Skocz do zawartości

Rozliczanie kartą Rewizor nexo

Polecane posty

W wypłatach bankowych możliwe jest wybranie rodzaju operacji "karta". W formach płatności mam zdefiniowaną formę płatności "karta firmowa przy zakupie". Nie wiem gdzie mam ustawić i jaki parametr dla transakcji zakupu, które mają zostać później rozliczone kartą - tak, żeby w trakcie rejestracji operacji bankowej - kartowej pokazała mi się lista rozrachunków przypisanych do danej karty.

Sądziłam, że można to zrobić w trakcie rejestracji rozrachunku, wskazując w polu rozliczanie - karta płatnicza, ale nie mam takiego wyboru. Proszę o pomoc.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o to, aby zobowiązanie miało przypisaną płatność kartą, a później operacja pobrana z pliku (płatność kartą) rozliczyła zobowiązanie, to program uniemożliwia taką operację, bo o ile na zobowiązaniu jest wskazany klient, to na operacji bankowej nie.
Przekazałem sugestię do działu Weryfikacji Oprogramowania.

Link to postu
  • 1 rok później...
W dniu 8.10.2020 o 13:58, Przemysław Werner napisał:

Jeżeli chodzi o to, aby zobowiązanie miało przypisaną płatność kartą, a później operacja pobrana z pliku (płatność kartą) rozliczyła zobowiązanie, to program uniemożliwia taką operację, bo o ile na zobowiązaniu jest wskazany klient, to na operacji bankowej nie.
Przekazałem sugestię do działu Weryfikacji Oprogramowania.

Czy coś w tym temacie się zmieniło? Jeśli nie to kiedy będzie dostępna taka funkcjonalność?

 

Pozdrawiam

Link to postu
  • 8 miesięcy temu...

No to jeszcze inaczej.

Co chcemy osiągnąć:

1. Wprowadzić zapłaconą kartą firmową fakturę zakupu (np. za paliwo) do ewidencji VAT

2. Wprowadzić (zaczytać) wyciąg bankowy, na którym jest ta wypłata

3. Rozliczyć to i zadekretować z zapisem zapłaty na analityce konta bankowego związanej z tą kartą...

 

Coś jest robione nie tak, albo nie po kolei skoro nie widać do zaznaczenia danej transakcji przy próbie rozliczenia rozrachunku?

Jak to zrobić żeby było dobrze?

Link to postu
  • 3 miesiące temu...

Dzień dobry,

 

Tutaj chciałem się odnieść do wpisu pana Radka.

 

"Na ten moment bez rozrachunku."

 

Moim zdaniem nie możemy sobie tak po prostu pomijać rozrachunków.

 

Rozdział 2 ustawy o rachunkowości to precyzuje. I można tu przytoczyć kilka artykułów w tej materii (przytoczę tylko dwa):

 

art. 17 1. 2) i 3): 

"Art. 17. 1. Konta ksiąg pomocniczych prowadzi się w szczególności dla:

/..../

2) rozrachunków z kontrahentami"

 

art. 24 1. i 2.

"Art. 24.

1. Księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco.

2. Księgi rachunkowe uznaje się za rzetelne, jeżeli dokonane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.

3. Księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bezbłędnie, jeżeli wprowadzono do nich kompletnie i poprawnie wszystkie zakwalifikowane do zaksięgowania w danym miesiącu dowody księgowe, zapewniono ciągłość zapisów oraz bezbłędność działania stosowanych procedur obliczeniowych."

 

A pominięcie tworzenia rozrachunku w oparcie o "uproszczenia przy prowadzeniu ksiąg" jest zbyt daleko idącym uproszczeniem.

 

Do tego jeszcze ustawy podatkowe dotyczące podatków dochodowych czy VAT często uzależniają prawo do zaliczenia kosztów czy odliczenia VAT od dokonania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego.

Jeśli temat dotyczy pojedynczej płatności, to nie ma problemu. Z tym sobie każdy księgowy poradzi. 

Ale jak mamy setki płatności kartą w miesiącu, to jest to już problem, aby przy każdej rozliczanej płatności kartą "rzeźbić", aby mieć właściwe dowody dokonania płatności.

 

łączę serdeczne pozdrowienia

rg

 

 

Link to postu

Dzień dobry, nic się w tym temacie nie zmieniło. Na ten moment mogę zaproponować dodanie do zapisu ewidencji VAT rozrachunku typu zobowiązanie, następnie rozliczanie go operacją kasową, z formą płatności – płatność kartą. Program tworzy nam zobowiązanie na podmiot cesyjny, a to zobowiązanie rozliczamy operacją bankową z wyciągu bankowego.

Link to postu
W dniu 14.05.2023 o 08:01, Robert Garczarek napisał:

art. 17 1. 2) i 3): 

"Art. 17. 1. Konta ksiąg pomocniczych prowadzi się w szczególności dla:

/..../

2) rozrachunków z kontrahentami"

Zgadza się, że jest to uproszczenie, ale jak daleko idące - nie będę tego tu rozstrzygać.

 

Jeśli księgując na analityce płatnosci kartą (nierozrachunkowej) mamy odzwierciedlenie kwot z rozrachunku, to wydaje mi się, że jest to zgodne z tym punktem ustawy.

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Podłączam się pod wątek.

1) skonfigurowalem karte do konta 

2) Mam zakup z Allegro - pyszna kawa

3) ksieguje zakup wraz z dokumentem vat

4) wybieram na tym etapie rozrachunek : zobowiazanie.

5) program proponuje mi wybor rozrachunku:

image.thumb.png.e003edca9197b359cc4d7855e69d5861.png

 

6) wczesniej w banku na platnosci mam wybrana ta karte

image.thumb.png.50b569f769d7085904f49e213ee3bd28.png

7) spektakularna porazka - rozrachunek nie jest rozliczony 

image.thumb.png.3147c6fc638c503f1d58da856cb56be1.png

 

8 )czy istnieje mozliwosc, zeby przy imporcie operacji bankowych platnosc byla od razu rozpoznana jako karta ?

 

Jak poprawic powyzszy proces zeby to dzialalo i rozliczalo ?

Dokumentacja na ten temat milczy

 

 

Link to postu
W dniu 18.11.2023 o 11:06, Daniel Lubryka napisał:

Czy da się skonfigurowac operacje bankowe, tak zeby były automatycznie oznaczane jako transakcje kartą ?

Dzień dobry, w programie istnieje mechanizm reguł rozpoznania operacji bankowych.

 

Niestety, na ten moment może Pan określić w regule tylko rodzaj operacji – Karta, bez wskazania konkretnej karty płatniczej.

 

Link to postu
W dniu 8.10.2020 o 13:58, Przemysław Werner napisał:

Jeżeli chodzi o to, aby zobowiązanie miało przypisaną płatność kartą, a później operacja pobrana z pliku (płatność kartą) rozliczyła zobowiązanie, to program uniemożliwia taką operację, bo o ile na zobowiązaniu jest wskazany klient, to na operacji bankowej nie.

 

Link to postu

Zaproponowaliśmy u siebie rozwiązanie, niezbyt zgrabne ale działa.

1)      W dokumencie zakupu dodajemy pola własne: „Formy płatności” (to powinno być dostępne i powiązane z rozrachunkami systemowo). Ponieważ my z zasady wprowadzamy dokumenty do rejestru VAT, zatem to zapis VAT wzbogaciliśmy o takie pole własne.

a.       Pole własne jest oparte o słownik, w którym wymieniliśmy wszystkie formy płatności spotykane u tego klienta. Np.:

                                                               i.      Gotówka

                                                             ii.      Przelew

                                                           iii.      Płatność kartą nr UUXX XXXX YYXX

                                                            iv.      Blik

                                                             v.      Paypal

                                                            vi.      Tpay

                                                          vii.      Etc ( co tam sobie chcecie)

2)      W planie kont utworzyliśmy konto 208 – Rozliczenia płatności z analityką dla każdego z w/w sposobów płatności.

3)      Schemat dekretacji zapisu w rejestrze VAT ma dodatkową grupę, która księguje zakup księguje: Wn 202-kontrahent (kwota brutto) |  (kwota brutto) 208- forma płatności Ma. Tutaj zapis po stronie Wn rozlicza nam zapis z zasadniczego księgowania faktury jako zobowiązanie wobec dostawcy.

4)      Schemat księgowania wyciągu bankowego oraz raportu kasowego wzbogaciliśmy o zapisy które powodują zaksięgowanie danej pozycji raportu bankowego na koncie 208 – forma płatności, jeśli szczegóły transakcji zawierają właściwy opis, (np. płatność kartą nr UUXX XXXX YYXX, BLIK, PayPal)

Do tego stosowne ustawienie rozrachunków (szczególnie w zakresie automatycznego rozliczania w momencie dekretowania) i mamy zgrabnie śmigający mechanizm.

Zgadzam się z tym, ze jest łatanie systemu. I wystarczyłoby, aby w rewizorze dla dokumentów VAT było dostępne pole: „Forma płatności”. Ale kiedy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

😊

Mam nadzieję, że jest to w jasny sposób napisane, i że ktoś z tego skorzysta.

 

Edytowane przez Robert Garczarek
  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...