Skocz do zawartości

Kalkulacja cen

Polecane posty

Podejrzewam, że na cenniku, z którego Pan korzysta jest ustawiony Typ cennika "D Cena na dokumencie jest wyliczana na bieżąco", przez co każda ingerencja w ceny skutkuje aktualizacją cennika.

123123.thumb.png.a948da282cd8bf2d977205d53da3e572.png

Ustawienie Typu cennika na "S Cena na dokumencie jest pobierana z pozycji cennika" nie pozwoli programowi wpływać na ceny.

Więcej o tym można poczytać w temacie e-pomocy technicznej TUTAJ (dla cenników głównych) i TUTAJ (dla cenników dodatkowych).

Link to postu
2 godziny temu, Dariusz Nowak napisał:

Typu cennika na "S Cena na dokumencie jest pobierana z pozycji cennika"

Cennik jest już tak ustawiony, a zmiany dokonujemy w kartotece asortymentu podczas przyjęć. Gdyby program wrzucał narzuty/marżę z cennika to byłoby małe piwo, bo wtedy w cenniku by się ustawiło. A tak... 

Poniżej zrzuty przed i po zmianie ceny ewidencyjnej dla rozeznania w temacie

 

 

 

cena1.thumb.jpg.d4b6cea7c33068ff5a12daef485e46bb.jpgcena2.thumb.jpg.fcaad68a9d9784bce3d0a8f202a9f338.jpg

Link to postu

W takim razie podejrzewam, że ma Pan ustawione uwzględnianie minimalnych marż i rabatów. Poniższe kroki proszę przetestować na powielonym cenniku.

Aby to zmienić, proszę:

1. Otworzyć cennik przez opcję Popraw, kliknąć w górne menu Operacje i wybrać Zmień parametry pozycji.

1.thumb.png.c6dcc003490f552c8a059304989d76a4.png

2. Przy Uwzględnij minimalną marżę i Uwzględnij dopuszczalny rabat zaznaczyć Nie, przy Przelicz zaznaczyć Cenę nabycia i zatwierdzić zmiany przyciskiem OK.

2.thumb.png.14590453439d51dacfbbbffa64bba593.png

Warto również przeliczyć po wszystkim cenę sprzedaży (przez górne menu Operacje -> Aktualizuj pozycje).

Link to postu
  • 3 miesiące temu...

W końcu mam możliwość popracowania na cenniku.

 

Po wprowadzeniu zaproponowanych zmian, teraz cena sprzedaży pozostaje niezmienna, a zmienia się narzut/marża w przypadku zmiany ceny ewidencyjnej. A chodzi o skutek odwrotny - zmieniać ma się cena, a narzut/marża ma pozostać niezmienna.

 

Tak przy okazji, to chciałem też zmienić wyliczenie cennika detalicznego liczenia od netto, na liczenie od brutto i spowodowało to rozjechanie cen na dziwne kwoty. Narzut nie wiadomo dlaczego ustalił się w wielu przypadkach na 50%. Przecież tego typu zmiana nie powinna wywoływać tego typu skutku, tym bardziej, że w oknie zmiany "cenę licz od" nie ma nawet opcji zmiany narzutu.

 

Naprawdę, cenniki powodują, że tęsknię za czasami GT, gdzie temat był prosty jak świński ogon. Tutaj nic nie jest zrozumiałe ani logiczne z pozycji użytkownika systemu.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Panie Marcinie,

Cytat

Po wprowadzeniu zaproponowanych zmian, teraz cena sprzedaży pozostaje niezmienna, a zmienia się narzut/marża w przypadku zmiany ceny ewidencyjnej. A chodzi o skutek odwrotny - zmieniać ma się cena, a narzut/marża ma pozostać niezmienna.

Podejrzewam, że w Pana przypadku ustawienie w cenniku Cena dla towarów jest inna, niż Cena ewidencyjna. Proszę wykonać następujące kroki:

1. W edytowanym cenniku, przez górne menu Operacje --> Zmień parametry pozycji należy wybrać przy Cena dla towarów: Cena ewidencyjna, wpisać odpowiednie parametry dla wyliczania ceny (tak, jak na przykładzie poniżej), zaznaczyć przy Zmień pozycje cennika: Wszystkie i Przelicz: Cenę nabycia, po czym zatwierdzić zmiany przyciskiem OK.

2.png.18566009158c04e2cdd9d0c9b2eb5f56.png

2. Przez górne menu Operacje --> Aktualizuj pozycje należy wybrać dokładnie to, co widać na poniższym zrzucie i zatwierdzić przyciskiem OK.

1.png.3dc29feb989c5cc076351a05001284b7.png

Dzięki powyższym czynnościom edytowana cena ewidencyjna nie będzie miała wpływu na narzut/marżę/zysk, które pozostaną niezmienne.

(Swoją drogą prostszym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana ceny nabycia, zamiast ewidencyjnej. Wtedy nigdy zysk/narzut/marża się nie zmienią i nie będzie Pan musiał zmieniać przeliczania cen nabycia.)

Cytat

Tak przy okazji, to chciałem też zmienić wyliczenie cennika detalicznego liczenia od netto, na liczenie od brutto i spowodowało to rozjechanie cen na dziwne kwoty. Narzut nie wiadomo dlaczego ustalił się w wielu przypadkach na 50%. Przecież tego typu zmiana nie powinna wywoływać tego typu skutku, tym bardziej, że w oknie zmiany "cenę licz od" nie ma nawet opcji zmiany narzutu.

Po przeprowadzeniu powyższych czynności nie powinien mieć Pan już problemów z liczeniem od nett/brutto. Zysk/narzut/marża pozostaną bez zmian.

Edytowane przez Dariusz Nowak
Link to postu

Nadal nie o to chodzi.

 

W tej chwili owszem, narzut nie ulega zmianie ale dlatego, że jest zablokowany i nie można go już zmieniać po wejściu do kartoteki produktu.

 

Poza tym, zmieniły się narzuty.

 

image.thumb.png.f76cb517d883340b4254fcb040838b56.png

 

Może uściślę - chodzi mi o zachowanie takie, jak było w GT, czyli narzut nie zmienia się dopóki sami go nie zmienimy w danym towarze. Wtedy mogliśmy operować ceną ewidencyjną i podstawiać wartości z listy F2.

 

Zatem:

1. przyjmujemy nowy towar, zmienia się cena na FV

2. wchodzimy do kartoteki towaru, i poprzez F2 wybieramy cenę ewidencyjną

3. narzuty po wybraniu ceny się nie zmieniają, ale w sytuacji zmian na rynku korygujemy w razie potrzeby poszczególne narzuty lub zaokrąglamy cenę dla cennika detalicznego, gdzie towary wędrują na półkę.

Edytowane przez Marcin Gryska
Link to postu

Cenniki są źle skonstruowane. Koncepcja, że kilka tysięcy pozycji będzie pod jednym narzutem jest co najmniej niepoważna.

 

Poza tym, powinna być opcja "zamrożenia cen" i wprowadzania zmian do sposobu liczenia cennika. Wszak bardzo często - tak jest też w naszym przypadku - dane są przenoszone np. z Subiekta GT i potem jak sobie radzić z tym tematem?

 

 

Link to postu

Spróbuję dokładnie przeanalizować Pańską sytuację, proszę poprawić mnie, jakbym źle Pana zrozumiał.

Wychodzę od stanu, w którym ustawiłem na sztywno cennik z narzutem 50%, liczonym od ceny ewidencyjnej (jak we wcześniej przygotowanym przykładzie).

Cytat

1. przyjmujemy nowy towar, zmienia się cena na FV

Tutaj nie opisał Pan czym przyjmujemy, więc "Nowy towar" przykładowo przyjmę fakturą zakupu. Początkowo muszę go jednak stworzyć, więc przechodzę do Asortyment, klikam w Dodaj - Towar i uzupełniam podstawowe dane. Póki co prezentuje się to tak:

1.thumb.png.84f7b61875650f27c592941d07932fcf.png

Cytat

2. wchodzimy do kartoteki towaru, i poprzez F2 wybieramy cenę ewidencyjną

Będąc już w kartotece tego towaru, mając przyjęty ten towar w cenie 100zł netto klikam w F2 i wybieram cenę ewidencyjną, jako cenę z dokumentu faktury zakupu zaznaczając ją i klikając w Wybierz.

2.thumb.png.ebe12cc30fe6a205bb4bb9ebc1e6066b.png

W tym momencie wszystko zaczytuje się poprawnie, tak, jak ustaliliśmy na cenniku.

3.thumb.png.2150f09647bdd4105cb3aa1dff883bda.png

Cytat

3. narzuty po wybraniu ceny się nie zmieniają, ale w sytuacji zmian na rynku korygujemy w razie potrzeby poszczególne narzuty lub zaokrąglamy cenę dla cennika detalicznego, gdzie towary wędrują na półkę.

Zaokrąglić cenę mogą Państwo w każdej chwili, wpisując przykładowo - w moim przypadku - zaokrąglenie ceny brutto do 199,99 :) (Narzut/marża/zysk oczywiście w tym przypadku muszą ulec zmianie).

4.thumb.png.d8840f7f8f792c27c73bd88ce1f4a28e.png

 

Cytat

 

Cenniki są źle skonstruowane. Koncepcja, że kilka tysięcy pozycji będzie pod jednym narzutem jest co najmniej niepoważna.

Poza tym, powinna być opcja "zamrożenia cen" i wprowadzania zmian do sposobu liczenia cennika. Wszak bardzo często - tak jest też w naszym przypadku - dane są przenoszone np. z Subiekta GT i potem jak sobie radzić z tym tematem?

 

W programie Subiekt nexo nie ma takiej koncepcji. Proszę pamiętać, że w tych przypadkach omawiane są jedynie cenniki główne. Opcja "zamrożenia cen" jest możliwa przykładowo poprzez cenniki dodatkowe, które w naszym programie są cennikami nadrzędnymi. Przykładowo mając 3 kategorie towarów mogą Państwo stworzyć 3 cenniki dodatkowe, które będą przeliczane wg specjalnych parametrów, resztę towarów można przeliczyć na cenniku głównym. Więcej o cennikach dodatkowych może Pan przeczytać w temacie e-pomocy technicznej TUTAJ

Dodatkowo proszę pamiętać, że ceny można przypisywać tylko wybranym pozycjom bezpośrednio na cenniku głównym, filtrując interesujący nas asortyment i wprowadzać zmiany dla "Widocznych".

Link to postu

Mi chodzi o prostą sytuacje - mamy ustawiony cennik z automatyczną marżą 50% liczoną od ceny ewidencyjnej, na niektórych pozycjach mamy te marże zmienione.

Przy zmianie ceny ewidencyjnej wraca jednak marża domyślna z cennika (50%), a chciałbym aby pozostała taka sama, a tylko cena sprzedaży się zmieniła. Ręczne przepisanie dla 40 000 pozycji w cennikach raczej mija się z celem.

Link to postu
19 godzin temu, Łukasz W. napisał:

Mi chodzi o prostą sytuacje - mamy ustawiony cennik z automatyczną marżą 50% liczoną od ceny ewidencyjnej, na niektórych pozycjach mamy te marże zmienione.

Przy zmianie ceny ewidencyjnej wraca jednak marża domyślna z cennika (50%), a chciałbym aby pozostała taka sama, a tylko cena sprzedaży się zmieniła. Ręczne przepisanie dla 40 000 pozycji w cennikach raczej mija się z celem.

Tak jak napisałem wyżej, można rozwiązać to cennikami dodatkowymi. Przykładowo posiadając cennik główny na 50% marży i dodać cennik dodatkowy z nieregularnymi, różnymi marżami. Cennik dodatkowy można tworzyć na wszystkie towary, daną grupę towarową lub nawet na pojedynczą kartotekę. Więcej o cennikach dodatkowych może Pan przeczytać w temacie e-pomocy technicznej TUTAJ

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Wracam do tematu. 

 

Czy możemy pracować na cenach tak jak w GT? Jeżeli tak, to jak to wykonać? Przypominam: chcę ręcznie, na każdej pozycji w cenniki ustawić narzut, przy czym przy wejściu do pozycji przy zmianie ceny ewidencyjnej narzut ma pozostać niezmieniony (wyliczy się nowa cena sprzedaży przy stałym narzucie), ale jednocześnie z możliwością ręcznej zmiany narzutu nadal w kartotece produktu. 

 

 

Dla parametru "Przenieś na cenę netto sprzedaży" ustawionego na "Automatycznie" blokuje się cena sprzedaży i po zmianie ceny ewidencyjnej nie można jej zmienić (np. ustawić okrągłej sumy).

Dla parametru "Przenieś na cenę netto sprzedaży" ustawionego na "nie przenoś" cena sprzedaży po zmianie ceny ewidencyjnej nadal stoi w miejscu, ale teraz można ją zmienić wedle uznania. 

 

A ja chciałbym, aby to narzut po zmianie ceny ewidencyjnej nadal stał w miejscu, ale można by go zmienić wedle uznania. Tak jak to było w GT.

 

 

I teraz jeszcze jedna kwestia.

 

Załóżmy, że chcę korzystać tylko z 1 cennika - detalicznego. Jak utworzyć różne rabaty w zależności od grup asortymentowych? 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
Dnia 9.05.2018 o 08:24, Marcin Gryska napisał:

chcę ręcznie, na każdej pozycji w cenniki ustawić narzut, przy czym przy wejściu do pozycji przy zmianie ceny ewidencyjnej narzut ma pozostać niezmieniony (wyliczy się nowa cena sprzedaży przy stałym narzucie), ale jednocześnie z możliwością ręcznej zmiany narzutu nadal w kartotece produktu.

Jest to możliwe. Pisząc poprzednią odpowiedź nie zostawiłem informacji o zmianie Ceny nabycia, zamiast Ceny netto/brutto. Po wyciągnięciu kolumny z Ceną nabycia i edycji jej, narzut pozostanie niezmienny.

Na potrzeby testu proszę o stworzenie nowego cennika i przetestowanie wszystkich powyższych opcji na zupełnie nowym cenniku (proszę nie używać opcji Powiel). W ten sposób wyeliminujemy możliwość błędów - nie koniecznie tych, od strony parametryzacji - w tym cenniku.

Dnia 9.05.2018 o 08:24, Marcin Gryska napisał:

Załóżmy, że chcę korzystać tylko z 1 cennika - detalicznego. Jak utworzyć różne rabaty w zależności od grup asortymentowych? 

Wystarczy w cenniku, w polu Filtrowanie zaznaczyć określoną grupę, zatwierdzić zmiany i przez górne menu Operacje przypisać domyślny rabat.

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...