Skocz do zawartości

Import z Subiekta metoda kasowa

Polecane posty

Dzień dobry,

mam subiekta nexo i Rachmistrza nexo pro, rozliczam VAT metodą kasową i super jest że subiekt jest w stanie wygenerować mi plik (JPK_V7) zawierający faktury opłacone tylko w danym miesiącu, niestety tragedią jest, że Rachmistrz (przez import JPK) nie potrafi ich zaciągnąć z prawidłową datą naliczenia, dlaczego tak jest? Czy może jest jakiś sposób by jednak taki import był możliwy tylko nie umiem tego znaleźć? Bardzo proszę o pomoc bo nie uśmiecha mi się rozliczać rozrachunków w dwóch programach.

Link to postu

Najlepiej gdy oba programy działają na wspólnej bazie danych - wtedy nic nie trzeba importować, rozrachunki są wspólne, a zapisy VAT aktualizują się automatycznie. Jeśli bazy danych z jakiegoś powodu są osobne, to można skonfigurować wymianę dokumentów online, offline XML, lub w ostateczności EPP. W takiej sytuacji nie ma konieczności prowadzenia rozrachunków w Rachmistrzu, tylko należy dekretować do VAT dokumenty rozliczeń VAT. Po prawidłowym wdrożeniu będzie to działać dobrze.

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Nie bardzo rozumiem.

Bazy mam oddzielne, tak musi być, kwestia organizacji biura.

Rozwiązania przez Pana Proponowane niestety się nie sprawdzają, trzeba by było każdą zapłatę zadekretować, potem oddekretować i skasować, przy 10 fakturach można się tak bawić ale nie przy 150.

Rozwiązaniem byłoby gdyby Rachmistrz miał opcję zaimportowania pliku JPK_v7 z tym samym obowiązakiem podatkowym który wynika właśnie z pliku JPK_v7, a tak to on niestety obowiązek podatkowy bierze z daty wykonania usługi.

Link to postu
3 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

Rozwiązania przez Pana Proponowane niestety się nie sprawdzają, trzeba by było każdą zapłatę zadekretować, potem oddekretować i skasować, przy 10 fakturach można się tak bawić ale nie przy 150.

Tylko że moja propozycja nie wymaga wycofywania dekretacji i kasowania czegokolwiek.

Link to postu
1 godzinę temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Tylko że moja propozycja nie wymaga wycofywania dekretacji i kasowania czegokolwiek.

To w takim razie nie wiem co Pan proponuje, bo właściwie tego Pan nie sprecyzował, napisał Pan jedynie bardzo ogólnie że można wymianę plików o różnym rozszerzeniu wykonać, co próbowałam robić i niestety nie da się ustawić tak by Rachmistrz w jakikolwiek sposób zaciągał plik z uwzględnieniem zapłaty i metody kasowej, jedyne na co wpadłam to dekretacja operacji bankowych ściągniętych z subiekta a to powoduje że mi się mnoży niemiłosiernie ilość zapisów w kpir i to w dodatku zapisów, które nie powinny się tam w ogóle znaleźć. Jeśli ma Pan na to rozwiązanie to bardzo proszę się nim podzielić, bo siedzę już dziś nad tym cały dzień i szlag mnie trafia. Szybciej by mi było wprowadzić faktury ręcznie ale przecież nie po to mam programy z jednej linii żeby klepać 150 faktur.

Link to postu

Rozliczając w Subiekcie fakturę w metodzie kasowej, w Dekretacji dokumentów powstaje obraz księgowy typu Rozliczenie sprzedaży lub Rozliczenie zakupu. Dokumenty te należy przekazać do Rachmistrza i tam, na podstawie wcześniej utworzonych schematów, wykonać dekretację, która finalnie doda wpis do ewidencji VAT w części zgodnej z wartością rozliczenia.

Link to postu
21 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Rozliczając w Subiekcie fakturę w metodzie kasowej, w Dekretacji dokumentów powstaje obraz księgowy typu Rozliczenie sprzedaży lub Rozliczenie zakupu. Dokumenty te należy przekazać do Rachmistrza i tam, na podstawie wcześniej utworzonych schematów, wykonać dekretację, która finalnie doda wpis do ewidencji VAT w części zgodnej z wartością rozliczenia.

do przeczytania za miesiąc :) już rozliczyłam i nie będę teraz mieszać ale za miesiąc na pewno wypróbuję

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 23.07.2020 o 16:28, Jacek Izydorczyk napisał:

Rozliczając w Subiekcie fakturę w metodzie kasowej, w Dekretacji dokumentów powstaje obraz księgowy typu Rozliczenie sprzedaży lub Rozliczenie zakupu. Dokumenty te należy przekazać do Rachmistrza i tam, na podstawie wcześniej utworzonych schematów, wykonać dekretację, która finalnie doda wpis do ewidencji VAT w części zgodnej z wartością rozliczenia.

No niestety, nie o to chodzi, przy imporcie w ten sposób data wystawienia faktury i data dostawy wstawia się taka jak jest data zapłaty, co jest błędne, bo z punktu widzenia wykazania tego w JPK musi być data wystawienia tożsama z rzeczywistą datą wystawienia dokumentu. W schemacie księgowania rozliczenia sprzedaży w sekcji Opis - VAT jedyna data jak można wybrać to po prostu data, czyli data tego rozliczenia, nie zaś data wystawienia faktury czy data zakończenia dostawy.

Przy sugerowanym wyżej imporcie nie zostaje zaznaczone, że faktura jest rozliczana metodą kasową, nie łączy tego z rozrachunkiem. Także niestety.

Może ktoś z Inserta się wypowie na ten temat? Od trzech miesięcy szukam rozwiązania a z Waszej strony cisza...

Link to postu
Dnia 25.08.2020 o 11:55, Martyna Pożarowska napisał:

No niestety, nie o to chodzi

Myślałem, że właśnie o to chodzi, tylko ma Pani kłopot z datami - nie wiem, czy słusznie, bo brakuje mi wiedzy by o tym dyskutować.

Dnia 25.08.2020 o 11:55, Martyna Pożarowska napisał:

Przy sugerowanym wyżej imporcie nie zostaje zaznaczone, że faktura jest rozliczana metodą kasową

W schemacie importu Rozliczenia zakupu bez problemu można włączyć znacznik MK. Dla sprzedaży oczywiście nie, bo tam ten znacznik nie obowiązuje.

Dnia 25.08.2020 o 11:55, Martyna Pożarowska napisał:

nie łączy tego z rozrachunkiem

Rozumiem, że podczas dekretacji faktury do KPiR tworzy Pani w Rachmistrzu rozrachunek, a następnie po imporcie Rozliczenia oczekuje Pani, że ten rozrachunek się rozliczy?  No w sumie racja, fajnie by było, gdyby to tak działało, ale niestety nie działa z założenia (tzn. działa tylko przy wspólnej bazie danych, a na oddzielnych bazach należałoby edytować każdy zapis VAT powstały z rozliczenia i tam tworzyć rozrachunek typu spłata). Aby to rozwiązać, przydałaby się w schemacie dekretacji możliwość określenia trybu dekretacji rozrachunków.

Dnia 25.08.2020 o 11:55, Martyna Pożarowska napisał:

Może ktoś z Inserta się wypowie na ten temat? Od trzech miesięcy szukam rozwiązania a z Waszej strony cisza...

Dobrze by było. Też chętnie poznam stanowisko odnoście dat i opinię co do rozliczania z poprzedniego akapitu.

Link to postu
11 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Myślałem, że właśnie o to chodzi, tylko ma Pani kłopot z datami - nie wiem, czy słusznie, bo brakuje mi wiedzy by o tym dyskutować.

Ja nie mam kłopotu z datami, program po prostu przy takim imporcie i ustawieniu schematu wpisuje niewłaściwe daty (nie da się wybrać nic innego niż data a ona się podstawia wyłącznie jako data powstania obowiązku podatkowego), powinny być daty wystawienia a wpisuje wszędzie daty zapłaty (zarówno jako daty wystawienia jak i daty zakończenia dostawy a żadna z tych dat nie jest tożsama z datą zapłaty, no prawie żadna).

11 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

W schemacie importu Rozliczenia zakupu bez problemu można włączyć znacznik MK. Dla sprzedaży oczywiście nie, bo tam ten znacznik nie obowiązuje.

Ale ja od początku przecież o sprzedaży piszę, zakupy mnie nie interesują bo te wprowadzam do Rachmistrza bezpośrednio. Firma usługowa, nie prowadzimy magazynu.

11 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Rozumiem, że podczas dekretacji faktury do KPiR tworzy Pani w Rachmistrzu rozrachunek, a następnie po imporcie Rozliczenia oczekuje Pani, że ten rozrachunek się rozliczy?  No w sumie racja, fajnie by było, gdyby to tak działało, ale niestety nie działa z założenia (tzn. działa tylko przy wspólnej bazie danych, a na oddzielnych bazach należałoby edytować każdy zapis VAT powstały z rozliczenia i tam tworzyć rozrachunek typu spłata). Aby to rozwiązać, przydałaby się w schemacie dekretacji możliwość określenia trybu dekretacji rozrachunków.

Nie. Ja w ogóle nie dekretuję faktur do KPiR, wprowadzam je do KPiR jedną pozycją, ze względu na metodę kasową mam przecież potężną rozbieżność między tym co w VAT a tym co w KPiR. Faktury importuję jedynie do rejestru. Rozliczenie rozrachunku może jest mi średnio potrzebne ale jakoś nie bardzo widzę inną możliwość by to działało prawidłowo, jako metoda kasowa.

11 godzin temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Dobrze by było. Też chętnie poznam stanowisko odnoście dat i opinię co do rozliczania z poprzedniego akapitu.

Pozostaje więc czekać.

 

Jest jeszcze opcja importu pliku z poziomu e-sprawozdawczość JPK "importuj JPK_VAT lub JPK_V7 wewnętrzny" wygenerowany uprzednio z Subiekta ale on zawiera tylko sprzedaż (w moim przypadku, bo zakupów do Subiekta nie wpisuję), tylko jak potem ten plik zaimportowany scalić z plikiem JPK wygenerowanym w Rachmistrzu z samymi zakupami? Bo to by też było jakieś rozwiązanie, może nie idealne ale zawsze...

Link to postu
42 minuty temu, Martyna Pożarowska napisał:

Ja nie mam kłopotu z datami, program po prostu przy takim imporcie i ustawieniu schematu wpisuje niewłaściwe daty...

Podsumowując: program wg Pani wpisuje niewłaściwe daty (nie twierdzę, że nie ma Pani racji), ale nie ma Pani z tym kłopotu. Świetnie :)

44 minuty temu, Martyna Pożarowska napisał:

Ale ja od początku przecież o sprzedaży piszę...

Warto było o tym wspomnieć już w czerwcu.

50 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:

Nie. Ja w ogóle nie dekretuję faktur do KPiR, wprowadzam je do KPiR jedną pozycją, ze względu na metodę kasową mam przecież potężną rozbieżność między tym co w VAT a tym co w KPiR. Faktury importuję jedynie do rejestru. Rozliczenie rozrachunku może jest mi średnio potrzebne ale jakoś nie bardzo widzę inną możliwość by to działało prawidłowo, jako metoda kasowa.

To proszę nie używać rozrachunków. Nie są one potrzebne do obsługi metody kasowej w VAT, gdy ewidencja budowana jest na podstawie dokumentów Rozliczenie sprzedaży / zakupu. Nie należy również w takiej sytuacji zaznaczać opcji "Naliczaj VAT po zapłacie" / "Odliczaj VAT po zapłacie".

1 godzinę temu, Martyna Pożarowska napisał:

Jest jeszcze opcja importu pliku z poziomu e-sprawozdawczość JPK "importuj JPK_VAT lub JPK_V7 wewnętrzny" wygenerowany uprzednio z Subiekta ale on zawiera tylko sprzedaż (w moim przypadku, bo zakupów do Subiekta nie wpisuję), tylko jak potem ten plik zaimportowany scalić z plikiem JPK wygenerowanym w Rachmistrzu z samymi zakupami? Bo to by też było jakieś rozwiązanie, może nie idealne ale zawsze...

Podczas dodawania JPK rozliczeniowego program zaproponuje scalenie z zaimportowanymi plikami wewnętrznymi.

Link to postu
8 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Podsumowując: program wg Pani wpisuje niewłaściwe daty (nie twierdzę, że nie ma Pani racji), ale nie ma Pani z tym kłopotu. Świetnie

Oczywiście że program wpisuje niewłaściwe daty, nie musi Pan wiedzieć czy mam rację, wystarczy że ja wiem, że ją mam. Obsługuję usługowo podmioty gospodarcze prowadząc im księgowość od ponad 10 lat i wiem co mówię. Ja nie mam kłopotu, program ma bo podstawia nieprawidłowe daty, ja sobie z tym tak czy inaczej radzę, chciałabym tylko aby nie zajmowało mi to całego dnia, po to mam programy z jednej linii żeby pracę mi ułatwiały a nie utrudniały. Proszę nie szydzić, trochę to słabe.

9 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Warto było o tym wspomnieć już w czerwcu.

Subiekt jest programem głównie do sprzedaży, zakupy są pomocniczo ze względu na magazyn, którego ja z racji prowadzenia firmy stricte usługowej nie prowadzę, więc dla mnie to było oczywiste. Nigdzie też nie wspomniałam, że mam problem z zakupami.

10 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

To proszę nie używać rozrachunków. Nie są one potrzebne do obsługi metody kasowej w VAT, gdy ewidencja budowana jest na podstawie dokumentów Rozliczenie sprzedaży / zakupu. Nie należy również w takiej sytuacji zaznaczać opcji "Naliczaj VAT po zapłacie" / "Odliczaj VAT po zapłacie".

Ewidencja nie może być budowana na podstawie dokumentów Rozliczenie sprzedaży/zakupu bo ta opcja nie działa, przecież już to wyżej tłumaczyłam. Kręcimy się w kółko, to nie ma żadnego sensu. Albo nie możemy się zrozumieć albo pisze Pan cały czas to samo.

10 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Podczas dodawania JPK rozliczeniowego program zaproponuje scalenie z zaimportowanymi plikami wewnętrznymi.

Tak się nie stało, bo tej opcji próbowałam. Dokładnie we wtorek. Zaimportowałam plik wygenerowany z Subiekta, wygenerowałam plik w Rachmistrzu i nic się nie scaliło, program takiego scalenia nie zaproponował.

 

Panu dziękuję za próbę pomocy ale wyczerpaliśmy obawiam się temat.

 

Tym czasem ponownie proszę o wypowiedź w sprawie kogoś z Insertu.

Link to postu
7 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:

Ja nie mam kłopotu, program ma bo podstawia nieprawidłowe daty, ja sobie z tym tak czy inaczej radzę...

Oczywiście, a jeśli samochód się Pani zepsuje, to również nie będzie Pani miała kłopotu. Kłopot będzie miał samochód, a pani sobie z tym poradzi - pojedzie Pani autobusem. Jeśli nie ma Pani kłopotu z datami, to po co w ogóle zakładała Pani ten wątek?

19 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:

Proszę nie szydzić...

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.

21 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:

Subiekt jest programem głównie do sprzedaży, zakupy są pomocniczo ze względu na magazyn, którego ja z racji prowadzenia firmy stricte usługowej nie prowadzę, więc dla mnie to było oczywiste.

Dla Pani było oczywiste, dla mnie nie.

22 minuty temu, Martyna Pożarowska napisał:

Nigdzie też nie wspomniałam, że mam problem z zakupami.

Nigdzie nie wspomniała Pani również, że ma Pani problem ze sprzedażą. Dopiero wczoraj wspomniała Pani o rozliczeniu sprzedaży.

24 minuty temu, Martyna Pożarowska napisał:

Ewidencja nie może być budowana na podstawie dokumentów Rozliczenie sprzedaży/zakupu bo ta opcja nie działa, przecież już to wyżej tłumaczyłam. Kręcimy się w kółko, to nie ma żadnego sensu. Albo nie możemy się zrozumieć albo pisze Pan cały czas to samo.

Ale to jest jedyna dedykowana funkcja do obsługi metody kasowej w komunikacji plikowej z wykorzystaniem schematów dekretacji. Nie piszę cały czas tego samego. Odpowiadałem w kontekście rozrachunków, o których Pani wspominała.

45 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:

Tak się nie stało, bo tej opcji próbowałam. Dokładnie we wtorek. Zaimportowałam plik wygenerowany z Subiekta, wygenerowałam plik w Rachmistrzu i nic się nie scaliło, program takiego scalenia nie zaproponował.

Widocznie coś Pani źle zrobiła. Ja spróbowałem przed chwilą i zadziałało.

46 minut temu, Martyna Pożarowska napisał:

Panu dziękuję za próbę pomocy ale wyczerpaliśmy obawiam się temat.

Chciałem zaproponować coś jeszcze, ale odpuszczę już sobie rozmowę w takim tonie.

Link to postu
23 minuty temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Chciałem zaproponować coś jeszcze, ale odpuszczę już sobie rozmowę w takim tonie.

Sam Pan zaczął niewłaściwym tonem bo się "powstrzymać" nie mógł.

25 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Oczywiście, a jeśli samochód się Pani zepsuje, to również nie będzie Pani miała kłopotu. Kłopot będzie miał samochód, a pani sobie z tym poradzi - pojedzie Pani autobusem. Jeśli nie ma Pani kłopotu z datami, to po co w ogóle zakładała Pani ten wątek?

Nie czuję żebym musiała się Panu z czegokolwiek tłumaczyć ale skoro już Pan zapytał i nie jest to oczywiste to odpowiem: Wątek zaczęłam bo potrzebuję USPRAWNIENIA. Linia nexo jest linią która się rozwija i liczyłam na to, że ktoś kompetentny będzie w stanie coś zaproponować lub ewentualnie wskazać termin wprowadzenia tego o co od początku proszę czyli prosty import 1do1 tego co generuje Subiekt w formie pliku JPK_V7 do Rachmistrza. Niestety trafiłam na Pana a Pan się tylko mądrzyć potrafi. Cudnie, gratuluję że jest Pan fenomenalny i wszystko wie ale nie jest Pan właścicielem tego forum żeby decydować kiedy i jakie wątki mogą tworzyć użytkownicy, także wypraszam sobie.

27 minut temu, Jacek Izydorczyk napisał:

Nigdzie nie wspomniała Pani również, że ma Pani problem ze sprzedażą. Dopiero wczoraj wspomniała Pani o rozliczeniu sprzedaży.

Powtarzam, Subiekt jest programem głównie do sprzedaży, zakupy w nim to kwestia poboczna ale już abstrachując, skoro jest i sprzedaż i zakupy to wiadomo że trzeba zaciągnąć i jedno i drugie, Pan zdziwiony że mi w sprzedaży nie działa coś co jak sam twierdzi jest do zakupów dedykowane...

 

Resztę pominę bo szkoda słów. Skoro zakłada Pan moją winę, że coś na pewno robię źle i że za dużo wymagam od programu to trzeba było nie zaczynać tej swojej pseudo pomocy, skoro Pan nie wie jak to działa/powinno działać, co sam przyznaje, że się na tym nie zna bo daty według Pana nie mają znaczenia to cała nasza dyskusja jest bez sensu od samego początku. Pan tak na prawdę nie miał chęci pomocy tylko chęć zabłyśnięcia jakimiś sobie tylko zrozumiałymi "ciętymi ripostami", nie jesteśmy w piaskownicy a forum to nie łopatka którą można kolegę/koleżankę pacnąć po głowie... Dyskusję z Panem uważam za zakończoną.

 

Liczę na to, że jednak ktoś z Insertu się w tej sprawie wypowie. Będę niezmiernie zobowiązana.

 

Link to postu
1 godzinę temu, Martyna Pożarowska napisał:

Sam Pan zaczął niewłaściwym tonem bo się "powstrzymać" nie mógł.

Źle mnie Pani odebrała. Moją wypowiedź, której się Pani uczepiła, celowo zakończyłem emotikoną, którą chciałem przekazać zdecydowanie pozytywne nastawienie. Zresztą, w kolejnej wypowiedzi Panią przeprosiłem.

1 godzinę temu, Martyna Pożarowska napisał:
2 godziny temu, Jacek Izydorczyk napisał:

...Jeśli nie ma Pani kłopotu z datami, to po co w ogóle zakładała Pani ten wątek?

Nie czuję żebym musiała się Panu z czegokolwiek tłumaczyć ale skoro już Pan zapytał i nie jest to oczywiste to odpowiem: Wątek zaczęłam bo potrzebuję USPRAWNIENIA. Linia nexo jest linią która się rozwija i liczyłam na to, że ktoś kompetentny będzie w stanie coś zaproponować lub ewentualnie wskazać termin wprowadzenia tego o co od początku proszę czyli prosty import 1do1 tego co generuje Subiekt w formie pliku JPK_V7 do Rachmistrza.

Tylko, że już w pierwszym poście wspomniała Pani o dacie naliczenia, a później twierdziła Pani, że nie ma Pani kłopotu z datami.

1 godzinę temu, Martyna Pożarowska napisał:

Niestety trafiłam na Pana a Pan się tylko mądrzyć potrafi. Cudnie, gratuluję że jest Pan fenomenalny i wszystko wie ale nie jest Pan właścicielem tego forum żeby decydować kiedy i jakie wątki mogą tworzyć użytkownicy, także wypraszam sobie.

Takie komentarze są po prostu niestosowne. Proszę sobie darować. Nigdy nie próbowałem decydować kiedy i jakie wątki mogą tworzyć użytkownicy i nikomu nie próbowałem ograniczyć tego prawa. Jeśli ma Pani inne zdanie, to proszę wskazać konkretne miejsce. Ja tylko chciałem zapytać o faktyczny cel utworzenia tego wątku, bo zacząłem się gubić w tym, co Pani pisała.

1 godzinę temu, Martyna Pożarowska napisał:

Subiekt jest programem głównie do sprzedaży, zakupy w nim to kwestia poboczna

Nieprawda. Zakupy w Subiekcie odgrywają równie ważną rolę, co sprzedaż.

1 godzinę temu, Martyna Pożarowska napisał:

Pan zdziwiony że mi w sprzedaży nie działa coś co jak sam twierdzi jest do zakupów dedykowane...

Proszę wskazać miejsce, w którym stwierdziłem to, co Pani napisała. Dodam tylko, że obsługa metody kasowej na podstawie dokumentów rozliczeń dedykowana jest zarówno do sprzedaży jak i do zakupu.

2 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

Skoro zakłada Pan moją winę, że coś na pewno robię źle i że za dużo wymagam od programu to trzeba było nie zaczynać tej swojej pseudo pomocy

Moja pomoc nie była "pseudo". Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w poście otwierającym wątek wspominała Pani o prawidłowej dacie naliczenia, a ja już w pierwszej odpowiedzi wskazałem rozwiązanie, które zapewnia, że pole "Miesiąc naliczenia" w ewidencji VAT ustawione będzie prawidłowo. Co prawda później zauważyła Pani, że moje rozwiązanie, w Pani opinii, powoduje, że data wystawienia i dostawy są błędne, ale nie zmienia to faktu, że miesiąc naliczenia będzie prawidłowy.

2 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

skoro Pan nie wie jak to działa/powinno działać, co sam przyznaje, że się na tym nie zna bo daty według Pana nie mają znaczenia to cała nasza dyskusja jest bez sensu od samego początku.

Znowu napisała Pani nieprawdę. Nie przyznałem, że się na tym nie znam. Napisałem tylko, że brakuje mi wiedzy konkretnie do tego, jaka powinna być prawidłowa data wystawienia i dostawy w tych przypadkach i że w tym zakresie nie będę dyskutował - w tym sensie, że nie będę potwierdzał ani zaprzeczał Pani opinii w tym zakresie. Nigdzie nie napisałem, że daty nie mają znaczenia. Proszę się liczyć ze słowami.

2 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

Pan tak na prawdę nie miał chęci pomocy tylko chęć zabłyśnięcia jakimiś sobie tylko zrozumiałymi "ciętymi ripostami", nie jesteśmy w piaskownicy a forum to nie łopatka którą można kolegę/koleżankę pacnąć po głowie...

To, że chciałem pomóc udowodniłem już wyżej. Proszę wskazać przynajmniej jedną "ciętą ripostę" z moich wypowiedzi. Moim zdaniem, to Pani ostatnie wypowiedzi są co najmniej niestosowne.

2 godziny temu, Martyna Pożarowska napisał:

Dyskusję z Panem uważam za zakończoną

W porządku. Gdyby jednak Pani emocje opadły, to jestem skłonny jeszcze pomóc. Proszę tylko traktować mnie poważnie, a nie jak kolegę z piaskownicy.

Link to postu

Dzień dobry.

Dnia 19.06.2020 o 15:57, Martyna Pożarowska napisał:

Dzień dobry,

mam subiekta nexo i Rachmistrza nexo pro, rozliczam VAT metodą kasową i super jest że subiekt jest w stanie wygenerować mi plik (JPK_V7) zawierający faktury opłacone tylko w danym miesiącu, niestety tragedią jest, że Rachmistrz (przez import JPK) nie potrafi ich zaciągnąć z prawidłową datą naliczenia, dlaczego tak jest? Czy może jest jakiś sposób by jednak taki import był możliwy tylko nie umiem tego znaleźć? Bardzo proszę o pomoc bo nie uśmiecha mi się rozliczać rozrachunków w dwóch programach.

Pani Martyno, chciałbym się upewnić: czy wczytuje Pani dokumenty plikiem JPK_V7 (jeszcze nieobowiązującym ?) czy dotychczasowym JPK_VAT?

JPK_V7 zawiera więcej informacji niż JPK_VAT - między innymi wskazanie miesiąca za jaki jest wystawiany. Od wersji 32 planowanej na jesień, import z pliku JPK_V7 do ewidencji VAT, będzie miesiąc naliczenia i odliczenia określał właśnie na podstawie miesiąca za jaki wystawiony jest JPK_V7. Na dzisiaj jeszcze tego import nie obsługuje.

Dnia 25.08.2020 o 11:55, Martyna Pożarowska napisał:
Dnia 23.07.2020 o 16:28, Jacek Izydorczyk napisał:

Rozliczając w Subiekcie fakturę w metodzie kasowej, w Dekretacji dokumentów powstaje obraz księgowy typu Rozliczenie sprzedaży lub Rozliczenie zakupu. Dokumenty te należy przekazać do Rachmistrza i tam, na podstawie wcześniej utworzonych schematów, wykonać dekretację, która finalnie doda wpis do ewidencji VAT w części zgodnej z wartością rozliczenia.

No niestety, nie o to chodzi, przy imporcie w ten sposób data wystawienia faktury i data dostawy wstawia się taka jak jest data zapłaty, co jest błędne, bo z punktu widzenia wykazania tego w JPK musi być data wystawienia tożsama z rzeczywistą datą wystawienia dokumentu. W schemacie księgowania rozliczenia sprzedaży w sekcji Opis - VAT jedyna data jak można wybrać to po prostu data, czyli data tego rozliczenia, nie zaś data wystawienia faktury czy data zakończenia dostawy.

Przy sugerowanym wyżej imporcie nie zostaje zaznaczone, że faktura jest rozliczana metodą kasową, nie łączy tego z rozrachunkiem. Także niestety.

Tutaj Pan Jacek zaproponował dekretację do VAT dokumentów rozliczeń faktur w metodzie kasowej - pod kątem rozliczenia podatku VAT jak najbardziej będzie to poprawne, niemniej pod kątem obowiązku ewidencyjnego na potrzeby JPK, taki zapis nie będzie poprawny bo nie będzie zawierał poprawnej daty wystawienia oraz sprzedaży, bo jak Pani zauważyła, takich dat nie ma w tym dokumencie naliczenia. Dodanie takich pól do tego typu dokumentu zapisałem jako sugestię na przyszłe wersje.

Jak dobrze zrozumiałem, to Pani klient posiada Subiekta? Jeżeli tak, to wygodniej byłoby importować dokumenty z plików XML/EPP a nawet On-line (o ile to Subiekt nexo). Wówczas odebrane obrazy księgowe faktur można dekretować wg odpowiednio zdefiniowanego schematu dekretacji (na przykładzie zakupu ale adekwatnie można zastosować to również do sprzedaży):

image.thumb.png.831168b37cda1dbcd928994e93a87520.png

Ten sposób zdefiniowany schemat spowoduje, że stworzy się zapis w ewidencji VAT z wygenerowanym rozrachunkiem (nierozliczonym) oraz bez określonego miesiąca naliczenia:

image.thumb.png.0f8dee2ee8abd03cf08a862ea5f78d1c.png

 

Tak powstały zapis VAT (bez miesiąca naliczenia) nie będzie ujmowany na deklaracji i w pliku JPK. Następnie Pani klient powinien (pewnie raz na miesiąc) przesyłać wykaz rozliczeń takich dokumentów - spokojnie plikiem EPP/XML czy też on-line. Po imporcie dokumentów  spłat tych rozrachunków dokonuje się rozliczeń rozrachunków powiązanych z zapisami VAT. Na podstawie daty rozliczenia wyznaczany jest miesiąc naliczenia, który decyduje w jakim okresie rozliczeniowym VAT taki zapis zostaje ujęty. Uzyskujemy wówczas wszystko to co wymagane jest i pod kątem rozliczeń VAT jak i pod kątem ewidencji na potrzeby JPK.

 

 

Link to postu
21 godzin temu, Roman Budzisz napisał:

Następnie Pani klient powinien (pewnie raz na miesiąc) przesyłać wykaz rozliczeń takich dokumentów - spokojnie plikiem EPP/XML czy też on-line. Po imporcie dokumentów  spłat tych rozrachunków dokonuje się rozliczeń rozrachunków powiązanych z zapisami VAT. Na podstawie daty rozliczenia wyznaczany jest miesiąc naliczenia, który decyduje w jakim okresie rozliczeniowym VAT taki zapis zostaje ujęty. Uzyskujemy wówczas wszystko to co wymagane jest i pod kątem rozliczeń VAT jak i pod kątem ewidencji na potrzeby JPK.

Panie Romanie, po przesłaniu dokumentów spłat nie będzie gdzie ich zadekretować, a co za tym idzie, nie powstaną rozrachunki typu spłata i nie będzie z czym rozliczyć rozrachunku powiązanego z zapisem VAT. Powyższe zrzuty ekranu pochodzą z Rewizora, więc może stąd pewien zamysł, ale niestety, jesteśmy w Rachmistrzu :)

 

21 godzin temu, Roman Budzisz napisał:

Tutaj Pan Jacek zaproponował dekretację do VAT dokumentów rozliczeń faktur w metodzie kasowej - pod kątem rozliczenia podatku VAT jak najbardziej będzie to poprawne, niemniej pod kątem obowiązku ewidencyjnego na potrzeby JPK, taki zapis nie będzie poprawny bo nie będzie zawierał poprawnej daty wystawienia oraz sprzedaży, bo jak Pani zauważyła, takich dat nie ma w tym dokumencie naliczenia. Dodanie takich pól do tego typu dokumentu zapisałem jako sugestię na przyszłe wersje.

Skoro potwierdza Pan problem z datami, to bardzo proszę o dodanie tych dat w trybie pilnym. Brak tych atrybutów powoduje, że dedykowana funkcjonalność do obsługi metody kasowej bez wspólnej bazy danych staje się bezużyteczna.

Link to postu
Dnia 29.08.2020 o 13:42, Jacek Izydorczyk napisał:

Panie Romanie, po przesłaniu dokumentów spłat nie będzie gdzie ich zadekretować, a co za tym idzie, nie powstaną rozrachunki typu spłata i nie będzie z czym rozliczyć rozrachunku powiązanego z zapisem VAT. Powyższe zrzuty ekranu pochodzą z Rewizora, więc może stąd pewien zamysł, ale niestety, jesteśmy w Rachmistrzu :)

Tak - zgadza się. Autosugestia.

Można co prawda dekretować do kolumny "Inne" ale to droga na okrętkę.

Dnia 29.08.2020 o 13:42, Jacek Izydorczyk napisał:

Skoro potwierdza Pan problem z datami, to bardzo proszę o dodanie tych dat w trybie pilnym. Brak tych atrybutów powoduje, że dedykowana funkcjonalność do obsługi metody kasowej bez wspólnej bazy danych staje się bezużyteczna.

Oczywiście mam to zapisane. Rozszerzenie obrazu księgowego o nowe pola, to niestety nowa wersja schemy DD-ka. Nowa wersja DD-ka to komunikacja XML on-line i off-line. Wersję 32 mamy już zamkniętą obecnie przechodzi testy stabilizacyjne i już jej nie będziemy zmieniać. Stąd też ten problem musimy rozwiązać w kolejnej po 32 pełnej wersji.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...