanie do wyjaśnienia, dlaczego składam deklaracje za 2020 skoro rok jeszcze nie minął.

W polu nr 3 (Rok) w deklaracji DSF-1(1) wskazujemy rok kalendarzowy, w którym danina jest płacona, a nie rok za który jest płacona. Taka jest konstrukcja tej deklaracji i jest ona odmienna od PIT-36/PIT-37 itd. - Pana US (jeszcze) tego nie wie, dlatego prosi o wyjaśnienia. Przy wyjaśnianiu proponuję wykorzystać informacje, które wcześniej podał Przemek, w szczególności odpowiedź z KIS.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Chciałam tylko dodać, że obecnie Urzędy otrzymały wytyczne z MF w zakresie roku jaki należy wpisać w DSF-1 i jest to rok 2020, miałam złożony jeden z rokiem 2019 składany przez aplikację e-deklaracje (rachmistrz nie chciał wygenerować, mniejsza z tym, nie zgłaszałam bo to ostatecznie prosty formularz) i tam z kolei wpisywany był tok 2019, nie spojrzałam i tak poszło, wczoraj US zadzwonił żeby skorygować na 2020.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...