Skocz do zawartości

Korekta sprzedaży VAT a korekta plików JPK

Polecane posty

Faktura Korekta sprzedaży VAT powinna być księgowana (w zależności od przyczyny) w okresie księgowym dokumentu źródłowego lub w okresie księgowym dokumentu Korekta.

Tworząc korektę z powodu innego niż BŁĄD, VAT powinien być zaksięgowany w okresie dla dokumentu KOREKTA a nie dokumentu SPRZEDAŻ.

Ale NEXO tego nie rozumie i za każdym razem VAT wrzuca w okres księgowy dokumentu źródłowego.


Czemu Nexo tego nie rozdziela? Robiąc korektę sprzedaży z powodów,. które pozwalają Księgoewać VAT z korekty w okresie dla dokumentu korekta, Nexo VAT zdejmuje w okresie dla dokumentyu źródłowego.

NIe mam już siły robić kilkudziesięciu korekt JPK za zamknięte okresy.

Może macie jakiś sposób jak to zrobić. A może po prostu nie znam tego wspaniałego programu?

Link to postu

Co do zasady, Subiekt nexo nie jest programem służącym do prowadzenia ewidencji VAT i generowania plików JPK_VAT dla celów rozliczeń z US. Tym samym nie jest w nim zaszyta obsługą wszystkich przypadków. Plik JPK_VAT wewnętrzny służy jedynie do komunikacji z księgowością w celu dalszej obróbki. 

 

Z drugiej strony dużym brakiem w Subiekcie jest brak obsługi daty potwierdzenia odbioru korekty, co jest istotne dla określenia momentu podatkowego. I tu jest problem nawet podczas przekazywania danych do księgowości. Z uwagi jednak na zbliżający się SLIM VAT chyba nie warto juz się za to zabierać 

Link to postu
4 godziny temu, Paweł Piotrowski napisał:

może nie dość dokładnie opisałem problem. Dotyczy on NEXO Rachmistrza.

A to jest program do księgowania VAT i generowania JPK.

Więc problem jest.

W takim razie lepiej byłoby napisać w dziale Rachmistrza nexo, ale możemy kontynuować tutaj.

 

Za sposób dekretacji do VAT i KPiR dokumentów z Subiekta nexo odpowiadają schematy dekretacji, które można dowolnie konfigurować. W szczególności można określić, na podstawie której daty z dokumentu źródłowego ma być określony miesiąc naliczenia VAT. Można również na podstawie innych atrybutów dokumentu, np. Kategorii, warunkować wykonanie schematu dekretacji, lub tworzyć wyjątki (tylko w wersji PRO). Jeśli Subiekt i Rachmistrz pracują na wspólnej bazie danych, to można nawet za pomocą pól własnych określać datę potwierdzenia korekty, albo dorobić sobie "pstryczek" określający, czy VAT ma być korygowany w okresie dokumentu źródłowego, czy w okresie korekty.

  • Lubię to 1
Link to postu
46 minut temu, Paweł Piotrowski napisał:

cieszę się jak nie wiem co

może gdyby jakąkolwiek instrukcja to opisywała

 

 

Zestaw artykułów e-pomocy związanych z tą tematyką dostępny jest tutaj: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/1951,czym-sa-i-do-czego-sluza-schematy-dekretacji-w-programie-rewizor-nexo.html

Opisy są dla Rewizora, ale w Rachmistrzu działa to analogicznie. Gdyby to było za mało, to dostępna jest również usługa teleKonsultanta InsERT, albo usługi serwisantów/wdrożeniowców. Oczywiście o szczegóły można tez pytać tutaj.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...