Skocz do zawartości

Urlop wychowawczy

Polecane posty

Dzień dobry,

Jak wprowadzić urlop wychowawczy dla pracownika , który pracuje w innej firmie na 1/2 etatu.

Nie wiem gdzie wpisać , że pracownik posiada inny tytuł do ubezpieczenie i nalicza mi składki i nie robi raportu RSA z kodem świadczenia  350.

W deklaracji RSA musi być :

  • z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX (pracownik) i z kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 1 k.p.) lub 122 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 2 k.p.), z wykazanym okresem przebywania na urlopie wychowawczym;
  • z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX (osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) i z kodem świadczenia/przerwy 350 (inne świadczenia/przerwy), z wykazanym okresem, w którym osoba ubezpieczona posiadała inny tytuł do ubezpieczeń.
Link to postu

Podpinam się pod temat, również mam taką samą sytuację. Dodam również, że w deklaracji ZUS RCA należy wykazać aktualny wymiar czasu pracy tj. 1/2. Czy w tym wypadku stojąc na kartotece umowy należy dodać pracownikowi aneks zmieniający jego wymiar etatu, czy w jego umowie wystarczy dodać nowy wymiar zatrudnienia w polu "Plan pracy - kalendarze"?

Jak można wprowadzić dwie absencje dla tego pracownika tj. pracownik w jednym dniu chce wykorzystać 4 godziny urlopu, zaś na pozostałe 4 godziny ma mieć urlop wychowawczy? Program nie pozwala zapisać urlopu wychowawczego w dniu, kiedy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego nawet jak zaznaczam, że urlop ma być wykorzystany na część dnia i wskazuję liczbę godzin.

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Dzwoniłam w podobnej sprawie do Telekonsultanta, Niestety nie ma możliwości dodania kodu 350 podczas urlopu wychowawczego. Trzeba wygenerować błędny raport RSA i ręcznie poprawić w Płatniku wpisując RSA z kodem ubezpieczenia 0110 00, kodep śwoadczenia przerwy 121, liczbą dni zasiłkowych "O0", kwotą "0,00", okres cały miesiąc jeśli tak jest.

Dodatkowo wpisujesz drugą pozycję w RSA dla tej osoby ze zmianą kodu tytułu ubezpieczenia 121100, kodem świadczenia przerwy 350, liczbą dni zasiłkowych "00", kwotą "0,00", okres taki sam jak powyżej. Stąd jak tego nie ma to też nie ma możliwości rozgraniczenia na 4 godziny.

Dodatkowo PIT-11 dla tej osoby trzeba będzie wygenerować z Płatnika. W Gratyfikancie będą nieprawidłowe dane.

Ze strony kadrowej dodatkowo pracownik na wychowawczym zawiadamia pracodawcę o podjęciu pracy podczas wychowawczego nie kolidującej wymiarem z opieką nad dzieckiem. Wystarczy zgoda macierzystego pracodawcy. Nic więcej nie trzeba. Wymiar pracy na etacie jest nadal bez zmian, ale w tym czasie zmienia się na wychowawczy bez znaczenia czy pracownik pracuje gdzie indziej za zgodą głównego szefa czy nie.

Mam nadzieję, że pomogłam.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...