Skocz do zawartości

Środki trwałe z historią amortyzacji

Polecane posty

Witam serdecznie,

posiadamy środki trwałe, które były amortyzowane w innym programie księgowym. Stąd też posiadają historię amortyzacji. 

Jak ustawić w programie Rewizor nexo prawidłową historię amortyzacji danego środka trwałego?

np. wartość nabycia ŚT 100 000 z czego w poprzednim programie zamortyzowano 80 000. Pozostaje do zamortyzowania w tym roku 20 000.

Próbuję wpisać w historię amortyzacji wartość dotychczasowego umorzenia ale program mi nie pozwala. 

image.png.abd6e10f28954a069eebe35820e67b4e.png

 

 

Link to postu

Prawdopodobnie wprowadziła Pani datę dokumentu OT inną niż faktyczna dla tego środka trwałego. Należy pamiętać, że data OT jest tożsama z datą faktycznego przyjęcia środka trwałego w firmie np. 01.01.2019 r.

Jeżeli amortyzacja w programie ma być naliczana od stycznia 2020 (po wprowadzeniu odpowiedniej daty dokumentu), to w historii amortyzacji proszę określić miesiąc pierwszej amortyzacji jako styczeń 2020 i wtedy wprowadzić historyczną wartość w bilansie otwarcia.

InsERT nexo - Jak wprowadzić dotychczasowe naliczenia amortyzacji ?

Link to postu

ok dziękuję zadziałało ale nie do końca.

Program naliczył mi amortyzację od odpowiedniej kwoty jednak mimo zaznaczenia stawki degresywnej i współczynnika 2 amortyzuje mi dalej stawką liniową 20%. To powoduje tym samym, że zamiast zakończyć amortyzację w marcu tego roku to on amortyzuje ŚT do czerwca 2020.

 

 

image.png

image.png

image.png

Edytowane przez Anna Bur
Link to postu

Stopniowe zmniejszanie się odpisów amortyzacyjnych metody degresywnej następuje do momentu, gdy wartość odpisywanej raty staje się mniejsza od raty ustalanej za pomocą metody liniowej. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, wówczas dalsze odpisy dokonywane są za pomocą amortyzacji liniowej, bez stosowania już współczynnika podwyższonego oraz zasadniczo bez obniżania podstawy.

Link to postu

ok dziękuję za informację i pomoc w rozwiązaniu poprzedniego problemu.

Proszę jeszcze o pomoc przy kompensacie rozrachunków.

Otóż dokument wprowadzony Bilansem otwarcie (PK) jako należność na kwotę 16 446,59 pln kompensuje częściowo spłatę zobowiązań FZ (do wysokości kwoty 16446,59).

NIestety po zatwierdzeniu kompensaty i próbie jej dekretacji pojawia mi się komunikat przy koncie rozrachunkowym 202: 

Co mogę z tym zrobić:

image.thumb.png.257279fdb4d6ba7abb96a4aa2030cfee.png

 

Link to postu

Proszę zerknąć na temat e-Pomocy technicznej, dotyczący schematu dekretacji kompensaty na podstawie rozliczeń.

Schemat dobierze konta oraz strony na podstawie rozliczeń zadekretowanych dokumentów.

Rewizor nexo - Schemat kompensaty z wyznaczaniem kont na podstawie rozliczeń

Proszę pamiętać, żeby nowe wątki poruszać w nowych tematach, aby ułatwić wyszukiwanie pozostałym użytkownikom.

Link to postu
  • 3 lata później...

Witam, 

pozwolę sobie odświeżyć powyższy temat wprowadzania ŚT z historią amortyzacji.

W jaki sposób po wykonaniu czynności z poniższego wątku pomocy: 

https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/2633%2cinsert-nexo-jak-wprowadzic-dotychczasowe-naliczenia-amortyzacji.html

powinno się wprowadzić zapisy dotyczące środka trwałego do ksiąg. 

Jest to sytuacja w której środek był amortyzowany w innym programie, natomiast w nowym roku doszło do zmiany programu.

Trzeba więc wprowadzić zapisy dotyczące go do dekretu BO. I tutaj rodzi się moje pytanie - czy powinienem zadekretować wygenerowane przez program dokumenty OT i HA, czy zrobić to innym sposobem? Szczególne moje wątpliwości budzi fakt że OT ma przecież datę wystawienia we wcześniejszym okresie.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...